Tarcica quarter sawn

Zaczęty przez Dentarg, 2018-07-14 | 14:49:04

Poprzedni wątek - Następny wątek

Dentarg

Czy w Polsce można kupić tarcicę Quarter sawn? Wiem, że teoretycznie można sobie zamówić w tartaku cięcie jakie się chce (po prostu policzą więcej za usługę), ale ja bym chciał kupic taką tarcicę conajmniej powietrzno-suchą. Ktoś widział w sprzedarzy taki dąb czy buk? A może suszona tarcica tak cięta?

https://en.wikipedia.org/wiki/Quarter_sawing

pzdr,

eso

Pytasz o przetarcie promieniowe. Wg mnie większość tartaków się tego nie podejmuje bo z ich perspektywy to jest nieopłacalne, takie przetarcie trwa dłużej.

Łukasz Giergasz

Jeżeli weźmiesz deskę rdzeniową i najbliższe niej dolne i górne to brzegi każdej takiej deski będą miały usłojenie charakterystyczne dla przetarcia ćwiartkowego. W zależności od obwodu pnia możesz uzyskać materiał o różnej szerokości. W przypadku gatunków iglastych będziesz miał materiał o prostych słojach na szerszej stronie i "płomienie" na węższej, w przypadku gatunków takich jak dąb, jawor czy buk, dodatkowo na szerszej stronie będą piękne "fladry" czy "błszyszczki" - wiadomo o co chodzi. Taki materiał jest stabilny i tradycyjnie przeznaczano go na ramiaki okien, drzwi itp. Piękny materiał...

Dentarg

Łukasz: wiem, ale żaden tartak czy skład nie trzyma oddzielnie taki desek, trzeba przekopać się przez tonę desek przetartych "flat". A i często nie mają desek z rdzeniem wcale.
I dokładnie wiem jakie właściwości ma taki materiał, dlatego o niego pytam :). Stabilny i piękny, ale drogi.

Nie spodziewam się, że tarcica "quater sawn" będzie w takiej samej cenie jak zwykła, ale rozumiem, że w PL jest nie do kupienia, chyba że ktoś zażyczy sobie takie przetarcie sam i będzie sam suszyć?

pzdr,

tomekz

Cytat: Dentarg w 2018-07-14 | 16:44:22 . Stabilny i piękny,

O tak .
Robiąc  rolety zewnętrzne  do okien ,z takiej tarcicy  ( 42 mm) wycinałem z kantu  lamele  o przekroju 42x18 mm i długości takiej  jak deski. Zazwyczaj ich długość oscylowała w granicach 4m - 6 m. Pocięte tak listwy były proste jak karty , podczas  obróbki  ,jak i w  rolecie  przez wiele lat , często narażone na deszcz  czy słońce .

marcin6391

Wydaje mi się, że jedyne wyjście, to kupić (chyba, że masz swoje) dłużyce, zamówić trak, pociąć jak chcesz i suszyć ...

Łukasz Giergasz

Dentarg - w poniedziałek mam spotkanie w dużym składzie tarcicy (JAF w Gądkach) - o dziwo chętnie umówili się na rozmowę na temat zakupu tarcicy przez amatorów/hobbystów. Zbieram materiał do artykułu na ten temat na bloga. Zapytam odnośnie możliwości zakupu tarcicy przecieranej inaczej niż płasko.

VelYoda

Dajcie rysunek albo zdjecia, to zbuduje wiedzę na forum
haliaetus lub haliaetos – morski orzeł (bielik), rybołów, od gr. ἁλιαιετος haliaietos – morski orzeł (bielik), rybołów, od ἁλι- hali- – morski, od ἁλς hals, ἁλος halos – morze; αετος aetos – orzeł.

krzysiek

Coś mi się plącze "po rozumie" ,że ten typ przecierania wymyślili Holendrzy trzymając tajemnicę tego sposobu cięcia przez dłuższy okres.
Stosowali go głównie w przypadku dębu, tworząc mit ,że jest to specjalny gatunek tego drzewa.

Dentarg

@Łukasz: to czekam na info :).

Widzę, że ten JAF ma niezłą paletę tarcicy. Daj też znać jakie możliwości zakupu dla hobbystów będą.

pzdr,

istolarstwo

Ubierz czapkę i nakręć wywiad.

Pozdrawiam, Piotr


Łukasz Giergasz

Wiedziałem, że ktoś z tym wyskoczy. Wiem, że Jarek ma układ z JAF ale ja nie jestem Jarek.

istolarstwo

Jaki Jarek ? O so chozi?

Pozdrawiam, Piotr