Drewno lite > Drewno europejskie

Grab

<< < (2/6) > >>

krzysiek:
Meble ogrodowe w typie "rustykalnym" to dobry kierunek wykorzystania tego konkretnego drewna. Spękania przy takim zastosowaniu nie przeszkadzają a wręcz dodają uroku. Zostaw trochę nie popękanych klepek na rękojeści do dłut , pilników itp. Grabowe drewno do takich celów nadaje się doskonale. Spróbuj też powycinać większe klocki bez spękań , może któryś z Kolegów zajmujących się wytwarzaniem strugów , będzie nimi zainteresowany. :)
Do grona potencjalnie zainteresowanych możesz zaliczyć również mnie  :D

krit6:
Lechu, nie słuchaj Merego. Fajny z niego gość, ale na grabie to się nie zna.  ;D
Grab pomimo że taki twardy i ciężki, to jest tak nie odporny na czynniki atmosferyczne, że gnije jak ja to mówię "w oczach". Zrezygnuj więc z elementów narażonych na wilgoć, żadne meble ogrodowe, żadne tarasy, schody zewnętrzne. Jak już coś, to to co będzie pod dachem, w suchych i stabilnych warunkach.Drewno w części już jest zaatakowane przez grzyba,co widać na zdjęciach,więc wierzchnią warstwę trzeba usunąć mechanicznie. Drewno grabu jest polecane do stóp strugów drewnianych, dawniej robiono z niego przekładnie zębate do wiatraków, młynów wodnych, narzędzia kontrolno-pomiarowe i jak sama nazwa "grabie" -zęby do grabi. Miało też zastosowanie w szewstwie, na produkcję kopyt.Jeśli chodzi o obróbkę, to nie jest też tak wspaniale jak pisze Mery, natrudzisz się, zanim coś z tego zrobisz, no i na pewno trzeba będzie często ostrzyć narzędzia. 
A tu masz trochę o tym :
https://www.itd.poznan.pl/pl/vademecum/grab
https://www.penny.pl/porady/grab-abc-drewna-grabowego/

KolA:
Z grabem miałem tyle styczności ile paliłem nim w kominku. Idzie jak zły!
Jeśli byłby popękany po całej długości to może stół z zalaniem tych pęknięć żywicą?

krzysiek:
Lechu nie słuchaj Krit'a6. Fajny z Niego gość ale na nie które sprawy patrzy jak koń dorożkarski - z klapkami na oczach.
Rynek jest pełen nowoczesnych środków do konserwacji drewna i wystarczy dobrać coś do potrzeb.
Co do łatwości obróbki to rzeczywiście nie należy on do łatwych ale proponowany przez Kole sposób wykorzystania nie wymaga znowu jakichś extra precyzyjnych narzędzi i nie ma się co bać tego drewna. Stan w jakim się ono znajduje pozwala na  jedyny sensowny sposób jego zagospodarowania , ten proponowany przez Kolę. Chyba ,że chcesz obrazić Ojca i przepuścisz drewno przez komin. :D

krit6:
 ;D
--- Cytuj (zaznaczone) --- patrzy jak koń dorożkarski -
--- Koniec cytatu ---
jeśli już, to jak stary koń, do dorożki się nie nada. A jak tam  młody, umie już zapinać popręg, czy zrezygnował z jeździectwa :P
W sprawie mebli ogrodowych zachowaj powściągliwość, bo czasami ich zabezpieczenie na niewiele pomoże, a narazisz się na koszta. Zresztą, sam pomyśl, żebyś nie żałował.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej