Nowy warsztat - jak rozplanować przestrzeń?

Zaczęty przez Lechu, 2018-06-21 | 23:36:12

Poprzedni wątek - Następny wątek

Lechu

Od kilku lat dłubanie amatorskie w drewnie uskuteczniam głównie w garażu jednostanowiskowym. Ponieważ w garażu, oprócz miejsca na narzędzia, musi się znaleźć miejsce na milion innych gratów, panuje w nim wieczny ścisk. Ciągle się o coś potykam. Ciągle brakuje miejsca.

Jakiś czas temu zaświtała myśl o zbudowaniu nowego warsztatu od zera. Na początek papierologia, czyli wniosek o WZ (warunki zabudowy). Tu gdzie mieszkam, Wydział Architektury w Urzędzie to jeden wielki koszmar, więc ten tylko etap mielił się prawie 1.5 roku. Obecnie jestem na etapie finalizowania projetku samego budynku + występowania o pozwolenie na budowę. Więc zapewne jeszcze kilka miesięcy wożenia się z urzędnikami i może na przyszły rok uda się ruszyć z budową.

Na tym etapie również znajomy architekt kończy już powoli projekt wykonawczy. To mi pozwala nieśmiało zacząć planowanie w jaki sposób optymalnie zagospodarować przestrzeń w nowym warsztacie.

I tutaj chciałem poprosić Was o pomoc / opinie / podpowiedzi jak optymalnie zaplanować przestrzeń w warsztacie. Szczególnie, że konstrukcja budynku wymaga zbudowania kilku ścianek wzmacniających budynek, a które muszę jakoś sprytnie wpasować w plan warsztatu aby jak najmniej wadziły (na wizualizacjach zaznaczone na czerwono).

Na warsztat stolarski planuję przeznaczyć powierzchnię ok. 45m2 w kształcie trapezu (niestety tak musiało być). Narysowałem sobie bryłę warszatu w sketch'upie i zaczynam się bawić w planowanie.

Rzućcie okiem i dawajcie znać co sądzicie o wstępnym rozplanowaniu przestrzeni.

Lechu

Wrzucam jeszcze te same rysunki ale poprzez galerie, bo widze ze jako zalaczniki otwieraja sie bardzo duze zdjecia.

Powinno byc latwiej to przegladac. (ktos wie jak usunac zalaczniki z pierwszego posta?)






istolarstwo

Panie kolego pełna profeska. Filmy tam będziesz kręcił? A tak serio to nie wiem czy mając formatowkę potrzebne Ci będzie stanowisko z kątnicą. Zamiast tego zrobił bym 2 stoły na kółkach, którymi można będzie wyjechać na środek.

Pozdrawiam, Piotr


Maciek

#3
To grubościowka też niezbyt chyba szczęśliwie postawiona. Licz długość elementu przed +1 m i za maszyn. Wtedy w miarę jest luźno. Przydały by się drzwi garażowe od czoła budynku. Możesz materiał wnieść a jak się trafi długi to otwierasz i się zmieścisz w trakcie podawania na maszynę . Pomyśl też o miejscu na składowaniu materiału. Fakt że zależy ile go będzie, nie każdy może być na zewnątrz np płyty. I brak frezarki to chyba po pile grubościowce to następne urządzenie. Przy Twoim projekcie to chyba dolnowrzecionowa . No i jeszcze porządny stół strugnica z imadłem.
Maszyn typu taśmowa grubociowka albo dałbym na środku albo na wózkach abu wyjechać na środek. Te ścianki ogranicza możliwość pracy z długimi elementami

VelYoda

A czy te ściany wzmocnieniowe można postawic wzdłuż ścian?
haliaetus lub haliaetos – morski orzeł (bielik), rybołów, od gr. ἁλιαιετος haliaietos – morski orzeł (bielik), rybołów, od ἁλι- hali- – morski, od ἁλς hals, ἁλος halos – morze; αετος aetos – orzeł.

Qiub

a to chyba 50 czy 60 m2 to na zgloszenie chyba robisz...  cos tam kiedys pamietam ze tak bylo chyba ze znow sie zmienilo.

U mnie w arch. jest dokladnie to samo. Kolesie nie wyrabiaja i pi***ziela sie niemilosiernie. Chcialem stawiac u siebie kolejny budynek to uslyszalem ze 1-2 lat ;D myslalem ze smiechem ich zabije.

Dlatego u staruszkow zrobilem 35m2 na zloszenie jako gospodarczy i przeszlo bez zajakniecia. Moze w przyszlym roku jak bede mial czas i chceci to ruchne cos wiekszego za swoim domem. Na razie musze sie bujac w tym co mam.

Pila licz: przynajmniej metr z kazdej strony i nie ma bata. Grubosciowka minimum metr z przodu i tylu. Chyba ze chcesz walis dluzsze elementy to kolo 3m zeby byl luz.

Maciek ci napisal ze brama z czola i ma racje jak bedziesz z materialem sie kitral.




Z materialow moge ci doradzic termalice bo na kleju cienkowarstwowym albo piance zrobisz. Szybko i sprawnie na piance. Ocieplenie 5cm przynajmniej styropianem twardym tez na pianie bo moment zaschnie trzyma lepiej niz klej a nic nie dziurawisz.



bartsmetkowski

po co wystepujesz o WZ? nie możesz dać zgłoszenia? jak w 30 dni nie dadza odpowiedzi to stawiasz i z bańki... zgłębiałeś ten temat?

istolarstwo

Chyba nie ten metraż na zgłoszenie....

Pozdrawiam, Piotr


DaKa_Garage

Piotrek ma rację powyżej 35m 2 trzeba występować o zezwolenie na budowę.


DaKa_Garage

Ustawa prawo budowlane zwalnia wszystkie wymienione wyżej budowle pod warunkiem, że ich powierzchnia zabudowy nie przekroczy 35 m2. Łączna liczba przedstawionych budynków nie może przekraczać jednego na 500 m2 powierzchni działki. Dodatkowo pozwolenia na budowę nie wymaga postawienie wiat o powierzchni do 50 m2. Na każde 500 m2 działki można postawić jedną taką wiatę, dokonując jedynie zgłoszenia.

z
https://kb.pl/porady/ustawa-prawo-budowlane-zmiany-2018-2017-i-2016/#

bartsmetkowski

no to słabo :(

wiata od budynku różni się tylko brakiem ścian?

KolA

Oraz fundamentami, poborem prądu, przeznaczeniem i takie tam drobiazgi ;)

Fulicarius

Samo pojęcia zarówno "wiata" jak i "altana" jest bardzo płynne w prawie budowlanym...

Czym mam dalej tłumaczyć czym to skutkuje w urzędach? :P
Bielik nie jest orłem!
Należy do rodzaju Haliaeetus!
Orły to rodzaj Aquila!
Czyli bielik to Haliaeetus albicilla a np orzeł przedni to Aquila chrysaetos. To pierwsze niezrozumiałe słowo jest kluczowe!

bartsmetkowski

Cytat: KolA w 2018-06-22 | 14:10:10

poborem prądu,
serio? w sensie 1 faza / 3 fazy czy moc? jak pociągnę kabel z domu-domu to chyba mogą mnie cmoknąć w pompkę?

Cytat: KolA w 2018-06-22 | 14:10:10 przeznaczeniem
tzn. ?możesz podać przykład?

Cytat: Fulicarius w 2018-06-22 | 14:20:05 zym mam dalej tłumaczyć czym to skutkuje w urzędach?
za ile posmarujesz za tyle pojedziesz ;) ?