Drewno lite > Drewno europejskie

Biel dębu - do usunięcia bezapelacyjnie?

(1/2) > >>

Marcin11:
Wiem, że biel jest mało odporna na czynniki różne, ale czy zawsze trzeba ją odcinać i wykorzystywać sam twardziel. Np. robię półki małe 40x20cm i grubość ok. 1,4cm, będą w garażu (czyli pod dachem) i zabezpieczone olejem oraz pewnie szelakiem (propozycje?) i w tym przypadku biel jest do wywalenia czy można zostawić?
Na ytb mówią że biel wywala się (np. DiD o deskach do krojenia), ale też widziałem jak robiono deski do krojenia i biel zostawiono.
Z drugiej strony trochę szkoda wywalać kilka cm materiału, jeżeli mógłby zostać.
Więc pytanie - czy biel zawsze (niezależnie co robimy) jest do "wywalenia"?

trz123:
W bielu siedzi robactwo. Biel nie wyglada zbyt dobrze, ale każdy robi jak uważa

tomekz:

--- Cytat: Marcin11 w 2019-10-13 | 14:22:35 ---czy biel zawsze (niezależnie co robimy) jest do "wywalenia"?
--- Koniec cytatu ---

Nie zawsze - spokojnie daj na te półki .

gizmo:
Jeśli nie ma robaki wychodzą fajne deseczki

Wysłane przez Piotra.

toollandia.pl:
Rozległy temat. Generalnie biel zewnętrzny jest (wg norm klas jakości tarcicy) uważny za wadę drewna tylko w klasie I. W II i III klasie jest dopuszczalny w różnym zakresie. Ale to tarcica.
Obecność bielu w wyrobie gotowym jest niepożądana i może stanowić podstawę reklamacji (zwłaszcza na podstawie rękojmi/niezgodności towaru z opisem) jeśli sprzedawca określa drewno jako "bez wad".
W praktyce stolarskiej na widocznych elementach mebli biel zewnętrzną dla spokoju usuwa się (gorsze własności mechaniczne, prawdopodobieństwo występowania szkodników, walory estetyczne, itd.). Biel pakuje się w środek (przy klejeniu warstwowym, słupowym) lub pokrywa obłogiem/fornirem. Stale jednak widzę w sprzedaży (np. w IKEA) meble z zawartością bielu i nikt się tym nie przejmuje.
Jeśli biel nie jest zasiedlony a wyrób jest na potrzeby własne to spokojnie można go zostawić.
   
 

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej