Kornikowo - Forum stolarskie

Narzędzia ręczne => Cykliny / Skrobaki => Wątek zaczęty przez: ZumTeufel w 2021-11-07 | 18:02:13

Tytuł: Sposób trzymania cykliny
Wiadomość wysłana przez: ZumTeufel w 2021-11-07 | 18:02:13
Drodzy,
interesuje mnie jedno zagadnienie: otóż wszystkie instrukcje i porady dotyczące cyklinowania powierzchni są zgodne: przy prowadzeniu cykliny należy ją naciskać palcami pośrodku, aby ją lekko ugiąć i ścinać powierzchnię tylko wybrzuszoną środkową częścią i uniknąć kaleczenia materiału narożami. Ba, nawet strugi cyklinujące i uchwyty do cyklin mają do tego celu stosowne pokrętło. Jest to dla mnie trochę dziwne, ponieważ w ten sposób nie ścinamy powierzchni płasko, tylko robimy płytkie "rynienki", więc cała powierzchnia wychodzi tak jakby pofalowana (oczywiście mówimy o dziesiątych częściach milimetra, ale jednak). I tu moja myśl człowieka nieobeznanego: a nie można po prostu lekko zaokrąglić rogów cykliny i prowadzić ją bez wyginania? Korzyści widzę dwie, a nawet trzy: mniej pociągnięć koniecznych do obrobienia powierzchni, równiejsza powierzchnia i trochę mniejsze zmęczenie dłoni, gdy ktoś używa cykliny bez trzymadła.
Tytuł: Odp: Sposób trzymania cykliny
Wiadomość wysłana przez: pinkpixel w 2021-11-07 | 18:27:59
Wyginanie usztywnia cyklinę, jest wtedy stabilnie, naprężone. Są takie cykliny/skrobaki, które możesz kupić z wymiennymi nożykami (bahco i inne), ale tam może się zdarzyć że prowadzone płasko ostrze podskoczy na materiale, trafiając na nierówność itp.. Wyginają cyklinę z blaszki naprężasz/usztywniasz ostrze, dzięki czemu może zbierać bardzo małe ilości materiału.
Zresztą zrób próbę np. z ostrzem tapeciaka szerokiego (czasami go wykorzystuję) i zobacz jak taka "cyklina" płaska się na materiale zachowuje. Bo tak też się da.
Tytuł: Odp: Sposób trzymania cykliny
Wiadomość wysłana przez: jaworek w 2021-11-07 | 18:48:19
Narożniki nawet trzeba zaokrąglić żeby sobie dłoni nie pokaleczyć.
Z tym wyginaniem to też jest sprawa umowna bo jak masz cykline 0,8 albo 1mm to szansa na wygięcie jest znikoma.
Warto pracować w skórzanych rękawiczkach bo jak dziarsko podejdziesz do tematu to po kilku ruchach w ręce parzy :)
Tytuł: Odp: Sposób trzymania cykliny
Wiadomość wysłana przez: tomekz w 2021-11-07 | 19:10:41
otóż wszystkie instrukcje i porady dotyczące cyklinowania powierzchni są zgodne: przy prowadzeniu cykliny należy ją naciskać palcami pośrodku,

Jeden ze sposobów to palcami  . Częściej wolę dociskać dłonią prowadząc bocznie .