Drewno lite > Drewno egzotyczne

Azobe

(1/1)

Mery:
 Lophira alata (powszechnie znana jako azobe , ekki lub czerwone drzewo żelaziste ) to gatunek rośliny z rodziny Ochnaceae . Występuje w Kamerunie , Republice Konga , Demokratycznej Republice Konga , Wybrzeżu Kości Słoniowej , Gwinei Równikowej , Gabonie , Ghanie , Liberii , Nigerii , Sierra Leone , Sudanie i Ugandzie . Jego naturalnym środowiskiem są subtropikalne lub tropikalne, wilgotne, nizinne lasy .

Drewno jest niezwykle twarde i używane do wykonywania połączeń kolejowych , ostróg i pomostów.

Pień Lophira alata jest zwykle prosty, bez korzeni przyporowych , ale czasami z opuchniętą podstawą i zwykle nie ma gałęzi do około 30 metrów (98 stóp). Kora jest zazwyczaj czerwono-brązowa, ma grubość do dwóch centymetrów i ma jasną żółtą warstwę pod spodem. Młode drzewa o wysokości poniżej czterech metrów mają zielonkawo-szarą kórkę, która staje się różowa lub jasnobrązowa w miarę dojrzewania drzewa. Wewnątrz, drewno bielu jest bladoróżowe lub białawe, a wewnętrzne drewno twardzieli jest ciemno czerwono-brązowe do czekoladowo brązowego, z widocznymi białymi osadem krzemionki . Liście L. alata mają długość do 25 centymetrów (9,8 cala) i są twarde, dość wąskie i wydłużone, z zaokrągloną lub lekko wciętą końcówką i mają tendencję do występowania w gronach na końcach gałązek.

Drewno, znane jako azobe, jest mocne i odporne, dzięki czemu jest przydatne w wymagających konstrukcjach zewnętrznych. Drewno ma również lepsze właściwości elektryczne niż inne drewno, dzięki czemu można go używać w słupach do elektrycznych ogrodzeń bez oddzielnych izolatorów. Kolor jest czerwonobrązowy, a drewno jest ścierne, szybko tępiąc narzędzia.

Ciekawostka :P wąchanie kory jest stosowane jako tradycyjne leczenie bólu głowy

Ciężar właściwy
(12% wilg.): 1070  kg/m3

Kolory: ciemno-czerwony do fioletowo-brązowego

Charakterystyka: odporny na insekty, warunki atmosferyczne oraz kwasy, twarde

Zastosowanie:

Podkłady kolejowe
Parkiety przemysłowe
mosty
prace hydrotechniczne
podłogi wagonów i ciężarówek

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

Idź do wersji pełnej