okleiniarka - opcje

Zaczęty przez xosdosd, 2024-05-08 | 11:40:44

Poprzedni wątek - Następny wątek

xosdosd

Witam

Kompletuje listę sprzętu który będzie potrzebny do moich projektów przebudowy mebli, biurka, kuchni itp. Aktualnie szukam jak rozwiązać sprawę oklejania obrzeżny. Z tego co do tej pory widziałem sa opcje :
- VIRUTEX AG98F (nowa od 1.5k, używana od 1.2k) - dosyć dużo filmów na youtube gdzie tego używają
- Holzmann KAM 50 (nowa od 1k - ale za nic nie mogę znaleźć recenzji ani za dużo informacji o tym. Wygląda na chińczyka, wiec może być ok, może nie?)
- Żelazko do oklejania krawędzi płyt meblowych DET-004 CMT (jakies 320 zl).

Pomijając czas potrzebny do oklejenia krawędzi, co polecacie - albo jak oklejacie krawędzie.? Czy tym CMT Żelazkiem da się zrobić dobrze te obrzeża ? Czy raczej one się odkleja po 6mc?

Czy ktoś używał Virutex? Albo ma Holzmanna? Lub może jest coś innego oprócz tych dużych maszyn za 10k co jest w miarę poręczne i daje dobre-trwałe efekty?

Dziękuje bardzo za opinie/informacje.

szmar

#1
Jak ktoś ( jak sądzę z niedużym doświadczeniem) zaczyna dopiero kompletować sprzęt, to lepiej zacząć od tego co nie zniechęci bo nie będzie porażki. Czyli gotowe oklejone formatki zamawiamy w hurtowni a sami ( nie mamy jeszcze pomieszczenia)  tylko wiercimy i montaż. Można samemu w domu dociąć jakieś drobne rzeczy i samemu okleić ( zwykłe żelazko dwie kropki i papier do pieczenia)  kupionym obrzeżem ( ABS lub PCV ) z klejem używając żelazka i tylko  frezując/obcinając krawędzie.   
A jak zrobisz 5 szaf z gotowych formatek to możesz myśleć o okleiniarce choćby po to by się przekonać że hurtownia  to zrobi znacznie lepiej .

xosdosd

#2
Dodam zdjęcie, 1 projektem jest przeróbka biurka. Jest zbudowane z 2 plyt mdf, nogi takze z MDF itp. Dosyć dużo wazy i jest duża L - 2m długość na 80 szerokości, drugi bok 1.5 długości.

Bedę musiał ciąć to z każdej strony, ze względu na montaż dodatkowych elementów jak - Przepust szczotkowy + krawędziówka (akurat to co montuje sie w szafach rack. Podobna rzecz ma GTV - https://www.amazon.pl/GTV-przepust-zaprojektowany-instalacji-roboczym/dp/B0BP756QGP, ale ja potrzebuje to miec bez obudowy - wiec chce to zrobic frezem i osadzić - itp.

Sumarycznie cały blat ma być na tyle gotowy żeby potem osadzić go na ramie UPLiftu - https://www.upliftdesk.com/ . Do czasu aż kupie tą ramę, prawpodobnie styczen 2025, będę potrzebować dalej biurka ;)

Beda do przeróbki nogi, mocowania (bo teraz jest prawie przykręcone do ściany także itp. Jak na zdjęciu widać, po cieciu będę musiał je okleić. Nie mam nic w okolicy co zrobi klejenie tego - wiec muszę ogarnąć to we własnym zakresie. Także później oklejanie reszty rzeczy, które są już w mieszkaniu - przewoź do hurtowni, ta o ile się zgodzi na oklejanie, itp.

O ile wykonanie  nowych elementów - zgadzam się - na pewno lepiej jest dać to do zrobienia w hurtowni, to mam trochę rzeczy które jest ciężko zlecić. W związku z tym szukam opcji jak załatwić sprawę oklejania.


KrisssK

Moim zdaniem lepsza opcją w domowych warunkach jest oklejanie formatek/blatów obrzeżem PCV (np. 0,7mm) na klej kontaktowy a nie na żelazko. Trwalsze i ładniejsze. A potem obróbka za pomoca frezarki i frezu zaokraglającego o średnicy R2.

xosdosd

Cytat: KrisssK w 2024-05-08 | 12:47:00
Moim zdaniem lepsza opcją w domowych warunkach jest oklejanie formatek/blatów obrzeżem PCV (np. 0,7mm) na klej kontaktowy a nie na żelazko. Trwalsze i ładniejsze. A potem obróbka za pomoca frezarki i frezu zaokraglającego o średnicy R2.

Dzięki, właśnie czytałem o obrzeżach PCV i mam wrażenie ze tutaj na tym biurku jest dokładnie takie. Jeśli chodzi o klej kontaktowy - to jaki klej w tym wypadku?

Frezarek jeszcze nie znalazłem, ale już wiem ze do wszystkich prac jakie chce wykonać dobrze żebym mógł mieć system kopiujący (np do nawierceń pod półki) o ile nagle nie okaże się ze to kosztuje 5k.... ale do tego mam jeszcze czas.

szmar

Cytat: KrisssK w 2024-05-08 | 12:47:00 Trwalsze i ładniejsze.
Oklejanie obrzeżem ABS lub PCV czyli takim samym jak w hurtowniach i z takim samym klejem jak w hurtowniach jest ładniejsze i trwalsze, a czy okleimy (podgrzejemy klej)   to  opalarką i dociśniemy wałkiem( używając obrzeża z klejem) lub żelazkiem  jest drugorzędne.     

KrisssK

#6
Nie jest drugorzędne. Żelazkiem można sobie kleić tylko cienkie obrzeża. Przy grubszych zanim dobrze rozgrzejesz klej od spodu to możesz uszkodzić powierzchnię tego obrzeża. A o obrzeżach np. 2mm to już nawet nie wspominam, które wg. mnie na grubszych blatach (np. na biurko) wyglądają bardziej estetycznie.
Cytat: xosdosd w 2024-05-08 | 13:03:55 mam wrażenie ze tutaj na tym biurku jest dokładnie takie.
Wygląda na obrze że PCV 2mm i jeśli takie chcesz zastosować to trzeba to kleić na klej kontaktowy.
Ja używam takiego:
https://4technik.pl/Spray-Kon-B707-klej-kontaktowy-w-sprayu

xosdosd

Cytat: KrisssK w 2024-05-08 | 13:29:42 Wygląda na obrze że PCV 2mm i jeśli takie chcesz zastosować to trzeba to kleić na klej kontaktowy.

Dzieki! - zmierzone, faktycznie 2mm.

Szybkie pytanie w takim razie. Wg filmu instruktażowego, psikają klejem i obrzeże i płytę - ale widać ze tego kleju jest dużo i jest brudno.

a) czym i jak szybko trzeba ten klej usunąć?
b) psikać tylko obrzeże czy także jak na filmie płytę?

Zakładam ze tak jak na filmie docisk wałkiem?

KrisssK

na jakim filmie?

Psikasz na obrzeże i na krawędź płyty. Brzeg płyty oklejasz taśmą malarską, żeby nie pobrudzić i nic nie trzeba czyścić.
Obrabiasz frezarką z frezem R2 (potrzebna odpowiednia przystawka), polerujesz kant formatki (można nawet rękawem flanelowej koszuli)

Przystawka do frezarki Makita wyglądać może mniej więcej tak:
https://kornikowo.pl/drukarki/prusa-mk3s/msg223465/#msg223465
albo np. tak:
https://kornikowo.pl/sprzedaj/przystawka-'duzy-kubek-do-frezarki-makita-rt0700/msg223366/#msg223366

Ogólnie to mam wrażenie,że podchodzisz do tematu na zasadzie: muszę kupić browar żeby napić się piwa.
Wszystko o co do tej pory pytasz możesz zrobić w domowym zaciszu prostymi środkami, bez angażowania wielkich pieniędzy na zakupy narzędzi. Jedynie niezbędna staje się frezarka, która i tak jest zawsze potrzebna przy takich zabawach. Więc to zakup uniwersalny i przyszościowy. A taka Makita RT0700 n ie jest droga a bardzo użyteczna i o wszechstronnym zastosowaniu.

xosdosd

Cytat: KrisssK w 2024-05-08 | 14:24:54 Ogólnie to mam wrażenie,że podchodzisz do tematu na zasadzie: muszę kupić browar żeby napić się piwa.

Moze inaczej. Jak patrze na to co mam wykonać, widzę problemy lub elementy których nie wiem. Wiec każdy dla mnie element, problem - chce sprawdzić, dowiedzieć się jak to rozwiązać nim stanę przed tym i na gorąco będę musiał sobie z tym radzić.

Prawpodobnie masz racje mówiąc ze można to zrobić w domowym zaciszu prostymi środkami. Problem jest ze ta wiedze nabywa się z doświadczeniem. Nie chce utknąć z rozebranym biurkiem w tym przypadku przez 3-4 tygodnie i szukać jak wykonać poszczególna rzeczy. Bedę miał na to około 7 do 10 dni kiedy mi zona wyemigruje z mala na wakacje do babci.

W tym czasie muszę naprawić ścianę w kuchni pod meblami (czyli rozkręcić pol kuchni a potem to złożyć), i zrobić to biurko. Nie mogę pozwolić sobie na motyw, ze strace 1-2 dni na szukanie rozwiązania i dokupywanie narzędzi i czekanie na kuriera.

Dlatego tez, mam cala listę rzeczy i problemów i robię projekt wcześniej - żeby być przygotowanym. Pewnie i tak coś wyniknie ;) ale wolałbym większe sprawy mieć ogarnięte zawczasu. Uwzględniam tez przynajmniej 1 dzień na ćwiczenie na odpadach i sprawdzanie co i jak

Jeśli nawet materiał zabezpieczę, okleję  - jest szansa ze i tak tym klejem coś pobrudzę. Czego w tym wypadku używasz żeby wyczyścić powierzchnie z tego kleju?

xosdosd

Cytat: KrisssK w 2024-05-08 | 14:24:54 na jakim filmie?

Przepraszam, nie wkleił mi się film. Na stronie odnośnie tego kleju jest film instruktażowy - https://youtu.be/6KrR41nu2GY?t=71


RobRob

jak psikasz to na płytę 2 razy na okleinę raz
mozesz klejem 2 3 płyty na raz nakładająć płytę na płytę i warto miec odpad sporej szerokości kładziesz go na wierzch i nie pobrudzisz płyty pod spodem.
odpad można też zabezpieczać taśmą malarską folią i wykorzystywać ile się chce

KrisssK

Cytat: xosdosd w 2024-05-08 | 16:54:08 Przepraszam, nie wkleił mi się film
To nawet dobrze, że się nie wkleił - a co po przyklejeniu obrzeża? Nie wiadomo...

Tu masz wzorcowy filmik naszego kolegi-kornika, kiedy był jeszcze piękny i młody i się tutaj udzielał a teraz jest już zapewne tylko ... młody i o nas zapomniał. :)
Prawda, @Wojtek Ś  :)?

https://www.youtube.com/watch?v=mI4j26_E8-s

xosdosd

Dzieki wam bardzo za pomoc ;) Wiem już co mnie czeka ;)