Wasze projekty > D.I.Y.

Stojak do wiertarki ręcznej

(1/4) > >>

fyme:
Witam
Rozglądając się ostatnio za wiertarkami stołowymi doszedłem do wniosku (również po lekturze forum) że albo będzie tanio i niezbyt precyzyjnie lub drogo i ... tu też różnie z jakością i precyzją bywa. Dobre stojaki do wiertarek też do tanich nie należą a i wiertarka montowana w uchwycie musi być dobrej jakości.

Zrodził się więc pomysł na stojak do wiertarki który mogę wykonać sam i po wnikliwej lekturze internetu i przejrzeniu masy projektów w internecie stworzyłem coś na wzór stojaka Volodymira Evdokimova tylko w mniejszej skali. Jako że po za 7 kilową wiertarką z udarem mam tylko 2 wkrętarki i starą wiertarkę marki Celma wybór padł właśnie na Celmę. Toporny i ciężki sprzęt ale nie ma bicia na wrzecionie i pewnie przeżyje mnie.

Stojak wykonałem ze sklejki o grubości 15 mm (kupiłem kiedyś trochę odpadów w formacie 625x625mm) i wiadra wkrętów do drewna :), całość przed skręceniem została sklejona, do tego rurka chromowana fi 25 która została mi po jakimś montażu i część uchwytu do rur montowanego do ścian. Jedyne rzeczy które kupiłem to linka stalowa o przekroju 2mm, 2 kausze, 4 zaciski do linki oraz 4 śruby dwugwintowe. cały koszt zamknął się w granicach kilkunastu złotych.

Wiertarka zamontowana w stojaku i podniesiona na maksymalną wysokość daje 420 mm przestrzeni licząc od obecnej podstawy do szczęk główki. Przestrzeń między słupem stojaka a środkiem główki to 160 mm.

Uchwyt wiertarki wyszedł dość topornie ale to przez wagę samej wiertarki przez którą sam dolny uchwyt okazał się niewystarczający. Przy mocniejszym nacisku wiertarka potrafiła przemieścić się o milimetr lub 2 a tego chciałem uniknąć. Do tego kołnierz wiertarki nie jest idealny i średnica przy główce wiertarki jest o 1 mm mniejsza od średnicy mierzonej przy samej obudowie co było kolejnym argumentem za dorobieniem drugiego punktu mocowania a na niego nie miałem innego niż wykonany pomysłu.
Teraz całość jest wystarczająco sztywna.

Do wykonania stojaka użyłem pilarki ręcznej podczepionej pod prowizoryczny blat, wyrzynarki, frezarki górno wrzecionowej i wkrętarki. Nie mam żadnych profesjonalnych maszyn czy elektronarzędzi a mimo to udał mi się wszystko złożyć w całość czyli da się bez sporego parku maszyn stolarskich :)

Wykonałem kilka próbnych odwiertów ale z rezultatów jestem zadowolony. Wiertarka trzyma pion i nie ma odchyłek na boki. Od razu zaznaczam że mierzyłem pion tylko kątownikiem przykładanym do najdłuższego posiadanego wiertła, nie mam zaawansowanego sprzętu a i dokładność liczona w setnych częściach milimetra nie jest mi niezbędna ponieważ wiertarki będę używał czysto hobbistycznie. Powoli zabieram się za blat do piły tarczowej więc będzie okazja sprawdzić konstrukcję w boju :D, dorobię do niej tylko jakiś blat by łatwiej operować większymi elementami.

Po przydługim wstępie czas na fotki :)

     

   

   

Trochę powierciłem z racji mojej kolejnej realizacji i z efektów jestem bardzo zadowolony :) Wiertarka trzyma pion pod naciskiem :D
Na zdjęciach wiertło fi10 i sklejka 15 mm.

 
PS: Sorry za jakość zdjęć, mój telefon nie jest w tej dziedzinie faworytem a brak dobrego oświetlenia jeszcze potęguje jego ułomność :)

eso:
Elegancko :) a zdjecia jak dla mnie ok

Stachmiesz:
no i gitara :)

Fulicarius:
Fajowe!
Choć nie wiem czy sam miałbym do tego cierpliwość...

fyme:
Jak się nie ma kasy na coś porządnego to trzeba mieć cierpliwość niestety ;)
A i frajda z budowy i działania jest niezła. Dodam że stojak mam już sporo czasu i dorobiłem sobie drugi uchwyt na frezarkę i nadal jestem z niego zadowolony :) chyba najbardziej z dużego skoku no bo która wiertarka stołowa ma taki skok? :D

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej