Warsztat a rdza na dłutach (i nie tylko)

Zaczęty przez Czeladnik, 2021-02-21 | 19:55:07

Poprzedni wątek - Następny wątek

Czeladnik

Tworzę sobie sukcesywnie park maszynowy... w sumie to park ręczny, bo maszyn nie mam :P Będę się niedługo meblował w mojej kanciapce i taka myśl mnie nachodzi - czy jak zostawię tam ten cały mój park dłut, strugów itp. to czy nie zdziwię się, jak po jakimś czasie narzędzia staną się piegowate od rdzy... Zimą temperatura w kanciapie waha się między 8 a 13 stopni (w zależności od temperatury na zewnątrz i mojego samozaparcia w ogrzewaniu ;) ), a wilgotność oscyluje na poziomie 40-50%. Od wiosny do jesieni z kolei temperatura wchodzi do ok. 20 stopni przy wilgotności ok. 70%. Czy w takich warunkach rdza zaatakuje?

Oczywiście wiem, że mam możliwość zabezpieczenia narzędzi olejem np. balistol (wersja dla burżuazji ;) ), ale gdyby była możliwość ominięcia tego typu zabiegów, to byłbym bardziej ukontentowany.

trz123

#1
Zamknij narzedzia w szafce, a jesli nie pomoze to zwyklym olejem silnikowym/nafta je potraktuj lub innym mazidlłem byle odciac dostep tlenu

krit6

To nie tlen jest sprawcą całego zamieszania, a para wodna znajdująca się w powietrzu. Przy różnicy temperatury stal się wychładza a to powoduje skraplanie na niej pary , i teraz to ruda ma świetne warunki do rozwoju.  Jedyne co można zrobić, to metalowe części narzędzi natrzeć olejem kameliowym, trzymać w szafce lub skrzyni narzędziowej aby nie następowała wymiana powietrza .

Czeladnik

Spróbuję dla testów wziąć jedno dłuto na tydzień czy dwa i zobaczymy jak się zachowa. Chociaż to też nie będzie do końca wymierne, bo są różnego rodzaju stopy, które mają, jak się domyślam, różną podatność na rdzewienie.

krzysiek

Mam bardzo podobny problem , podobny bo wilgotność jeszcze większa. Przez kilka ostatnich lat walczyłem z tym problemem na różne sposoby : woski , oleje, natłuszczone papiery . W tym roku zastosowałem olej parafinowy , a raczej stosuję olej parafinowy po każdym użyciu. Jest lepiej ale nie do końca. W przyszłym roku te najcenniejsze egzemplarze zabiorę chyba do domu gdzie będą zimowały w stałej temperaturze około 20 stopni i niskiej wilgotności.
Zrobię w lato skrzynkę i będzie ona kursowała między mieszkaniem a warsztatem. Daleko nie jest. ;)

raw

A może zamknąć w czymś szczelnie i do tego silikażel. Jak gdzieś wygrzebie taką torebeczkę, to zaraz wrzucam do pudełek z narzędziami, frezami itd. Można też kupić na kg i załadować w pończochę. :P

https://www.pochlaniacz-wilgoci.pl/pochlaniacz-wilgoci-silikazel-pomaranczowy-kanister-p-11.html

wilk325

Cytat: raw w 2021-02-25 | 21:14:28
A może zamknąć w czymś szczelnie i do tego silikażel. Jak gdzieś wygrzebie taką torebeczkę, to zaraz wrzucam do pudełek z narzędziami, frezami itd. Można też kupić na kg i załadować w pończochę. :P

https://www.pochlaniacz-wilgoci.pl/pochlaniacz-wilgoci-silikazel-pomaranczowy-kanister-p-11.html

Można ten pochłaniacz wilgoci; ale taniej jest ryż.

raw

Z ryżem to różnie, można zostać hodowcą moli spożywczych. ;D

ozi

nie przeszkadzaj kobieto !!! - na forum jestem

VelYoda

haliaetus lub haliaetos – morski orzeł (bielik), rybołów, od gr. ἁλιαιετος haliaietos – morski orzeł (bielik), rybołów, od ἁλι- hali- – morski, od ἁλς hals, ἁλος halos – morze; αετος aetos – orzeł.

Czeladnik

Dokładnie, też pomyślałem o żwirku dla kota. Ogólnie rzecz biorąc starzy stolarze radzili sobie z tym tematem m.in. chowając narzędzia do skrzyń/kuferków/pudełek i to jest może ciekawa opcja, ale z pewnością nie jedyna.

Na tę chwilę w sumie widzę, że nie jest źle, bo zostawiłem jakiś czas temu odchylak od mojego spustnika w warsztacie i po jego oczyszczeniu i przygotowaniu (po szlifowaniu odsłoniłem fragment świeżej stali) i ani śladu rdzy. Napawa to trochę optymizmem, ale przy wilgotności latem ok 70% może być różnie.

ozi

Jezeli jest miejsce pomaga trzymanie suchego materiału, drewno sobie popracuje z wilgocią
nie przeszkadzaj kobieto !!! - na forum jestem

pejo

Polecam olej wazelinowy, ktory jest bardzo niedrogi plus puszka po malej kukurydzy :) https://paulsellers.com/knowledge-base/oil-can/ Po kazdym uzyciu latwo zaaplikowac. Dodakowo na allegro kupilem wielki karton osuszaczy, starcza na lata.

Maciek

Jeżeli smarowanie to olejem kameliowy. Później az przyjemnie wziąść do ręki.