Ebonizacja drewna

Zaczęty przez Berbelek, 2020-11-30 | 14:07:00

Poprzedni wątek - Następny wątek

Berbelek

Szukam informacji dotyczących barwienia na czarno drewna z wykorzystaniem reakcji pomiędzy taninami a żelazem. Ponieważ barwienie chciałbym wykonywać nie tylko na gatunkach bogatych w garbniki jak dąb czy orzech koniecznym wydaje się nasycenie drewna roztworem bogatym w taniny.
Próbowałem już:
- kory quebracho - kupiona z dwóch źródeł w pl, niestety efekt słaby, podejrzewam że nie jest to właściwy surowiec. Jeżeli ktoś potrzebuje poprawić ukrwienie i wrażliwość męskich narządów intymnych to pw, chętnie odstąpię - efektów nie znam, nie testowałem, zapewniam anonimowość :D
- herbaty - chyba najlepszy efekt, ale co najwyżej ciemny brąz a nie czerń.
- kory dębowej - wynik słaby - podejrzewam lepsze wyniki z korą dębu czerwonego, ale nie posiadam
- taniny (rozpuszczanej raz w gorącej wodzie, raz w alkoholu) - działa zdecydowanie najmocniej, dopóki drewno jest mokre wydaje się czarne, ale po wyschnięciu jest ciemny fiolet.

Tutaj kończą mi się pomysły, używałem rozpuszczonej w occie wełny stalowej. Roztwór robiłem dla pewności dwukrotnie, po reakcji z czystą taniną wydaje mi się że to nie tutaj jest problem.
Próby robiłem na jaworze, buku, jesionie...

Czy ktoś próbował tego rodzaju barwienia?

Bill Door

India ink ;) nie da rady heban jak zobaczysz też nie jest taki wcale czarny jak jest suchy

Fajne tematy poruszasz imo bardzo by było miło gdybyś został jutuberem i to zaprezentował na filmie

Gif-ted guy.

tomekz


pinkpixel

@Berbelek a komuś się udało tak na czarno-czarno zabarwić? bo wydaje się to nieosiągalne. Poczytałem chwilę o taninach i efektach ich reakcji z różnymi związkami żelaza i nie znalazłem informacji by któraś dawał czerń, piszą o fioletach, kolorze niebieskim i brunatnym.
Z tego co napisałeś o swoich próbach trzeba by to wspomóc olejem, szelakiem, lakierem czymś co nada głębi, niektóre czarne pigmenty na sucho też wydają się np, ciemnofioletowe czy ciemnozielone, dopiero w połączeniu z medium (wodą, olejem) powstaje faktycznie czerń.

Wojput

Cytat: Bill Door w 2020-11-30 | 18:59:35
India ink ;) nie da rady heban jak zobaczysz też nie jest taki wcale czarny jak jest suchy

Fajne tematy poruszasz imo bardzo by było miło gdybyś został jutuberem i to zaprezentował na filmie
Też robiłem różne próby sposobami znalezionymi po krawędziach internetu, ale zdecydowanie najlepiej spisał się właśnie india ink. Czorne i już :)

Bill Door

Ten podobno nie niebieszczy co jest na focie
Lub barwniki do skóry jak na filmie
https://youtu.be/tvxHf4gk6UE
Gif-ted guy.

Kamil i Gosia

Nie wiem, nie znam się ale pamiętam filmik Big Johna o bejcowaniu i tam dawał patent jak barwić na czarno. Od 25 minuty https://youtu.be/tzmiVKMfH5E

Berbelek

Dzięki wszystkim za odpowiedzi.
Nie wyraziłem się chyba precyzyjnie. Nie zależy mi na tym żeby uzyskać super czerń, szukam takiego czarno-brązowego jaki powstaje w wyniku opisywanej wyżej reakcji. Pozbawionego zimnego niebieskiego lub fioletowego odcienia. Próby z naturalnymi środkami się nie powiodły a z czystą taniną dały wprost fiolet. Wprawdzie po zmoczeniu elementu robi się on zgodnie z tym co pisał Pinkpixel czarny, jednak jest to czarny z odcieniem fioletowym. Postaram się dzisiaj zdjęcie zrobić. Chyba takie wykończenie w tym wypadku zostawię, ewentualnie spróbuję jeszcze z indian ink bo i tak kupiłem.

W sumie jednak dobrze się stało, bo @tomekz podrzucił jakiś ciekawy pigment. Możesz napisać coś więcej, tj. jak stosować? Mogę to do dowolnego roztworu szelaku dodać i uzyskam czarną politurę? Jakie proporcje? Czy to bezpieczny środek?

Bill Door

jak jest z alko to chyba z szelakiem się nie gryzie ale jest też czarna politura szelakowa
Gif-ted guy.

tomekz

Czarnego nie używałem z nigrozyny . jedynie czarną  bejcę nitro z Sopura . tak że  proszek czarny do barwienia  skóry jako dodatek uzyskania koloru starego  dębu

Kiedyś przyniósł ktoś  nigrozynę orzech . Proszek  dany w małej ilości  niesamowicie   intensywnie  barwił jako bejca spirytusowa . Myślę ,że czarna Cię  zadowoli , może dodać trochę ciemnego brązu ,dla  złamania koloru.

Bill Door

Gif-ted guy.

NieTylkoMeble

ale ładnie się ugotowało!
i właśnie teraz po tym filmie mi się przypomniało, jak rozmawiałam kiedyś z pewnym panem od wędzenia dębu i powiedział, że jego dęby nie jaśnieją, jak to mają w zwyczaju takie wędzone, dlatego, że robi im tropiki. To by się zgadzało z tym, co widać na filmie :D
Tylko nic jest proste
http://nietylkomeble.wordpress.com

Berbelek

Bardzo fajny sposób do małych elementów, dzięki Bill Door :)

Berbelek

Ostatecznie po użyciu roztworu z czystej taniny efekt jest następujący:

KolA