instalacja odciągowa stolarnia + trak

Zaczęty przez mikrus, 2024-12-10 | 12:31:32

Poprzedni wątek - Następny wątek

mikrus

Cześć,
poniżej wrzucam rzut planowanej przeze mnie instalacji odciągowej.

 

Pytanie:
czy jest poprawnie? co można poprawić?
Czy w przypadku traka nie powinienem pociągnąć instalacji rurą 160, później zredukować do 100 na rurę giętką?- tutaj ze względu na specyfikę traka taśmowego rura giętka będzie pewnie miała długość ok 6m.

W których miejscach zastosować zasuwy? Można gdzieś na wysokości maszyny, czy trzeba za trójnikami? Rury będą 4,5m nad posadzką.





Karol Kopeć

Sam pracujesz?   W jednej chwili będzie pracować tylko jedna maszyna ?

mikrus


Karol Kopeć

Czyli dwie maszyny na raz. Ale które?  Różne?

Będziesz pracował w zimie ?

Czy zdajesz sobie sprawę, że po włączeniu wyciągu w 5 minut zegarowych wymieni Ci się powietrze w hali na zimne z zewnątrz ?

3600 m3/h  podziel przez kubaturę hali = około 11 wymian na godzinę, czyli co około 5 minut wyssie całe powietrze z hali.

Dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem jest zakup 6 indywidualnych wyciągów workowych plus jeden bezworkowy do traka.


mikrus

Generalnie to wyciąg wmt-4wc już mam. Został on zamówiony do traka taśmowego. Jest to wyciąg workowy - duży bigbag ze względu na to, że pył z obrabianego drewna jest naprawdę bardzo drobny. Wyciąg obudowany jest 15cm płytą warstwową.

Założeniem było wykorzystanie już posiadanego wyciągu do obsługi również maszyn które są na hali.

6 indywidualnych wyciągów workowych każdy osobno? Brzmi jak sporo zajętego miejsca plus dużo zabawy z opróżnianiem worków zwłaszcza przy pracy na grubościówce.

piotr.pzn

A ja bym dał trzy odciągi stanowiskowe. Jeden do strugarki i frezarki - będzie na grube trociny, do tego elastyczny przepinany wąż. I tak musi być elastyczny i przepinany bo masz kombo strugarko-grubościówke. Drugi na drobny pył przy szlifierkach. Tu bym pewnie dał gładkie rury z trójnikiem i zasuwą, pewnie i tak częściej będziesz używał krawędziowej, chociaż to zależy co chcesz robić.
Trzeci odciąg przy pilarce. Do ukośnicy nie potrzebujesz odciągu. Jak chcesz mieć czysto to podłącz pod dużyodkurzacz z automatycznym wyłącznikiem.

Chyba, że to twoja, nie wynajmowana hala i chce ci się inwestować i rzeźbić, to ja bym postawił gdzieś w kącie coś typu "Urządzenie odciągowe seria RLA 125 / 140 / 160 / 210" i liczył się ze sporym hałasem, chociaż będzie ciągnąć jak dzik żołędzie.

Chyba że chcesz jeszcze wiecej inwestować, to wtedy odciąg centralny na zewnątrz i liczyć się z tym, że zimą pracujesz w kalesonach :)
Yeah, well, you know, that's just, like, your opinion, man.

Karol Kopeć

Ogólnie nie ma możliwości zaprojektowania  instalacji, która spełni Twoje oczekiwania zgodnie z rysunkiem i planowanymi przekrojami.

Oczywiście można to zrobić, ale to będzie jakoś działać z naciskiem na jakoś.

6 mb rury giętkiej 100mm to jak 60 mb rury stalowej , czyli katastrofa. Musisz dać co najmniej 120 mm bo opory przepływu 100 mm zamulą wentylator.

Masz dwie opcje.
1. Zaprojektowanie instalacji z mocniejszym wentylatorem , rekuperatorem z powrotem powietrza i instalacją centralną.
Opcja droga, ale dająca wszystko, czego oczekujesz + wysokie rachunki za prąd.
2. Odpylacze stanowiskowe - znacząco mniejsze koszty wdrożenia oraz eksploatacji. Opróżnianie worków? Możesz dać centralny ale to będzie do Twojej hali jakieś 15-25 kW na wentylatorze (aby uzyskać efekt pełnego odpylenia).
Albo wynosisz worki, albo bulisz za prąd.

Jestem inżynierem projektującym instalacje od 1995 roku. Oczywiście nie musisz mnie słuchać :) i możesz skorzystać z porad Kolegów na Forum.

piotr.pzn

#7
Aha, i teraz zwróciłem uwagę. Myślę że przyczyna, że pomimo ciekawego tematu od przedwczoraj wisiało bez odpowiedzi - zapomniałeś się przywitać w odpowiednim dziale. Napisz coś o sobie, to może oprócz inżynierów, koledzy z forum też częściej dodadzą coś od siebie
Yeah, well, you know, that's just, like, your opinion, man.