Jaki lakier na bejcę Starwax'a ?

Zaczęty przez Mihal777, 2023-03-26 | 14:48:04

Poprzedni wątek - Następny wątek

Mihal777

Witajcie
będę kładł bejcę Starwax'a (rozpuszczalnikowa z dodatkiem terpentyny i oleju lnianego) na surowy dąb, fornir dębowy i drewno owocowe (takie biurko - kundel/składak).  i jak zwykle jest wiele "szkół" . Częśc osób mówi - na rozpuszczalnikową bejcę nie można kłaść lakieru wodnego, część mówi że można..... już się pogubiłem.  Chętnie wysłucham za i przeciw od tych, którzy będą łaskawi podzielić się doświadczeniami.
Najchętniej nie robiłbym tego lakierem poliuretanowym.....
Co polecacie, jaki lakier i dlaczego ?

pozdrówka

pinkpixel


Mihal777

no dobra , dzięki za podpowiedź, ale jak działa ten utrwalacz, myślałem o tym, ale zawsze w takich sytuacjach węszę przewagę marketingu producenta nad rzeczywistym działaniem. Jeżeli ty wiesz jak to działa, to chętnie się dowiem. Jeżeli używałeś i doświadczyłeś działania tego magicznego utrwalacza to już jakieś potwierdzenie.
jakie są ryzyka użycia lakieru wodnego bez utrwalacza ? .
Słyszałem, że ten utrwalacz zamyka pory w drewnie, ale jak to wpływa na przyjęcie lakieru na powierzchnię zabejcowanego drewna.
użyłeś określenia "chyba każdy jeśli zastosujesz"..... nie to żebym się czepiał, ale w słowie "chyba" nie widzę "na pewno" :), więc drążę dalej

gruduś

Co do zasady warto się trzymać zaleceń z karty charakterystyki. Karta bejc Starwax mówi:
1. Zastosuj utrwalacz,
2. Wykończ lakierem wodnym,
3. Nie stosuj lakieru chemoutwardzanego - to jest sugestia przy wszystkich bejcach rozpuszczalnikowych - bejca może "krwawić".

Przy innych wykończeniach musisz zrobić próbę. Zdarzało mi się kłaść wykończenie wbrew karcie (bejca nitro i chemoutwardzany lakier) ale to jest zawsze ryzyko.


Nawet stojąc w miejscu, można zabłądzić.

pinkpixel

Cytat: Mihal777 w 2023-03-26 | 22:12:46 no dobra , dzięki za podpowiedź, ale jak działa ten utrwalacz, myślałem o tym, ale zawsze w takich sytuacjach węszę przewagę marketingu producenta nad rzeczywistym działaniem. Jeżeli ty wiesz jak to działa, to chętnie się dowiem. Jeżeli używałeś i doświadczyłeś działania tego magicznego utrwalacza to już jakieś potwierdzenie. jakie są ryzyka użycia lakieru wodnego bez utrwalacza ? . Słyszałem, że ten utrwalacz zamyka pory w drewnie, ale jak to wpływa na przyjęcie lakieru na powierzchnię zabejcowanego drewna. użyłeś określenia "chyba każdy jeśli zastosujesz"..... nie to żebym się czepiał, ale w słowie "chyba" nie widzę "na pewno" :), więc drążę dalej



No ktoś zawsze musi zrobić ten pierwszy raz. Może skoro zdecydowałeś się na tą bejcę to ty przysłużysz się innym i będziesz mógł podzielić się uwagami jak takie kombo się sprawuje. No tak to forum działa, raz jeden raz drugi próbuje i dzielimy się uwagami, raz jeden wtopi  raz drugi. Wszyscy chcemy samych udanych prób i sukcesów, ale ta wiedze nie bierze się z nikąd :)

Qiub

Cytat: Mihal777 w 2023-03-26 | 14:48:04
będę kładł bejcę Starwax'a (rozpuszczalnikowa z dodatkiem terpentyny i oleju lnianego) na surowy dąb, fornir dębowy i drewno owocowe (takie biurko - kundel/składak).
Cytat: Mihal777 w 2023-03-26 | 14:48:04 na rozpuszczalnikową bejcę nie można kłaść lakieru wodnego, część mówi że można..... już się pogubiłem.
...
Najchętniej nie robiłbym tego lakierem poliuretanowym.....


ja mam jedno ale zaje**scie wazne pytanie!
i teraz skup sie...

w jakim celu kladziesz bejce rozpuszczalnikowa z dodatkiem terpentyny i oleju lnianego a pozniej chcesz lakier na to?

tomekz

Ja kładłem.

Cel  był taki ,że potrzebowałem spokojnego bejcowania dębiny w  ręcznym  nakładaniu Bejca ZAR.
Na to szedł lakier olejny w bardzo rozrzedzonej proporcji . Otrzymałem efekt "starego" wyrobu  z delikatnym  zabezpieczeniem  powierzchni .

Qiub

@tomekz kladles bejce na spirolu z dodatkie terpentyny i oleju lnianego i to wszystko zabezpieczales lakierem?

czy kladles bejce na spirolu i to zabezpieczales koncowo olejem?

tomekz

#8
Tak jak niżej pisałem . wykończenie było lakierem ,a bejca ZAR   na terpentynie .

Bejca nr 115 i  120  w stosunku  1 :1  + terpin
lakier Bondex satyn bezbarwny + terpn

Qiub

niby sie w sumie da ale powiedz mi na co taki zabieg skoro mogles zwykle bejce wodna albo spirutusowa pr******chac i na to lakier.

ewentualnie bejce przetrzec i dopiero na to lakier


daj zdjecia tego efektu ktory uzyskales bo nie wiem co ci tam wyszlo zes az tak musial sie bawic.



ja nie jestem zwolennikiem mieszania oliwy i lakieru z przyczyn czysto technicznych oraz pozniejszej eksploatacji.

tomekz

Żaden zabieg ,ale normalna praca wykończeniowa . Nakładanie ZAR-u to przyjemność i łatwa możliwość uzyskania  postarzania powierzchni . Do tego dochodziło wiele różnych wyrobów stolarki   otworowej i wystroju w jednej tonacji brązu w dużym domu .

Zdjęcia mam  w albumie - bez gody na rozpowszechnianie .

Mihal777

Cytat: Qiub w 2023-03-27 | 09:31:15
Cytat: Mihal777 w 2023-03-26 | 14:48:04
będę kładł bejcę Starwax'a (rozpuszczalnikowa z dodatkiem terpentyny i oleju lnianego) na surowy dąb, fornir dębowy i drewno owocowe (takie biurko - kundel/składak).
Cytat: Mihal777 w 2023-03-26 | 14:48:04 na rozpuszczalnikową bejcę nie można kłaść lakieru wodnego, część mówi że można..... już się pogubiłem.
...
Najchętniej nie robiłbym tego lakierem poliuretanowym.....


ja mam jedno ale zaje**scie wazne pytanie!
i teraz skup sie...

w jakim celu kladziesz bejce rozpuszczalnikowa z dodatkiem terpentyny i oleju lnianego a pozniej chcesz lakier na to?



Starwax ładnie się kładzie ma kolor tak jak mi się podoba , przepraszam QiuB, ale nie rozumiem twojego pytanie (skupiłem się :) ) ale czy sugerujesz nie lakierowanie bejcy Starwax'u ?

Qiub

nie widze efektu koncowego ale osobiscie balbym sie nakladac oleje pod lakiery.

lepsze DLA MNIE sa pasty pigmentowe albo bazowe kolory w akrylach ktore mozesz przetrzec a na to po wyschnieciu bezbarwny.

stad pytanie o wyglad bo nijak nie moge tego sobie wyobrazic co to wyszlo.


jak rozmawialem z kolesiem z ICA mowil wprost ze jest taka mozliwosc ale oni odradzaja bo nie jest to sprawdzone do konca - chodzi oczywiscie o takie rozwiazania kombinowane.

dalej nekam o zdjecie chociaz kawalka jesli jest taka mozliwosc bo za ch*ja wafla nie moge sobie wyobrazic jak to wyglada teraz i czy ja jestem w stanie zrobic to na czystych lakierach.
a woskami i olejami po prostu bardzo malo robie ... stad ciekawosc.

pinkpixel

@Qiub ten lakier który @tomekz wymienia to zadaje się że jest lakier alkidowy, przynajmniej tak wnioskuję po tym czym czyścić narzędzia i czym tomekz go rozrzedzał. I jak przypuszczam sądząc po tym że go rozrzedzał, chodziło w tym o to by zachować na ile się da strukturę drewna.


To jak opisujesz i z tego co widziałem na tych kilku zdjęciach jakie mi kiedyś wysłałeś z wykończenia lakierem to bliżej jest temu co robisz na ogół do politury.


Nie robiłem nic tymi bejcami ZAR-a czy Starwaxa, ale przypuszczam że @tomekz skorzystał z nich dlatego że pozwalają na lepszą kontrolę tego co wychodzi w dwóch aspekatach:

       
  • - pierwszy to taki że ta bejca wolniej się wchłania ale bardziej stabilnie i nakładając ją ręcznie ma się większą kontrolę nad całością
  • - drugi to taki że taka bejca zapewne (bo ja tak robię z olejami) pozwala od razu obserwować efekt który będzie niewiele się różnił od wyglądu finalnego, a w przypadku bejc wodnych czy rozpuszczalnikowych jest tak że pod odparowaniu nośnika, kiedy drewno wyschnie kolor zazwyczaj siada i dopiero po nałożeniu czy to lakieru czy oleju, dostaje głębi, ożywia się - trudno jest wtedy kontrolować czy ostateczny efekt będzie tym co chciało by się uzyskać.

grzela

Naście lat temu położyłem poliuretanowy na ową bejcę (piękny ciemny orzech), na dębowe obramowanie blatu stołu (w środku była glazura). Zgodnie z etykietą dałem 24 godz. z kilkugodzinną nawiązką na schnięcie bejcy i... poliuretan się zwarzył. Wściekłem się, ale zaryzykowałem jeszcze raz i tym razem odczekałem bodaj 3 doby przed lakierowaniem. No i było OK. I chyba jest, bo znajoma się nie skarży. Od tamtej pory zazwyczaj biorę poprawkę na dane o schnięciu z etykiet. Dodam jeszcze, że warunki do malowania były bliskie ideału.