Inne tematy > Chemia do DREWNA - kleje, lakiery, bejce, oleje, itd.

Olej tungowy - czy OSMO produkuje takie?

(1/2) > >>

POGROMCA_KELT:
Hej,

Szukam oleju tungowego i trochę się pogubiłem. Może to głupie pytanie, ale jak rozpoznać olej tungowy jeśli nie ma w nazwie "tungowy"
Gdzieś przeczytałem na forum (może błędnie zinterpretowałem) że Osmo robi takie oleje, ale na ich stronie nie znalazłem nic takiego. Przeczytałem karty techniczne np. tę https://osmo.com.pl/assets/Product/olej-kryjacy-zewnetrzny/Karta-charakterystyki.pdf  (olej kryjący zewnętrzny) i nie znalazłem nic o tym "Tungowym".

Na hasło z olejem tungowym Google wypluwa coś pokroju Flexol, Borma Wachs, Lux Decor, Jeger, ale nie wiem czy one są jakościowo ok.

Robię regał na deski i kantówki, który będzie stał na zewnątrz pod zadaszeniem. Chciałem użyć oleju tungowego pod bejcę jako zabezpieczenie dla konstrukcji.

Jeśli ten Osmo tego nie ma w ofercie to czy możecie polecić innego producenta?

Ta konstrukcja drewniana co robię stanowi pole do nauki. Nie używałem nigdy takich powłok i chciałem przetestować. Zawsze u mnie do tej pory to były lakierobejce z marketu.

piotr.pzn:
Nie kojarzę, czy osmi ma olej konkretnie tungowy z nazwy, ale ja pewno mają oleje dedykowane na zewnatrz, do tarasów. Więc pewnie tak czy siak są na tungowym, rzuć okiem na karty techniczne. A gdy będziesz już się decydował na jakikolwiek nawet innej firmy, to zwrócić uwagę na karty techniczne, by w składzie oleju było jak najwięcej oleju. Upraszczając, im tanszy produkt, tym więcej dodatków, wypełniaczy, utwardzaczy, zwał jak zwał.

maronab:
Mery ma olej tungowy od Borma Wachs

https://gizmogaraz.pl/produkt/olej-tungowy-do-drewna-naturalny-czysty-borma-wachs-1l/

POGROMCA_KELT:

--- Cytat: piotr.pzn w 2023-10-28 | 09:48:47 ---zwrócić uwagę na karty techniczne
--- Koniec cytatu ---

Te karty techniczne są trochę mało klarowne (imho oczywiście).

W przypadku oleju tungowego od Broma Wachs jest opis, że jest pozyskany 100% z orzecha olej. Składu szczegółowego nie znalazłem w karcie technicznej (czy są jakieś dodatki później czy też nie). Można chyba założyć że jest czysty.
Podobny brak szczegółów jest w olejach tungowych Renove i Flexol jakie znalazłem.

W przypadku tego od Osmo co linkowałem w pierwszym poście słowo Olej pada tylko w polu "Nazwa handlowa" :-) W składzie z karty technicznej ma wpisane:

--- Cytuj ---węglowodorów alifatycznych 25-50%
ditlenek tytanu 0-40%
--- Koniec cytatu ---

W karcie informacyjnej tego Osmo zawiera informację, że produkt na bazie naturalnych olejów roślinnych (olej słonecznikowy, sojowy i ostowy), parafina, tlenek żelaza i pigmenty organiczne, dwutlenek tytanu (biały pigment), sykatywy (suszki) i hydrofobowe substancje pomocnicze.
Ile tutaj jest oleju w oleju nie znalazłem.

Wychodzi na to, że Osmo to nie tungowy, bo tungowy robi się z orzecha, a nie słonecznika.
Zagadka chyba rozwiązana ;-)


--- Cytat: maronab w 2023-10-28 | 09:57:13 ---Mery ma olej tungowy od Borma Wachs
--- Koniec cytatu ---
Dzięki za linka

Mery:
to jak już o olejach się wyjaśniło to wróćmy do ważniejszej rzeczy niż 5% zawartości oleju w oleju mniej czy wincej :P


--- Cytat: POGROMCA_KELT w 2023-10-28 | 09:08:54 ---Chciałem użyć oleju tungowego pod bejcę jako zabezpieczenie dla konstrukcji.
--- Koniec cytatu ---

Olej możesz nałożyć na bejcę a nie pod nią. Zaolejowana powierzchnia drewna już nie zabarwi się od bejcy.
Jeśli chcesz przyciemnić bejcą drewno to pamiętaj że stojak na drewno będzie się obcierał od tego drewna, za jakiś czas użytkowania będzie miejscami powycierany kolor.
Jest jeszcze opcja zamiast Bejca + olej , zabarwić pigmentem olej do odpowiedniej barwy, większości olejów można barwić

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej