Impregnacja i malowanie belek stropowych

Zaczęty przez Tomek1988, 2024-12-04 | 20:44:08

Poprzedni wątek - Następny wątek

Tomek1988

Dobry wieczór Forumowiczom,

Wykańczam dom i chciałem żeby belki stropowe na poddaszu były odsłonięte.
Majster je zeszlifował, widać tam ślady zielonego impregnatu (deweloper nie impregnował zbyt hojnie) i chciałem prosić o radę co dalej.

Zakładam, że znowu trzeba zaimpregnować środkiem, który nie będzie nas truł (na poddaszu będzie sypialnia), a potem pomalować lakierobejcą? Na poddaszu będzie też łazienka z odkrytymi belkami, ale wanna która pewnie będzie używana raz na ruski rok, więc wilgoć nie powinna być problemem.

Proszę o radę jakiego impregnatu i bejcy najlepiej użyć.

Pozdrawiam,
Tomek

Qiub

warstwa lakieru chroni ci przed wplywem zewnatrz do srodka czyli robol juz nie wejdzie.

jesli teraz masz wszystko odkryte to mozna przepi***olic anyrobolem i anygrzybem albo jakims combo

https://gizmogaraz.pl/produkt/impregnat-owadobojczy-tytan-1l/


przpi***ol np. tym na 2 do 3 razy i na to walisz juz lakierobejce.

nakladaj w masce chyba ze masz duze stalowe jaja

POGROMCA_KELT

@Qiub  Takie drewno konstrukcyjne raczej nie będzie suche, czy lakier się będzie tego trzymać? Tytan ma w instrukcji, że można używać na drewnie 25% wilgotnym (jak mnie pamięć nie myli) i pewnie na takim to impregnują.

@Tomek1988 Impregnat jest bezbarwny. Służy do zabezpieczenia przed owadami. Dodają zielonego barwnika żeby łatwo identyfikować co zostało zaimpregnowane. Barwnik osiada na powierzchni, impregnat wnika głęboko. Jak robili ciśnieniowo to trochę barwnika wejdzie też do środka przez pęknięcia, szczeliny. Aby sprawdzić jak dobrze wszedł impregnat to trzeba by przeciąć belkę i pobawić się w laboranta z odczynnikami. Jak było impregnowane to ja bym już nie dokładał.

Jeśli chcesz jeszcze dodatkowo dodać impregnatu to wcierasz pędzlem. Przy surowym drewnie są to 2-3 warstwy w odstępach 24h.

O ile nie będziesz tego pokrywał ciemnym kolorem to barwnik zielony z belek bym usunął całkowicie. W innym wypadku będzie to przebijać.

Bejca to barwnik. Lakierobejca to lakier z bejcą (od razu z kolorem).


:-)

Qiub

no wlasnie ci napisze ze lokalne machery to robia cisnieniowo... kadz... wjezdzaja belki i pod powierzchnia tylko je tryzmaja. cisnienie takie czyli zadne.

w okolicy nie mam juz cisnieniowego wszystko zanurzeniowe zwykle.

z ta suchoscia to jak to ma kilka lat i ladnie pozamykane zewnatrz to tez sobie kiedys u klienta sprawdzalem i ponizej juz 20 bylo. blizej 18%. co prawda nie cialem mu dachu ale docinalem wystajaca belke wzmacniajaca ... jej cel byl niewiadomy ale koles prosil zeby przyciac wystajacy fragment.


ciul wi co u @Tomek1988 tam jest.

@Tomek1988 pisz nam tu ile to drewno u ciebie tam na dachu stoi.

Kelt ma racje ze jak delikatny szlif to zdzieraj barwnik bo bedzie przebijac.


@Karol Kopeć moze ci cos poleci bo ma suszarnie i pewnie tez impregnacje to bedzie mial moze jakis dobry produkt o ktorym raczej wiedziec nie musimy i calkiem mozliwe ze to nie chemia dla wybranych ale do kupna w detalu.

Karol Kopeć

Drewno wewnątrz nie wymaga impregnacji. Bo i po co? Krzesła impregnujecie? Parkiety? Stoły?

Drewno przeznaczone do konstrukcji budowlanych powinno mieć poniżej 18% , ale często ma więcej.

Dlatego malowanie takich podbitek i krokwi zaczyna się po wysuszeniu => włączeniu ogrzewania na okres zimowy i malowaniu na wiosnę.



Tomek1988

#5
Dziękuję za fachowe porady!

Dom stoi już dobre 1,5 roku. Nie wiem jak było impregnowane drewno, a deweloper też nie będzie miał tego info.

Myślałem, żeby dla pewności że nie wejdzie mi robak przemalować dwa razy tym:
https://www.v33.pl/v33-product/impregnat-do-drewna-konstrukcyjnego/

(rzekomo nie śmierdzi, skład też nie wygląda toksycznie - jedynie co mnie zastanawia, to piszą "drewno wcześniej impregnowane: nie zalecamy impregnacji na innego typu produkty; Prosimy skontaktować się z naszym działem technicznym" - nie wiem co o tym myśleć).

A na to będę dawał dość ciemną brązową lakierobejcę. Po kilku testach kolorów na surowej desce najbardziej pasuje mi:

https://dragonpoland.erli.pl/produkt/latakakierobejca-do-drewna-200ml-orzech-wloski-dragon,171039005?utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=20677696490&gclid=Cj0KCQiAu8W6BhC-ARIsACEQoDBewMtuTEFjMRkrinvFnJhmTByGukzTUF1PrkabEFmrf6f88egvHMYaAhaTEALw_wcB&gad_source=1

Myślę, że na nieeksploatowaną powierzchnię będzie ok?

coco

#6
a propo impregnacji na robala, w produktach ktore mamy do kupienia stężenie permetryny to okolo 0.3 % i jak pamietam co mowil Pan Karol na wykladzie te 0.3% to jest juz ok

I teraz znalazlem taki prepatat co ma zawartość permetryny 25 % Tak 25% AFANISEP 25WP
i mieszanine rozrabiamy sobie sami, co prawda ma ona inne zastosowanie ale skoro permetryna jest śmiertelna w zwalczaniu drewnojadow to moze by tego mozna bylo użyć wyjdzie ze 100 razy taniej ?
taaaa x3

Tomek1988

Nie mam wiedzy chemicznej, może sama permetryna wystarczy, może trzeba innych składników żeby lepiej wchodziła w drewno.
Natomiast dokładnie ten środek kupiłem kilka miesięcy temu żeby zwalczać plagę azjatyckich biedronek i tych chrabąszczy które są twarde i strasznie śmierdzą jak się je zgniecie. Trochę pomogło ;)

coco

Cytat: Tomek1988 w 2024-12-05 | 19:12:45 Nie mam wiedzy chemicznej, może sama permetryna wystarczy, może trzeba innych składników żeby lepiej wchodziła w drewno.
Natomiast dokładnie ten środek kupiłem kilka miesięcy temu żeby zwalczać plagę azjatyckich biedronek i tych chrabąszczy które są twarde i strasznie śmierdzą jak się je zgniecie. Trochę pomogło ;)

one zwą sie bodajże wtyk amerykański
taaaa x3

pinkpixel

Cytat: Tomek1988 w 2024-12-05 | 18:29:27 A na to będę dawał dość ciemną brązową lakierobejcę. Po kilku testach kolorów na surowej desce najbardziej pasuje mi:
2x a nawet 3x przemyśl i sprawdź :)

to że na kawałku deski się podoba i wychodzi ładnie nie jest gwarantem że jak już zmalujesz całość będzie to akceptowalne.
To naturalny i niejednorodny materiał więc miejscami będzie ciemniej, miejscami jaśniej.

Sama lakierobejca dragona jako produkt jest normalna, ani niczym nie zraża, ani się nie wyróżnia i nie będzie złym wyborem moim zdaniem - ale taki ciemny kolor na belkach może spłatać pstrokatego psikusa

coco

Cytat: pinkpixel w 2024-12-05 | 19:55:21
Cytat: Tomek1988 w 2024-12-05 | 18:29:27 A na to będę dawał dość ciemną brązową lakierobejcę. Po kilku testach kolorów na surowej desce najbardziej pasuje mi:
ale taki ciemny kolor na belkach może spłatać pstrokatego psikusa

a jaki twoim zdaniem kolorek na beklach cieszyl by oko ?
taaaa x3

pinkpixel

Cytat: coco w 2024-12-05 | 20:54:51
Cytat: pinkpixel w 2024-12-05 | 19:55:21
Cytat: Tomek1988 w 2024-12-05 | 18:29:27 A na to będę dawał dość ciemną brązową lakierobejcę. Po kilku testach kolorów na surowej desce najbardziej pasuje mi:
ale taki ciemny kolor na belkach może spłatać pstrokatego psikusa

a jaki twoim zdaniem kolorek na beklach cieszyl by oko ?
każdy który się komuś podoba :) nie oceniam koloru bo to sprawa naszych upodobań, sygnalizuję jedynie żeby nie sugerować się wyłącznie małą próbką na skrawku deski, przy ciemnym kolorze bejcy i dużo jaśniejszym drewnie spory kontrast i wszelkie różnice krycia będą widoczne dużo bardziej niż kiedy ten kontrast jest mniejszy/łagodniejszy - to trochę jak z malowaniem ściany która była biała a chcemy ją zamalować na ciemny kolor, na raz to się raczej nie powiedzie, trzeba co najmniej na 2x, a z lakierobejcami jest tak, że jeśli kładziemy więcej warstw koloru, to coraz bardziej zacieramy też słoje/rysunek drewna i na koniec mamy coś co wygląda jak ostatecznie jak drewno pomalowane farbą a tego możemy nie chcieć :)