Wyrówniarka i Grubościówka Triton

Zaczęty przez Dreando, 2024-10-03 | 12:48:28

Poprzedni wątek - Następny wątek

Dreando

Cześć.

Jestem kompletnym amatorem, na wiosnę nabędę dostęp do niewielkiego warsztaciku i chciałbym tam sobie porobić trochę w drewnie, ot jako hobby, może jakieś proste meble na własny użytek.

Przynajmniej przez następne 2-3 lata będzie to jednak bardzo mały warsztacik i biorę to pod uwagę przy kompletowaniu sprzętu na start.

Chciałem kupić zestaw Grubościówki i wyrówniarki Triton:
Wyrówniarka Triton TSPL152
Grubościówka Triton TPT125

Tylko mam tu pewną niewiadomą wynikającą z mojego braku wiedzy.

Żeby dobrze zgrubościować deskę, tak aby miała równoległe płaszczyzny, to muszę właśnie uzyskać najpierw jakąś równą płaszczyznę i z tego co rozumiem, to właśnie uzyskuje się to na wyrówniarce. Najlepiej dwie sąsiadujące płaszczyzny, oraz kąt 90stopni między nimi i wtedy można lecieć na grubościówkę z pozostałymi płaszczyznami i właśnie już tam obrabiać deskę dalej do zadanych parametrów, mając pewność, że zachowane zostaną kąty.

Tylko, że ta grubościówka może obrabiać deski szerokie na max 317mm, a wyrówniarka ma maksymalną szerokość strugania 152mm. Czy zatem jeśli będę chciał uzyskać obrobione deski o szerokości większej niż te 15cm, to będę musiał kombinować z podkładką pod obrabianą deskę i lecieć grubościówką?

Proszę o wyrozumiałość :D

Pozdrawiam serdecznie,
MK

MySZ

Dobrze rozumujesz :) I dobrze opisałeś proces.
Ale... czy te 15cm to naprawdę duży problem? Zazwyczaj w małych projektach (a nawet tych większych) szerokość pojedynczej deski *w klejonce* nie powinna tego przekroczyć. Chyba że mówisz o stołach z bali czy coś, ale wtedy to nieco inna sprawa ;)

Zazwyczaj wyrówniarka potrzebna jest na początku procesu do przygotowania klepek (upraszczam nieco). Później większość procesu to już grubościówka (równoległe płaszczyzny, wyrównanie po wstępnym klejeniu etc). A na koniec i tak te 31cm Ci nie starczy, bo blat będzie miał 60cm, i i tak będziesz musiał to obchodzić :)
Tak tak, to ja.

Dreando


POGROMCA_KELT

Dodam tylko, że czasem jak masz krzywą deskę to zamiast iść na grubościówkę lepiej jest przepchnąć najpierw przez piłę, zdjąć większość krzywizny i dopiero dokończyć na grubościówce. Oszczędzisz trochę czasu, bo grubościówka robi mały zbiór.

Nie zapomnij też o odciągu.

Matgregor

Co do sprzętu, to miałem ten zestaw Tritona i o ile grubościówka była ok. to wyrówniarka pozostawia wiele do życzenia, zwłaszcza narzekali użytkownicy późniejszych serii.
Pod koniec roku miałem sprzedawać swoje AH200 od Dictum, jak byś reflektował, to mogę przyśpieszyć temat🙂
Nie ma co porównywać nawet do tritona, a sprzęt używany hobbystycznie i jeszcze na gwarancji
https://www.dictum.com/pl/struganie-i-szczotkowanie/wyrowniarka-ah200-shinko-stoly-z-odlewu-aluminiowego-715479
Rób rób, a garb Ci sam wyrośnie...

Dreando

@POGROMCA_KELT cenna rada, dzięki. Póki co mam do elektronarzędzi karchera, a właśnie z odciągiem czekam aż coś już kupię co jego potrzebuje.

@Matgregor Jaka cena by Cię satysfakcjonowała? Gdzie trzeba po niego podjechać?

Matgregor

Rób rób, a garb Ci sam wyrośnie...