Wyłączenie funkcji antyrestart

Zaczęty przez Krzysztof Janczak, 2023-02-13 | 16:26:18

Poprzedni wątek - Następny wątek

Krzysztof Janczak

Witam
Posiadam frezarkę Makita m3602 zamontowana pod stolikiem. Przy stoliku mam zamontowany włącznik jednak frezarka posiada funkcję antyrestart więc włącznik przy stoliku staje się bezużyteczny. Za każdym razem trzeba wyłączyć i włączyć frezarkę. Czy jest możliwe ominięcie tej funkcji?

Mery

zdemontuj włącznik w frezarce, połącz ze sobą przewody omijając go, jest zbyteczny skoro masz włącznik  przy stoliku, w razie gdy masz jeszcze na nią gwarancję zrób to tak aby w razie awarii było możliwe jego podłączenie ponownie.

Krzysztof Janczak

Dzięki za pomoc ale to tak prosto nie działa. Chinczyki zamontowaly tam jakiś moduł. Podczas włączonej frezarki jak wyjmę wtyczkę z gniazdka i ponownie ja włożę miga czerwona lampka dopiero wyłączenie frezarki z włącznika powoduje że zapali się zielona lampka i można włączyć urządzenie. Teoretycznie można by to obejść ale wtedy zapewne stracę softstart, więc wolę dalej włazić pod stół :) chyba że ktoś podpowie jak to w miarę prosto obejść.

r2d2

Jak nie rozkręcisz tego modułu to się nie dowiesz, foto z obu stron albo tylko gdybanie ;)
Poza tym ten przełącznik ze stołu powinieneś zamiast przełącznika z frezarki dać - wtedy to musi działać - bo działałoby tak samo jakbyś ten przełącznik z frezarki naciskał.

przemekwoj87

Cytat: r2d2 w 2023-02-13 | 21:36:53
Jak nie rozkręcisz tego modułu to się nie dowiesz, foto z obu stron albo tylko gdybanie ;)
Poza tym ten przełącznik ze stołu powinieneś zamiast przełącznika z frezarki dać - wtedy to musi działać - bo działałoby tak samo jakbyś ten przełącznik z frezarki naciskał.
Dokładnie przedłuż kable od oryginalnego włącznika i zasosuj inny lub oryginalny w wygodniejszym miejscu.

Krzysztof Janczak

Dziękuję koledzy za pomoc. Zrobiłem jak pisaliście i wszystko działa. Pozdrawiam

Jonecki

Podepnę się pod temat. Potrzebuję dużej frezarki pod stół na frezy 12mm i padło na M3602. Główne zastosowanie to rowki pod obce pióro i pióro-wpust, czopowanie ramek i może jakieś płyciny w przyszłości? A wiec frezy raczej dużej średnicy. Miałem już ją zamawiać ale przeglądając frezy piłkowe olśniło mnie że taki o średnicy np. 41mm chyba nie bardzo mogę rozpędzać do 22tyś obr. Tu przydała by się regulacja obrotów.
Nie będzie z tym problemu czy jednak szukać czegoś z regulacją. Drugie w kolejce było by Hikoki M12VE (budżet do 1tys)

Krzysztof Janczak

Miałem ten sam problem co Ty tylko ja zorientowałem się jakie są maksymalne obroty frezów po zakupie frezarki. Ja ma zamontowane coś takiego:
https://allegro.pl/oferta/regulator-napiecia-mocy-obrotow-silnika-4000w-230v-11803165482

Matgregor

Cytat: Jonecki w 2023-02-22 | 08:13:23 taki o średnicy np. 41mm chyba nie bardzo mogę rozpędzać do 22tyś obr.
Jak będziesz używał dużych średnic, to konieczna jest regulacja, a jak w planach masz płyciny to np. przy Frezie ~65mm trza obroty zmniejszyć do 8-10 tys.obr/min.
Ze swojej strony polecam nieco droższy niż Twój budżet Cmt7e, ale masz gotowy sprzęt z rozwiązaniami pod stolik i nic cie więcej nie interesuje.
Rób rób, a garb Ci sam wyrośnie...

Jonecki

Cytat: Matgregor w 2023-02-22 | 13:10:28 polecam nieco droższy niż Twój budżet
no i takiej odpowiedzi się bałem :P Ten CMT to już 1,6 tysia a gdzie jeszcze frezy, t-tracki itd... 2500 waluty to mało. Drogie jest życie kornika :-\
Chyba zostanie M12V2 a "co zostanie" pójdzie na frezy. Płytę jest plan zrobić samemu, coś tam dostępu do maszyn mam wiec może uda się zmajstrować ją po kosztach materiału.

Krzysztof Janczak

Napewno kup coś co ma regulacje obrotów i trochę mocy. Nie popełniaj błędu jaki ja popełniłem. Bo będziesz musiał kombinować z regulatorami obrotów. Ja na początku też myślałem że to nie będzie potrzebne, do póki nie kupiłem frezu do płycin.

Matgregor

Hikoki trochę tańsze, CMT jak już pisałem, ma rozwiązania typowo pod stolik, korbka,  kluczyk obchodzący zabezpieczenie po zaniku napięcia, blokada przy maksymalnym wysynieciu wrzeciona.
Rób rób, a garb Ci sam wyrośnie...

piotr.pzn

Bez względu na cenę czy wybrany model frezarki myślę, że regulacja obrotów jest obowiązkowa. Gdyby ktoś się zastanawiał, czy regulacja obrotów jest potrzebna, to ja tylko wrzucę tu taką tabelkę z prędkościami obwodowymi dla różnych średnic frezów dla danej ilości obrotów na minutę.
Przykładowo:
Dla frezu o średnicy 18mm i 22 tys. obrotów - 79km/h prędkość obwodowa.
Dla wspomnianego wcześniej frezu o średnicy 65mm i 22 tys obrotów - 264km/h prędkość obwodowa.
Yeah, well, you know, that's just, like, your opinion, man.