Dylematy budowlane

Zaczęty przez Koenig, 2021-11-02 | 08:45:07

Poprzedni wątek - Następny wątek

seler

Cytat: Mery w 2021-11-02 | 11:28:24 Z racji że sporo chciałbym zaoszczędzić wiele rzeczy bym robił sam, trwało by to latami, przez kilka lat pewnie był by dylemat czy jechać na wakacje czy lepiej za te pieniądze kupić rynny, a może styropian ? hmmm za rok pewnie zamiast na wakacje pojechać wolałbym   za te pieniądze kupić kafelki i wykończyć łazienkę   i tak pewnie z racji tego że jestem po 40 ciągnąłbym tą budowe do emerytury, tam bym czegoś nie dokończył bo drugie ważniejsze, i do emerytury bym wykańczał.

Podpisuję się wszystkimi kopytami. Buduję od 2015r, od zeszłego mieszkam ale wciąż jeszcze do zrobienia lista w excelu niemieszcząca się na ekranie. Na wakacje chyba w tym roku po raz pierwszy pojedziemy od pięciu lat, każda wolna chwila, każdy wolny grosz w budowę, nerwy, ciągła rozkminka, harówka od świtu do nocy całe weekendy przez kilka lat. Czasami totalnie wypaleni bo dodatkowo praca zawodowa dwieście km od domu. Psychicznie i fizycznie kompletna demolka.


Ale

Nie żałujemy :) mamy dom jaki sobie wymarzyliśmy, w cudnym miejscu i spełniający wszystkie nasze zachcianki z garażo-warsztatem 80m2, kuchnią letnią, dużym tarasem, ogrodem zimowym, w starowiejskim stylu na cichym bagnie gdzie żurawie, sarny, borsuki, dziki i lisy łażą pod płotem niebojąc się ludzi :)

yarkow

Cytat: Jabbbbba w 2021-11-02 | 11:42:56 Zaletą projektów z np. takiego archona są gratisowe projekty instalacji, wykazy materiałów itp
W każdym kompletnym projekcie to powinno być.
Ale ... u mnie hydraulik przeprojektował instalację CO.  :o
Stwierdził, że tak jak w projekcie, to instalację robiło się za komuny, w latach jego młodości.  ;D
I zaproponował swoja wersję. Zdecydowanie lepszą. Za friko.  :o 
W ciągu dwóch dni przyniósł mi swój projekt, z wykazem materiałów i kompletnym kosztorysem!
Zrobił mi tą instalację CO i jeszcze wewnętrzną gazową. Szybko, solidnie i do tej pory działa bezproblemowo!

Cytat: Jabbbbba w 2021-11-02 | 11:42:56 Bierz pod uwagę, że majstry w większości to cwaniaki, ch*je i sku**ysyny, których prawdziwa tożsamość wychodzi kiedy masz im coś do powiedzenia co nie jest po ich myśli.
Nie zawsze i nie wszędzie. Jeśli na takich trafiłeś to współczuję. U mnie byli w porządku. Warto szukać majstrów z polecenia innych inwestorów.

Daraas

Cytat: Jabbbbba w 2021-11-02 | 11:42:56 Bierz pod uwagę, że majstry w większości to cwaniaki, ch*je i sku**ysyny

Szczerze powiedziawszy to u mnie byli naprawdę spoko ... jedynie firma od okien oszukała nie tylko mnie, ale kilkadziesiąt osób na kilka baniek - wzięli kasę i zamknęli działalność. Na szczęście producent okien "wziął to na klatę" i tym klientom zrobił okna ... więc obyło się bez straty kilkunastu tysi jedynie była obsuwa w terminie.

Koenig

Ekipa jest mi znana, budowali u mnie w firmie, więc mniej więcej wiem jak działają i czego się po nich spodziewać. Nie jest to jakaś tania ekipa. Bardzo mi się ich robota podobała, ale wiadomo - głowy za nikogo nie można dać.
To się zateguje...

Marizus

Ja odłożyłem budowę na za jakiś czas z powodów różnych, mój brat zdecydował że pomimo wszystko będzie budował.
Nie wiem w jakim rejonie działasz, ale u mnie za adaptację projektu z drobnymi przeróbkami plus formalnościami odnośnie pozwolenia na budowę zapłacił 3000 zł, projekt kupił gotowy, wyrzucił dodatki zwiększające koszt budowy.

Zamiast stropu lanego pomyśl w tym przypadku o strunobetonie, odpada koszt szalowania, robienia zbrojenia i czasu potrzebnego na związanie tego wszystkiego.

Co do ekipy, czym więcej mają sprzętu, tym robota powinna być szybsza i całościowo tańsza, niż masz np latać i załatwiać koparkę, czy auto ciężarowe, szalunki, płacić za wynajem rusztowania, a to wszystko są koszty.
Porównywaliśmy dwie oferty stanu surowego zamkniętego u polecanych ekip, ceny niby podobne, ale... jedna kompleksowo z posprzątaniem i wyrównaniem terenu plus prace ziemne, w tym płyty do szalowania stropu..., w drugiej poleci Ci kogoś kto zrobi roboty ziemne... za dodatkową opłatą, szalunki musisz kupić, a wiadomo ile teraz płyty kosztują

Cytat: Koenig w 2021-11-02 | 08:45:07 Kolejna sprawa to fundamenty. Beton czy bloczki fundamentowe?
Wyjdzie Ci z adaptacji projektu, przeważnie wygląda to tak, ze najpierw fundamenty, a później w górę bloczki, jeszcze kwestia ukształtowania, u nas ściągali do 1.6 metra ziemi, bo działki mamy nierówne, zrobienie dojazdu plus wyrównanie terenu ponad 20 000,a w sumie to ponad 40000 wpakowaliśmy w roboty ziemne i uzbrojenie działek
Cytat: Koenig w 2021-11-02 | 08:45:07 Ściany - ceramika czy beton komórkowy? Niby wiem jakie są różnice, ale ciekaw jestem Waszych opinii, bo może czegoś nowego się dowiem.

Ja wybrałbym beton komórkowy, ceramika mi nie leży ze względu na mocowanie czegokolwiek do niej.

Przede wszystkim dobry kierownik i dobra ekipa to duży plus do budowy.

ozi

Powodzenia, przyda się  ;)
nie przeszkadzaj kobieto !!! - na forum jestem

szymon

Cześć.
Cztery lata temu zakończyliśmy budowę domu z projektu Archona (arklow z 2). Zmiany drobne jak okno, inne schody kierownik podbił za free (zaprzyjażniony co prawda). Też mamy wysoki fundament na stoku - ława i ściany z bloczków. Ściany pustak ceramiczny + styropian grafit 15 cm. Instalacje wymyśliły majstry i działa super. Zmieniłem grzanie na kominek z płaszczem i kolektory solarne- też hula Strop mamy drewniany dociążony betonem polecam. śledzimy i komentujemy:).
Pozdrawiam Szymon

MIGOTKA

Z tymi latami budowania to trochę kicha. Może lepiej jednak w kredyt uderzyć i szybko zakończyć pi***olnik na podwórku.
Pierwszy dom budowałem około 3 miesiące.  Beton na płytę wylali mi 13 lutego a wprowadziłem, się 1 maja. Nie był jeszcze gotowy i mieszkałem 2 tyg sam. Potem rodzina wjechała i tak już zostało.
Oczywiście jest to możliwe w przypadku  szkieleta. Murowany już tak łatwo nie pójdzie
Tym nie mniej zabawa przez kilka lat w budowę , odmawianie sobie wakacji? Trochę słabo to wygląda.


Teraz zaczynam szkieleta ponownie. Podstawa 100 m2 plus to samo na pięterku. Planuje się wyrobić w 4 miesiące. Mam już zalany fundament( opaskę).
Konstrukcja na c24 48x198 plus 48x48 na krzyż wełna w to. Na zawnątrz gips gu jako wiatroizolacja  i małe usztywnienie. Na to listwa 23 mm i deska. Od środka wykończenie karton gips.
w planie mam 3 łazienki i 6 sypialni ( się narobiło dzieci to teraz trzeba je gdzieś kłaść spać  ;D ;D )

Jabbbbba

Jak ma się ekipę ze sprzętem, odrobiną rozumu i brakiem innych robót na boku to SSO też da się strzelić mega szybko zachowując obowiązkowe przerwy budowlane. W zeszłym roku, 26 października robili mi wykop, konstrukcję i deskowanie dachu skończyli w połowie stycznia (w dwa dni tych największych mrozów). Mam piwnicę, piętro i poddasze użytkowe, wszystkie stropy lane.

Święte słowa co do ekip posiadających sprzęt. Też miałem kilka ofert na bardzo podobne kwoty, ale jedna wygrała bo miała własną koparkę, stemple, płyty szalunkowe i więcej niż dwie osoby w ekipie. O takich pi***ołach jak zagęszczarki i wibratory to nie wspominam bo to już powinien być standard.

Do majstrów nie miałem szczęścia pomimo tego, że brałem tylko ludzi z polecenia. Nawet nie mam na myśli tego, że odwalali fuszerę bo większości ich wykonanie było ok. Mega wkurzało mnie to, że lubili sobie momentami drwić z mojej niewiedzy, naciągali mnie na rozwiązania dla nich wygodniejsze a niekoniecznie lepsze. Obrażanie się i ciche dni po zwróceniu uwagi to był standard. A już najbardziej wku**iało mnie narzekanie na poprzednich wykonawców jak to oni zje**li, że ja nie dopilnowałem czegoś i oni teraz muszą się tak męczyć...

Snikki

Cytat: Jabbbbba w 2021-11-03 | 09:46:28 lubili sobie momentami drwić z mojej niewiedzy,
Czyli ty też nie byleś święty, zawracanie du*y pi***ołami każdego wkurzy a myślenie, że jak ja płace to mi wszystko wolno też trzeba tępić.

Jabbbbba

Nie wiem jak przeszedłeś od niewiedzy do zawracania du*y pi***ołami ale pozdro.

seler

Cytat: MIGOTKA w 2021-11-02 | 17:17:58 Z tymi latami budowania to trochę kicha.

Jak sie (prawie) wszytko robi samemu to tak wychodzi.  Ekipy brałem tylko do postawienia murów, jastrychów, dach i stolarka (oprócz garażu bo tu wrota, drzwi i okna również robiłem sam). Czasem wspierałem się jakimś koparkowym albo "wolnymi strzelcami" żeby podgonić to i owo. A no i piec kuzniecow był wymurowany przez zduna. Poza tym całe wykończenie i instalacje robiłem sam a ponieważ nie mogło być to typowe i standardowe (c.o. z buworem 2,15m3, budynek "inteligentny" i inne fanaberie jak ogród zimowy, wielki taras itd), w międzyczasie robiliśmy pełne zagospodarowanie ogrodu i sadu a zaczynaliśmy literalnie od bagna na odludziu bez drogi dojazdowej. SSZ powstał w rok. Reszta zajęła pięć i jeszcze nie skończona.

Jaksa Krausendorf

Ja tam niczego nie budowałem ale jakiś czas temu interesowałem się tematem budowy, głównie tych domków 35m2 ale nie tylko. Z tego co zapamiętałem to wszelkie zmiany do projektu (a takie na pewno będą) kosztują tyle, że lepiej od razu robić projekt indywidualny i mieć z głowy.

Marizus

Cytat: Snikki w 2021-11-03 | 11:37:37 Cytat: Jabbbbba w Dzisiaj o 09:46:28

    lubili sobie momentami drwić z mojej niewiedzy,

Czyli ty też nie byleś święty, zawracanie du*y pi***ołami każdego wkurzy a myślenie, że jak ja płace to mi wszystko wolno też trzeba tępić.

Chyba nie widziałeś co budowlańcy i nie tylko potrafią odwalić i jaki kit wciskać, a pewnych rzeczy jak nie przypilnujesz to później nie da się cofnąć.

A co do płacenia, to chciałbym aby było zrobione jak należy i zgodnie ze sztuką, u mnie nie potrafili dociąć dylatacji w posadzce aby nie było powyrywane, poprosiłem o poprawienie, a poprawka w ich wykonaniu wygląda gorzej niż przed... żałuje, że nie zrobiłem tego sam

MIGOTKA

Seler. Daj fotki pieca. 
Bardzo mie ten kierunek ogrzewania ciàgnie. Może jeszcze nie w tym domu ale s kolejnym jak najbardziej.
Jak wrażenia. Opinie?  Wszystko co możesz to pisz.