Wasze projekty > D.I.Y.

Stół roboczy MFFT aka Chestnut Versatable

(1/112) > >>

fyme:
Witam,

Przeglądając jakiś czas temu internety natrafiłem na fajny projekt stolika warsztatowego w całości wykonanego ze sklejki. Pomysłodawcą stolika jest Coach.carpenter który opisał go na forum Festool Owners Group. Pan ten sprzedaje go nawet jako swój wyrób natomiast nie sprzedaje samych planów niestety. Stolika sobie nie kupię bo dla mnie kwota jaką sobie życzy za kilka formatek sklejki jest mocno przesadzona. Ja wiem że, CNC, precyzja i nowy dizajn ale dla mnie to i tak za wiele, nie pamiętam dokładnie ale cena oscyluje wokół 300 funtów.

Trochę zdjęć z neta:






W każdym razie nie stać mnie a chcę mieć i basta. Niby zawsze mogę sprzedać nerkę ale myślę że jeszcze mi się przyda ;D A w projekcje podoba mi się prostota konstrukcji i doskonale wpisuje się w moje założenia oraz brak miejsca.

Projekt nie jest bardzo skomplikowany a ja coś tam jednak pamiętam ze szkoły i do tego trochę ogarniam Sketchupa więc postanowiłem zrobić stolik samemu :)

Projekt

Posiłkując się zdjęciami z internetu zrobiłem sobie projekcik stolika:




Jako że wymiary stolika dostępne w internecie są delikatnie mówiąc dość ogólne olałem je i zrobiłem po swojemu :)
Wymiary zewnętrzne podyktowane były dwoma aspektami. Dostępnym materiałem oraz znalezionym w necie rysunkiem płyty roboczej do stolika Festool MFT 3.

Wymiary płyty roboczej to 1102x718mm
Otowrowanie o średnicy 20 mm co 96 mm - łącznie 77 otworów.

Otworownie na nogach stolika o średnicy 30 - 35 mm , jeszcze nie zdecydowałem ale mam frez widiowy do zawiasów puszkowych więc raczej bedzie 35 mm.

Środki usunięte by zmniejszyć wagę oraz by można było graty na dolnej półce odstawić :)

Stolik musiał zmieścić się na 4 płytach sklejki o wymiarach 1500x750 mm. Dlaczego tak? Bo taniej, zamówiłem arkusze sklejki w necie a płacąc za wysyłkę mogłem zamówić tylko 2 szt. Kupiłem więc 2 takie zestawy i nie bardzo uśmiechało mi się by domawiać jeszcze jedną sztukę za której wysyłkę zapłacę tyle samo co za dwie :P

Materiał

Jak już wspomniałem, materiałem do wykonania będzie sklejka. Jest to sklejka szalunkowa powleczona białym filmem po obu stronach o grubości 15 mm. Miałem już wcześniej okazję pracować na tej sklejce i wg mnie jest rewelacyjna. Trzyma wymiary i wygląda dobrze a do tego ma podwyższoną odporność na warunki atmosferyczne. Z odpadów właśnie tej sklejki zrobiłem kilka szablonów które można zobaczyć w moich wątkach na forum :)

Sklejka sprzedawana jest w formacie 1500x750 mm i nie jest tania niestety bo w przeliczeniu z wysyłką arkusz kosztuje 66 PLN ale pasuje mi na tyle że odżałowałem tą kasę :P

Narzędzia

Do realizacji projektu potrzebne będą:

- Pilarka tarczowa
- Frezarka górnowrzecionowa oraz cyrkiel do niej
- Garść frezów palcowych
- Wkrętarka
oraz kilka pomniejszych gratów jak kątownik, miara, ołówek i takie tam szpargały ;)

PS wieczorkiem podeślę kilka zdjęć sklejki i być może kilka fotek z początku prac. Wątek postaram się sukcesywnie uzupełniać ale to zależy głównie od dostępności wolnego czasu więc to raczej nie będzie szybki projekt :)

eso:
Bardzo nowocześnie :) powiadomienia włączone

fyme:
Mam nadzieję że się nie zawiedziesz bo strugania nie będzie, chyba że głupa :D

Ostatni raz strug ręczny trzymałem w rękach jeszcze w szkole i jakoś tak nam było razem nie po drodze ;) tym bardziej jestem pełen podziwu dla ludzi umiejących posługiwać się ręcznymi narzędziami :)

KolA:
Nie "kilka zdjęć" tylko szczegółowa i drobiazgowa relacja na się tu pojawić!
Proszę :)

M.ChObi:

--- Cytat: fyme w 2018-04-21 | 11:17:31 ---Wątek postaram się sukcesywnie uzupełniać ale to zależy głównie od dostępności wolnego czasu więc to raczej nie będzie szybki projekt :)
--- Koniec cytatu ---

Wystarczy użyć mojego zwrotu " Od dziś do czasu aż skończę " ;D

Powodzenia

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej