Proma E-1516B/230 & ZX7016 (DM7016) znana też jako "Zośka" (opinie posiadaczy)

Zaczęty przez orb, 2019-07-14 | 20:52:46

Poprzedni wątek - Następny wątek

orb

Witam.

Założyłem ten wątek, aby poznać opinie użytkowników wiertarki z tematu. Sam miałem z nią do czynienia, tyle, że ze starszą wersją o mocy 550W i kołami pasowymi z tworzywa. Obecnie (wg serwisu) koła pasowe są z odlewu metalowego, mocy też jej przybyło (750W).

Domyślam się, że wersja z silnikiem siłowym konstrukcją raczej nie różni się od wersji 230V.

Czego oczekuję od takiej wiertarki:
- sztywnej konstrukcji; stolika, który nie ugina się pod naciskiem
- brak bicia na wrzecionie
- pinoli bez luzu (ewentualnie możliwości jego skasowania)
- braku bicia na kołach pasowych

Tak, wiem, marzenia dobra rzecz, warto je mieć.


nickczemnick

Powinieneś zweryfikować albo wymagania albo budżet.W przedziale +- 2000 PL można jedynie w kolorach przebierać :) a reszta to ta sama konstrukcja,a raczej 3 konstrukcje:

1)  wiertarka "za trzysta" - to ta najmniejsza co w rurę zalewają czymkolwiek bo sama w sobie się giba
2) wiertatka "za tysiaka" - to ta średnia z korbką przy stoliku
3) wiertarka "PRO" w różnych wariacjach typu duża kolumna - małą kolumna

Wiec nawet jeśli ktoś ma taką Promę i jest gitara to inny egzemplarz wcale taki być nie musi

orb

Wymagania mam proste - wiertarka, która zachowuje kąty i nie muszę punktować materiału, żeby wiertło nie schodziło. Budżet mam ruchomy, ale więcej jak 2300 zł nie dam, odsyłać paczek po 40-60 kg też mi się nie chce. Dlatego próbuje wyciągnąć jakąś średnią w tych sprzętach.

nickczemnick

To jesli nowa to chyba jedynie PBD40 bo tam wrzeciono jest blisko kolumny to jest nadzieja że będzie równolegle.Zwróć  uwagę że wiertarki o takich gabarytach które wiercą precyzyjnie i to nie tylko jak są nowe ale przez dłuższy okres czasu ważą nie 40-60 kg a 100-120 kg a mają krótszą kolumne i nie mają stolika.Fizyki się nie oszuka.
A najtańsza taka wiertarka jaką znam kosztuje 4500 PLN czyli widocznie tyle kosztują wiertarki :)

orb

Nie wymagam nie wiadomo jakiej precyzji, w kosmos jeszcze wystrzelić się nie chcę. Dobrze by po prostu było, gdyby czubek wiertła 12 cm nie odchylał się na milimetr w jedną i drugą stronę na 3/4 wysuniętej pinoli. Marzenia, ale czasem warto je mieć, nawet za te 2 tys zł.

Fizyka wiem jak działa, chcąc nie chcąc żyję na tej samej planecie. Jednak spasowanie elementów powinno być ciut lepsze lub po prostu niedoskonałości dało się wyregulować w sposób przewidziany przez producenta - jeżeli to zawodzi, to po co taką regulację w ogóle robić, kasowanie luzu, które w zasadzie jest bardziej dla oka niż efektu.

Co do reszty - po prostu szukam, pytam, może ktoś coś powie. Zresztą, już dowiedziałem się odnośnie innej wiertarki, której klona też oglądałem. Bo z niektórymi produktami jest tak, że dają pierwsze dobre wrażenie, żeby później móc zmienić się w bestie dręczące użytkownika wadami ukrytymi.

orb

#6
Ewentualnie zastanawiam się jeszcze nad czymś takim: https://allegro.pl/oferta/16mm-12biegow-po-kontroli-wiertarko-frezarka-pewna-8103431659

Kitajec zapewne, podobny do ws15, waga około 75 kg. Ciekaw jestem co to warte jest, bo czasem zachodzi potrzeba wyfrezowania czegoś w metalu. Po dorobieniu stolika z pewnością posłużyć może też jako szlifierka wrzecionowa, bez obawy o spadające futro, czy brak przystosowania wrzeciona do obciążeń bocznych. Chyba.

duch_gdansk

To ZX7016 czyli popularna "zośka", ja taką kupię przed zimą. Wszystkie takie same, różnią się kolorami ale to tak popularny model że można znaleźć o niej wszystko i na forach i na YT.

orb

#8
Nie wszystkie Zośki są takie same, te starsze mają grubsze korpusy, rury. Z biegiem czasu zaczyna się odchudzanie. Zastanawiam się nad taką, ale do wiercenia w wyższych elementach trzeba by zamontować ją na czymś solidnym i odwracać cały korpus o 180*. W zasadzie to nie problem, jak się zdecyduję, to pewnie zamówię większą płytę stalową i wywiercę w niej otwory, żeby możliwy był montaż imadła.

Tu dwa filmiki o tej zielonej z linku:

https://www.youtube.com/watch?v=yXTccTsn8ds

https://www.youtube.com/watch?v=hGJBrReHArg

duch_gdansk

Te stare to była konstrukcja konkret, teraz jak mówisz, oszczędzanie idzie na max ale czego wymagać od Chińczyków, robią tak jak odbiorcy chcą. Zaleta to znana konstrukcja, mnóstwo porad co, gdzie i jak poprawić. Taka zabawka na gwarancji i DIY później.

orb


duch_gdansk

Jak po co, BHP. Widać jak ufa produktom pobratymców.
Za cienki jestem z elektryki a siły w norze nie mam i mieć raczej nie będę ale temat rozpykam przed zakupem. Zależy mi na możliwości dodania lewych obrotów i tu pojawia się brak wiedzy, przy 230V chyba się nie da a przy 400V kombinacja z falownikiem 230>400 plus możliwość płynnej zmiany prędkości.

orb

Jeżeli ci potrzebne lewe to kombinuj.

Mnie natomiast ciekawią dwie rzeczy w tej konstrukcji, czy da się skasować luzy i czy środkowe koło pasowe jest łożyskowane. Może sklep odpowie na te pytania, skoro rzekomo do środka zaglądają. Albo to pic, żeby lepiej szły. ;)

duch_gdansk

Cytat: orb w 2019-07-21 | 12:17:11
Jeżeli ci potrzebne lewe to kombinuj.

Mnie natomiast ciekawią dwie rzeczy w tej konstrukcji, czy da się skasować luzy i czy środkowe koło pasowe jest łożyskowane. Może sklep odpowie na te pytania, skoro rzekomo do środka zaglądają. Albo to pic, żeby lepiej szły. ;)
W pierwszym filmiku który linkowałem widać jak potrafią się różnić te wynalazki. Jak kolesie nie ściemniają to powinni znać odpowiedź na każde pytanie jeżeli chodzi o ważne detale. Daj znać co odpowiedzieli, tak naprawdę zdjęcia powinni wysłać na dowód  ;)

Lewe obroty nie są konieczne ale fajnie mieć możliwość gwintowania.   

orb

#14
Dam znać, sam też jestem ciekawy, bo nie zamierzam znowu targać paczki do zwrotu.

Przy okazji: https://www.cnc.info.pl/frezarko-wiertarka-zx7016-zosia-t21199.html

Ogólnie jak poczyta się trochę ten temat, to wysunąć można 2 wnioski, Zośka to nie WS15 i zalatuje lekką ch*jozą. Ludzie beton leją w środek, żywice epoksydowe, bo odlew tylko z wierzchu wygląda solidnie, podobnie z rułą, która w zależności od wersji ma 10 lub 7 cm średnicy, a ścianka to chyba coś koło 1 mm.

I jak tu coś wybrać.