CORMAK FM340 400V opinia użytkownika

Zaczęty przez POGROMCA_KELT, 2024-07-04 | 17:03:25

Poprzedni wątek - Następny wątek

POGROMCA_KELT

Hej,

Jakiś czas temu kupiłem odciąg jak w temacie i chciałem zostawić dla potomności trochę info jakby ktoś szukał. Może się komuś przyda. Mam maszynę ledwo 3 miesiące więc proszę to brać pod uwagę czytając.

Jak rozważałem zakup to pewnych rzeczy nie było na stronie Cormaka, na forach nie znalazłem, a inne rzeczy (pewnie dla wielu z Was oczywiste) dla mnie były nowością i zaskoczeniem po przyjeździe urządzenia.

Ogólne wrażenie jest pozytywne. Konstrukcja (po skręceniu) jest stabilna. Sama blacha jest raczej cienka, ale wydaje się być wystarczająca. Pomalowane jest elegancko. Śrubki pasują. Niektóre wejścia są gwintowane, wkręcamy śrubę tylko z jednej strony (bez nakrętki po drugiej stronie). Siedzi i trzyma ok.











Tutaj widać jak pałąk trzymający worek odgina się. Tak jest skonstruowany, nie wiem po co, bo nie można tego dosunąć całkiem do ściany... Ogólnie pałąk, który trzyma worek to taki średni patent. Są to 2 rurki włożone jedna w drugą. Wysuwają się (ale nie wypadają) podczas pracy maszyny i naprężenia worka. Jeśli ktoś założyłby tam inny worek (wyższy) to niechybnie wypadną i przestaną podtrzymywać worek. Mogliby tam chociaż dać jakąś śrubę/spinkę, która by go złączyła.



Sam wirnik porusza się bardzo lekko. Zerowy opór, bardzo dobre łożyska. Poruszony lekko ręką poruszał się bardzo długo zanim się zatrzymał.
Na wlocie zasłona. Wydawało się, że jest ok, duża średnica otworu / przestrzeni na wpadnięcie wiórów. Na pewno nie będzie się tam nic blokować.




A tutaj zdjęcie tej osłony po miesiącu używania  ;D  ;D  ;D Tak, blokują się wióry. Może w maszynie o większej średnicy taki problem nie występuję.



Elektryka.

Wziąłem 400V zamiast 230V (bo jest też taka wersja) po konsultacji z kimś kto się zna bardziej niż ja i sugerował właśnie 400V jako że silnik jest trwalszy, mniej się zużyje niż taki na 230V.

Maszyna przychodzi z kablem jak poniżej bez wtyczki. Była to moja pierwsza maszyna na 400V i było to dla mnie zaskoczenie, bo człowiek przyzwyczajony, że wyciąga z pudełka, wkłada wtyczkę do gniazdka i włącza maszynkę. Brak wtyczki ma jednak sens. Gniazda 400V dzieli się na 16A i 32A. Jedne nie pasują do drugich (różnią się wielkością wtyczki). Trzeba sobie kupić wtyczkę taką, jakie gniazdo macie w warsztacie. Co do zasady przy mocy tej maszyny 16A jest wystarczające. Kabelek od niej ma zdaje się ledwo 1mm przekrój.



Układ elektryczny posiada 3 fazy i uziemienie. Nie ma zera (niebieskiego kabelka). Silnik działa na samych 3 fazach. Do wtyczki podpinamy też uziemienie. To uziemienie można później wykorzystać do podłączenia rur odciągu. O tym niżej.



Schemat



Miejsce na uziemienie rur jest na obudowie maszyny. To uziemienie łączy się z bolcem wtyczki, więc jeśli masz uziemioną instalację w domu do bednarki to tyle wystarczy.







Worek górny. Standardowy, płócienny do najtańszej opcji. Ma nacięcie, w które trzeba wprowadzić metalową taśmę. U mnie musiałem nacięcie powiększyć, bo było za małe. Na otwór maszyny pasuje dobrze. Od kiedy założyłem nie musiałem nic poprawiać.






Dolny worek to inna bajka. Worek to po prostu kawałek folii bez nacięć czy innych pomagierów. Założenie go od dołu w pojedynkę stanowi pewne wyzwanie. Na dolnym otworze są fabrycznie założone 2 spinki, które mają pomóc założyć taki worek. U mnie to niespecjalnie się sprawdziło, bo spinki są bardzo twarde i targają folię przy próbie wciśnięcia ich na miejsce. Wiem, że innym osobom z forum to działa więc nie neguję rozwiązania. Ja do założenia tego worka używam ścisków, jak worek jest przytrzymany to spokojnie zakładam taśmę i zdejmuję ściski. Jest też patent od Mery'ego na używanie tutaj małych magnesów. Próbowałem i tego, ale wolę ściski. Później oczywiście je ściągam zanim włączę maszynę.




Maszyna posiada wejście na wióry średnicy roboczej 14cm. Na to wejście można założyć fabryczny rozdzielacz z zestawu na 3 wejścia 10cm. Trzeba jednak pamiętać o tym, że w praktyce można użyć wyłącznie 2 wejść. Suma przekrojów odciągu musi się zgadzać więc jeśli wlot główny ma 14cm średnicy to daje nam pole powierzchni roboczej około 153 cm2. Po założeniu trójnika każdy z wlotów ma średnicę około 78 cm2 więc aby maszyna pracowała optymalnie tylko dwa mogą być wykorzystywane jednocześnie.




Maszyna robi robotę. Ciągnie dobrze urobek. Mogę pod tym kątem polecić. Hałas jest niski. Nie mierzyłem go, uważam, że odkurzacz jest ciut głośniejszy niż ten odciąg także fajnie. Przerobiłem już sporo worów pełnych wiórów, obdzieliłem sąsiadów i ogólnie jestem zadowolony z tej maszyny.
 
Aktualnie dla mnie pewną wadą jest drobny pył, który jest puszczany przez worek filtrujący (pył widać na zdjęciu). Pewnie w przyszłości będę to modyfikował. Dolny worek również na coś bardziej solidnego, na razie brak czasu, żeby się tym zająć.

Pisało też gdzieś, że można obrócić silnik do góry nogami, ale nie testowałem i nie próbowałem.



To tyle, jak ktoś ma pytania to pytajcie.  :)
:-)

jpyt

Worek filtracyjny zmień na wymiona vel portki z Worki24 i będzie dużo lepiej z pyleniem.

POGROMCA_KELT

Jak chodzi o górę to myślałem żeby iść w te filtry harmonijkowe, ale nie zgłębiłem jeszcze tematu.
Same wymiona to duży przeskok?
:-)

jpyt

Cytat: POGROMCA_KELT w 2024-07-04 | 22:31:31 Jak chodzi o górę to myślałem żeby iść w te filtry harmonijkowe, ale nie zgłębiłem jeszcze tematu.
Same wymiona to duży przeskok?
Niewiele kosztują, a w stosunku do standardowego worka duża zmiana. Znacznie lepszy materiał przez to lepsza filtracja, a przy tym większa powierzchnia więc jeszcze lepszy ciąg.

dzikyboo

Tylko "harmonijkowy"

Miałem portki insie nie umywają

trz123

Cytat: dzikyboo w 2024-07-05 | 07:24:43 Tylko "harmonijkowy"

Miałem portki insie nie umywają

Polecisz sklep gdzie takie cos mozna dostac?

leeching

Z tymi dużymi filtrami to nie jest za łatwo. Potrzebowałbym powoli 3 sztuki i patronowe inside out to droga sprawa.

Też jestem ciekawy, czy macie jakieś namiary za mniej niż 1000zł/szt  :)

coco

bardzo fajna recenzja, zdziwiło mnie ze nie bylo tam takich blaszek ułatwiających montaż worka od wiórów, bo u mnie w innym modelu tej samej firmy są.

uśmiechnąłem sie lekko gdy zobaczyłem na zdjęciu ze masz tez separator.

odnosnie pylenia to ja robie tak, ze gdy jest wietrzna pogoda to biorę ten filtrujący worek jade na odludzie go wytrzepać i na jakiś czas starcza ;)
taaaa x3

Pistolet

Mam uraz do tej firmy, jeszcze z przed kilkunastu lat jak używała nazwy Maktek, ale ten wyciąg wygląda bardzo zacnie, no i cena niewysoka. Mam podobnego felderka z takim zestawem "transportowym", widać, że skopiowali z niego konstrukcję.

Cytat: dzikyboo w 2024-07-05 | 07:24:43 Tylko "harmonijkowy"

Miałem portki insie nie umywają

Te filtry harmonijkowe mają na stronie link do filtra, czy o to chodziło dzikyboo bo chetnie bym cos takiego zaadoptował do swojego.

Chaos

Mam taki sam odciąg, mogę dodać od siebie że worki na trociny kupowałem w ogrodniczym. Worki do beczki na kapustę.
weekend woodshop warrior

dzikyboo

Ja mam holzmana, za mniej niż 1000 nie znajdziesz. Żeby pasowało musi się fi zgadzac wiadomo, zawsze można to jakoś uszczelnić. Do mojego Jeta pasuje jak ulał

Pistolet

Wczoraj zmierzyłem mojego felderka, ma średnicę 38cm na górze.

POGROMCA_KELT

Cytat: cocon w 2024-07-05 | 22:37:56 bardzo fajna recenzja, zdziwiło mnie ze nie bylo tam takich blaszek ułatwiających montaż worka od wiórów, bo u mnie w innym modelu tej samej firmy są.

Dzięki.

A blaszki są, ale u mnie są za sztywne albo ja nie ogarniam. Targają mi worek przy próbie wsadzenia pod blaszkę. Może jak będzie upgrejd worka na bardziej wytrzymały to się sprawdzą lepiej.

:-)

jpyt

We wszystkich Cormakach są takie. Ja jedną ręką odginam blaszkę, drugą podkładam worek. Jak już tylko minimalnie podsunie się pod blaszkę to już ładnie można go podciągnąć. Kwestia wprawy.

POGROMCA_KELT

Popróbuję przy następnej wymianie.
:-)