Inne tematy > Chemia do DREWNA - kleje, lakiery, bejce, oleje, itd.

Ebonizacja drewna

(1/8) > >>

Berbelek:
Szukam informacji dotyczących barwienia na czarno drewna z wykorzystaniem reakcji pomiędzy taninami a żelazem. Ponieważ barwienie chciałbym wykonywać nie tylko na gatunkach bogatych w garbniki jak dąb czy orzech koniecznym wydaje się nasycenie drewna roztworem bogatym w taniny.
Próbowałem już:
- kory quebracho - kupiona z dwóch źródeł w pl, niestety efekt słaby, podejrzewam że nie jest to właściwy surowiec. Jeżeli ktoś potrzebuje poprawić ukrwienie i wrażliwość męskich narządów intymnych to pw, chętnie odstąpię - efektów nie znam, nie testowałem, zapewniam anonimowość :D
- herbaty - chyba najlepszy efekt, ale co najwyżej ciemny brąz a nie czerń.
- kory dębowej - wynik słaby - podejrzewam lepsze wyniki z korą dębu czerwonego, ale nie posiadam
- taniny (rozpuszczanej raz w gorącej wodzie, raz w alkoholu) - działa zdecydowanie najmocniej, dopóki drewno jest mokre wydaje się czarne, ale po wyschnięciu jest ciemny fiolet.

Tutaj kończą mi się pomysły, używałem rozpuszczonej w occie wełny stalowej. Roztwór robiłem dla pewności dwukrotnie, po reakcji z czystą taniną wydaje mi się że to nie tutaj jest problem.
Próby robiłem na jaworze, buku, jesionie...

Czy ktoś próbował tego rodzaju barwienia?

Bill Door:
India ink ;) nie da rady heban jak zobaczysz też nie jest taki wcale czarny jak jest suchy

Fajne tematy poruszasz imo bardzo by było miło gdybyś został jutuberem i to zaprezentował na filmie

tomekz:
Szukaj  tego ,a będziesz  zadowolony lub szewski   czarny  barwnik  do  butów

https://www.art-konserwacja.pl/pigmenty-do-100-g/9152-nigrozyna-pigment-spirytusowy-czarny-50-g.html

pinkpixel:
@Berbelek a komuś się udało tak na czarno-czarno zabarwić? bo wydaje się to nieosiągalne. Poczytałem chwilę o taninach i efektach ich reakcji z różnymi związkami żelaza i nie znalazłem informacji by któraś dawał czerń, piszą o fioletach, kolorze niebieskim i brunatnym.
Z tego co napisałeś o swoich próbach trzeba by to wspomóc olejem, szelakiem, lakierem czymś co nada głębi, niektóre czarne pigmenty na sucho też wydają się np, ciemnofioletowe czy ciemnozielone, dopiero w połączeniu z medium (wodą, olejem) powstaje faktycznie czerń.

Wojput:

--- Cytat: Bill Door w 2020-11-30 | 18:59:35 ---India ink ;) nie da rady heban jak zobaczysz też nie jest taki wcale czarny jak jest suchy

Fajne tematy poruszasz imo bardzo by było miło gdybyś został jutuberem i to zaprezentował na filmie

--- Koniec cytatu ---
Też robiłem różne próby sposobami znalezionymi po krawędziach internetu, ale zdecydowanie najlepiej spisał się właśnie india ink. Czorne i już :)

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej