żywica epoksydowa - jak zacząć?

Zaczęty przez bartsmetkowski, 2018-11-13 | 22:42:26

Poprzedni wątek - Następny wątek

siekson

Pierwszą partię wziąłem z farbyjachtowe.pl. Można zadzwonić i uzyskać rekomendację jaką żywicę zastosować do naszego projektu. Sprawna wysyłka i bardzo dobrze zabezpieczone opakowanie. Obsługa klienta na plus. Są też na allegro i mają tam większe zestawy.


Jakacor

Cytat: Marceli1969 w 2018-11-15 | 11:01:51
po drobnym dopracowaniu "lustro"
Na czym polega ,,drobne dopracowanie"?

Marceli1969

Witam,
Zależy co chcemy osiągnąć...jeśli "lustro" to ja robię tak:
- papier 220 szlif - szlifierka oscylacyjna
- papier 600 szlif- szlifierka oscylacyjna
- papier 1200 lub 2000 zależy co mam - szlifierka oscylacyjna
- polerka pastą polerską np. G3 Farecla - polerka
- szmatka bawełniana i dokładne wyczyszczenie (ostrożnie bo można porysować) - ręcznie

To "drobne dopracowanie".

Efekt ... wow (zabrzmiało nieskromnie ale tak jest)... teraz już się przyzwyczaiłem

Wbrew pozorom wykończenie żywiczne wcale nie jest takie proste i szybkie jak na filmach YT. Wiele można sknocić, a poprawki są b. pracochłonne .. no i niestety praktyka jest nieodzowna - pierwsze zalewania sugeruję zrobić na próbkach (przynajmniej tak robiłem i dzięki temu nie zniszczyłem pierwszych projektów). Ale efekt nie do osiągnięcia np. lakierem. Spyta ktoś dlaczego..? Ano dlatego że żywicy jest "gruba" warstwa i powierzchnia ma jakby powiedzieć a nie nakłamać głębię... wszelkie niedoskonałości drewna które same w sobie są mega (moje zdanie) są jeszcze potęgowane.

Specu

#18
To ja może rozpisywać się nie będę bo nie jestem ekspertem. Pokaże tylko kilka fotek. Robię taki mały drobiazg gdzie spękania i wypadające sęki były pożądane by zalać to żywicą z proszkiem luminescencyjnym.







A używam takiego zestawu bo nie jest droga i przede wszystkim jest elastyczna (pracuje razem z drewnem).

bartsmetkowski

Cytat: Specu w 2018-11-16 | 18:33:20 A używam takiego zestawu bo nie jest droga i przede wszystkim jest elastyczna (pracuje razem z drewnem).
dzięki za fotki, skąd brałeś ten składnik co w nocy świeci i jak dużo gram dajesz na 100g gotowej żywicy?

Specu

Z allegro. Tu dałem na oko. Miałem kiedyś rozpisane ile proszku na ile żywicy by fajnie świeciło ale posiałem. Ubolewam nad tym bo robiłem doświadczenia które zajmują dużo czasu :(

bartsmetkowski

Cytat: Specu w 2018-11-16 | 18:39:00
Z allegro. Tu dałem na oko. Miałem kiedyś rozpisane ile proszku na ile żywicy by fajnie świeciło ale posiałem. Ubolewam nad tym bo robiłem doświadczenia które zajmują dużo czasu :(
możesz zerknąć w historię i podać link do sprzedawcy?

Specu

Łooo panie. Żywice na pewno od jakiegoś farbyjachtowe czy podobnie. A proszek to nie spraedze bo dawno kupowałem a syrasznie namotali w allegro i wątpie bym znalazł.


pinkpixel

Ja do barwienia żywicy korzystam z farb do malowania szkła rozpuszczalnikowych (bo są i wodne/akrylowe). Farby do szkła witrażowe nie są kryjące i mają wysoką koncentrację koloru/pigmentu no i dają się wygodnie odmierzać strzykawką :). Pigmenty proszkowe są wydajniejsze, ale jak człowiek kichnie :)

Cudak

Ja żywice zawsze w Warszawie na okopowej sklep JASSKOR. Z doświadczeń na spory kanion w stole 220x90 idzie około 8 litrów żywicy, Epidian przetestowany i zalany na raz 4,5cm.

bartsmetkowski

Cytat: Cudak w 2019-02-12 | 09:15:46
Ja żywice zawsze w Warszawie na okopowej sklep JASSKOR. Z doświadczeń na spory kanion w stole 220x90 idzie około 8 litrów żywicy, Epidian przetestowany i zalany na raz 4,5cm.
dzięki za namiar, podjadę

Qbek

Mam kilka pytań co do sposobu wykończenia blatu po zalaniu żywicą. Może ktoś wyjaśni.
1.Czy taki blacik  mogę strugnąć na wyrówniarce i grubościówce  czy noże będą od razu do wymiany? Czy lepiej frezarką?
2.Szlif pod lakier to 120 180 i 240 wystarczy?
3.Kolejność nakładania warstw normalna? Izolant, podkład, lakier?

Dzięki za wyjaśnienie.

Stasiek

Żywica jest miękka. Nic się narzędziom skrawającym nie stanie.
Strugać normalnie można tylko się elektryzuje wiór i oblepia metalowe elementy
Lakierujesz normalnie. Tylko jak to jest jakaś większa tafla i przeźroczysta to trzeba wysokie gradacje i potem lakier i polerka.
A jak czarne uzupełnienia sęków, dziur, pęknięc to lecisz p150 i lakier.

Qbek

Dzięki za odpowiedź. Na próbę zacząłem od małego blaciku 40cmx30cm. Żywica transparentna. Jest tam sporo ubytków. Brakujące sęki. Ogólnie to po przestruganiu będzie widoczne po połowie żywicy i drewna. To o jakich gradacjach mówimy. Kilka postów wyżej jest mowa o 220, 600, 1200. Polerkę zawsze się robi? Nawet przy zalaniu małego sęka?