Prusa MK4

Zaczęty przez sferoida, 2023-10-09 | 14:51:45

Poprzedni wątek - Następny wątek

sferoida

No dobra, Haribo i gratisowy do niego zestaw do samodzielnego montażu dotarł i do mnie :). Zamówienie złożone pod koniec lipca zrealizowali na początku października.

Na razie poskładałem. Instrukcja po polsku, pakowanie i schemat montażu naprawdę rewelacyjne. Trzeba mocno pochwalić Prusę. Niemniej moja twórczość nie przeszła testów, jeden z wentylatorów ma problem, choć kręci. Trzeba sprawdzić.

Na razie tyle, teraz jeszcze pozamawiać jakie filamenty i zaczynamy przygodę z 3D.
pozdrawiam Radek

sferoida

Sprawdziłem wentylator hotendu, który blokował pełen selftest. Nic nie zauważyłem, ale gdy odpaliłem test samych wentylatorów, to wszystko było w porządku.
Ruszyłem więc z pierwszym wydrukiem, na który wybrałem standardową łódkę, przeskalowaną na 80%. Cięcie ustawiłem na 0.1 mm, załadowałem próbkę filamentu - Prusamentu PLA, dołączoną do drukarki. Wydruk trwał ok. 1.5 godz.
Efekt na zdjęciach, chociaż przyznam, że w rzeczywistości wygląda o niebo lepiej. Jest trochę nitek. Teraz czekam na kilka szpul biedafilamentów różnych rodzajów i marek. Będzie na czym się uczyć.
pozdrawiam Radek

sferoida

Dwa miesiące gości u mnie wspomniana drukarka, trzeba coś napisać. Nie miałem wcześniej do czynienia z jakąkolwiek drukarką 3D, więc cały czas idzie rozpoznanie bojem.

Urządzenie działa i pod kątem sprzętowym nie było problemu. Jestem na etapie poznawania rodzajów filamentów i powoli ingeruję w parametry drukowania. Czas drukowania jest spory, ale jak wspomniałem nie mam porównania z innymi modelami. Piszą, że MK4 jest szybki, więc wierzę na słowo. Ale jakiś kawałek 15x20x2 cm potrafi wydrukować w 5-6 godz.

PLA drukuje fajnie i bez problemu.

Uparłem się jednak w większości na PETG, z racji tego, że mam trochę swoich projektów, które będą pracować na zewnątrz, albo np. w łazience, albo muszą być trochę elastyczne. I tutaj walczyłem ostro. Ten kto nie odklejał PETG z gładkiego arkusza na stół nie wie o czym mowa. Dość szybko zamówiłem jeszcze arkusze: satynowy i teksturowany. Teksturowany jest rewelacyjny, bardzo mi się podoba. Tutaj jednak miałem kolejny kłopot, bo elementy odklejały się podczas druku. Trzeba było zamówić klej.

WiFi skonfigurowane z małymi problemami, raz widział, a raz - jak to u Prusy - coś drukarce przeszkadzało. Już chciałem zrezygnować, bo niby co to za kłopot zabrać pendrive, wgrać model i ponownie wsadzić do drukarki. Jakoś się jednak udało i teraz nie wyobrażam sobie innego sposoby przenoszenia plików, jest dużo wygodniej. Strona Prusa connect, której zrzut załączam, pokazuje też na bieżąco postęp drukowania.

Jeżeli chodzi o software, to używam AutoCADa 2012 i najnowszego ProgeCADa, z których eksportuję modele na pliki stl, a dalej do PrusaSlicer, aby przygotować plik dla drukarki. Uczę się też optymalizować wydruki. Raz wyjdzie mi za słabo, bo przecież trzeba oszczędzać filament, a raz jak zaprojektuję to pół rolki zejdzie.

Zabawa fajna, a największa przyjemność to kombinowanie w CADzie.
pozdrawiam Radek

fyme

Ja przesiadłem się jakiś czas temu z sketchupa na fusion 360. Bardzo fajny program choć na początku nawyki ze sketchupa przeszkadzały.
Przy projektowaniu modeli do druku 3d trzeba sporo rzeczy robić właśnie z myślą że to będzie druk 3d ale to wchodzi w krew dość szybko.

No i gratki Prusy mk4. Ja mam dwie mk3+ i raczej szybko się nie przesiądę

duch_gdansk

Cytując klasyka "no ładne cacko"  ;D