Autor Wątek: Iroko  (Przeczytany 4608 razy)

Online Mery

  • Kornik - Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 9293
    • sklep www.gizmogaraz.pl
Iroko
« dnia: 2018-04-04 | 18:32:23 »
Iroko( Milicia excelsa )Inne nazwy: Kambala, Abang, jest to duże liściaste drzewo występujące w afrykańskich lasach tropikalnych. Czasami określa się go mianem "teak Afryki". Kolor drewna, jest początkowo złoty lub w jaśniejszych oraz średnich odcieniach brązu, ale ciemnieje z upływem czasu do bogatszych odcieni brązu.

Jest to stosunkowo twarde i trwałe w czasie drewno. U nas chętnie stosowane do podłóg, często jako parkiet.  Używane jest również jako materiał na schody, do wyrobu stolarki wewnętrznej i zewnętrznej. Jest też stosowane do produkcji mebli i fornirów. Drewno ma mały skurcz i zawiera naturalne oleje dzięki czemu drewno to jest odporne na wilgoć. Ze względu na te właściwości polecane jest też do wykończeń łazienek.

Gęsta struktura drewna i wysoka zawartość olejów w drewnie sprawia że iroko dobrze nadaje się do użytku na zewnątrz, dlatego iroko nie wymaga regularnej konserwacji olejem lub lakierem na dworze. Mimo, że jest prawie tak trwałe jak drewno teak, to nie ma takiej samej stabilności.

Jest ono bardzo odporne na ataki owadów i gnicie. Drewno iroko dobrze utrzymuje gwoździe i śruby.

Nazwa naukowa: Chlorophora excelsa

Ciężar właściwy
(12% wilg.): 600 – 760 kg/m3

Kolory: bladomiodowy do brązowego

Charakterystyka: Twarde, tłustawe w dotyku, łatwe w obróbce oraz klejeniu, odporne na wodę i szkodniki, bardzo poszukiwane drewno, często może zastąpić TEAK z Javy i Syjamu.

Zastosowanie:

szkutnictwo
stolarka wewnętrzna i zewnętrzna
parkiet
kolejnictwo
mosty
zbiorniki