Software do CNC

Zaczęty przez jpyt, 2024-02-01 | 11:18:31

Poprzedni wątek - Następny wątek

jpyt

Hejka,
Jak wygląda sprawa softu do CNC, jak to w ogóle się robi, żeby z jakiegoś projektu 3D przejść do projektu/instrukcji wykonywalnych na maszynie.
Widzę, że sporo osób używa Aspire ale cenowo, dla moich amatorskich zastosowań, to nie jest żadna opcja.
Istnieją jakieś tanie albo bezpłatne softy?

Zaznaczam, że jestem totalnie zielony jeśli chodzi o CNC.

Na razie moje doświadczenia to:
- Projektowanie 2D (głównie Corel)  i 3D  (Fusion, Design Spark) 
- Druk 3D (Cura)
- Cięcie i grawerowanie laserowe (LightBurn)

No i w tych programach działam sprawnie, może nie PRO, ale wstydu nie ma  ;)
Co należy do tego dołożyć i jak ogarnąć frezarkę CNC?

maronab

Totalnie się na tym nie znam, ale z tego co kojarzę to G code wygenerujesz z Fusion 360 jak masz płatną wersję. W Fusionie coś tam robiłem, ale nie pod CNC.

Są nawet jakieś filmy na YT w tym temacie.

pinkpixel

#2
@jpyt zobacz Lightburn - obsługuje te proste małe CNC oparte na tej samej zasadzie działania, ma możliwość sterowania osią Z (nie tylko X i Y), więc jeśli chodzi o frezowanie takich płaskich powierzchni to obsłuży a kosztuje 60$ https://lightburnsoftware.com/


ps.
kuźwa nie doczytałem w całości Twojego postu ;) wymieniłeś Lightburna :D ;D  m)

jpyt

Cytat: pinkpixel w 2024-02-01 | 11:40:27
@jpyt zobacz Lightburn - obsługuje te proste małe CNC oparte na tej samej zasadzie działania, ma możliwość sterowania osią Z (nie tylko X i Y), więc jeśli chodzi o frezowanie takich płaskich powierzchni to obsłuży a kosztuje 60$ https://lightburnsoftware.com/

Jak już wspominałem, LB znam i to dość dobrze, licencję mam od ponad 2 lat.
Natomiast nim można zrobić tylko na prawdę proste rzeczy w stosunku do tego co jest potrzebne w CNC.
Tam nie ma pojęcia jakiekolwiek strategii wybierania materiału, projektowania niedociętych uchwytów materiału itp. Realnie i wygodnie to można go użyć z CNC tylko do grawerowania.

KolA

Ja projektuję i generuję gcode w Fusion 360.
Wersja darmowa ma pewne ograniczenia ale też spokojnie daje radę z CNC (ograniczenia typu stała prędkość przejazdów i frezowania, brak obsługi 4 osi, brak zmiany narzędzi itp).
Jak masz konkretne pytania czy chcesz pogadać jak to w ogóle zacząć to najlepiej się zdzwonić i pogadać;)

jpyt

@KolA dzięki za propozycję. Na ten moment już wystarczającą informacją jest, że da się to zrobić z Fusion360.
Najpierw przelecę jakieś tutki, żeby nie zawracać ci d....  pi***ołami początkującego.
Chętnie skorzystam z Twojej wiedzy jak będę miał jakąkolwiek bazę i konkretny problem/pytanie.

jpyt

#6
Dobra... jestem po kilku tutorialach.
No powiem szczerze ....  pi jego pi moja naiwności  :o

Ogólnie jakby ktoś chciał wejść w świat cięcie/drukowanie3d/cnc i  w tym wszystkim zacząć właśnie od CNC to niech się 10 razy zastanowi a potem jeszcze 20 przemyśli swoje postępowanie  ;)
W mojej ocenie wygląda to tak  (ocena zakłada projektowanie, przygotowanie dla maszyny, puszczenie):

- Laser (cięcie i grawerowanie) -   poziom "podstawówka".  Jest to na prawdę proste, wszystko robi się szybko i przyjemnie. Praktycznie jedyną zmienną jest materiał (jego rodzaj i grubość).  Dość powiedzieć, że dla popularnych laserów diodowych to wszystko można zrobić w jednym sofcie czyli w LightBurn. W LB projekt, w LB kontrola maszyny, z LB puszczone do cięcia/graweru.

- Druk 3D  -   poziom od szkoły średniej po studia. W grę wchodzą już przynajmniej 2 softy,  CAD i coś od maszyny (w moim przypadku Cura).  Już na etapie projektu trzeba mieć dobre wyobrażenie tego jak wygląda druk przyrostowy, zastosować odpowiedni triki żeby obiekt był drukowalny itp. W puszczenie na maszynę parametrów jest już na prawdę sporo, ale przynajmniej maszyna działa cały czas w ten sam sposób i trudno mówić o jakieś specjalnej strategii dla niej. Po prostu wydruk musi powstać warstwa po warstwie a rozkminka jest tylko na tym jaki pattern ma mieć u góry dołu, jaką grubość śćian, jakie wypełnienie itp.  "Tylko" bo za chwilę przejdę do CNC.

- CNC -  poziom "prof. dr hab." - w użyciu przynajmniej 3 softy:  CAD, CAM, software do maszyny. Ileś tam strategii do wykonania zadania, różne narzędzia, ręcznie określane etapy i zakresy prac,  obróbka zgrubna, wykańczająca i ch...wie co jeszcze. Logiczne jak już sobie człowiek uświadomi do czego to urządzenie służy i co robi, niemniej niezłe zderzenie można zaliczyć podchodząc do tematu jako świeżak. Na razie jest to dla mnie KOSMOS!


KolA

W przypadku Fusion CAD i cam masz w jednym. Faktycznie początki bywają trudne zanim się zaskoczy całą logikę. Trzeba się też przygotować na sporo zniszczonych narzędzi i materiału.
Co do "softwar"e samej maszyny to jest tego sporo. Zaczynałem na mach3 i to moim zdaniem na start jest całkiem przyjemne bo wszystko klikalne na komputerze. Potem już sam zmodernizowałem maszynę zmieniając jej sterownik na taki bez komputera.
Same strategie muszą być zaplanowane nie tylko ze względu na optymalizację pracy ale i możliwości wykonania poszczególnych operacji jedna po drugiej.
Ale przecież w internetach mówio, że na CNC to się samo wszystko robi

jpyt

Cytat: KolA w 2024-02-02 | 14:30:51 W przypadku Fusion CAD i cam masz w jednym.
No tak, może nie napisałem precyzyjnie. Chodziło mi, że Fusion daje 2w1 (w sumie to więcej nawet) to jednak feeling używania i nauki jest taki jakbyś obsługiwał 2 różne softy.
Model 3D nadal jest niejako "importowany" do nowego projektu CAM i to jest faktycznie "nowy projekt" z nowymi ustawieniami i swoją specyfiką.
Więc pomimo, że Fusion daje to w ramach jednego softu to z punktu użytkowe jest jakby były dwa osobne.

Cytat: KolA w 2024-02-02 | 14:30:51 Same strategie muszą być zaplanowane nie tylko ze względu na optymalizację pracy ale i możliwości wykonania poszczególnych operacji jedna po drugiej.
Teraz już to rozumiem i tak jak pisałem jest to logiczne jak się już człowiek zastanowi na spokojnie i minie ten pierwszy szok  ;)

Cytat: KolA w 2024-02-02 | 14:30:51 Ale przecież w internetach mówio, że na CNC to się samo wszystko robi
Ta.... znam to również z innych profesji  ::)

KolA jakie frezy na początek polecasz (zastosowanie "uniwersalne") ?

KolA

Cytat: jpyt w 2024-02-02 | 14:59:36 KolA jakie frezy na początek polecasz (zastosowanie "uniwersalne") ?
Najbardziej "uniwersalne" to są dla mnie n-pol v807 bo i sklejkę, mdf, wióra i hpl nimi ogarniam. Nie są jednak najtańsze dlatego do nauki będzie bolało.
Zależy w czym chcesz robić i pod to docelowo dobieraj frezy bo oczywiście np w alu albo plexi będzie to totalnie coś innego.
Jeśli w tematach okołodrewnianych to te wyżej wymienione są dla mnie turbo fajne

vlad

Parę lat temu, jak się bawiłem we frezowanie cnc, używałem softu Artcam express a do tego Mach3. Artcam był zajefajny, bo niedrogi i co najważniejsze, dedykowany dla takich tłuków jak ja... tylko nie wiem, czy to jeszcze jest na rynku...
Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie :)

jpyt

Cytat: vlad w 2024-02-04 | 16:01:08
Parę lat temu, jak się bawiłem we frezowanie cnc, używałem softu Artcam
To ch chyba było parę, parę, parę lat temu. Jeśli para to 2 to dokładnie 3 pary lat temu  ;D

Autodesk ArtCAM® software has been discontinued. As of July 7, 2018, Autodesk ArtCAM has been discontinued with no planned future releases or updates

vlad

Kuffa, nawet nie myślałem, że to było tak dawno temu... To chyba nawet więcej tych par było.
Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie :)