Jaki lakier do wykończenia drewna?

Zaczęty przez Karol42, 2025-01-01 | 13:24:12

Poprzedni wątek - Następny wątek

Karol42

Witam w Nowym Roku :) Od dłuższego czasu czytam to forum i muszę przyznać, że dzięki dobrej woli fachowców i pasjonatów, którzy dzielą się tu swoją wiedzą - jest to wspaniałe kompendium informacji w temacie obróbki drewna. Mimo tego nie znalazłem odpowiedzi na mój problem, więc postanowiłem napisać.

W wolnych chwilach dłubię sobie coś tam w drewnie, jakieś deski do krojenia, podkładki pod kubki, zegary z plastrów drewna. Tak ogólnie po jak najmniejszej linii oporu i z minimalizacją kosztów. Do tej pory do zabezpieczania drewna w większości przypadków stosowałem oleje lub twarde olejowoski. Efekty bardzo fajne, ale czasami jednak potrzebna jest idealnie gładka powierzchnia z mega połyskiem lub w całkowitym macie. No i tu potrzebny jest lakier... Wiem, że najlepszą i najtrwalszą opcją są lakiery z utwardzaczem (2K), ale raz, że śmierdzą, dwa do pełni szczęścia chyba wskazany jest pistolet do malowania, trzy zawsze jak nie wykorzystamy całości, to trochę marnujemy drogiego bądź co bądź lakieru.

I teraz pytanie. Czy jest jakiś dobry, nie drenujący zbytnio kieszeni lakier jednoskładnikowy (w wersji mat i w wersji wysoki połysk), który mógłby częściowo zastąpić w kwestii jakości lakier dwuskładnikowy, ale być jednocześnie jego prostszą w użytkowaniu wersją? Wiem, że wybór jest ogromny, poprzez akrylowe wodne, poliuretanowe itd. Półki sklepowe aż się uginają od tego, ale co wybrać, aby nie wyrzucić pieniędzy w błoto i być zadowolonym z efektów.

Z góry dziękuję za jakieś podpowiedzi.

Mery

jeśli używałeś olejowosków ale teraz chcesz wysoki połysk lub mat to takie olejowoski również występują jakby co ;)

co do nie rujnujących cenowo lakierów do takich hobistycznych prac, zerknij np. na sopura
cena 36 zł/L nie zabija a wybór jest od matu, półmat. półpołysk, wysoki połysk

https://gizmogaraz.pl/chemia-kleje-srodki-do-drewna/impregnaty/

Karol42

#2
Dzięki, cena faktycznie przystępna. A czy lakier nada się do jakiegoś np. stolika kawowego? Tzn czy jest odporny np. na gorące filiżanki, rozlaną kawę, wino itp...?

Aha i jeszcze pytanie. Jak ten lakier wypada w porównaniu np. z Bormą lub HartzLackiem? Może jednak warto dopłacić? W końcu taka puszka na trochę jednak wystarczy. Zależy mi na uzyskaniu maksymalnie szklistego połysku.

POGROMCA_KELT

Cytat: Karol42 w 2025-01-01 | 17:43:27 A czy lakier nada się do jakiegoś np. stolika kawowego?

Jak ze wszystkim "to zależy"
Lakier Sopura to nitrocelulozowy lakier. Jest np. mniej odporny na zarysowania niż dwuskładnikowy, ale jest też łatwiejszy do naprawy.

Cytat: Karol42 w 2025-01-01 | 17:43:27 czy jest odporny np. na gorące filiżanki, rozlaną kawę, wino itp...?
Tak, ale jak masz zamiar na nim regularnie stawiać gorące garnki, zostawiać rozlany alkohol, stawać i tańczyć na takim stole to pozostań przy dwuskładnikowym chemicznym śmierdzącym ale bardziej wytrzymałym lakierze bo tak szybko uszkodzisz powłokę :) Lakier wytrzyma dużo, ale jak chcesz super połysk to każdą ryskę będzie widać, a im lakier bardziej podatny na zarysowania tym więcej rys się pojawi.
:-)

piotr.pzn

Cytat: POGROMCA_KELT w 2025-01-02 | 23:36:23 nitrocelulozowy lakier. Jest np. mniej odporny na zarysowania niż dwuskładnikowy, ale jest też łatwiejszy do naprawy.
A na czym opierasz tę porcję wiedzy?
Yeah, well, you know, that's just, like, your opinion, man.

Tombi

Jeżeli ma mało śmierdzieć i być jak najbardziej odporny na czynniki mechaniczne i chemiczne a poza tym być 1k to wydaje mi się że zostają poliuretany wodne jak Bona, deva aquastar, hartzlack diamond itd, genralnie coraz więcej się tego pojawia i nawet w marketach budowlanych ostatnio widziałem. Jeżeli miałbym się odnieść do aspektu że ma mało drenować kieszeń to kiedyś trafiłem na coś takiego https://allegro.pl/oferta/lakier-dwuskladnikowy-1l-polysk-chemstal-podlogowy-15130099238 przyznam się że nigdy nie stosowałem, jest co prawda 2k i rozpuszczalnikowy ale takie teoretycznie powinny być najtrwalsze 

POGROMCA_KELT

Cytat: piotr.pzn w 2025-01-03 | 00:25:48
Cytat: POGROMCA_KELT w 2025-01-02 | 23:36:23 nitrocelulozowy lakier. Jest np. mniej odporny na zarysowania niż dwuskładnikowy, ale jest też łatwiejszy do naprawy.
A na czym opierasz tę porcję wiedzy?

Na tym https://www.amazon.pl/Understanding-Wood-Finishing-Select-Finish/dp/1565235665
:-)

piotr.pzn

Bardzo fajna ale wymagająca książka. Bedziesz miał pożytek - jak już całą przeczytasz, włożysz pracę w tłumaczenie użytej terminologii tak, by być pewnym 1:1 tych użytych wyrażeń i przyswoisz choćby w części, to zobaczysz że wiele informacji będzie służyć jedynie jako punkt wyjściowy do dalszych poszukiwań w praktyce na konkretnych produktach z naszego rynku, a nie jako prawdy objawione.
Odkąd mam za sobą trochę różnych prób wykończeń, to lubię do niej wracać, wtedy ta wiedza lepiej się układa - wiem dokładniej o czym czytam. Ale chyba wciąż nie wiem tyle, bym czuł się na siłach podpowiadać innym, ach te wieczne wątpliwości 🤷
Yeah, well, you know, that's just, like, your opinion, man.

pinkpixel

są jeszcze lakiery alkidowe, alkidowo-uretanowe - mało popularne bo wszyscy chcą na szybko i na już, a te lakiery długo schną, a dzięki temu rewanżują się przy nakładaniu pędzlem bo ładnie się rozlewają.
Np. Teknos Helo 90, Vidaron bezpodkładowy, tzw. jachtowe (tylko sprawdzić czy są faktycznie alkidowe)

Tombi

Cytat: pinkpixel w 2025-01-03 | 11:19:06 są jeszcze lakiery alkidowe, alkidowo-uretanowe - mało popularne bo wszyscy chcą na szybko i na już, a te lakiery długo schną, a dzięki temu rewanżują się przy nakładaniu pędzlem bo ładnie się rozlewają.
Np. Teknos Helo 90, Vidaron bezpodkładowy, tzw. jachtowe (tylko sprawdzić czy są faktycznie alkidowe)
dobrze wiedzieć :) a te alkidowe jak jeżeli chodzi o wytrzymałość na czynniku chemiczne i mechaniczne w porównaniu do poliuretanu?

pinkpixel

#10
Cytat: Tombi w 2025-01-03 | 12:38:08 w porównaniu do poliuretanu
jeśli się nie mylę to wszystkie lakiery poliuretanowe są lakierami uretanowymi - ponieważ to uretan musi się zamienić w poliuretan :) żeby powstała powłoka lakiernicza poliuretanowa :D

prościej:
uretan - ma formę płynną
poliuretan - jest ciałem stałym

jeśli na puszcze jest napisane lakier poliuretanowy jest to kłamstwo marketingowe :)

POGROMCA_KELT

Cytat: piotr.pzn w 2025-01-03 | 10:53:05 jako punkt wyjściowy

Jestem na początku przygody z drewnem i każda porcja wiedzy daje trochę więcej pewności siebie. Książka pomaga ogarnąć ten cały galimatias wykończeń i trochę to poukładało w głowie. Liczę na to, że kiedyś będę takim wyjadaczem jak Ty albo @pinkpixel  8) Ale to jeszcze wiele wody w Wiśle upłynie ...
:-)

pinkpixel

Cytat: POGROMCA_KELT w 2025-01-03 | 20:58:19 Liczę na to, że kiedyś będę takim wyjadaczem jak Ty albo pinkpixel  8) Ale to jeszcze wiele wody w Wiśle upłynie
są tu osoby mające dużo większe doświadczenie i wiedzę, ja jestem hobbystą nie param się tym zawodowo, to co mówię ma charakter subiektywny i odnosi się tylko do mojego widzimisię :)

Karol Kopeć

Kup sobie polską książkę o lakierach zamiast tych wynalazków anglosaskich :)

Pierwsza z brzegu oferta.
https://allegro.pl/oferta/powierzchniowe-uszlachetnianie-wyrobow-z-drewna-jozef-tyszka-17048316735


POGROMCA_KELT

Dzięki Karol. Kupiłem. Poczytam.

Szukałem wpierw na polskim rynku książek o wykończeniach, ale nie znalazłem nic ciekawego. Ten tytuł z resztą też jest mylący dla kogoś, kto nie jest obeznany w tematyce i nie wie czego szukać, a amerykańce od razu piszą "jak wybrać i zaaplikować właściwe wykończenie", "Wykańczanie drewna" itp itd. Wiadomo co się kupuje nawet jakby nie miała żadnych ocen od użytkowników.
:-)