Pleśń na płycie OSB

Zaczęty przez Mr_R4VEN, 2024-10-17 | 11:32:58

Poprzedni wątek - Następny wątek

Mr_R4VEN

Cześć.

Skończyłem budowę budynku gospodarczego z kotłownią i uruchomiłem piec. Przez różnicę temperatur pojawiła się pleśń na płytach osb. Podpowiedzcie proszę jak zlikwidować tę pleśń, ale przede wszystkim jak uniknąć jej w przyszłości.



Więcej szczegółów:
1. Pokrycie dachu od góry wygląda tak:
- blacha trapezowa T18 Pruszyński
- łata
- kontrłata
- papa Lembit Membrana XS
- płyta OSB 22mm
- krokwie (22,5cm)
2. Wentylacja
- 1x anemostat 150mm
- 2x kratki wentylacyjne (oddzielne kanały, komin systemowy)

Teoretycznie wystarczyłoby dać między krokwie wełnę (np. 10cm) i zrobić sufit z płyty osb (np 10mm).
Tylko wtedy, już całkowicie zamknę przestrzenie między krokwiami i nie będzie tam wentylacji dlatego, że:
1. Z jednej strony jest deska okapowa i podbitka

2. Z drugiej strony jest murek ogniowy


Może w podbitce zrobić otwory (po dwa na przestrzeń między krokwiami?


Dziękuję i pozdrawiam.

Snikki

#1
Brak skutecznej wentylacji. Trzeba zrobić otwory w podbitce i takie same na drugim końcu z wyprowadzeniem nad dach a pod blachę.Jednocześnie przed ociepleniem robimy przerwę wentylacyjną pomiędzy osb a wełną i problem znika. W Szwecji to obowiązkowa zasada przy budowie dachów, pod hasłem "luftspalt" jest pełno rozwiązań jak to poprawnie zrobić. https://www.slojdochbyggnadsvard.se/kunskap--fakta/byggnader-och-hantverk/bakom-fasaderna/taket/takkonstruktion-med-luftspalt/

KrisssK

Powiem szczerze, że mnie nieco zmartwił ten temat.
Mam dokładnie tak samo wykonany dach w pomieszczeniu które aktualnie remontuję na działce ROD z przeznaczeniem jako pokoik-salonik.
Na razie takiego efektu na płytach OSB nie stwierdziłem ale póki co wentylację mam tam bardzo dobrą bo nie ma jeszcze drzwi i nie wszędzie jest wszystko dobrze uszczelnione :). Ale tak nie będzie zawsze. Dodatkowo będzie tam też zamontowana jakaś koza czy kominek do ogrzewania w chłodniejsze dni.
Dla docelowej wentylacji przewiduję wykorzystać jeden kanał przewodu kominowego.
Ale z tego co widzę powyżej przy takich rozwiązaniach może pojawić się problem j.w.

Plan przewiduje jeszcze zrobienie ocieplenia/izolacji watą gr. 10cm z zachowaniem 2cm szczeliny pomiędzy wata i OSB (dam jakieś listwy dla zachowania tego odstępu). Ale tam nie będzie miało gdzie to powietrze uchodzić.

@Snikki nie bardzo zrozumiałem, gdzie sugerujesz zrobić dokładnie te otwory? W OSB na na całej powierzchni pokrycia?

lionek

Wydaje mi się, że problemem jest woda z pomieszczenia która się skrapla na OSB od wewnątrz. Wewnętrzna hydroizolacja, jakaś wełna i tyle... Pytanie czy można to teraz czymś przykryć, czy wymiana..

Matgregor

Rób rób, a garb Ci sam wyrośnie...

KrisssK

#5
Znaczy się że jaką? :) Dach jest jednospadowy...

Mr_R4VEN

Cytat: Snikki w 2024-10-17 | 19:38:48 Brak skutecznej wentylacji. Trzeba zrobić otwory w podbitce i takie same na drugim końcu z wyprowadzeniem nad dach a pod blachę.Jednocześnie przed ociepleniem robimy przerwę wentylacyjną pomiędzy osb a wełną i problem znika. W Szwecji to obowiązkowa zasada przy budowie dachów, pod hasłem "luftspalt" jest pełno rozwiązań jak to poprawnie zrobić. https://www.slojdochbyggnadsvard.se/kunskap--fakta/byggnader-och-hantverk/bakom-fasaderna/taket/takkonstruktion-med-luftspalt/
Póki co odkręciłem mocniej anemostat i zostawiłem uchylone okno. Zamawiam kratki wentylacyjne i na początku tygodnia zrobię otwory w podbitce (1). Jeśli chodzi o drugą stronę, to mogę zrobić otwory tylko w ścianie, między krokwiami, pod murkiem ogniowym (2). Powinno chyba wystarczyć?



Wełnę planuję 10cm, krokwie mają 22,5cm, więc miejsca na wentylację zostaje sporo.


Cytat: lionek w 2024-10-18 | 08:22:37 Wydaje mi się, że problemem jest woda z pomieszczenia która się skrapla na OSB od wewnątrz. Wewnętrzna hydroizolacja, jakaś wełna i tyle... Pytanie czy można to teraz czymś przykryć, czy wymiana..
Wymiana.. dach ma niecały rok :-\
Muszę poszukać jakiegoś preparatu na pleśń i przesmarować całe płyty. Mam już fobosa, którym je później zabezpieczę po usunięciu pleśni i porządnym wywietrzeniu/osuszeniu pomieszczenia.

Snikki

Otwory wentylacyjne bardzo dobrze rozwiązane, ale tego ocieplenia to troche za mało. Ja bym tam wcisnął z 18 cm tak by pustka miała ok. 5 cm.