Autor Wątek: Rozcieńczony podkład akrylowy 2K ( samochodowy ) jako izolant  (Przeczytany 1490 razy)

Offline PanDrewno

  • Nowy użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 16
Powitać

Co sądzicie o użyciu mocno rozcieńczonego podkładu akrylowego 2K ( podkład + utwardzacz ) jako izolantu do drewna iglastego ?
Teoretycznie według mnie powinno się to sprawdzić - poprzez rozcieńczenie lakier mocno wejdzie w drewno i całkowicie go zamknie.
Wiadomo, że dedykowany izolant do drewna jest poli, ale przecież w samochodówce też się używa akrylu do izolacji i się sprawdza.
Ma ktoś z tym jakieś doświadczenie ?

Tak wiem, podkład akrylowy ciągnie wilgoć, ale zamierzam to zamknąć emalią akrylową.

Wołam szczególnie @Qiub bo sporo tematów czytałem tutaj na forum i widziałem, że się ostro udzielał w temacie chemii samochodowej. ale jeśli ktoś ma również jakieś doświadczenie z tym związane to proszę się udzielać - nie wstydzić się  ;D

Drugie pytanie - czy zwykła emalia akrylowa jako baza na ten podkład się sprawdzi ? Malowane wałkiem bo nie mam sprzętu i miejsca na pneumatyke - było by bardzo dużo wtrąceń.

Trzecie pytanie - czy może na tą emalie trzeba jeszcze rzucić lakier 2K samochodowy ? Malowany oczywiście z pędzla lub wałka - A JAK ! Nie wiem czy to jest wogole mozliwe - czy będzie rozlewność, czy nie zrobie zacieków w pionie itd.

Przymierzałem się, żeby właśnie zrobić dzisiaj testy, ale kupiłem tylko podkład akrylowy, bo nie było lakieru bezbarwnego i ciekawi mnie wasze zdanie na ten temat.
« Ostatnia zmiana: 2021-07-28 | 19:12:17 wysłana przez PanDrewno »

Offline Qiub

  • Targi
  • Kornik - Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 5677
Odp: Rozcieńczony podkład akrylowy 2K ( samochodowy ) jako izolant
« Odpowiedź #1 dnia: 2021-07-29 | 05:22:17 »
Bezbarwny sprawdzi się jako izolant. Sam tak robię.

Izolanty kupisz poli i akryle. Poli są nieznacznie lepsze ale i droższe.

Nie specjalizuje się w chemii sam. ale częściowo jestem zmuszony jej używać. Zresztą lakiery do drewna dedykowane są używane w samochodówce. Np. projekty

Lakiery bezbarwne kupisz jako akryle i jako poli.

Sam stosuje zamiennie i to i to. Kwestia zastosowań.

Lakiery są niskosieciowane - większość rynku - łatwe w obróbce.
Lakiery gestosieciowane - ekstrawagancja występująca w rynku przemysłowym np. statki, samoloty, wszędzie tam gdzie trza polozyć na lata.

Akryle i poli da się napieprzac wałkiem, pędzlem, mysia cipka a nawet szpachelka.
Izolacyjna warstwę zrób pędzlem w duzym rozcieńczeniu.  Zrób to 2 razy.
Pędzlem jak malujesz nie poprawiasz po chwili. Maluj cienkimi warstwami żeby szybciej schlo.

Potem już normalnie wałkiem pierwszą warstwa ale też na cienko i dopiero druga warstwa już grubiej. Ta warstwa będzie na ewentualny szlif i polerke.


Z tą emalia to chodzi ci o RALa czy o co ?

Każdy lakier przyjmuje i oddaje wilgoc ale są to marginalne wartości w stosunku do oliwy czy wosku.
Bo świeża oliwa czy wosk zachowa się podobnie jak lakier i będzie ograniczał w obie strony działanie wilgoci ale tylko do momentu wyschnięcia. Dlatego ważne jest aby oliwy i woski powtarzać. Z lakierem tego problemu nie ma. Po za tym mechanicznie lakier chroni oraz tworzy warstwę izolacyjno-ochronna.

Napisz na 505 461 888 albo lepiej zadzwoń bo ostatnio mam już taki zapi***ol ze z pustymi taczkami jeżdżę bo nie ma czasu nawet załadować.