Frezy proste o niestandardowej średnicy 10,5 mm

Zaczęty przez LukeSkywalker, 2025-02-04 | 17:35:37

Poprzedni wątek - Następny wątek

coco

taaaa x3

ls6

Cytat: LukeSkywalker w 2025-02-04 | 17:35:37 Mam pytanie: czy można gdzieś kupić frez prosty do rowków (może być krótki) o nietypowej średnicy 10,5 mm ?
Potrzebny do wpuszczania na wcisk sklejek 10 mm.

A masz opcję, żeby zamiast poszerzać rowek to przeszlifować delikatnie tę sklejkę, która ma wejść na wcisk?

Wydaje się, że pół milimetra to zbierzesz dosłownie kilkoma przejazdami szlifierki blisko krawędzi.

LukeSkywalker

 Dobry pomysł:) Muszę przetestować

LukeSkywalker

W zasadzie to jest chyba najlepszy pomysł z tym szlifowaniem.  m) Mam fajne szlifierki i nie muszę kupować jakichś dziwnych frezów.

lionek


Pistolet

Nie znam projektu, ale 3-4 przejazdy na pile i też wyjdzie nut 10.5. Nie chce mi się wierzyć, że sklejka trzyma wymiar do 0.3 mm. Wczoraj frezowałem 2 blaty kompaktowe eggera i jeden był grubszy od drugiego na oko 0.5 ;D 

ls6

#21
OK, to może podzielę się ostatnimi spostrzeżeniami tak pełniej.

Zrobiłem prototyp szafki kuchennej (sklejka, szuflady wewnętrzne), mam tam dwa różne przypadki takiej zagwozdki i wyszło mi, że trzeba do nich podejść różnie.



1. Zwykle szuflady zachodzą na korpus ale tu ma być inaczej: między szufladami ma być widać "półkę" (szuflady wewnętrzne). Ta półka wchodzi w pionowe ścianki korpusu, nie chcę tam żadnych szpar, więc wpust jest zrobiony frezem: kilka przejazdów obok siebie. U mnie akurat 2 przejazdy frezem 13mm bo taki akurat mam a "półka" ma 2x12mm. Szerokość tego wpustu ustawiam z faktycznej grubości sklejki.

2. Dno szuflady wchodzące w boki, przód i tył szuflady: tu małe szpary nie mają znaczenia. Jako, że tych rowków będzie sporo to zdecydowałem tak: 

- Rowki robię szersze niż "na styk". Pierwszą zrobiłem ciasno i wstępne złożenie szuflady to była tragedia -- za ciasno. Wtedy zeszlifowałem delikatnie dno.

- Rowki na pewno nacinam na pile tarczowej na szerokość (w sensie skrajne przejazdy) . Głównie dlatego, że ustawiam raz przykładnicę i lecę serię -- mniejsza szansa, że się gdzieś pomylę. Nie mam na 100% decyzji czy środek wybierać frezem czy piłą: każda wersja ma minusy.   

W związku z tą piłą dno szuflady musi być mniejsze niż "na styk z wyliczeń" bo piła nie zostawi równego dna rowka.

szmar

Trochę się dziwię bo jak kuchnia tylko doraźnie to korpusy i fronty ze sklejki mogą być, jak kuchnia do codziennego użytkowania to trochę trudno będzie zabezpieczyć krawędzie ze sklejki przed wodą itp.

ls6

Cytat: szmar w 2025-02-11 | 13:12:58 jak kuchnia do codziennego użytkowania to trochę trudno będzie zabezpieczyć krawędzie ze sklejki przed wodą itp.

Dlatego najpierw prototyp :)
Łącznie z impregnacją.

szmar

Tylko ile czasu będzie eksploatowany ten prototyp. Chyba można kupić obrzeże akcentujące imitacja krawędzi sklejki i korpusy z płyty meblowej.  Bo krawędzie prototypu niebardzo

ls6

Dzięki za troskę :)

W innym prototypie mam sklejkę (blat) pociągniętą lakierem "Hartzlack Eurolack 1k". 

Na blat porażka totalna: 4 warstwy i zostają plamy od ciepłego kubka, od sosu, od wszystkiego w sumie... 
Ale krawędzie lakier "zakitował" na gładko, więc taką wersję uznaję za w miarę bezpieczną: raczej nie wpuści wilgoci.

Aha, bo to w sumie mega ważne: kuchnia jest dla nas, więc nie boję się poprawki raz na jakiś czas. Blat będzie z konglomeratu.

Pistolet

Szczerze, to wygląda trochę jak mebel do warsztatu. Te krawędzie sklejki też mnie nie przekonały, a Ty je wyeksponowałeś na maksa.

Zasłoń te krawędzie sklejki nie za grubą doklejką, wtedy fronty się cofną do tyłu i będziesz miał szafkę w bardzo modnym styl "japandi"  ;D

Eldier

Panowie, nie nam oceniać. Tak chce on lub żona, tak się podoba i koniec. Może to ma być taki industrialno garażowy wystrój? Może jakaś letnia kuchnia? A może jeszcze jakaś inna wizja?

Na jakiś targach widziałem całe stoły ze sklejki na rant i to za grube tysiące i nawet jedna kobita kupowała.

Jak mi moja pokazała cenę to myślałem, że ktoś przecinek źle postawił  ;D


Tak jak koledzy wspominali, zabezpiecz to dobrze i niech służy ;)

I pamiętaj że jak rzucisz lakier to się może ciasno zrobić jak spasowałeś na styk...
Ja tylko nabijam posty jak Obi :D

ls6

Cytat: Pistolet w 2025-02-11 | 23:38:42 Szczerze, to wygląda trochę jak mebel do warsztatu. Te krawędzie sklejki też mnie nie przekonały, a Ty je wyeksponowałeś na maksa.
Cytat: Eldier w 2025-02-12 | 00:24:24 Panowie, nie nam oceniać. Tak chce on lub żona, tak się podoba i koniec. Może to ma być taki industrialno garażowy wystrój? Może jakaś letnia kuchnia? A może jeszcze jakaś inna wizja?

Potwierdzam, że wyglądu w tym przypadku nie negocjujemy  :)

Cytat: Pistolet w 2025-02-11 | 23:38:42 Zasłoń te krawędzie sklejki nie za grubą doklejką, wtedy fronty się cofną do tyłu i będziesz miał szafkę w bardzo modnym styl "japandi"  ;D

Biorę jako backup ;P

Cytat: Eldier w 2025-02-12 | 00:24:24 Na jakiś targach widziałem całe stoły ze sklejki na rant i to za grube tysiące i nawet jedna kobita kupowała.

Jak mi moja pokazała cenę to myślałem, że ktoś przecinek źle postawił  ;D

Obstawiam, że szuflada wewnętrzna vs zewnętrzna potężnie wpływa na cenę. Przy zewnętrznych (nachodzących na front korpusu) jak fronty są prosto wycięte to po zabawie. Regulacje szuflady (przynajmniej na Movento Bluma, które testuję) są w zaskakująco wielu płaszczyznach i tolerance są spore.

Przy szufladach wewnętrznych (jak tu) ciężko coś ukryć.

Cytat: Eldier w 2025-02-12 | 00:24:24 Tak jak koledzy wspominali, zabezpiecz to dobrze i niech służy ;)

I pamiętaj że jak rzucisz lakier to się może ciasno zrobić jak spasowałeś na styk...

Dzięki za życzenia i za przypomnienie!

szmar

Cytat: ls6 w 2025-02-12 | 12:26:00 Obstawiam, że szuflada wewnętrzna vs zewnętrzna potężnie wpływa na cenę
No to byś wszytko przegrał , zapewne materiał (sklejka bardzo wysokiej  jakości ) więc i bardzo wysokiej ceny .