Cięcie i obróbka HPL. Pomocy !

Zaczęty przez JoannaN, 2024-07-03 | 09:49:38

Poprzedni wątek - Następny wątek

JoannaN

Cześć !

Szukam pomocy i wskazówek w kontekście obróbki i montażu płyty HPL (slim line/ blat kompaktowy).  W przypływie chwili kupiliśmy z mężem potężny kawał blatu (4100 mm x 1300 mm), z którym teraz musimy sobie jakoś poradzić. Dla kontekstu dodam, że mąż z zamiłowania jest majsterkowiczem, ma mnóstwo narzędzi i roboty się nie boi. Jeśli chodzi o mnie to jestem ,,zwykłym trzymaczem młotka", ale lubię pracę przy meblach, można rzec iż mnie to relaksuje, a efekty zawsze cieszą.

Obecnie przechodzimy mały remontowy kryzys dlatego zdecydowałam poszukać informacji na własną rękę i przedzierając się przez gąszcz Internetów trafiłam tutaj. Moim celem jest znalezienie jakiegoś pocieszenia, że przy odrobinie chęci, czasu i cierpliwości damy sobie z tym radę. Chciałabym pokazać mężowi ten wątek wysnuć z niego myśl ,,popatrz – nie jesteśmy aż tak bardzo w d***" 😊

1.   Materiał to blat kompaktowy marki Kronospan, Slim Line Carrara K551 SU.
2.   Prace związanie z przycięciem gotowych elementów blatu zlecamy firmie, która ma odpowiedni ,,ciężki sprzęt". Tak z grubsza obrobione elementy będzie musieli dopasować w mieszkaniu na własną rękę, ponieważ mamy krzywizny i załamania, do których trzeba się dopasować.
3.   Na własną rękę będziemy musieli wyciąć otwór na płytę indukcyjna oraz zlew (zlew zwykły nakładany).
4.   W projekcie który sobie sami wymyśliliśmy mamy wypust z blatu zakończony ,,nogą z blatu". Wypust o wymiarach 35 cm x 100 cm (załączam rysunek ,,techniczny"). Pierwotnie miało to być wykonane ze zwykłego blatu laminowanego 38 mm (wówczas nie byłoby problemu). Zmiana na HPL urodziła się w trakcie. Potrzebuję rady, czy jest to projekt wykonalny tym materiałem? Nie ukrywam, że na tym wypuście od początku bardzo nam zależało, ponieważ będzie on zastępował stolik.  Być może można go osadzić na jakichś wspornikach kątowych? Jak to przytwierdzić? Czy są jakieś rozwiązania, które pozwolą nam osadzić trwale taką ,,nogę z blatu"?

Moje rozważania sprowadzają się do pytań:
1.   Czym to ciąć? Mamy wyrzynarkę, ale jakie ostrze do niej założyć? Czy to wgl będzie miało sens?
2.   Czy jako nieprofesjonaliści damy radę samodzielnie osadzić blat na mufach ? Czy znacie jakieś akcesoria montażowe, które będą godne plecenia ? Czy może lepiej od razu jechać z klejem?
3.   Jak uniknąć złamania/ pęknięcia? Chociaż to materiał trwały zdaję sobie sprawę, że nieodpowiednie podejście może go uszkodzić?
4.   Czy macie jakiś pomysł jak ugryźć tę nogę z blatu oraz ten ,,wypust"?

Pomóżcie, proszę. W Was moja ostatnia nadzieja !


 

marek.zurowski9@gmail.com

Witaj. To się porwaliście, otwór na płytę lepiej wyciąć zaglebiarką z szyną prowadzącą lub ewentualnie frezarka, wyzynarka co 25 cm będzie potrzebowała wymiany noża. Ale też się da. A ta noga z blatu to wyzwanie, nie mam pojęcia

Pistolet

Projekt jest do zrobienia, ale nawet dla kogoś doświadczonego to bardzo trudny temat. Poza tym potrzebne profesjonalne narzędzia, minimum zagłębiarka, frezarka, szlifierka. Dodam, że wyrzynarką można pociąć ten blat jednym brzeszczotem, ale kosztuje ok. 100 zł i efekt cięcia wyrzynarką będzie wymagał poprawek.
Ten długi element wymaga więcej szczegółów, czy przylega do stałych elementów budynku i gdzie ewentualnie dać elementy usztywniające.

JoannaN

Co to za brzeszczot? Mogę prosić o szczegóły? Przy dobrych wiatrach może uda się nam skombinować zagłębiarke.

Długi element przylega do ściany. Poprawiłam rysunek i pokolorowałam ścianę na beżowo. Ściana jest porządna i prosta :) Pierwotny pomysł był taki, aby zastosować wsporniki kątowe. Pierwszy wspornik najdalej 50 cm od krawędzi korpusu szafki, bo pod spodem jest wąskie cargo, które dobrze byłoby aby się odsuwało pod blatem. Tylko co z tą nogą...  :'(  m)

KolA

W kwestii samego cięcia HPL to zdecydowanie polecam frezarkę i albo po szynie albo wzdłuż jakiegoś szablonu jechać na kilka razy (bezpieczny zbiór to po jakieś 1,5-2mm). Użyć do tego frezu kompresyjnego.
Jeśli chodzi o blat to na pewno jakiś wspornik pod tym musi być, może nawet jakaś konstrukcja np stalowa lub z płyty meblowej zwłaszcza w kontekście tej nogi.
Nie mam tutaj doświadczenia ale na mój chłopski rozum to kleje oczywiście do HPL są natomiast powierzchnia styku mała. Skręcanie jest możliwe za pomocą mufy lub nawet bezpośrednio otworu gwintowanego w HPL ale tutaj będzie to widoczne.
Można użyć tego typu łączników

Fazi

Ciąłem ostatnio wyrzynarką normalnym dobrym brzeszczotem (Metabo) ze średnim zębem i jego dobrym kierunkiem. Szału nie ma, ale idzie, trzeba właściwie rozhuśtać ostrze w wyrzynarce. O estetyce trzeba zapomnieć. Tarcza do zagłębiarki dedykowana do HPL - np. Bosha - mogę polecić, albo do aluminium. Ostrożnie zagłębiać - cholernie twardy materiał. Ogólnie wredny temat, trochę przy tym porobiłem i ...fuj.

Pistolet

Cytat: JoannaN w 2024-07-03 | 11:06:26 Co to za brzeszczot?

Brzeszczot z zębem widiowym, można nim również zrobić otwory techniczne, ale wtedy wykończenie frezarką najlepiej diamentem. Zagłębiarką też można, ale piła musi być odpowiednia i ostra. Przy obróbce wymagane też jest jakieś doświadczenie bo łatwo można sobie zrobić kuku.

Co do wsparcia blatu i nogi to są różne metody, ale te ciekawsze znowu wymagają narzędzi. To może być wpełnienie z płyty na ścianie pomiędzy blatem i nogą. Łącznikiem nie muszą być wsporniki, mogą być np. lamelki. Reszta to kwestia pomysłowości, doświadczenia i zaplecza narzędziowego.

pinkpixel

Cytat: Pistolet w 2024-07-03 | 22:16:51
Cytat: JoannaN w 2024-07-03 | 11:06:26 Co to za brzeszczot?

Brzeszczot z zębem widiowym, można nim również zrobić otwory techniczne, 

@Pistolet chodzi o brzeszczoty z serii Bosch EXPERT Fiber Plaster?

Pistolet

Musiałem sprawdzić, miałem Bosch T 341 HM i spisywał się bardzo dobrze.

KrzysztofGG

a dlaczego nie da się zlecić wycięcia otworów ? po dobrym wymierzeniu na pewno się da, wyjdzie taniej, lepiej, bezpieczniej, ładniej

ogólnie moje niewielkie doświadczenia z hpl ukierunkowały mnie na zlecanie w tym zakresie do hurtowni czego się da. może możecie to zrobić na raty, w sensie zamówić docięte po długości, przymierzyć, rozrysować co gdzie dociąć i wyciąć i ponownie zlecić.. unikniecie ryzyka uszkodzenia materiału, będzie to zrobione ładne i wg wymiarów, oszczędzicie sobie nerwów i kosztów sprzętu (dobre tarcze do hpl są drogie, o ile dobrze pamiętam Kronospan rekomenduje tarcze do aluminium, a wycinanie strasznie takie tarcze maltretuje..)

Pistolet

KrzysztofGG bez przesady. Dwa otwory techniczne przy agd nakładanym można zrobić wyrzynarką.
Problemem będzie punkt 4, bo blat nakładany w tym jasnym dekorze wymaga dodatkowej obróbki (ładne cięcie bez przypaleń, szlifowanie, fazowanie). Obstawiam, że połączenie nogi na 45 stopni chyba będzie za trudne dla JoannaN. Montaż tej nogi będzie wymagał pomysłowości, żeby przypadkowe kopnięcie nie zniwelowało ciężkiej pracy.

JoannaN

Dziękuję za taki odzew z Waszej strony :) Wasze wpisy są dla nas pomocne.

Kupiliśmy już odpowiednie brzeszczoty i zdecydowaliśmy, że w pierwszej kolejności spróbujemy pracować na odpadzie, który zostanie nam wydany.

Co do pkt 4 - akurat ten wypuszczany blat oraz element "nogi" zostanie nam przycięty na wymiar, więc tutaj zagwozdką jest kwestia łączenia i wsparcia. Między czasie wymyśliliśmy, że może nogę również zamocujemy na takich wspornikach kątowych o długim ramieniu, aby właśnie przypadkowo nie kopnąć i nie wytrącić.

Pistolet

Okropieństwo  ;D

Poszukajcie jakiegoś niskiego ceownika c-12, najlepiej pod kolor podłogi lub blatu (ewentualnie lakierowanie proszkowe), który przykręcony do podłogi będzie trzymał tą "nogę". Może dobry klej i fuga silikonowa też by wystarczyły, ale ceownik będzie pewniejszy.

marek.zurowski9@gmail.com

#13
Cytat: marek.zurowski9@gmail.com w 2024-07-10 | 22:11:12
Cytat4 - akurat ten wypuszczany blat oraz element "nogi" zostanie nam przycięty na wymiar, więc tutaj zagwozdką jest kwestia łączenia i wsparcia.

I to błąd, noga powinna być dłuższą o np.2 cm. Jeśli podłoga jest nie równa i spada nawet o 2 mm to nie spełni swojej funkcji, ściana też może nie iść w pionie, to mogła by być ciut szersza do ścięcia

MarcinEVP

Co do łączenia - zainwestujcie w mufy keep-nut. Są dedykowane do cienkich blatów i trzymają bardzo solidnie. No i wiadomo - hpl musi mieć wentylację.