blat łazienkowy- otwór pod umywalkę wpuszczaną

Zaczęty przez agrosantos, 2023-06-29 | 19:23:58

Poprzedni wątek - Następny wątek

agrosantos

Witam. To mój pierwszy post :)
Zamierzam zakupić umywalkę o gabarycie zewnętrznym 60x49cm wpuszczaną w blat. Wybrana przeze mnie umywalka o głębokości 49cm będzie przylegać do ściany. Czy przy blacie o parametrach:
-głębokość 50cm
-blat wystaje 4cm poza obrys korpusu mebli umywalkowych
-gr. 13mm (a więc dosyć cienki, ale ze względu na umiejscowienie pralki pod blatem szukam czegoś cieńszego),
-płyta wiórowa P5 wilgocioodporna PFLEIDERER
wykonanie otworu wg obrysu z poniższego rysunku nie osłabi zbyt mocno blatu?
https://www.fotosik.pl/zdjecie/86ad8879cf01e379
https://www.fotosik.pl/zdjecie/f90c897a375dec7e
Chodzi mi o krawędź blatu od strony użytkownika. Z rysunku wynika, że od strony użytkownika blat na szerokości otworu umywalki (tj.53cm) nie będzie się opierał na korpusie szafki podumywakowej (BRAKUJE 0,5cm).
Miałem próbkę blatu w racach i teoretycznie wygląda on na dosyć gęsty.
Czy wybrany przeze mnie model umywalki, ze wzwględu na wielkość otworu, nadaje się do blatów o głębokości 50cm? Nie jest zbyt duża grubość płyty po wycięciu od ściany.
Czy bezpieczniejszą opcją jest wybrać opcję umywalki o mniejszej głębokości tak by blat opierał się na krawędzi korpusu mebli od strony użytkownika?
Z góry dziękuję za odpowiedzi, sugestie .
Pozdrawiam

MarcinEVP

Dla siebie bym zaryzykował, dla klienta raczej nie bo trudno o gwarancję ;)

Ja bym zrobił tak, żeby umywalka była osadzona w korpusie szafki a blat był tylko nakładką na całość bez żadnych funkcji konstrukcyjnych. Wrzucam zdjęcie dla przykładu jak jest zrobiony zlew pod cienki blat - wewnątrz płyta 28 albo grubsza z wyfrezowanym rantem na odpowiednią głębokość.

agrosantos

Dziękuję za odpowiedź.
Robię to dla siebie  :)
@MarcinEVP  na zdjęciu mamy umywalkę podblatową mocowaną do korpusu szafki.
Dolna płyta po całości korpusu meblowego. A więc  cienki blat docelowy by musiał przykryć dodatkowo obrzeże zamontowanej wcześniej płyty ? Blat L-kształtny?

PLUSY:
-mamy dwie podpory stałe- od strony ściany i od użytkownika

MINUSY:
- nie mamy żadnego mechanicznego mocowania umywalki- pozostaje opcja klejenia na SIkaflex w przypadku umywalki wpuszczanej?

Mam meble podumywalkowe podwieszone do ściany. A więc mogę regulować wysokością i dać spodnią płytę.
Wybrana przeze mnie umywalka jest dosyć wysoka- 4cm. Tylko chyba przesłane przez @MarcinEVP   rozwiązanie dotyczy umywalek podblatowych?
Kupuję blat o minimalnej długości handlowej 410cm. Mam ponad połowę materiału na odpad. A więc teoretycznie mógłbym dać pod spodem jeden blat krótszy zlicowany z powierzchnią korpusu Szadki. A docelowy bym mógł wypuścić na okap. Lecz z kolei z boku szafki (teoretycznie od strony mniej eksponowanej, bo bym miał na wysokości blatu wieszak na ręcznik)  by to było widoczne. Ale z kolei bym miał obrzeża wykończone.
W załączniku karta charakterystyki umywalki.

MarcinEVP

Cytat: agrosantos w 2023-06-29 | 20:57:51 W załączniku karta charakterystyki umywalki.
Zasugerowałem się rysunkiem że ma być pod. Jak na blacie to żaden problem jak dla mnie oprócz estetyki. Wzmocnić korpus od przodu a silikon będzie trzymał ten kawałek blatu ;)

agrosantos

#4
Ok, wzmocnić korpus w sensie dać wypełnienie pomiędzy korpus a umywalkę od strony użytkownika?
Chyba jednak bezpieczniejszym rozwiązaniem pod kątem wizualnym i wytrzymałościowym będzie dać model krótszy :)
Np. wybrać model umywalki o głębokości równej szafki podumywalkowej tj. 46cm --> wtedy mamy stabilne zamocowanie umywalki- dwie krawędzie opierają się na korpusie szafki
Edit:
Czy są jakieś metody na odsunięcie szafki podumywalkowej wiszącej od ściany o te dajmy 0,5cm? Jakieś przyklejane nakładki na korpus szafki?