Autor Wątek: Kamelia  (Przeczytany 307 razy)

Offline krzysiek

  • Kornik - Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1177
Kamelia
« dnia: 2021-03-20 | 13:41:31 »
Witam
Z cyklu "Drewna inne niż powszechnie znane" - taki sobie cykl umyśliłem  ;) - dziś kamelia.
Kamelia to inaczej krzew herbaciany jeden z 300 gatunków należących rodziny herbatowatych. Spożywany przez wielu z nas napar z przetworzonych młodych liści krzewów kameliowych to właśnie popularna herbata.
Uprawiana bez specjalnej pielęgnacji w celu pozyskiwania młodych listków , w sprzyjających warunkach klimatycznych , a takie właśnie panują w Bretanii , potrafi wyrosnąć na całkiem pokaźny krzew z całkiem grubym ( do 20 - 15 cm ) pniem i gałęziami.
Pokazany poniżej kawałek

pochodzi z gałęzi o średnicy około 4 cm.
Jak widać drewno ma ciemno słomkowy kolor ( jeżeli mnie oczy nie mylą) jest zwarte o bardzo słabo zaznaczonym usłojeniu. Nie jest twarde ale też i nie przesadnie miękkie , łatwo się obrabia nie jest ciężkie. Przekrój grubszych gałęzi czy pni jest równomierny w kolorze , sęki powierzchniowe.
Jednym ze sposobów pielęgnacji kamelii rosnących w szpalerach jest okresowe ścinanie do wysokości 50 cm. Z takiej pielęgnacji pozyskałem kilka kawałków o całkiem rozsądnej średnicy. Już po roku z pozostawionego kikuta odrastają nowe gałęzie osiągając w w pierwszym roku długość do 1 m. Rosnące samotnie kamelie mają postać drzew o wysokości do 3 m.
Drewno nadaje się generalnie do toczenia na galanterię.
Teraz czekam na eukaliptusa.
« Ostatnia zmiana: 2021-03-20 | 15:57:20 wysłana przez krzysiek »