Autor Wątek: Dokładność druku 3D i inne pytania o druk  (Przeczytany 688 razy)

Offline drhambone

  • Kornik - Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 515
Dokładność druku 3D i inne pytania o druk
« dnia: 2020-01-30 | 10:48:26 »
Cześć

Chcę zbudować drukarkę 3D. Mechanikę z seronapędami i sterowaniem mam gotową, powiedzmy gotowy ploter 3-osiowy. Natomiast chciałbym to przystosować do druku 3D.
Nie chodzi mi o budowanie maszyny profesjonalnej, tylko amarorskiej dla własnych potrzeb. Ale też nie chcę kupować wszystkiego po taniości, byle była. Powiedzmy półka amatorska średnio-wyższa.

Oglądałem trochę filmów na Youtube, coś tam czytałem na temat druku 3D, ale na ten moment nie jestem w stanie samodzielnie wybrać najlepszych komponentów, któych mi brakuje, nie mam czasu na anaizowanie tego wszystkiego i dobieranie metodą prób i błedów. Jest pewnie wiele myków przez które być może już cześć z Was się przekopała i chciałbym w miarę możliwości skorzystać z tej wiedzy :)

I teraz pytania:

1. Co oprócz sztywnej i dokładnej mechaniki oraz dokładnych napędów, ma wpływ na dokładność i gładkość powierzchni drukowanych elementów? Na ten moment jestem w stanie zapewnić pozycjonowanie napędów powiedzmy do 0,01, przy prędkościach 250mm/s.

2. Co musiałbym dokupić do mojej konstrukcji, aby przerobić ją na drukarkę 3D. Wiem o stole grzewczym, na pewno jakaś dysza + podajnik filamentu. I właśnie, co jeszcze?

3. Widziałem że stoły są osadzone na jakichś sprężynkach, powierzchnia to szkło czy amelinium. Jak do dokładnie wyglada, jaka konstrukcja będzie najlepsza? Jakie sterowanie stołu? Czy temperatura jest regulowana?

4. Posiadam sterownik CNC który jest kompatybilny z postprocesorami Fanuc'a, serwa sterowane po EtherCAT. Czy w programach które generują G-kod znajdę takie postprocesory? Czy to działa tak jak w "standardowych" maszynach CNC, mamy CAD/CAM gdzie tworzymy obiekt i generujemy G-kod oraz NC na maszynie która obrabia detal? Czy tutaj to wyglada jakoś inaczej? Są jakieś darmowe oprogramowania, czy raczej liczyć się z zakupem czegoś? Jeśli zakup to co?

5. Jak sa sterowane dysze? ON/OFF, jakiś PWM do regulacji temperatury, analogi, może jakaś komunikacja (Ethernet/IP, EtherCAT itd. itp.)?

Na razie to chyba tyle.

Będę bardzo wdzięczny za nakreślenie tematu.
Dzieki z góry
Pozdrawiam
Tomek