Autor Wątek: Domowa suszarnia kondensacyjna  (Przeczytany 2363 razy)

Offline Mgorski101

  • Nowy użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 20
Domowa suszarnia kondensacyjna
« dnia: 2023-02-23 | 20:05:03 »
Witam

Temat wielokrotnie poruszany, ale chyba nigdy nie wyczerpany.
Planuję zbudować suszarnię kondensacyjną na użytek domowy "rzemieślniczy".

Wykonałem mały projekt, zarys.. natomiast nie mam żadnego doświadczenia związanego z suszeniem drewna, dlatego będę wdzięczny za każdą pomoc.



Konstrukcję samej suszarni zerżnąłem praktycznie żywcem z suszarek produkowanych przez Niemiecką firmę LAUBER która produkuję między innymi małe suszarnie "kontenerowe". Cały czas obserwuję aukcję i ciężko jest trafić coś w ogóle, a jak jest to 15 tys. w górę za suszarnię o szerokości 60cm, dla mnie trochę za wąska.

https://www.lauber-holztrockner.de/fileadmin/redaktion/Produkte/L_Laengsstrom/Prospekte/Lauber_Longitudinal_Timber_Dryers_Brochure_EN.pdf - tutaj ich broszura

Kondensacyjna dlatego, że pracuję również na etat, nie mam kiedy kontrolować procesu.. z tego co wyczytałem jest po prostu prostsza w obsłudze a koszt wysuszenia m3 podobny co do konwencjonalnych. Oraz co dla mnie bardzo ważne jakość suszonego materiału jest bardzo dobra ze względu na powolny proces schnięcia, niską temperaturę.

I tutaj zaczynają się pojawiać pytania i wątpliwości.. aby ograniczyć koszty w mojej przyszłej suszarni chcę całkowicie zrezygnować z ogrzewania powietrza, jedynie osuszanie za pomocą osuszacza i ruch powietrza za pomocą wentylatora promieniowego.

Wiedza różni się w tym zakresie, sami zobaczcie:

http://www.ckzkluczbork.edu.pl/wp-content/uploads/2021/03/Typy-suszarn-przyrzady-pomiarowe-i-kontrolne.pdf - suszenie za pomocą agregatu z pompa ciepła ( znacznie większy pobór prądu)
http://www.woskowanemeble24.pl/suszarki-kondensacyjne

http://www.suszeniekondensacyjne.pl/suszenie-kondensacyjne.html - Firma Grobelny, produkująca właśnie suszarnie kondensacyjne wspomina tylko po wstępnym podgrzaniu i nawilżeniu powietrza

Pan Karol Kopeć w tomie II nazywa suszarnie kondensacyjne niskotemperaturowymi, nie wymagającymi dodatkowego ogrzewania. 

Więc jak rozumiem ogrzewanie ciągłe nie jest niezbędne, skróci "jedynie" czas suszenia?

Kolejną rzeczą której nie wiem jest nawilżanie wstępne. Drewno które zamierzam suszyć to wyłącznie sezonowane (2-3 lata) dąb, jesion , grusza, jabłoń i orzech włoski.

Jeżeli pominę ogrzewanie komory, czy jest ono dalej potrzebne?

Następną kwestią jest wybór właściwego osuszacza oraz wentylatora.

https://e-master.pl/product-pol-11-Osuszacz-powietrza-Master-DH-62.html - Osuszacz o którym myślałem, nie wiem czy nie będe musiał go zamontować na zewnątrz żeby się zaraz nie zniszczył.

A wentylator to w ogóle nie mam pojęcia jakiej mocy i średnicy żeby był dobry (około 9m3)

Dziękuję z góry za pomoc


« Ostatnia zmiana: 2023-02-23 | 20:51:48 wysłana przez Mgorski101 »

Offline Stasiek

  • Kornik - Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1197
Odp: Domowa suszarnia kondensacyjna
« Odpowiedź #1 dnia: 2023-02-23 | 21:39:51 »
Temat ciekawy zwłaszcza, że jakieś pierwsze próby mam za sobą.
Bez względu na wszystko pewne jest to, że w taki sposób da się wysuszyć każde drewno do wilgotności 6%
Kwestia istotna to czas i koszt takiej operacji.
Minus jest taki że przy niskich temperaturach nie ubijemy robali. Trzeba mieć naprawdę pewny materiał i najlepiej obcięty do kantu. Wtedy oszczędzamy miejsce w suszarce bo nie suszymy oflisu a dodatkowo mamy jakiś tam pogląd jak się sprawy mają odnośnie lokatorów.
Moim zdaniem przy takiej suszarce ważne jest żeby wiedzieć jak zaplanować obieg powietrza przez sztapel. Osuszacz i tak odbierze wilgoć. Trzeba mu tylko zapewnić takie warunki żeby mieszać powietrze a nie pchać od jednej strony i niejako dopychać jednostronnie do ściany.
Chętnie poczekam na odpowiedż @Karol Kopeć


Offline Mgorski101

  • Nowy użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 20
Odp: Domowa suszarnia kondensacyjna
« Odpowiedź #2 dnia: 2023-02-23 | 21:58:00 »
Dokładnie  tak to wygląda, chyba że do doświadczenia można zaliczyć suszenie „przy grzejniku” i w garażu ,domu :)

Ciekawe, teoretycznie można zastosować fumigacje, również opisywaną w książkach Pana @Karol Kopeć :) wpuszczając gaz do szczelnej komory robale powinny umrzeć.

@Stasiek jakiego osuszacza używasz? I przy jakiej temperaturze powietrza uzyskałeś 6% wilgotności?

Offline tomekz

  • Kornik - Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2873
Odp: Domowa suszarnia kondensacyjna
« Odpowiedź #3 dnia: 2023-02-23 | 22:07:05 »
Osuszacz i tak odbierze wilgoć. Trzeba mu tylko zapewnić takie warunki żeby mieszać powietrze

Nie wiem jak inne  ,ale mój osuszacz dmucha powietrze . Pytanie tylko czy go wystarczy ?

Offline Drevutnia

  • Kornik - Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1496
Odp: Domowa suszarnia kondensacyjna
« Odpowiedź #4 dnia: 2023-02-23 | 22:35:10 »
czy go wystarczy ?

Musisz policzyć. Powinno być ok. 2 m/s, przy przejściu przez sztapel. I powietrze powinno iść w poprzek sztapla, żeby deski nie były suche od strony nawiewu i mokre na drugim końcu. Oczywiście "suche" i "mokre" to odsc mocne słowa, chodzi o dużą różnicę wilgotności. Ze przy nawiewie pękają, a na drugim końcu 20%.

Poza tym, tak jak napisał @Stasiek, trzeba wymusić odpowiedni obieg powietrza. Jeśli wentylatory (bo już jeden nie wystarczy) sa ustawione wzdłuż sztapla i wdmuch*ją do niego powietrze, to najlepiej, jeśli po drugiej stronie pójdzie ono do góry i wróci nad sztucznym sufitem. Jeśli wentylator jest jeden, to musi stać na końcu sztapla, za ścianką i dmuchać powietrze niejako "po ścianie", żeby zakręcało, wchodziło prostopadle do desek, znów zakręcało i wracało druga stroną też po ścianie. Sztapel musi być dookoła "uszczelniony", żeby powietrze nie wybrało łatwiejszej drogi dookoła. Taka jest teoria, żeby suszenie przebiegało najefektywniej, czyli jak najszybciej I jak najmniejszym kosztem.

Offline Stasiek

  • Kornik - Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1197
Odp: Domowa suszarnia kondensacyjna
« Odpowiedź #5 dnia: 2023-02-23 | 22:44:57 »
jakiego osuszacza używasz? I przy jakiej temperaturze powietrza uzyskałeś 6% wilgotności?

Oszuszacz mam taki jakiś z alldrogo za 6 czy 7 stówek.
A nie napisałem, że uzyskałem 6% tylko, że się da. Tabela wilgotności równoważnej drewna mówi, że przy 30% wilgotności powietrza i temperaturze 30*C drewno będzie miało około 6% wilgotności. I jak takie warunki zapewnimy w odpowiednim czasie to nie ma bata, musi się udać.
Kwestia kosztu i czasu.

Odnośnie osuszacza to POMOCY. Dzisiaj właśnie zaobserwowałem że coś się zesrało i mi maszyna zamarza. Nigdy dotąd tego nie widziałem a warunki zawsze były takie same. Widziałem już od dwóch dni że coś mało wody skapuje do naczynia i dziś zajrzałem a tam normalnie lód. Jaka może być przyczyna. Temperatura wewnątrz suszarki koło 25*C wilgotność pokazuje w granicach 28-30%
Ma ktoś jakieś pomysły?

Offline Mgorski101

  • Nowy użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 20
Odp: Domowa suszarnia kondensacyjna
« Odpowiedź #6 dnia: 2023-02-23 | 23:24:36 »
To wszystko prawda co mówisz, ale w suszarniach aerodynamicznych sztaple położone są wzdłuż turbiny i podobno rezultaty suszenia są również bardzo dobre. Ale swoją opinie opieram na podstawie oferty handlowej firmy sprzedającej takie suszarnie.

W zeszłym tygodniu rozmawiałem z facetem który sprzedawał suszarnie na której oparłem swój projekt ( który jest tylko podgladowy, chodziło mi bardziej o zasadę działania). Nie był to handlarz, lecz rękodzielnik robiący meble i schody przechodzący na emeryturę. Twierdził on że rezultaty suszenia były bardzo dobre ze względu właśnie na ruch wzdłużnym powietrza, nazwał to ruchem powietrza zgodnym z naturalnym ruchem migracji wody w rosnącym drzewie.

Wydaje mi się ze dobór odpowiedniego wentylatora jest tutaj kluczowy, firma produkująca te suszarnie  sprzedaję je w długości 7-8m i również posiadają jeden wentylator.

Układając sztabkę w poprzek faktycznie jeden wentylator nie wystarczy.
« Ostatnia zmiana: 2023-02-23 | 23:31:19 wysłana przez Mgorski101 »

Offline Drevutnia

  • Kornik - Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1496
Odp: Domowa suszarnia kondensacyjna
« Odpowiedź #7 dnia: 2023-02-24 | 00:07:58 »
w suszarniach aerodynamicznych sztaple położone są wzdłuż turbiny

Wiem, że niektórzy tak robią, nawet zawodowcy, ale czy jest to jakikolwiek wyznacznik? Że coś "było zawsze" albo "bo ktoś tak robi" to nie znaczy, że było/jest dobrze. Na logikę, co ma kierunek migracji wody w drewnie do jej odprowadzania? To znaczy, że ważne też jest na którym końcu deski zaczyna się ruch powietrza? Woda ucieka z martwego drzewa, jak z garści ułożonych poziomo słomek - w obie strony. Dlatego końcówki desek po przetarciu powinno się malować farbą albo smarować gaczem parafinowym - żeby wilgoć uciekała równomiernie, "przez korę", choć kory już nie ma (albo nie powinno być). Rozumiesz, o co mi chodzi. Inaczej ekspresowo znika z końców, wywołując takie naprężenia, że dechy pękają. Jestem pewien, że Karol będzie miał parę słów do powiedzenia na ten temat. :)

Wiem też od Karola, że ma suszarnię, w której wentylatory (bodajże dwa, ustawione "jeden na drugim", ale mogę coś źle kojarzyć) ma ustawione obok sztapla, za ścianką, a ściany suszarni zwężają się, im dalej od wentylatorów, żeby wymusić prostopadły przepływ powietrza przez sztapel. A raczej mu pomóc, bo wydaje mi się, że bliżej tej ścianki ruch będzie wolniejszy. Moim zdaniem lepsze jest drugie rozwiązanie, które podawał - czyli ze stropem pozornym (sztucznym sufitem) i obiegiem powietrza nad sztaplem. No, lae tu już dwa wentylatory raczej nie wystarczą. Wszystko zależy od długości komory.

Co do samych wentylatorów, MUSZĄ być dedykowane do suszarni, bo mają newralgiczne elementy wykonane z nierdzewki i dobrze znoszą ciągłą wilgoć i wysoką temperaturę. Podobno to jedyny element suszarni, na którym nie wolno oszczędzać i nie warto kupować używek. Nie muszą też, a nawet nie powinny, pobierać za dużo prądu, bo ucierpi opłacalność. Ważne, żeby miały odpowiedni spręż, ale tu już nie będę się mądrzył, spec pewnie przyjdzie i udzieli fachowej porady. Wiem, że prędkość powietrza w sztaplu powinna wynosić około 2 m/s, jak już pisałem. Buda może być z kontenera chłodniczego albo materiałów z odzysku, ale na przykład wszelkie wkręty muszą być nierdzewne, bo zwyczajnie zeżre je ruda. Przekładki, ich grubość i wilgotność też mają ogromne znaczenie. Nie mozna złapać byle listwy, wetknąć i oczekiwać wspaniałych efektów. Wszystkie muszą być tej samej grubości (2-2,5 cm), suche i ułożone idealnie jednanad drugą, żeby uniknąć pofalowania materiału. Sztapel musi wypełniać całą przestrzeń między ścianami (przy końcach desek, nie przy bokach), podłogą i stropem pozornym. Trzeba też pamiętać o docisku sztapla, żeby ograniczyć skręcanie desek. Pasy odpadają, bo drewno się kurczy, beton ułożony na wierzchu będzie się kruszył od wilgotności i temperatury itd. Jest jeszcze kwestia pomiaru wilgotności w kilku miejscach i samego sterownika, który do tanich nie należy (bodajże ok. 2,5k), chyba że ogarniasz jakieś arduino czy raspberry i zrobisz sobie takie sterowanie sam. Znaczenie mają nawet przewody, prowadzące do sond wilgotności, bo jeśli użyjesz kabli o złej oporności, będą podawały przekłamane wyniki.

Ten wywód jest po to, żeby Ci uzmysłowić, na ile rzeczy trzeba zwracać uwagę, żeby maksymalnie wykorzystać możliwości suszarni i dostępną wiedzę na ten temat. To taki punkt odniesienia, sytuacja idealna, a ile z tego ujmiesz, czy z czego zrezygnujesz, to Twoja sprawa. Ale warto być świadomym, z czego rezygnujesz, żeby nie robić pewnych ruchów w ciemno. A potem się dziwić, że wentylator na końcu sztapla, jak w pro suszarni, a deski spękane i nierównomiernie wysuszone. :) Przynajmniej będziesz wiedział, dlaczego. :)

Na koniec tylko zaznaczę, że ten wykład wyszedł mi jak zwykle, kilometrowy, i mogę sprawiać wrażenie przemądrzalca, ale chcę się po prostu podzielić wiedzą i tym, czego się nauczyłem u Karola. Nie wszystko pamiętam, dlatego jak zwykle liczę na jego wkład, ale mam nadzieję, że trochę Ci pomogłem. :)


Offline Matgregor

  • Kornik - Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1590
Odp: Domowa suszarnia kondensacyjna
« Odpowiedź #8 dnia: 2023-02-24 | 06:55:21 »
ale mam nadzieję, że trochę Ci pomogłem.
Nie tylko jemu🙂,  dziękować 👍
Rób rób, a garb Ci sam wyrośnie...

Offline Mgorski101

  • Nowy użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 20
Odp: Domowa suszarnia kondensacyjna
« Odpowiedź #9 dnia: 2023-02-24 | 08:42:28 »
Nie sprawiłeś takiego wrażenia, o takie wypowiedzi mi chodziło. Przedstawiasz swoje argumenty w rozległy sposób je opisujesz, o taka pomoc i dyskusje mi chodziło, dziękuję :)

Natomiast jeżeli chodzi o budowę samej suszarni ta konkretnie zainteresowała mnie dlatego właśnie ze względu na opisywany szeroko ruch powietrza. Powietrze wypychane jest w strop górny i dolny, dochodząc następnie do ściany za pomocą „kierownicy” kierowane jest w sztapel od czoła przy czym jednocześnie jest zasysane przez ten sam wentylator. Wydawało mi się ze jest to bardzo dobre rozwiązanie ograniczające potrzebę większej ilości wentylatorów, ponieważ jeden w takiej konstrukcji jest w stanie zapewnić przepływ równomierny po całej tarcicy.

Odnośnie rdzewienia i niszczenia suszarni planuje całość wykonać w płyt ocieplanych pur, wykończonych aluminium. Martwi mnie sam osuszacz, firma grobelny produkuje agregaty przeznaczone do tego typu suszarni, czy całe są z kwasowki, nie wiem. Ten ktory zamieściłem jest nazwany „budowlanym” nie jestem pewien czy nie ulegnie zniszczeniu będąc w środku suszarni
« Ostatnia zmiana: 2023-02-24 | 08:54:17 wysłana przez Mgorski101 »

Offline Drevutnia

  • Kornik - Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1496
Odp: Domowa suszarnia kondensacyjna
« Odpowiedź #10 dnia: 2023-02-24 | 08:57:39 »
No to się cieszę, że cokolwiek nakreśliłem. :) Zapomniałem podkreślić, że nawet, jeśli zdecydujesz się na takie ustawienie nawiewu względem sztapla, jak na obrazku, to nie będzie miało prawa zadziałać z innego powodu. Zacytuję guru: "Powietrze jest leniwe", co znaczy, że nie będzie mu się chciało płynąć tam, gdzie ma opory, czyli między dechami, a wybierze drogę dookoła sztapla. Pisałem o tym, ale spojrzałem na załączony obrazek i uznałem, że zwrócę Wam na to uwagę jeszcze raz - deski muszą być ułożone od brzegu do brzegu i do samego sufitu. Może da się to załatwić jakąś dodatkową ścianką/zabudową w poprzek sztapla, ale wydaje mi się, że to dawałoby efekt klepsydry, czyli im dalej od zwężenia, tym gorzej z przepływami. Pewnie pojawiłyby się też jakieś zawirowania, cofanie powietrza itd. To wyrównanie oporu powietrza jest do tego stopnia ważne, że nawet przekładki muszą być takiej samej grubości, żeby gdzieś nie znalazła się większa szczelina dla leniwego powietrza. :)

Offline Karol Kopeć

  • Zaawansowany użyszkodnik
  • ****
  • Wiadomości: 488
Odp: Domowa suszarnia kondensacyjna
« Odpowiedź #11 dnia: 2023-02-24 | 09:01:53 »
Twierdził on że rezultaty suszenia były bardzo dobre ze względu właśnie na ruch wzdłużnym powietrza, nazwał to ruchem powietrza zgodnym z naturalnym ruchem migracji wody w rosnącym drzewie.

Będę miał świetną anegdotę na wykłady :)  :)  :)

Offline Drevutnia

  • Kornik - Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1496
Odp: Domowa suszarnia kondensacyjna
« Odpowiedź #12 dnia: 2023-02-24 | 09:10:21 »
Czyli że co? Jak to? Co tu zaszło? Nie trzeba uzupełniać moich wypocin? :o Yeah, baby. 8) Ktoś do mnie na kurs suszarnictwa? Tanio. ;D

Offline Karol Kopeć

  • Zaawansowany użyszkodnik
  • ****
  • Wiadomości: 488
Odp: Domowa suszarnia kondensacyjna
« Odpowiedź #13 dnia: 2023-02-24 | 09:17:15 »
Przepraszam, ale chwilowo nie mam czasu....

Turbo ?
Suszarka wzdłużna ? Można, ale kiedy jeden koniec tarcicy jest suchy, drugi jest jeszcze mokry :)  Wymaga duzej wprawy i doświadczenia. Ogólnie jestem na Nie.
Do tego dochodzi problem specjalnych przekładek z falistej blachy nierdzewnej .


Chcesz mieć suszarkę kondensacyjną ? OK.  Suszy się tak samo jak w komorowej, ale przy czasie suszenia x 2 lub x 3.

Do tego kabina musi być gazo i paroszczelna. Nie można do środka wchodzić. Otwarcie kabiny powoduje wydłużenie czasu suszenia.

Aby cokolwiek zacząć projektować, trzeba najpierw zadać sobie kilka pytań.

- Ilość drewna w m3 na jeden wsad
- maksymalna długość tarcicy
- obrzynana czy nieobrzynana
- rodzaj ogrzewania / bez ogrzewania ( duże ryzyko zapleśnienia lub zasinienia drewna)
- usytuowanie komory ( wewnątrz, na zewnątrz, pomieszczenie zamknięte....)
- czym dysponuję ( garaż, kontener z busa, cegła i pustaki, gotowe pomieszczenie murowane ....)
- czy mam 5 tys. na czujniki i prostą automatykę ( to jest "po taniości")
- jak będę władał drewno do komory?


Są programy suszenia przy temperaturze 20'C , ale to wymaga atencji suszarnika.
Bezpieczne programy zaczynają sie od 28-30'C ( brak występowania barwic i pleśni).


To, że ktoś suszy drewno w komorze to nie znaczy, że dobrze.

W jednej z firm, gdzie prowadziłem szkolenie suszarnicze, zeszli z ilością wad suszarniczych do poziomu poniżej 5%.

Zwykle w rzemiośle jest to 15-20%.  Głównie pęknięcia wzdłużne i czołowe, wypadanie sęków i wypaczenia.

Przy cenie dębu na poziomie 5 tys/m3 = >10% to 500 zł z każdego m3. 

Stary praktyk rzemieślnik tego nie liczy i dla niego wszystko jest OK.


« Ostatnia zmiana: 2023-02-24 | 09:19:06 wysłana przez Karol Kopeć »

Offline Karol Kopeć

  • Zaawansowany użyszkodnik
  • ****
  • Wiadomości: 488
Odp: Domowa suszarnia kondensacyjna
« Odpowiedź #14 dnia: 2023-02-24 | 09:23:49 »
W Polsce ludzie robią suszarki czołowe i kładą deski na przekładkach z drewna.  m)

A powinny być z nierdzewki i przelotowe.
https://images89.fotosik.pl/649/285b1982005961cf.jpg
Domowa suszarnia kondensacyjna