Płyty meblowe/stolarskie/itd > Blaty kuchenne

Dziwny dwuwarstwowy blat dębowy 4cm

(1/4) > >>

verona:
Witam. Kupiłem blaty dębowe do kuchni https://www.leroymerlin.pl/kuchnie/blaty-kuchenne-i-akcesoria/blaty-drewniane/blat-kuchenny-drewniany-dab-surowy-230-cm-pphu-extrans,p270062,l2676.html.

Z gotowych to jedyne które znalazłem głębsze od 60cm (kuchnia ikea..) z litego dębu ok 4cm (ten ma 3.8cm).
Oglądając próbki w różnych sklepach (również dla tego blatu) czy też blatów fornirowanych to wszystkie składały się z kwadratowych belek (załącznik 1).

Ku mojemu zdziwieniu dopiero w domu zauważyłem że blaty mają 2 warstwy (załącznik 2).

Kompletnie mi się to nie podoba wizualnie, a będzie to jeszcze bardziej podkreślone po olejowaniu. Myślałem że kupiłem nie to co miałem, wróciłem do sklepu i zawieszona próbka tego blatu ma jednak jedną warstwę, a te sprzedawane już 2. Nawet na stronie Leroy jest zdjęcie gdzie wygląda inaczej. Pojechałem do Castoramy i tam identyczna sytuacja, tzn próbki są 4cm a blat do kupienia już dwie warstwy po 2cm. Pytając na stolarni powiedzieli że tak robi producent i tyle, nie potrafił koleś wytłumaczyć nic więcej. Były blaty takie jak ja chciałem czyli z jednej warstwy ale już 60cm...

Więc czy ktoś ze speców tutaj może mi wytłumaczyć o co chodzi z tymi dwiema warstwami? Nie mogę absolutnie nic o tym znaleźć w sieci.
1. Czy to cięcie kosztów przez producenta?
2. Czy 2 warstwy mają jakiekolwiek zalety jak wytrzymałość, odporność na wilgoć, mniejsze pracowanie drewna, mniejsze ryzyko rozklejenia, cokolwiek?
3. Czy 2 warstwy mają wady (prócz wizualnych) a więc to co wyżej ale w drugą stronę?

Pozdrawiam


trz123:
Jesli materiał suchy to tylko wizualnie rozni sie

Bill Door:
Ja bym wolał żeby były trzy warstwy jeśli szukamy lepszej stabilności materiału ale jesli masz naddatek na długości to obetnij 3,8cm pod kątem 45, obróć i przyklej będzie jedna widoczna

oldgringo:
Takie blaty są tańsze dla producenta, bo robione z cieńszego materiału. W środek wkładają tzw „pasljedni sort”.
I często wcale nie przestrzegają ułożenia słojów. Podejrzewam ze liczy się czas i maja to gdzieś. Zresztą podobnie jest z płytą stolarską. Rdzeń klejony jak popadnie i dlatego czasami płyta leci w banan. Oczywiście są firmy które się pilnują, ale za to trzeba zapłacić więcej.
Taki Paged klei stolarską byle jak, czasem nawet z niedosuszonego materiału. I potem dzieją się banany i bumerangi. Do tej pory najlepszej jakości stolarska jaką miałem, pochodziła z Estonii lub Łotwy. Już nie pamietam. Cała paleta była pryma sort.
Myśle że podobnie jest z marketowymi blatami.

Bill Door:
Ja robiłem na laborkach różnego rodzaju płyty drewno pochodne i wióra czy osb daje sie grubsze w środek a na zewnątrz drobnice i dlatego ona ma mniejszą gęstość środkiem. Mdfy itp już są inaczej robione i po całości trzymają gęstość

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej