Kornikowo - Forum stolarskie

HydePark - to co podziemie kocha najbardziej ! => Hobby => Wątek zaczęty przez: Łukasz Giergasz w 2018-06-04 | 21:54:48

Tytuł: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: Łukasz Giergasz w 2018-06-04 | 21:54:48
Moja przygoda z fotografią (szczególnie z tą cyfrową) zaczęła się tak naprawdę z potrzeby fotografowania moich prac. Wiadomo - trudne warunki bo ciemno i mało miejsca ale są pewne zasady fotografowania w warsztacie i proste tricki które można wykorzystać do polepszenia jakości zdjęć. Przyjrzałem się również moim starym zdjęciom które w momencie ich robienia i publikacji wydawały mi się ok...nie były. I to bardzo nie były ;-)

Przykład pierwszy:
(https://imagizer.imageshack.com/v2/640x480q90/924/FyTDKQ.jpg)
Zdjęcie zrobione lustrzanką. To był początek mojej zabawy z pełnym manualem - nieostre (zbyt długi czas), zły balans bieli, podstawowe błędy które trzeba popełnić żeby się nauczyć. Pomijając brak ostrości (tego nie poprawię) - można trochę poprawić w edycji
(https://imagizer.imageshack.com/v2/640x480q90/922/xwElBf.jpg)

Przykład drugi:
Kwestia patrzenia na zdjęcie - kiedyś wydawało mi się wyjątkowo udane...
(https://imagizer.imageshack.com/v2/640x480q90/921/DAt1pj.jpg)

Dzisiaj widzę je zupełnie inaczej...kompozycja chociaż jako taka
(https://imagizer.imageshack.com/v2/640x480q90/924/QcWKeI.jpg)

Teraz - takie zdjęcia robiłem kiedyś i mi to nie przeszkadzało...
(https://imagizer.imageshack.com/v2/640x480q90/923/Y9643K.jpg)

Po zrobieniu wielu, wielu tysięcy robię takie. Aparat ten sam.
(https://imagizer.imageshack.com/v2/640x480q90/923/lIPscS.jpg)

Jakiś postęp chyba jest ;)
A teraz porady Wujka Łukasza:
- jeżeli chcesz drastycznie poprawić jakość zdjęć warsztatowych - zainwestuj w statyw! Nie nowy aparat, albo obiektyw - statyw.
- zmniejszaj zdjęcia przed publikacją - ostatnie zdjęcie ma tylko 500 kB z groszem
- jeżeli wyostrzasz zdjęcie w edycji to rób to na końcu, po zmniejszeniu zdjęcia
- warto zrobić więcej zdjęć i potem wybrać te najlepsze
- jeżeli chcesz robić lepsze zdjęcia to kup statyw - wiem, powtarzam się ale zastanówmy się trochę - używając statywu możemy ustawić ISO na 100 - najmniej szumów/najlepsza jakość. Jeżeli jest opcja to używaj zdalnego wyzwalacza albo ustawiaj czasowy samowyzwalacz w aparacie - zdjęcia będą zdecydowanie ostrzejsze.
- jeżeli robisz zdjęcia smartfonem to jest fajna aplikacja na Androida (darmowa) - Snapseed - można w niej edytować prawie na poziomie Lightrooma CC - kadrowanie, filtry, itd.
- Jeżeli robisz zdjęcia lustrzanką to dobrze mieć dłuższe szkło - jakieś tele. Dużo zdjęć szczegółów robię właśnie długą ogniskową...
Wszystkich profesjonalistów z góry przepraszam za moje wynurzenia...nikt mi niestety nie pokazał jak robić zdjęcia...
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: krzyś48 w 2018-06-05 | 00:04:18
Wszystkich profesjonalistów z góry przepraszam
Dobra.... niech wyjdą i fajka zapalą :P ;)
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: krzysiek_z w 2018-06-05 | 07:54:31
Tutaj głównie profesjonaliści od IT siedza więc można zluzować pory ;)
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: KolA w 2018-06-05 | 08:05:28
jeżeli robisz zdjęcia smartfonem to jest fajna aplikacja na Androida (darmowa) - Snapseed - można w niej edytować prawie na poziomie Lightrooma CC - kadrowanie, filtry, itd.

O! I to jest porada dnia! Sam cykam sporo smartfonem. W dzisiejszych czasach ich aparaty niejednokrotnie przewyższają możliwości popularne małpki a i potrafią rozłożyć na łopatki lustrzankę w rękach amatora. Swego czasu był boom na lustrzanki i zawsze bawił mnie widok pań w szpileczkach cykających lustrzanką i psioczących, że słabe zdjęcia wychodzą. Nie wiem jak teraz ale kilka lat temu tryb auto w lustrzankach cyfrowych był naprawdę kiepski za to ze świadomych ustawień manualnych szło z tego samego zestawu (body+obiektyw) wyciągnąć o wieeeele więcej.
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: Acar w 2018-06-05 | 08:19:37
Pobrane.
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: RadekJ w 2018-06-05 | 09:28:03
To ja jeszcze coś dorzucę, w końcu 2 lata nauki fotografii reklamowej coś tam w głowie zostawiły :)

Oświetlenie.
Zasadniczo im więcej tym lepiej. Jak mamy dużo światła zawsze łatwiej nam je "przyciąć" z poziomu ustawień aparatu niż sztucznie dokładać przez np zwiększenie czułości ISO które skutkuje większymi szumami.

Czym świecić? Czymkolwiek co macie pod ręką, halogen, ledy, cokolwiek. Jedna uwaga: ważne żeby w przypadku kilku źródeł światła były one tego samego typu. Różne rodzaje mogą mieć różne temperatury bieli (najlepszy przykład to zimne i ciepłe LEDy), więc jeśli macie np halogen jako światło główne a zimne diody LED to cienie wyjdą niebieskie.

Warto też zadbać żeby było rozproszone - chyba że zależy nam na dużym kontraście. Ale to można zawsze podciągnąć w obróbce. Czym rozpraszać: można na nieduże pieniądze kupić dyfuzory z blendą 5 w 1. W bonusie dostajecie 3 powierzchnie odbijające (srebrna, złota i biała) i czarną powierzchnię która może służyć do ograniczenia światła/odbić. Za niewielkie pieniądze można też kupić parasolki dyfuzyjne, ale do nich przyda się też od razu jakoś statyw lub inny system mocowania. Można też zrobić samemu ramkę dowolnej wielkości i naciągnąć na nią biały materiał który będzie przepuszczał światło.

Na razie tyle bo z komórki piszę :)
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: KolA w 2018-06-05 | 09:52:04
To w gronie specjalistów zapytam: ktoś się bawił takimi tanimi namiotami bezcieniowymi? Jest to coś więcej warte niż kawałek prześcieradła rozwieszonego na klamerkach? :D
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: RadekJ w 2018-06-05 | 09:54:30
Tak, do prostych rzeczy dają radę. Sporo zależy od tego z jakimi lampami to połączysz.
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: Fulicarius w 2018-06-05 | 12:59:36
Tak, do prostych rzeczy dają radę. Sporo zależy od tego z jakimi lampami to połączysz.
Tylko tu zaczynamy brnąć dalej... :)
Bo dla większości dodatkowa lampa na aparacie to max do wyobrażenia sobie, a co dopiero dodatkowe na statywach z różnych stron? Kosmos :)
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: norbert_o w 2018-06-05 | 13:10:47
Łukasz jakiego aparatu używasz?
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: RadekJ w 2018-06-05 | 14:02:03


Tylko tu zaczynamy brnąć dalej... :)
Bo dla większości dodatkowa lampa na aparacie to max do wyobrażenia sobie, a co dopiero dodatkowe na statywach z różnych stron? Kosmos :)
Realnie 3 zwykłe lampki biurkowe z mocnymi żarówkami do podstawowych zastosowań dadzą radę.  Robiłem tak kiedyś do prostych zdjęć produktowych pewnej karcianki którą wydawał mój znajomy. Trzeba tylko było się balansem bieli pobawić w post produkcji.
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: Łukasz Giergasz w 2018-06-05 | 14:29:18
Norbert - w tej chwili to używany Canon EOS 600D - kupiłem go za 1 tyś. złotych i uważam, że to dosyć dobra opcja dla początkujących. Kupno używanej lustrzanki - szczególnie z niższej i, powiedzmy, średniej półki cenowej to w miarę bezpieczny interes. I to dosłownie interes - aparat, który kosztował nowy - 2,5 - 3 k zł można kupić za powiedzmy 1 k  - to jest interes. A gdzie bezpieczeństwo? Otóż w większości przypadków takie aparaty są używane przez amatorów którzy robią mało zdjęć i okazyjnie kręcą jakieś filmiki - jednym słowem - te aparaty nie są mocno zużyte. Sytuacja Win-Win.
Inaczej trochę sprawa ma się z modelami "profesjonalnymi" albo wyjątkowo "udanymi". Tutaj obowiązuje zasada "kombi w dizlu" - nikt nie kupuje takiego auta żeby jeździć wokół komina. To samo dotyczy (w Canonie) modeli z serii np. EOS 5D (I, II, III i IV) - to konie robocze które trzaskają po kilkadziesiąt - kilkaset tysięcy ( :o) zdjęć i kupno używki wiąże się z wizytami w serwisie - co nie jest tanie. Podobna zasada dotyczy modeli EOS 70D - to wyjątkowo udana konstrukcja która należy raczej do średniej półki cenowej ale znaleźć niezużyty, używany egzemplarz jest trudno (świetny do video - szczególnie do vlogowania). Jeżeli zapytasz - czym będziesz fotografował? - to odpowiem, że zmierzam w kierunku serii 5D ale nie ze względu na aparat a na obiektywy. Na razie mój 600D zapewnia mi sporo radochy i cały czas coś odkrywam a w mojej fotografii chodzi dokładnie o to samo co w moim stolarstwie - liczy się droga a nie dotarcie do celu. Tym bardziej, że cel nie istnieje...bo co jest celem?
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: RadekJ w 2018-06-05 | 14:59:39
Z góry uprzedzam, że znam się tylko na Canonach :)
Tak jak Łukasz pisze: próg wejścia do robienia fajnych zdjęć jest naprawdę niski. Używany aparat z 3 lub nawet 4 cyfrowej serii Canona, to będzie doskonały wybór. Działaja obiektywy zarówno EF jak i EF-S (trzeba tylko liczyć się z dostaniem po du**e na ogniskowej przy szerokim kącie ze względu na mnożnik x1.6 - za to lepiej wychodzi się na długich ogniskowych. 100m = 160 mm), używany sprzęt raczej nie ma dużych przebiegów (bo amatorski). Można zresztą programowo sprawdzić jaki dany aparat ma przebieg, o ile nie widać tego bezpośrednio w menu (nie pamiętam).
Obiektywy natomiast to temat rzeka i można na nie przepuścić dowolne pieniądze ;) Powiedzmy że najdroższe szkło jakim ja robiłem zdjęcia (nie moje) kosztuje aktualnie ponad 26 tysięcy (https://www.ceneo.pl/8663172) :) Zastanów sie jakie zdjęcia chcesz robić, i pod to kup szkło. W założonym budżecie. I koniecznie nifty-fifty (50 mm/1.8) do kompletu bo tanie jak barszcz a efekty super :)

Tak BTW to sam aktualnie mam 70D, wcześniej przez 8 lat robiłem na 20D, który jest nie do zarąbania (nadal działa, zmieniłem bo brakowało mi wideo).
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: krzysiek w 2018-06-05 | 15:22:43
Zapytam grono "fanów" Canon'a . Jak oceniacie Nikon'a P80 ? Robię nim zdjęcia już bez mała 10 lat , nie zawsze jestem zachwycony.
Mam też statyw. Macie może jakieś porady praktyczne  dotyczące zabawy z ustawieniami manualnymi ? Jakimi zasadami kierować się przy doborze przesłony i czasu. Kiedyś próbowałem eksperymentować ,ale jako totalny amator ( dobrze znam tryb "auto "  ;D i potrafię dobrać typ z trybu "scene" w zależności od warunków) raczej błądziłem po omacku aniżeli zmierzałem prosto do celu.

A tak w ogóle to fajnie ,że nasze forum ( myśle ,że mam prawo tak napisać "nasze" ) zaczyna być coraz bardziej merytoryczne i staje się powoli "kopalnią" wiedzy
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: Łukasz Giergasz w 2018-06-05 | 15:48:17
Krzysztof - ja mam swoją metodę oceny możliwości aparatu - wbjam na stronę juzaphoto.com albo na flickr.com - wybieram model aparatu i oglądam setki albo tysiące zdjęć które ludzie zrobili interesującym mnie sprzętem. Dzięki temu mogę sobie wyrobić jako taką opinię z czym mam do czynienia - parametry, tabelki i dane nic mi (prawie) nie mówią o tym jak ładne zdjęcia można robić. Potem zakładam, że jak przysiądę fałdów to zrobię jeszcze lepsze i tak to się kręci ;D Masz Coolpixa P80 czy D80 bo to zasadnicza różnica chyba...
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: krzysiek w 2018-06-05 | 15:55:04
Coolpixa P80
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: RadekJ w 2018-06-05 | 15:55:31
Z ustawieniami manualnymi sprawa jest prosta, masz 3 parametry:Jeśli ustawisz jeden z nich na sztywno, manipulujesz pozostałymi dwoma żeby uzyskać te same parametry ekspozycji.
Przykład:Zakładając że dla danych warunków idealna ekspozycja ma parametr 1/125s, f/5.6, ISO 100. Ustawiasz czułość na sztywno na ISO 100.Ta zasada działa przy wszystkich 3 parametrach. Współczesne aparaty mają tzw. tryby preselekcji czasu i przesłony. Czyli: ustawiasz na sztywno ISO na 100, przesłonę na wybraną wartość a elektronika sama dobierze czas naświetlania tak żeby ekspozycja była poprawna.
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: RadekJ w 2018-06-05 | 15:57:48
Aha, powyższe jest prawdą niezależnie od tego jakiego aparatu sie używa, działa też na analogu ;)
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: krzysiek w 2018-06-05 | 16:47:56
No fajnie , dzięki.
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: krzysiek_z w 2018-06-05 | 17:24:51
RadekJ, jak jedziesz dobrą teorią to napisz jeszcze o rozpiętości tonalnej aparatów (czemu jedne punkty są czarne a inne prześwietlone), HDR oraz trybach pomiaru światła.
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: RadekJ w 2018-06-05 | 17:25:04
To jeszcze trochę więcej na temat przysłony.

Przysłona, poza tym że reguluje ilość światła wpuszczanego przez obiektyw, jest tez odpowiedzialna za głębię ostrości. Łopatologicznie rzecz biorąc regulując przysłonę jestes w stanie regulować to jak ostre będą elementy przed i za fotografowanym obiektem. Im jaśniej (niższe wartości przysłony, np. f/2.8, f/1.4 czyli bardziej otwarta przysłona) tym głębia ostrości będzie mniejsza. Im bardziej domkniesz, tym więcej elementów będzie ostre i mniej rozmyte tło.
Tutaj jest całkiem fajny artykuł to wyjaśniający (https://www.szerokikadr.pl/poradnik/glebia-ostrosci-fotograficzny-srodek-wyrazu), razem z przykładami.

W sieci można znaleźć kalkulatory głębi i płaszczyzny ostrości (płaszczyzna na której wszystko będzie ostre jak żyleta), ja kiedyś używałem tego: https://www.photopills.com/calculators/dof (https://www.photopills.com/calculators/dof)
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: RadekJ w 2018-06-05 | 17:32:53
RadekJ, jak jedziesz dobrą teorią to napisz jeszcze o rozpiętości tonalnej aparatów (czemu jedne punkty są czarne a inne prześwietlone), HDR oraz trybach pomiaru światła.
Panie, ja nie mam tyle życia :) To wszystko jest do wyguglania, a zresztą to jest już dość zaawansowana wiedza.

Z bardziej ogólnych mam jeszcze jedną dobrą radę: pstrykajcie w formacie RAW jeśli tylko macie taką możliwość. Współcześnie nawet niektóre komórki mają taką opcję. Ten format zawiera dużo więcej informacji o obrazie niż standardowy JPG i dużo więcej da się z niego wyciągnąć w postprodukcji. Minusem jest to, że jednak wymaga zazwyczaj jakiejś obróbki. Współczesne aparaty zazwyczaj mają możliwość jakiejś obróbki w samym korpusie, a jak nie, to zazwyczaj z aparatem dostarczany jest jakiś soft który to umożliwia (na pewno z Canonem, nie wiem jak Nikon, Olympus czy Lumixy).
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: draax w 2018-06-05 | 21:51:30
Canoniarze...:D


Jest sobie taka marka jak Pentax - nie nalezy do popularnych, ale lustrzanki do filmow i zdjec warsztatowych praktycznie idealne:
 - uszczelniony korpus
 - korpus ze stopow magnezu
 - stabilizacja matrycy, nie obiektywu
 - wspaniale pracuje ze starymi obiektywami manualnymi (w tym potwierdzanie ostrosci)


http://www.ricoh-imaging.co.jp/english/products/k-3/feature/04.html (http://www.ricoh-imaging.co.jp/english/products/k-3/feature/04.html)




Mam k-3, wczesniej k200d. Jak bardzo tesknie nie patrzylbym na Canony i Nikony, to parametr cena-jakosc pozbawia mnie mysli o zmianie systemu :)

Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: VelYoda w 2018-06-05 | 21:55:59
Myslalem o kupnie pentaxa k70?
Warto?
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: draax w 2018-06-05 | 22:11:08
Przyznam szczerze, ze nie jestem na biezaco z innymi modelami pentaxow, ale moze to Ci pomoze:
http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=51125 (http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=51125)


swoja droga to naprawde fajne forum.
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: maxvondemon w 2018-06-06 | 12:15:03
I koniecznie nifty-fifty (50 mm/1. do kompletu bo tanie jak barszcz a efekty super
Radku a czy możesz wprost podlinkować taki obiektyw, bo szukam 50mm do canona 40D.

Czy to ten:
https://www.canon.pl/lenses/ef-50mm-f-1-8-stm-lens/
???
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: sgt_raffie w 2018-06-06 | 12:30:33
Jako ze juz sie nie znam na sprzecie foto to pytanie: ma ktos z was doswiadczenia z Lumixem DMC FZ1000? Szukam aparatu "do wszystkiego" z w miare ciekawymi opcjami nagrywania (4k, slow-mo), zdjeciami w RAW. Ten lumix mocno mi sie spodobal po przeczytaniu paru testow I obejrzeniu kupy zdjec. Nie musi byc z wymiennym szklem (co widac po przykladzie) ale za to musi byc w miare "polowy" czyli odporny na trudniejsze warunki, radzic sobie przy kiepskim swietle I miec szybki start. Raczej bezlusterkowiec. Budzet kolo 1,5-2k.
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: RadekJ w 2018-06-06 | 13:15:22
Czy to ten:
https://www.canon.pl/lenses/ef-50mm-f-1-8-stm-lens/
To jest nowa wersja z silnikiem STM, ale tak, to z tej rodziny. Nowa wersja jest cichsza i szybsza (silnik STM), ale też drożej kosztuje z tego co widzę. Jeśli potrzebujesz nowy to ten. Jeśli niekoniecznie to poszukaj używanych, chodzą za niewielkie pieniądze.
Możesz się jeszcze zainteresować klonem zrobionym przez Yongnuo, też jest OK.

Pamiętaj tylko że te dwa ostatnie (klon i stara wersja Canona) to obiektywy z niskiej półki jeśli chodzi o wykonanie. Toporne, głośne i plastikowe (bagnet). Ale robią robotę jako zapas czy jakieś szkło do zabawy i nauki.
Tu masz fajne porównanie tych obiektywów:
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: RadekJ w 2018-06-06 | 13:25:00
ma ktos z was doswiadczenia z Lumixem DMC FZ1000?
Osobiście nie, ale słyszałem sporo dobrego o tym aparacie. Na DP Review dostał całkiem dobrą ocenę: https://www.dpreview.com/reviews/panasonic-lumix-dmc-fz1000
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: Łukasz Giergasz w 2018-06-16 | 11:56:52
Hej,

Dzisiaj o świeceniu ;D
Oświetlenie mojej pracowni - pod kątem robienia zdjęć zawsze było dla mnie problemem. Zanim zacząłem zgłębiać temat, wydawało mi się, że wystarczy tylko żeby było jasno. Resztę załatwi aparat albo edycja albo wróżki jakieś...
No, niestety tak się nie da. To co widzi aparat to zupełnie inna bajka. Z biegiem czasu dodawałem różne lampki, żarówki - zainwestowałem w żarówki 'fotograficzne" o temp. 5500K - myślałem, że to mi wystarczy. Nie wystarczyło. Aż natrafiłem na twórczość pana Davida Hobby - fotografa z Ameryki. I mnie oświeciło - dosłownie i w przenośni. Odkryłem, że w moim przypadku (brak okien), stworzenie miękkiego, dziennego światła jest całkiem proste. Wystarczy prosta lampa błyskowa. Spójrzcie:
(https://imagizer.imageshack.com/v2/640x480q90/922/kuWAIn.jpg)
O takie oświetlenie (jeszcze nie idealne) walczyłem od lat. A wystarczy taki prosty zestaw:
(https://imagizer.imageshack.com/v2/640x480q90/924/9LU8uE.jpg)
To naprawdę nie są wielkie pieniądze - chińska lampa YN-560III z wyzwalaczem RF-605, świecę przez softboxa ale można świecić z podobnym efektem przez zwykłą białą parasolkę fotograficzną za kilkanaście zeta. Spójrzcie w jaki sposób zachowuje się takie światło:
(https://imagizer.imageshack.com/v2/640x480q90/923/6reiaC.jpg)
W takim świetle każdy aparat zaczyna robić ładne fotki:
(https://imagizer.imageshack.com/v2/640x480q90/922/U3CPxu.jpg)
Jeżeli kto zainteresowany to mogę przybliżyć tę technikę. Warto bo to naprawdę prosty sposób na robienie fajnych fotek...
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: M.ChObi w 2018-06-16 | 12:03:55
To naprawdę nie są wielkie pieniądze

A konkretniej ile ??
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: Łukasz Giergasz w 2018-06-16 | 12:11:47
No to policzmy:
- lampa Yongnuo YN-560III - 220 zł
- wyzwalacz - może być RF-603 - na allegro za ok. 70 zł
- parasolka biała - 20-30 zł
- statyw oświetleniowy - 40 zł
- uchwyt do parasoliki i lampy - 20 zł

Softbox Quadralite to ok. 160 zł - opcjonalnie (zajmuje mniej miejsca i daje trochę lepsze światło). O wiele więcej wydałem na modernizację światła stałego - lampy, żarówki itp.

Nie jest to oczywiście sprzęt "profesjonalny" ale ja też nie jestem profesjonalistą.
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: RadekJ w 2018-06-16 | 14:32:06
I to jest dokładnie to o czym pisałem w którymś poście :) Aparat to jedno i wcale nie musi być z najwyższej półki. Światło robi robotę...
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: leeching w 2018-06-16 | 17:59:18
Dobrze kombinujecie z tymi światłami :) A Yongnuo to wcale nie takie zabawki, bo używam komercyjnie i wolę je od oryginalnych lamp nikona.

Od siebie dodam, że należy pamiętać o temperaturach światła. Żarnik lampy/żarówka/świetlówka mają inne barwy. I jeżeli parametry zdjęcia powodują, że mamy na fotce zarówno światło zastane jak i sztuczne, to wtedy robi się bajzel, który trudno obrobić. W tym celu należy nałożyć filtr na lampę/y i problem z głowy :)

Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: Łukasz Giergasz w 2018-06-16 | 21:16:41
Ja sobie radzę w trochę inny sposób - wycinam w ogóle światło "ambient" poprzez ustawienia ekspozycji - przy 1/250, ISO100 i przesłonie np. F5,6 albo F8 światło inne niż z lampy nie istnieje. Kadr doświetla mi tylko lampa - nie mieszam w ten sposób temperatur i mogę pstrykać ustawiając odpowiedni balans bieli. Mogę też zawsze "zażelować" lampę odpowiednią folią i w ten sposób korygować temperatury (jeżeli mieszam źródła światła).
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: amciek w 2018-06-17 | 10:32:06


- jeżeli robisz zdjęcia smartfonem to jest fajna aplikacja na Androida (darmowa)

Możesz powiedzieć jaka?
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: Łukasz Giergasz w 2018-06-17 | 12:00:21
Mogę - Snapseed - ma niesamowite możliwości. Wersja na kompa jest już płatna...
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: krzysiek w 2018-06-17 | 12:48:46
Czytam z wielkim zainteresowaniem zawartość tego wątku i jako laik ( bo jak napisałem wcześniej mam doskonale opanowany tryb AUTO ) mam pytanie a raczej dwa.
Czy aparat musi być wyposażony w jakieś dodatkowe gniazdo do podłączenia tej lampy?
Jak następuje synchronizacja błysku z otwarciem migawki ?

Czy o tę lampę chodzi?
https://www.tomtop.com/fr/p-d877.html?currency=EUR&Warehouse=CN&aid=gplafryly&mid=10000018477&utm_source=SEM&utm_medium=Google+Adwords&utm_campaign=TT_PLA_YLY&utm_content=2945&gclid=CjwKCAjwjZjZBRAZEiwAPeLSK7GMkIL6vQmF5fUvSbxg33rjjJ1F-hgpvt9-WtEgLPWiswINxhb-ERoC6dwQAvD_BwE
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: Łukasz Giergasz w 2018-06-17 | 15:50:18
Krzysztof - tak to właśnie ta lampa.
Jak to się robi:
1. W teorii lampę można wyzwolić nawet latarką :o W praktyce masz dwie opcje - wyzwalacz założony na tzw."sanki" - czyli miejsce w aparacie przeznaczone do zapięcia zewnętrznej lampy błyskowej - np. RF-603 albo RF-605 - najprostszy sposób. Opcja druga - wyzwalasz zewnętrzną lampę za pomocą tej wbudowanej w aparat - też się da...niby. Musisz tylko kupić wersję do swojego aparatu.
2. Synchronizację zapewnia właśnie radiowy wyzwalacz zapięty na sankach w aparacie. Lampę możesz trzymać w drugiej ręce, postawić gdzieś albo umieścić na statywie - masz ogromne możliwości i tylko wyobraźnia je ogranicza.
3. Aparat ustawiasz na ręczną ekspozycje (M) i wycinasz istniejące światło - jak? Ano czas na 1/200 s (to zależy od aparatu), przysłona na powiedzmy F9, ISO na 100 i przy tych nastawach jeżeli zrobisz zdjęcie bez lampy to wyjdzie czarny obrazek (w pomieszczeniu) - w ten sposób istniejące światło nie będzie miało żadnego wpływu na robioną fotkę. Lampę ustawiasz na manual i robisz kilka zdjęć testowych, ustawiając moc lampy tak żeby było ok. Jeżeli masz światłomierz to nie robisz zdjęć testowych tylko sprawdzasz światłomierzem i pstrykasz.
4. Teraz najlepsze - możesz w ten sposób wyzwolić kilka lamp na raz ::) Niesamowita sprawa bo możesz sobie dowolnie zbudować oświetlenie. Powodzenia ;)
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: krzysiek w 2018-06-17 | 16:19:47
Czyli muszę kupić - szukać lampy do Coolpix'a P 80 bo nie mam sanek do zewnętrznej lampy błyskowej.
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: Łukasz Giergasz w 2018-06-17 | 16:22:30
O kurde - rzeczywiście :o Jest jeszcze jakiś kabel w zestawie - sprawdzę do czego to.
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: RadekJ w 2018-06-19 | 09:48:43
Czyli muszę kupić - szukać lampy do Coolpix'a P 80 bo nie mam sanek do zewnętrznej lampy błyskowej.
Zewnętrzną lampę możesz wyzwalać fotocelą - zareaguje na każdy błysk, nawet zwykłej "małpki".  O, chociażby taka: https://fripers.pl/p/fotocela-freepower-ze-zlaczem-pc/

Opcja druga - wyzwalasz zewnętrzną lampę za pomocą tej wbudowanej w aparat - też się da...niby. Musisz tylko kupić wersję do swojego aparatu.
Pamiętajmy tylko że to jest prawda w przypadku aparatów bardziej "poważnych" - Canon, Nikon, Sony, Pentax. Do kompaktów i pokrewnych nie ma lamp systemowych. Zostaje synchro przez wyzwalacz (o ile są sanki na aparacie) lub fotocelę.
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: RadekJ w 2018-06-19 | 09:54:44
A Yongnuo to wcale nie takie zabawki, bo używam komercyjnie i wolę je od oryginalnych lamp nikona.
Prawda. Jedyny minus jest taki że przy dużych obciążeniach (podobno) szybciej niż przy lampach Canona czy Nikona wypalają się palniki i rozjeżdża się balans bieli albo po prostu pada palnik. Ale mówimy tu o profesjonalnej pracy na codzień, nie o sporadycznym pstrykaniu.
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: leeching w 2018-06-19 | 10:39:49
Jedyny minus jest taki że przy dużych obciążeniach (podobno) szybciej niż przy lampach Canona czy Nikona wypalają się palniki i rozjeżdża się balans bieli albo po prostu pada palnik. Ale mówimy tu o profesjonalnej pracy na codzień, nie o sporadycznym pstrykaniu

Nie zauważyłem tego u siebie ale może dlatego, że nie korzystam z ttlu, bo nie mam czasu na loterie 😉
W sb-800 kilka razy wymieniałem palnik i jest to koszt ok 20 zł. Przy okazji człowiek dostaje zawału widząc wnętrze oryginalnych lamp. Może te najnowsze są lepiej wykonane ale cena jest kompletnie z czapy.
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: Sillvano w 2018-06-19 | 11:25:00
Tak czytam ten wątek i aparaty aparatami, światło wiadomo, ale bez sensownej kompozycji to zdjęcia zawsze będą przeciętne, sprzęt pomaga, ale trzeba czasem popatrzył artystycznie :)

Wysłane z mojego RNE-L21 przy użyciu Tapatalka

Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: krzysiek w 2018-06-19 | 12:19:06
ale bez sensownej kompozycji to zdjęcia zawsze będą przeciętne
Ale to już niestety trzeba "czuć". Niektóre zdjęcia Łukasza mają ten "cmyk".
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: RadekJ w 2018-06-19 | 12:22:41
Niektóre zdjęcia Łukasza mają ten "cmyk".
CMYK to przestrzeń barwna w druku :D https://pl.wikipedia.org/wiki/CMYK
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: krzysiek w 2018-06-19 | 14:39:43
Wiem Mój Ty Mądry Kolego ,ale używając tego zwrotu chciałem przekazać ,że  : kompozycje niektórych zdjęć Łukasza przyciągają uwagę i wywołują pozytywne wrażenia estetyczne.
No widzisz , tyle słów chciałem zastąpić jednym. W kontakcie bezpośrednim jednocześnie cmoknął bym, strzelił palcami i zmrużył jedno oko - myślę ,że potrafisz to sobie wyobrazić.  :)
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: Łukasz Giergasz w 2018-06-23 | 22:50:11
Dwie chińskie lampy błyskowe i czarny papier - świecę bo chcę, świecę bo życie jest złe...
(https://imagizer.imageshack.com/v2/640x480q90/923/BlYer0.jpg)
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: eso w 2018-06-23 | 22:55:18
bardzo ładnie ;) myślałem kiedyś o czarnym papierze jako tle do zdjęć na aukcje ale jakoś mi wyleciało z głowy..
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: krzysiek w 2018-06-24 | 11:20:03
Ostatnio robię dużo zdjęć eksperymentując ze światłem, przysłoną i czasem. Z niektórych moich "dzieł" nawet jestem zadowolony.
Ale natrafiłem na problem , z którym nie bardzo mogę sobie poradzić. Tym problemem jest "podbijanie" ogólnej tonacji kolorystycznej zdjęcia kolorem dominującego w kompozycji detalu. Aby można było dokładnie zrozumieć o co chodzi dołączam dwa zdjęcia .
(https://kornikowo.pl/gallery/0/32-240618105319.jpeg)
Na tym zdjęciu kolor posadzki betonowej, ściany z pustaków jak również podstawy futerału na wiertła został zafałszowany przez kolor strugnicy.
Posadzka normalniej jest szaro-czarna, pustaki mają gołębi kolor matowy a podstawa futerału jest intensywnie ciemno zielona.
Podobnie na następnym zdjęciu
(https://kornikowo.pl/gallery/0/32-240618105228.jpeg)
Pomijam posadzkę , ale listwy sosnowe świeżo strugane są raczej (poza słojami) białe u mnie wychodzą jako żółte.
Warunki jakimi dysponuję :
- warsztat to garaż typu nora,
- strefa końcowa warsztatu oświetlona dwiema żarówkami halogenowymi zwykłymi plus jeden halogen 12V trochę gorętszy,
- na środku wisi jedna żarówka halogenowa zwykła,
- dzień jasny słoneczny w okolicach miejsca , w którym znajduje się strugnica światło słoneczne miesza się ze sztucznym.
- przesłona 5,6 czas 1/15 s. lampa błyskowa nastawiona na błysk wypełniający
- zdjęcie zrobione ze statywu , aparat ustawiony tyłem do słońca
Próbowałem ustawić aparat w głębi garażu , kolory są lepsze - bardziej zbliżone do naturalnych - ale wtedy otwór drzwiowy to jedna wielka jasna plama do tego występują silne refleksy - podobne do tych z pierwszego zdjęcia na szczęce imadła.
Poradźcie co zrobić aby pozbyć się tego "kolorowego fałszu"
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: Sillvano w 2018-06-24 | 11:32:19
W obróbce na kompie, pobaw się balansem bieli, możesz też wykorzystać probnik bieli, robiąc dwa zdjęcia jedno z probnikiem a drugie bez.

Wysłane z mojego RNE-L21 przy użyciu Tapatalka

Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: VelYoda w 2018-06-24 | 11:37:57
Mając tylko takie doswietlenie bedzie raczej trudno uzyskac dobry efekt.
Potrzebne by bylo "doswietlenie tla" dodatkowymi lampami.
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: Łukasz Giergasz w 2018-06-24 | 11:39:01
Światło odbija się od jednych przedmiotów i "przenosi" ich kolor na inne przedmioty - to normalne zjawisko optyczne. A spróbuj tak:
- nie korzystaj z wbudowanej lampy - ten "błysk wypełniający" to nie jest najlepszy pomysł
- aparat na statyw - niskie ISO i dłuższy czas naświetlania
- za właściwe odwzorowanie kolorów odpowiada WB (balans bieli) - przy mieszanych barwach światła może być problem z ustawieniem tego w aparacie, możesz to zrobić później w edycji
- ogólnie nie jest źle - moje zdjęcia zawsze są obrabiane w Light Roomie i w Photo Shopie - zdziwił byś się jak mogły by te zdjęcia wyglądać po edycji ;-) Nie puszczam zdjeć w świat bez edycji :D
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: Sillvano w 2018-06-24 | 11:47:44
Fajnie też można doswietlac stosując blende

Wysłane z mojego RNE-L21 przy użyciu Tapatalka

Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: krzysiek w 2018-06-24 | 13:47:03
Koledzy dzięki za rady. :D
Nigdy nie bawiłem programami do edycji zdjęć wychodząc z założenia ,że to co uzyskuje się z trybu " AUTO" samo w sobie powinno być wystarczające.
Trzeba będzie zmienić podejście do sprawy  ;)
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: Sillvano w 2018-06-24 | 14:05:21
Większość zdjęć jest poprawianych w programach, na yt masz dużo poradników do edycji, zależnie od programu.  Polecam Lightroom jest względnie łatwy, a ma duże możliwości, jeśli robisz zdjęcia w Raw.

Wysłane z mojego RNE-L21 przy użyciu Tapatalka

Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: Łukasz Giergasz w 2018-06-24 | 14:20:31
Tym bardziej, że teraz Adobe nie prowadzi już sprzedaży wersji pudełkowych. Można sobie za rozsądne pieniądze "wynająć" np. Lightroom CC i cieszyć się prostą edycją i dużymi możliwościami.
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: krzysiek w 2018-06-24 | 14:47:12
Tak wyszło po korekcie w Lightroom'ie Creative Cloud (póki co Try Free)
(https://kornikowo.pl/gallery/0/32-240618143502.jpeg)
Nie ma wszechobecnego zółtawego brązu , zielony kolor jest taki jak w naturze ( zielona etykieta na pudełku i podstawa futerału na wiertła) , ściana i posadzka są lepsze.
Nie wątpliwie jest też tak ,że kolory zależą w jakimś stopniu od monitora. Pracuję na dwóch monitorach :
1. LG Flatron Wide
2. Samsung SyncMaster 730BF
Na każdym widzę to zdjęcie inaczej.
Pamiętam ,że spotkany kiedyś przez mnie w Polsce grafik komputerowy powiedział ,że monitory LC fałszują i do celów profesjonalnych najlepiej jest używać monitorów kineskopowych - ale to było jakieś 10 lat temu.
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: eso w 2018-06-24 | 14:55:13
nie korzystaj z wbudowanej lampy - ten "błysk wypełniający" to nie jest najlepszy pomysł

To samo przyszło mi na myśl :)
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: Łukasz Giergasz w 2018-06-24 | 14:58:56
Monitor się kalibruje ale to raczej zabawa dla komercyjnych fotografów - w naszym przypadku to chyba przesada. Ja skupiam się na tym żeby zdjęcie było po prostu ciekawe :D
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: Sillvano w 2018-06-24 | 15:00:33
nie korzystaj z wbudowanej lampy - ten "błysk wypełniający" to nie jest najlepszy pomysł

To samo przyszło mi na myśl :)
Doprze jest zastosować światło rozproszone, odbite od parasolki, lampa zewnętrzna skierowana na ścianę lub sufit

Wysłane z mojego RNE-L21 przy użyciu Tapatalka

Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: krzysiek w 2018-06-24 | 15:23:32
Szczerze powiem ,że to fałszowanie kolorów miało miejsce przy różnych opcjach lampy.
Co do kalibracji monitora to LG skalibrowałem już dawno i na nim mam chyba najlepsze efekty, a Samsunga mam do wyświetlania tutoriali a jego kalibracja jest dość koślawa.
Można sobie za rozsądne pieniądze "wynająć" np. Lightroom CC
To znaczy w jakich kwotach się obracamy ?
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: Łukasz Giergasz w 2018-06-24 | 15:40:00
Pakiet fotograficzny ton 12 Euro/msc chyba
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: KolA w 2018-06-24 | 15:55:56
Można się też bawić darmowym Raw Therapee i daje to całkiem przyzwoite efekty cycuszki trochę więcej zabawy z palca jest niż w Adobe.
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: Sillvano w 2018-06-24 | 16:04:36
Można się też bawić darmowym Raw Therapee i daje to całkiem przyzwoite efekty cycuszki trochę więcej zabawy z palca jest niż w Adobe.
Używam, bo to super program, no i jest ma Linuksa ale początkującym użytkownikom trochę ciężko będzie ogarnąć :) . Polecam również Darktable.

Wysłane z mojego RNE-L21 przy użyciu Tapatalka

Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: krzysiek w 2018-06-24 | 20:26:43
Sprawdziłem Raw_Therapee , rzeczywiście trochę jest trudny do ogarnięcia. Oryginalne zdjęcie poddałem obróbce przy pomocy tego programu i wyszło tak :
(https://kornikowo.pl/gallery/0/32-240618201747.jpeg)
Oryginał miał temperaturę 6450 Kelvinów zmniejszyłem do 5000 Kelvinów i pustaki mają kolor prawie idealny  :D
Natomiast jeśli chodzi o Darktable to nie widzę nigdzie funkcji zapisu zdjęcia po obróbce , i rzeczywiście możliwości przetwarzania ma on imponujące.
Jedna rzecz mnie zaniepokoiła - znalazłem informację ,że instalator Darktable'a zawiera trojana- są też dwa posty ,że to bzdura i nic nie ma.  ???
Teraz już za późno.
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: RadekJ w 2018-06-24 | 22:41:57
Tak jak ktoś tutaj wspomniał, monitory do obróbki zdjęć powinno się kalibrować. Czasem jest tak, że ten sam model może wyświetlać barwy w dwojaki sposób. Jeśli mogę coś na szybko doradzić, to większośc współczesnych monitorów ma jakiś wewnętrzny tutorial jak skonfigurować jasność i kontrast. A jak nie to są zewnętrzne aplikacje od tego. No i na dzień dobry polecam przestawić temperaturę barwną w monitorze na 6500K (niektórzy działają na 9300K a to daje sporo niebieskiego światła). Barwy wtedy będą bardziej naturalne, cieplejsze, a i oko sie mniej zmęczy.

Jak ktoś jest z Warszawy lub okolic to mam swój własny sprzętowy kalibrator Spydera i służę pomocą :) Nie jest to jakaś turbo-pro opcja, ale do podstawowej obróbki wystarczy aż nadto.
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: RadekJ w 2018-06-24 | 22:44:24
Jedna rzecz mnie zaniepokoiła - znalazłem informację ,że instalator Darktable'a zawiera trojana- są też dwa posty ,że to bzdura i nic nie ma.  ???
Teraz już za późno.
Kiedyś ktoryś z sajtów (Softopedia chyba?) miał włamanie i do wszystkich instalek doklejał się automatycznie jakiś malware. Dawno się już tego pozbyli, więc możliwe że to po prostu jakieś stare newsy.
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: krzysiek w 2018-06-25 | 08:41:28
Posty były z grudnia 2017 .
Dzisiaj spróbuje odpalić Trojanremover'a.
Dzięki za pocieszenie  :D
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: Chaczins w 2019-02-14 | 13:56:01
Pozwolę sobie wątek kontynuować, bo po co nowy z takim samym tematem?
Długo walczyłem z różnymi metodami. Ze Snapseedem, ale w przypadku kijowego aparatu Xiaomi w smartfonie, to nic tu nie pomoże.
Kombinowałem z szukaniem różnych półśrodków, robieniem zdjęć u znajomego, wożeniem to tu to tam - tak sie nie da. W obecnej dobie, ten "content" musi być kreowany cały czas - jak u Eso, czy innych naszych insta/YT kreatorów :)

Idąc tym krokiem, rozmawiałem z osobą która poleciła mi Sony A6000/A6300 (jeżeli mam kasę i chciałbym kręcić video 4k + slowmo), a do tego stałka Sigmy 30mm f1.4, ze względu na bokeh i ostrość pierwszego planu, który da fajne efekty na fotkach. Co o tym sądzicie ogólnie?

Tu widzę poruszamy na początku ZUPEŁNIE co innego - lustrzanki + tele. Ja jestem amatorem, który coś tam poczytał, coś się lustrzankami pobawił (pożyczonymi), a bezlusterkowca nie miał w ręce. Manuala ogarniam (kwestie ISO, balansu, ekspozycji), kadrowania, światła - po prostu tak mam, ze jak cos musze zrobic, a nie umiem, nie mam kasy na wynajęcie - to poznaje coś mocno. Ta fotografia przedmiotów jest bardzo ciekawa, chciałbym w to iść - ale wiadomo, kasa na wejscie spora a opierać muszę się nie na włąsnych doświadczeniach, a opiniach.



Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: bartsmetkowski w 2019-02-14 | 14:07:44
potrzebujesz tego tylko do fotografii produktów? ile Cie w calosci wyniesie lustrzanka + stalka 1.4?  jeżeli to jedyna potrzeba to bardzo wysoka bariera wejscia moim zdaniem

szajomi ma kijowy aparat, zapytaj kogos ze zjaomych czy ma Samsunga S7 albo S9, dobrze doświetl i robisz fotki telefonem, ktorego uzywasz na codzien.

Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: piociso w 2019-02-14 | 14:11:42
Jeżeli masz zamiar robić tylko foto przedmiotów to rozważ namiot bezcieniowy i oświetlenie zewnętrzne. Wtedy można osiagnąć znacznie lepsze rezultaty aniżeli sam aparat.
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: pinkpixel w 2019-02-14 | 14:27:05
No i na dzień dobry polecam przestawić temperaturę barwną w monitorze na 6500K
W mojej opinii jeszcze mniej :) okolice 5500K wtedy najbliżej nam do najprostszego punktu odniesenia (moim zdaniem) czyli białej kartki papieru w południowym słońcu :), jest to też standard dla lamp błyskowych.
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: Quent w 2019-02-14 | 14:39:32
Jak ktoś jest z Warszawy lub okolic to mam swój własny sprzętowy kalibrator Spydera i służę pomocą  Nie jest to jakaś turbo-pro opcja, ale do podstawowej obróbki wystarczy aż nadto.


Tylko, że aby skalibrować monitor to sam monitor musi mieć możliwość ingerowania w tablicę LUT. Więc nie każdy się da. Każdy to można ewentualnie oprofilować za pomocą rzeczonego spydera ;-)
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: Quent w 2019-02-14 | 14:52:54
W mojej opinii jeszcze mniej  okolice 5500K wtedy najbliżej nam do najprostszego punktu odniesenia (moim zdaniem) czyli białej kartki papieru w południowym słońcu , jest to też standard dla lamp błyskowych.

Tu raczej chodzi o standardy w jakich fabrycznie kalibrowane są urządzenia low-end czyli do 6500 kelvinów, dlatego właśnie ta temp. bieli jest standardem np. w fotografii.
Nie eksperymentowałbym z tym bo zdjęcia obrabiane na tak skalibrowanym monitorze w większości innych miejsc mogą wyglądać zbyt żółte
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: pinkpixel w 2019-02-14 | 14:54:49
z tym bo zdjęcia obrabiane na tak skalibrowanym monitorze w większości innych miejsc mogą wyglądać zbyt żółte
jesteś w 100% przekonany do tego co napisałeś o kolorze żółtym ? :D
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: Quent w 2019-02-14 | 14:59:14
Idąc tym krokiem, rozmawiałem z osobą która poleciła mi Sony A6000/A6300 (jeżeli mam kasę i chciałbym kręcić video 4k + slowmo), a do tego stałka Sigmy 30mm f1.4, ze względu na bokeh i ostrość pierwszego planu, który da fajne efekty na fotkach. Co o tym sądzicie ogólnie?


A6000 to bardzo dobry wybór, zwłaszcza, że można go kupić w świetnej cenie.
Odnośnie do obiektywów to polecam Sigma C 16 mm f/1.4
Przy matrycy APS-C daje to jakieś 24mm ogniskowej ale obiektyw jest ostry już przy w pełni otwartej przysłonie - rewelacyjne szkło!
Do portretowania obiektów polecam sporo tańszą sigma 60mm 2.8 ale ładny bokeh można spokojnie uzyskać na powyższej 16-tce przy 1.4
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: Quent w 2019-02-14 | 15:12:13
z tym bo zdjęcia obrabiane na tak skalibrowanym monitorze w większości innych miejsc mogą wyglądać zbyt żółte
jesteś w 100% przekonany do tego co napisałeś o kolorze żółtym ? :D

Odwrotnie - bardziej niebieskie. Sorry
Choć pewnie różnice będą niewielkie to jednak nie warto rezygnować z 6500K
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: hycel w 2019-02-14 | 16:38:22
Witam .
  Od kilku dni przymierzam się do sesji fotograficznej lampy stołowej ,którą zrobiłem nie dawno .
 Zastanawiam się tłem do taj fotki .
 Pragnę nadmienić ,ze posiadam Canon 40 , dwa obiektywy  50 mm stałka oraz 28 mm do 120 mm .do
tego dwie parasolki oraz dwie lampy zewnętrzne .
Jak na razie wymyśliłem ,ze poczekam na słońce i zrobie zdjęcia na tarasie ,w świetle dziennym .
 Czy dobrze myślę ? . Pozdrawiam.
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: bartsmetkowski w 2019-02-14 | 16:40:40
canon 40D klasyka, aż poszukam go w szafie jak bede u rodziców
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: marek_b w 2019-02-14 | 16:54:53
"canon 40D klasyka, aż poszukam go w szafie jak bede u rodziców"

Nie aparat robi zdjęcia a fotograf.
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: hycel w 2019-02-14 | 17:02:07
Witam .
     Świeta prawda ,dla tego się pytam .
 Kiedyś we Wrocławskim klubie fotografii wiele wystaw ,wygrywał Pan z
starym Zenitem E . Przy nim inne Nikony ,Canony ,,siadały".
   Pozdrawiam .
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: marek20 w 2019-02-14 | 17:29:37
canon 40D klasyka
Dla mnie legendą i klasyką jest Canon 5D mark II.
Canon w sumie nie do końca wiedział co robił umieszczając w 5D tryb nagrywania :)
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: krzysiek w 2019-02-14 | 18:39:28
Jakbyście jeszcze rozszyfrowali co to jest ten "bokeh" , resztę prawie rozumiem  ;)
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: Chaczins w 2019-02-14 | 18:50:50
Taki efekt rozmycia punktów świetlnych w tle, w kształcie przesłony.
Ze na pierwsym planie jest ostra postac, a w tle latarnie to takie jasne kuleczki, światła aut, itp.
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: krzysiek w 2019-02-14 | 19:11:34
No , czyli to jest ostrość pierwszego planu - do uzyskania odpowiednim ustawieniem przesłony.
Jak to można wszystko skomplikować.  ;D
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: pinkpixel w 2019-02-14 | 19:27:55
Krzysiek nie.

Bokeh jest zależny od kształtu jaki ma przesłona, która może być złożona z kilku i więcej lamelek, będzie albo bardziej kanciasta albo bardziej kolista.

Bokeh to wygląd punktów w polu nieostrości tak to chyba można najprościej opisać :)

Jak będzie przesłona 5 listkowa to w tle nieostre punkty świateł będą jak takie rozmyte pięciokąty.

Kapiszi? :)



Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: krzysiek w 2019-02-14 | 19:39:04
Aha ... A masz jakieś zdjęcie ,żebym mógł zobaczyć taki ładny bokeh ?
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: bartsmetkowski w 2019-02-14 | 19:40:17
https://www.deviantart.com/marteline/art/Bokeh-251396063

https://www.deviantart.com/sortvind/art/Bokeh-137695923
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: Quent w 2019-02-14 | 19:50:09
Witam .
  Od kilku dni przymierzam się do sesji fotograficznej lampy stołowej ,którą zrobiłem nie dawno .
 Zastanawiam się tłem do taj fotki .
 Pragnę nadmienić ,ze posiadam Canon 40 , dwa obiektywy  50 mm stałka oraz 28 mm do 120 mm .do
tego dwie parasolki oraz dwie lampy zewnętrzne .
Jak na razie wymyśliłem ,ze poczekam na słońce i zrobie zdjęcia na tarasie ,w świetle dziennym .
 Czy dobrze myślę ? . Pozdrawiam.

Czy lampa ma jakieś szklane elementy?
Pewnie tak.
Jeśli chcesz pobawić się w aranżacje oświetlenia to bardzo przydatna byłaby w takim przypadku duża biała blenda. Same parasolki mogą nie załatwić sprawy. Namiot bezcieniowy też nie jest dobrym pomysłem ponieważ pozbawia całkowicie kontekstu. Zdjęcie nadaje się jedynie do wycięcia i wstawienia do katalogu ;-)

Z użyciem blendy robiłem te fotki:
https://elipsa.info/bizuteria

Jeśli lampa jest jedynie drewniana to parasolki powinny się nadać albo światło dzienne


Pzdr.
Q
www.elipsa.info
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: pinkpixel w 2019-02-14 | 19:55:29
Aha ... A masz jakieś zdjęcie ,żebym mógł zobaczyć taki ładny bokeh ?

ładny bokeh ?

jak dla mnie to: wpisz sobie w wyszukiwarkę googla obrazy na hasła:

sample sonnar
sample tessar
sample takumar
sample biometar
sample rokkor
sample elmar

tyle że ja jestem wczorajszy, te wszystkie nowe obiektywy do cyfrowek to takie jak dla mnie namiastki, bo jak to rozmawiać o głębi ostrości przy klatce half-frame :D to tak jakby mówić że szprotka do taaaaaka ryba :D
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: Quent w 2019-02-14 | 20:07:05
Bokeh mówi nam o jakości obrazu jaki daje nam dany obiektyw poza obszarem ostrości.
Po prostu...
Wygląd źródeł światła w bokeh-u determinuje budowa przysłony, ilość listków. Im ich więcej tym źródła świateł w bokeh-u mają bardziej okrągłe kształty.
Nie określa to jednak jakości samego bokeh-u, który może być brzydki, choć światła ma ładne, okrągłe ;-)



Pzdr.
Q
www.elipsa.info
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: krzysiek w 2019-02-14 | 21:02:22
Nie przypominam sobie by istniało takie pojęcie "bokeh" przy fotografii analogowej czyli błona światłoczuła, papier. Istniało pojęcie ziarnistości większej lub mniejszej. Z uwagi na gęstość komórek światłoczułych raczej nie do osiągnięcia przez współczesne matryce światłoczułe ( mam tu na myśli te ogólno-dostępne nie jakieś militarne ) to z ilu lamelek była zbudowana przesłona zdaje się ,że nie miało większego znaczenia. Specjalne efekty podobne podobne trochę do tych , o których piszecie uzyskiwało się przez zastosowanie specjalnych przesłon na obiektyw. Powodowały one "rozmazanie" w różny ,kontrolowany sposób punktów świetlnych bądź na przykład zmiękczenie obrazu. Nałożenie ich na dzisiejsze obiektywy spowodowało by... no właśnie co ?
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: krzysiek_z w 2019-02-14 | 21:12:10
Jeśli dobrze pamiętam ilość listków ma znaczenie przy rozmyciu. Jeśli jest ich mało to nieostrość będzie bardziej kwadratowa, chodzi o ten efekt:
https://fotografiadlaciekawych.pl/wp-content/uploads/2012/02/IMG_7381800-400x400.jpg
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: Quent w 2019-02-14 | 21:13:04
To o czym piszesz dziś realizuje się w Photoshopie ;-)
bokeh-u za analogowych czasów nie był w PL określany tym angielskim zwrotem


Pzdr.
Q
www.elipsa.info
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: Łukasz Giergasz w 2019-02-15 | 08:35:38
Cytuj
Powodowały one "rozmazanie" w różny ,kontrolowany sposób punktów świetlnych bądź na przykład zmiękczenie obrazu. Nałożenie ich na dzisiejsze obiektywy spowodowało by... no właśnie co ?
- dokładnie to samo, zasady optyki się nie zmieniają, miałem takie filtry z moim analogowym Canonem AE-1 i próbowałem na nowych obiektywach na cyfrówkach.
Cytuj
Nie przypominam sobie by istniało takie pojęcie "bokeh" przy fotografii analogowej czyli błona światłoczuła, papier.
- to nie znaczy, że go nie było.
Eksperymentowałem z fotografią analogową ze względu na "taniość" sprzętu. Za niewielkie pieniądze można sobie sprawić "pełną klatkę" i wreszcie cieszyć się tym, że np. obiektyw 24 mm to naprawdę 24 mm a nie 24 mm x 1,6? Pobawiłem się miło, czegoś się nauczyłem i ... wróciłem do cyfry. Nie ma sensu obrażać się na technologię - wygoda użytkowania i jakość obrazka którą daje dzisiaj przeciętny aparat z matrycą apsc, nawet z "kitowym" szkłem to po prostu kosmos. Do tego format RAW...analog jest romantyczny ale na razie nie planuję żadnych powrotów. Nawet zawodowiec nie odróżni dzisiaj zdjęcia analogowego od cyfry po odpowiedniej (prostej) edycji.
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: pinkpixel w 2019-02-15 | 08:52:27
Nawet zawodowiec nie odróżni dzisiaj zdjęcia analogowego od cyfry po odpowiedniej (prostej) edycji.
Na ekranie z pewnością, przy odbitce szczególnie większej już taki pewien tego twierdzenia bym nie był. Cyfra jest fajna, szybka, mniej pracochłonna nie trzeba dużego doświadczenia by osiągnąć fajne rezultaty, ale przez to też jest taka trochę nijaka. Jeśli mówimy o zdjęciach typowo użytkowych czy też takich zwykłych rodzinnych to jak najbardziej tak, ale dla mnie zdjęcie które chce mi się powiesić na ścianie to cały czas tradycyjna odbitka a nie wydruk. To trochę jak z meblami i stolarstwem, pomimo że mamy mnóstwo różnego rodzaju płyt meblowych z których powstają meble, to jednak te które być może pojadą z nami do nowego domu podczas przeprowadzki to te zrobione z litego drewna itp. Tak jak wśród stolarzy są tacy którzy kultywują tradycję i są ludzie którzy cały czas potrafią docenić meble wykonane ręcznie i nie z płyty, tak i w fotografii są ludzie dla których zdjęciem jest tradycyjna odbitka.
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: RadekJ w 2019-02-15 | 08:57:54


bokeh-u za analogowych czasów nie był w PL określany tym angielskim zwrotem

To akurat słowo japońskie które przyjęło się w angielskim, ale to taki detal ;)
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: RadekJ w 2019-02-15 | 09:01:48


Na ekranie z pewnością, przy odbitce szczególnie większej już taki pewien tego twierdzenia bym nie był.

Nowoczesne matryce mają ziarnistość mniejsza niż klisza (nawet średni format) więc realnie jest to już nie do odróżnienia.
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: Quent w 2019-02-15 | 09:08:26


Na ekranie z pewnością, przy odbitce szczególnie większej już taki pewien tego twierdzenia bym nie był.

Nowoczesne matryce mają ziarnistość mniejsza niż klisza (nawet średni format) więc realnie jest to już nie do odróżnienia.

Nie popadajcie w dyskusję typu audiofilskiego, gdzie ponoć droższe przewody zasilające przekładają się na jakość dźwięku ;-)
Różne mają ludzie fetysze...
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: krzysiek_z w 2019-02-15 | 09:51:34
Co do kolorowych zdjęć to rzeczywiście ciężko odróżnić efekt, ale przy czarno białej klisza jest kilka poziomów przed cyfrą. Tylko kto teraz patrzy na czarnobiałe zdjęcia
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: pinkpixel w 2019-02-15 | 10:29:14
matryce mają ziarnistość mniejsza niż klisza
one takiego pararmteru jak ziarnistość wcale nie posiadają, nie posiadały, i posiadać nigdy nie będą, natomiast może je cechować podobnie jak tradycyjnych materiałów światłoczułych zdolność odwzorowania czyli maksymalna rozdzielczość liniowa, która jest zależna od wielkości ziarna/fotoreceptora ;)
dyskusja zeszła na temat czy lepsza pipka czy rybka :) każdy lubi i ceni to co chce, co do moich upodobań są one moje i nie mam zamiaru na siłę przekonywać do nich kogoś, kto mojego zdania nie podziela. Doceniam pewne aspekty cyfrowej fotografii, ale cenię sobie tylko fotografię tradycyjną od a do z, posługując się analogią do stolarstwa, wolę otaczać się meblami z litego drewna niż z materiałów drewnopochodnych i dla mnie ma znaczenie czy prosta szafeczka wykona jest z drewna czy płyty wiórowej z okleiną imitującą drewno :D, rozumiem że ktoś nie musi widzieć różnicy lub też nie ma takiej potrzeby.
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: Quent w 2019-02-15 | 10:41:20
rozumiem że ktoś nie musi widzieć różnicy lub też nie ma takiej potrzeby

Może być jeszcze tak, że tu nie ma analogii takiej jaką podajesz.

Wcale nie uważam, że foto analogowe, muzyka z czarnych płyt są jak drewniane meble.
Foto analogowa jest zaszłością już, fetyszem w pewnym sensie. Można do niej wracać jak ma się taką zachciankę, z sentymentu albo jeszcze czegoś innego ale nie da jakości obrazu przecież.

Meble z litego drewna są zwykle luksusem po prostu. Meriały typu MDF powstały po to aby było tanio, szybko i wystarczająco dobrze dla odbiorcy masowego.


Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: Dentarg w 2019-02-15 | 11:48:10
Skończcie offtopic, jaki kapitalizm jest każdy widzi, a mądry jeszcze rozumie i stara się unikać konsumpcjonizmu. Wrócmy do dyskusji o foto w warsztacie.

Samo focenie warsztatu tak ważne nie jest, chyba że się bloguje jak Łukasz. Na nasze potrzeby i komórką można, ale powiem szczerze, że wolę jak ktoś zrobi dobrą i dokładną fotkę aparatem, bo widać szczegóły.

Ale jeśli robimy fotki produktom, które tworzymy, to tylko i wyłącznie dobre foto. Jak nie potraficie, to może ktoś z rodziny/znajomych potrafi. To jest bardzo ważne - "ludzie kupują oczami" - jak mawiał mój dawny szef i miał 100% racji. Nie mówię tu o przerabianiu fotek w fotoshopie zeby meble wyglądały lepiej niż w rzeczywistości, ale dobre foto pokazuje jak piękny jest mebel z litego drewna (czy nawet deska do krojenia), a fotka z komórki raczej zniechęca potencjalnych klientów.

Jak pisał Łukasz na start starczy używany aparat z matrycą APS-C, ale trzeba od razu wiedzieć, co to powoduje. Trzeba ogniskową obiektywów przemnożyć przez 1,5 lub 1,6 (dla Canona) i trzeba też zastanawiać się w jaką optykę inwestować.
Sam mam Canona 200D, ktoś doradzał szkło 50mm. W małym warsztacie to się nie sprawdzi, bo żeby zrobić zdjęcie czemuś większemu to trzeba odejść na 3 metry (gdy najcześciej do ściany jest 1,5m). Czyli trzeba jakieś szkło o mniejszej ogniskowej, może nawet coś koło 20mm (jeśli matryca crop). Do pełnej klatki pewnie max 35mm. Widziałem, że Łukasz na dremie miał Sigmę bodaj 18-35mm (ale może źle pamiętam).

Jak też pisał Łukasz od aparatu ważniejsze jest oświetlenie. Można focić zwykłym flaszem (oczywiście nie na aparacie, tylko tak jak pokazywał Łukasz), ale można też kupić za sensowne pieniądze chińskie lampy studyjne (Quadralite). Można też od biedy robić fotki lampą z aparatu, ale trzeba światło rozproszyć, żeby było miękkie. Do tego starczy zwykła kartka A4 między lampą a fotografowanym obiektem, ew parasolka (chociaż tu będzie trudniej umiejscowić).

Na pewno trzeba dowiedzieć się co to oznacza trójkąt ekspozycji i jak przysłona wpływa na głębię ostrości.
Z flaszem jest w sumie łatwiej, bo migawka dużego wpływu na finalny efekt nie ma.

Ja ostatnio jak mam zrobić zdjęcie czemuś w warsztacie komórką (postęp prac, czy finalny produkt) to wolę nie robić wcale, bo takie zdjęcie nie oddaje tego jak wygląda finalny produkt.

Niedługo debiutuje najtańsza kamera full frame (pełna klatka). Canon EOS RP. Nie jest to jakaś zabójcza kamera, i niestety używki nie da się kupić zbyt szybko, ale do fotografii produktowej będzie świetnym entry levelem. Oczywiście jeśli kogoś stać na samo body za 1300$ (ciekawe ile to będzie u nas - 8k PLN??). Niestety do tego trzeba jeszcze jakieś szkło (obiektyw). Zaletą jest to, że dla pełnej klatki ogniskowa jest taka jak na obiektywie i do czujnika dociera więcej światła, więc można robić fotki w gorszych warunkach oświetleniowych.

Zanim się kupi aparat, trzeba poznać podstawy fotografii, żeby nie wydać bez sensu kasy. Na pewno nie kupił bym niczego co ma mniejszą matrycę niż APS-C. I wszystkie aparaty, które mają na pudełku napis zoom x1000, zoom x200 to z reguły badziewie :).
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: Quent w 2019-02-15 | 11:49:44
Likwidacja lub obniżenie norm na żywność = "szynka" po 14 zł za kg.

Lud tak chce ? Czy może wytwórca ?

Ludzie. poza tym, że chcą kupować najtaniej jak się da to chcą mieć także wybór.
Jest cała masa ludzi, którzy zadowolą się wyrobem czekoladopodobnym jak i cała masa, która nie ruszy nic o ile nie jest to oryginalna belgijska.
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: pinkpixel w 2019-02-15 | 11:50:37
Już widzę jak lakierujecie na wysoki połysk w 9003 płycinę dębową z r2 na front w kuchni.
Już widzę jak pod powiększalnikiem walisz odbitkę na bromie z biesiady w ogródku :)

a tak a pro po co to jest "wysoki połysk w 9003" oraz "płycina z r2"?
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: Quent w 2019-02-15 | 11:56:54
Czyli trzeba jakieś szkło o mniejszej ogniskowej, może nawet coś koło 20mm (jeśli matryca crop).

Coś już polecałem w tym wątku ale dodam jeszcze tylko skromnie, że nie warto kupować obiektywów typu zoom.
Stałoogniskowe obrazują zwykle o niebo lepiej i to tego są sporo jaśniejsze.
Oświetlenie to sprawa wtórna. Osobiście z racji zawodu mam lampy studyjne ale naprawdę wystarczy światło dzienne zasłonięte nieco chmurami aby zrobić świetną fotkę drewnianego produktu.
Nie trzeba przecież robić tego w warsztacie. Zresztą z tym związane są same problemy.
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: marek_b w 2019-02-15 | 11:58:33
Ludzie. poza tym, że chcą kupować najtaniej jak się da to chcą mieć także wybór.
Jest cała masa ludzi, którzy zadowolą się wyrobem czekoladopodobnym jak i cała masa, która nie ruszy nic o ile nie jest to oryginalna belgijska.

Czyli  chcesz aby sprzedawano nam tak lekarstwa, bo "ludzie" chcą jak najtaniej, bzdura.
Co do tego mają "ludzie", po to są/były normy aby była jakość życia a nie jakoś.
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: pinkpixel w 2019-02-15 | 12:03:36
Jak też pisał Łukasz od aparatu ważniejsze jest oświetlenie. Można focić zwykłym flaszem (oczywiście nie na aparacie, tylko tak jak pokazywał Łukasz), ale można też kupić za sensowne pieniądze chińskie lampy studyjne (Quadralite).
Można też zakupić ogólnie dostępne dość tanie warsztatowe lampy led (dobrać jedynie by miały tą samą barwę), odbić je od arkusza styropianu, papieru czy białej ściany. Soft czy to w aparacie czy w komputerze poradzi sobie z dostosowaniem temp. światła. :)
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: Quent w 2019-02-15 | 12:05:51
Ja ostatnio jak mam zrobić zdjęcie czemuś w warsztacie komórką (postęp prac, czy finalny produkt) to wolę nie robić wcale, bo takie zdjęcie nie oddaje tego jak wygląda finalny produkt.

Ale finalny produkt inaczej będzie wyglądał w pokoju z ciełym nastrojowym światłem a inaczej przy zimnych świetlówkach.
To jak on wygląda "naprawdę" jest wtórne.
Komórką da się zrobić atrakcyjną fotkę. Bardziej martwiłbym się jakością oświetlenia przy robieniu tego zdjęcia. Jeśli światła jest wystarczająco dużo to i komórka sobie świetnie poradzi.

Przykład w załączniku - fotka robiona komórką przy zwykłej lampie sufitowej
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: Quent w 2019-02-15 | 12:09:07
Czyli  chcesz aby sprzedawano nam tak lekarstwa, bo "ludzie" chcą jak najtaniej, bzdura.

Na wolnym rynku wymiana jest dobrowolna.
volenti non fit iniuria
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: fyme w 2019-02-15 | 12:12:58


Już widzę jak lakierujecie na wysoki połysk w 9003 płycinę dębową z r2 na front w kuchni.
Już widzę jak pod powiększalnikiem walisz odbitkę na bromie z biesiady w ogródku :)

a tak a pro po co to jest "wysoki połysk w 9003" oraz "płycina z r2"?

Rodzaj wykończenia w kolorze z palety ral a r2 to promień zaokraglenia rantów bo co to plycina to zapewne wiesz :)

Sorry za offtop
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: krzysiek_z w 2019-02-15 | 12:14:15
Ale się tutaj fotoforum robi. Coś jednak jest w fotografii że wzbudza emocje...szczególnie technicznie.
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: marek_b w 2019-02-15 | 12:15:33
volenti non fit iniuria

Z błędnego założenie można wysnuwać dowolne, nawet fałszywe wnioski.
Powyższy cytat zakłada że osoby wiedzą że narażają się  szkodę , co nie jest w większości prawdą !!!
One nie wiedzą czyli nie wolno tak postępować.
- cbdo -
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: pinkpixel w 2019-02-15 | 12:15:39
no i jest bardzo fajny sposób dla ludków mających aparaty z opcją "B" czyli łopatologicznie migawka otwarta pozostaje dopóki nie odpuścimy spustu (można też zastosować stały czas otwarcia na ileś sekund jeśli taka opcja jest dostępna).

Ustawiamy niskie ISO, mały otwór przysłony, w pomieszczeniu gdzie najlepiej jak jest praktycznie "gówno co widać", bierzemy latarkę albo inną lampkę z którą możemy biegać po pomieszczeniu. Po włączeniu migawki zaczynamy malować światłem po obiekcie, omiatając go wedle własnego widzi mi się, na ekranie LCD będzie nam się z mroku wyłaniał nasz obiekt. Jak tu za ciemny fragment to polizać trochę światłem, jak chcemy bardziej fakturkę pokazać to światełkiem pod ostrzejszym kątem :)
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: pinkpixel w 2019-02-15 | 12:18:16
Rodzaj wykończenia w kolorze z palety ral a r2 to promień zaokraglenia rantów bo co to plycina to zapewne wiesz
dziękuję. O płycinie już się tu nauczyłem :) co do r2 tak przypuszczałem że o promień chodzi, ale czy to 2 to 2mm czy 20mm? nadal nie jestem pewien :)
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: Quent w 2019-02-15 | 12:18:33
volenti non fit iniuria

Z błędnego założenie można wysnuwać dowolne, nawet fałszywe wnioski.
Powyższy cytat zakłada że osoby wiedzą że narażają się  szkodę , co nie jest w większości prawdą !!!
One nie wiedzą czyli nie wolno tak postępować.
- cbdo -

Skład np. wędliny jest podany na opakowaniu a od szkód jest kodeks karny, prokurator i sąd.
Ciągle nie rozumiem o co Ci chodzi.
Chyba powinniśmy już te dygresje porzucić, chyba, że potrafiłbyś je przekłuć w dziedzinę foto
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: Quent w 2019-02-15 | 12:23:03
no i jest bardzo fajny sposób dla ludków mających aparaty z opcją "B" czyli łopatologicznie migawka otwarta pozostaje dopóki nie odpuścimy spustu (można też zastosować stały czas otwarcia na ileś sekund jeśli taka opcja jest dostępna).

Ustawiamy niskie ISO, mały otwór przysłony, w pomieszczeniu gdzie najlepiej jak jest praktycznie "gówno co widać", bierzemy latarkę albo inną lampkę z którą możemy biegać po pomieszczeniu. Po włączeniu migawki zaczynamy malować światłem po obiekcie, omiatając go wedle własnego widzi mi się, na ekranie LCD będzie nam się z mroku wyłaniał nasz obiekt. Jak tu za ciemny fragment to polizać trochę światłem, jak chcemy bardziej fakturkę pokazać to światełkiem pod ostrzejszym kątem :)

Ale ten sposób bardzo mocno wyciąga za uszy szum matrycy.
Łatwiej i lepiej jakościowo i jest pościemniać obraz lokalnie w programie do obróbki RAW
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: Łukasz Giergasz w 2019-02-15 | 13:18:33
Cytuj
Nie trzeba przecież robić tego w warsztacie. Zresztą z tym związane są same problemy.
- no właśnie, a problemy trza rozwiązywać ;) Dlatego dla mnie to aparat jest kwestią wtórną (byle by miał gorącą stopkę) a oświetlenie zasadniczą. Ale dobra dobra...o technikaliach my se pogadali. Może jakiś poradnik edycji zdjęć? Ktoś coś? Jak tylko znajdę chwilkę to pokażę prostą edycję w Lightroomie może ktoś czego innego używa, darmowego?
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: pinkpixel w 2019-02-15 | 13:37:34
Ale ten sposób bardzo mocno wyciąga za uszy szum matrycy.
Od szumu i na uszy to są ochronniki słuchu.
To te nowe modele cyfrowych już wentylatorów potrzebują do chłodzenia?!
A idź Pan w cholere z takimi nowoczesnymi wynalazkami, wiatrak w aparacie! :)
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: Łukasz Giergasz w 2019-02-15 | 13:49:49
Niedługo będą na wodę - będziesz pan biegał z butlą na plecach - za to fotki będą w 5G ;D
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: Dentarg w 2019-02-15 | 15:23:59
Do edycji używam darmowych pod linuxem. Darktable do RAW i GIMP 2.10 do edycji. GIMPa się ostatnio uczę, ale akurat nie do fotografii warsztatowej :) (choć się pewnie przyda ta wiedza). Pełno tutoriali na YT.
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: hycel w 2019-02-15 | 15:51:42
Witam .
           Czytam bardzo uważnie wasze wypowiedzi i zdziwiło mnie ,ze polecacie ogniskowe
 tak niskie . To ja chyba popełniam błąd bo stosuję ogniskowe i obiektyw tzw. portretówke .
   Moja wiedza fotograficzna jest wiekowa . Pasjonowałem się fotografią jakies 30ści lat temu .
 Dużo się szkoliłem , każdą fotkę opisywałem ,uczestniczyłem w warsztatach ,o własnej ciemni nie wspomnę .
Po jakimś czasie stwierdziłem ,ze ,,bozia " nie dała i zrażony zrezygnowałem  . Miałem ambicje
artystyczne , a przy dalszym szkoleniu zostałbym co najwyżej rzemieślnikiem .
 Pozdrawiam .
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: Quent w 2019-02-15 | 16:58:02
Witam .
           Czytam bardzo uważnie wasze wypowiedzi i zdziwiło mnie ,ze polecacie ogniskowe
 tak niskie . To ja chyba popełniam błąd bo stosuję ogniskowe i obiektyw tzw. portretówke .
   Moja wiedza fotograficzna jest wiekowa . Pasjonowałem się fotografią jakies 30ści lat temu .
 Dużo się szkoliłem , każdą fotkę opisywałem ,uczestniczyłem w warsztatach ,o własnej ciemni nie wspomnę .
Po jakimś czasie stwierdziłem ,ze ,,bozia " nie dała i zrażony zrezygnowałem  . Miałem ambicje
artystyczne , a przy dalszym szkoleniu zostałbym co najwyżej rzemieślnikiem .
 Pozdrawiam .

Portretowki to w sumie całkiem spory zakres ogniskowych, różnie się je definiuje. Jednak głównie cel jest taki aby, poza głębią ostrości, nie zniekształcać perspektywy co miałoby niekorzystny wpływ na wygląd osoby portretowanej. Za długa ogniskowa da płaską facjatę za krótka zniekształci w drugą stronę. Tak czy siak efekt będzie zauważalny i zawsze zły.
Jednak jak portretujesz elementy drewniane to takiego zagrożenia nie ma.
Polecałem krótkie ogniskowe bo ktoś narzekal ma niewielka ilość miejsca



Pzdr.
Q
www.elipsa.info
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: seler w 2019-03-04 | 15:48:55
Dużo się szkoliłem , każdą fotkę opisywałem ,uczestniczyłem w warsztatach ,o własnej ciemni nie wspomnę .
Po jakimś czasie stwierdziłem ,ze ,,bozia " nie dała i zrażony zrezygnowałem  . Miałem ambicje
artystyczne , a przy dalszym szkoleniu zostałbym co najwyżej rzemieślnikiem .
 Pozdrawiam .

Ja po zrozumieniu dokładnie tego samego zaprzestałem silenia się na "artyzm" i odzyskałem frajdę z robienia zdjęć I teraz po prostu robię zdjęcia gdy mi się chce, gdy mi się podoba i jak mi się podoba, bez "parcia na szkło".
Co jakiś czas składam trochę wybranych pstryków w fotoksiążkę żeby nie przepadły gdzieś na dyskach i przynajmniej od czasu do czasu ktoś sobie poogląda jak wpadnie w gości :)
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: Łukasz Giergasz w 2019-03-04 | 17:13:26
Cytuj
a przy dalszym szkoleniu zostałbym co najwyżej rzemieślnikiem
- to jest jedna z moich najważniejszych zasad życiowych, skupić się na byciu rzemieślnikiem, dobrze robić swoje. Pasja pasją ale z reguły pasjonaci nigdzie nie dochodzą. Co najwyżej jasny szlag ich trafia ;-)
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: Quent w 2019-03-04 | 17:16:16
Ale pasja czy hobby to jednak co innego niż rzemieślnik. Mając takie hobby nigdzie nie musisz dojść. Robisz to bo sprawia Ci to radość. Dlatego ważne jest aby hobby nie zmieniło się w pracę bo to zwykle zabija całą ideę
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: Acar w 2019-03-11 | 06:05:05
Pany poradźta cuś. Potrzebna lampa do canona 1200. Nie musi być nowa. Powinna być tania. Raz w miesiącu 10 zdjęć wnętrza.
Ja myślałem że to się kupuje, zakłada i wio ale już widzę że byłem w błędzie i sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Blendka z białej kartki nie wygląda profesjonalnie.
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: Łukasz Giergasz w 2019-03-11 | 07:03:29
Yongnuo YN560III (są nowsze) z wyzwalaczem RF603 - bez TTL ale w manualu działa. Dokup najtańszy statyw, uchwyt do lampy na statyw i parasolkę.
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: RadekJ w 2019-03-11 | 07:09:24
Pany poradźta cuś. Potrzebna lampa do canona 1200. Nie musi być nowa. Powinna być tania. Raz w miesiącu 10 zdjęć wnętrza.
Ja myślałem że to się kupuje, zakłada i wio ale już widzę że byłem w błędzie i sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Blendka z białej kartki nie wygląda profesjonalnie.
Yongnuo. Bardzo fajne odpowiedniki Speedlightów robią. Kup do tego statyw z uchwytem i parasolkę i wyzwalacz radiowy i możesz odpalać ja zdalnie. I masz fajne miękkie światło którym możesz ręcznie sterować.

Są wersje zgodne z TTL jeśli wolisz strzelać z korpusu.

No i możesz je łączyć w systemy na jednym wyzwalaczu (jeśli kupisz wersję z wbudowanym odbiornikiem).

Chłopaki z Fripers.pl mają zazwyczaj na stanie kilka wariacji.
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: RadekJ w 2019-03-11 | 08:31:11
Haha chyba z Łukaszem pisaliśmy te posty w tym samym momencie :) Jak widać nie jestem sam w tej opinii :)
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: Acar w 2019-03-11 | 08:47:40
Podrzućcie linka z jakimś wyjaśnieniem co to te wyzwalacze itp. Manual to jeszcze nie dla mnie chyba.
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: VelYoda w 2019-03-11 | 09:31:23
Możesz dzięki temu zastosować doświetlanie planu zupełnie z innego miejsca niż fotografujesz.
Dołączając dodatkową lampę możesz np rozświetlić tło, co zlikwiduje ostre cienie.

https://fotoblysk.com/strobing-poradnik-budzetowe-blyskanie/
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: Łukasz Giergasz w 2019-03-11 | 11:30:53
Acar - ten manual to banał - ustawiasz aparat na tryb M, czas na 1/250, ISO na 100 albo jak możesz to niżej, przesłonę dowolnie (oczywiście ma to wpływ na ustawienie "mocy" lampy), balans bieli (WB) na "piorunka" czyli na światło z flasza, zapinasz wyzwalacz na sanki w aparacie (lampy YN mają wbudowany odbiornik który działa z wyzwalaczem), włączasz lampę i wyzwalacz (w instrukcji masz podane jak to sparować - ogólnie to powinno się samo widzieć) i pstrykasz. Testowo robisz kilka fotek na początek celem ustawienia mocy lampy np. na 1/2 albo 1/4 - ja włączam sobie w podglądzie zdjęć histogram i dzięki temu widzę czy jest ok. Dawaj jakim sprzętem dysponujesz to coś doradzimy.
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: Acar w 2019-03-11 | 11:52:16
Canon eos 1200. Zależy mi na tym by to było jak najmniej obsługowe. Zapinam i jadę. Żadnych parasolek. Creatve auto to max co potrafię. ;D
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: Dentarg w 2019-03-11 | 12:18:18
Jak chcesz w automacie to lampa z TTLem (np Stroboss 60 od Quadralite). Parasolka to dobra sprawa, będziesz miał bardziej miękkie światło. Ale zależy tez jak duże wnętrza fotografujesz, bo mała lampka może nie dać rady.

Ale manual to banał. Jak ktoś wcześniej pisał. Ustawiasz aprata na xsync (w tym canonie pewnie 1/200), ISO 100 (ale jak duże pomieszczenie to może będziesz musiał wyżej). A przesłona w zalezności od tego jaką chcesz mieć głębię ostrości. Pewnie do zdjęć takich to f11 najmniej, dlatego mała lampka może nie dać rady.

Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: Łukasz Giergasz w 2019-03-11 | 12:56:23
Acar - a co chcesz fotografować? Lampa bezpośrednio na sankach to z reguły najgorsze miejsce. Brak dyfuzora (parasolka) to ostre światło dające mocne cienie - takie światło jest brzydkie. Spróbuj z zestawem jaki opisałem, na potrzeby fotografii warsztatowej to się sprawdza, czasem dokładam drugą lampę - masz właściwie tylko jedno ustawienie w aparacie. Jeżeli dysponujesz tylko obiektywem 18-55 (kit) to spróbuj od przesłony powiedzmy F5,6 do F9, może F11 jeżeli chcesz większą głębię ostrości (żeby więcej kadru było ostre) - chociaż w małych pomieszczeniach to to szkło już chyba przy F5,6 nie rozmyje tła. Jeszcze raz - nie zakładaj lampy bezpośrednio na sanki tylko świeć z boku przez dyfuzor. Tu masz przykład zdjęcia zrobionego gorzym aparatem niż Twój z jedną lampą z boku przez parasolkę.
(https://imagizer.imageshack.com/v2/800x600q90/923/CyItHZ.jpg)
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: KolA w 2019-03-11 | 13:00:09
Panowie, to i ja przy okazji zapytam. Mam starą lustrzankę cyfrową która nie ma wyzwalacza lamp RC. Mam też lampę Metz 48 AF-1 która nie ma fotoceli ale może działać w trybie slave.
Jak to zdalnie wyzwolić? Dam fotocelę to muszę wbudowaną lampą błysnąć co nie zawsze jest porządane. Wyzwalacz radiowy czy wyzwalacz na podczerwień? W sumie bardziej chcę tak żeby zobaczyć czym to się je więc czysto dla zabawy a więc i koszta mocno ograniczone.
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: Łukasz Giergasz w 2019-03-11 | 13:06:28
Kola - jak lustrzanka ma sanki to możesz normalnie podpiąć wyzwalacz a do lampy odbiornik - bezkosztowo się jedna nie da.
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: KolA w 2019-03-11 | 13:11:28
No tak, to wiem, że wyzwalacz pod sanki. Nie bawiłem się jednak tym nigdy. Rozumiem, że np z TAKIM (https://allegro.pl/oferta/wyzwalacz-radiowy-do-lamp-pt-04-nadajnik-odbiornik-6938036243) wyzwalaczem lampa działa w trubie M i wszystkich ustawień dokonuję na samej lampie?
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: Acar w 2019-03-11 | 13:19:07
Obiektywy mam 10-18 i 18-55. Robię zdjęcia wnętrz. A właściwie mebli albo schodów które zrobię. Domyślam się że parasolka robi robotę tylko nie uśmiecha mi się jeszcze ciągnąć dodatkowy towar. Ma być w miarę schludnie. du*y nie musi urywać. Jak was czytam to widzę że w czarnej d... jestem. Nie mam pojęcia co z czym się je.
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: VelYoda w 2019-03-11 | 13:26:10
Ja też nie mam pojęcia, ale słowo nadajnik/wyzwalacz znam, odbiornik też, lampa błyskowa i dyfuzor.
Na końcu jest pstryk i albo mi się podoba albo nie ;)
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: KolA w 2019-03-11 | 13:33:23
W canonie masz chyba już e-ttl czyli zdalne wyzwalanie błysku. Kup lampę, która obsługuje ten tryb (ja mam Metz 48 AF-1 i on to ma, koszt nowej to około 420zł a używki tańsze). Zamiast karteczki - w tym metz jest wbudowana - kupujesz plastikowy dyfuzor i podstawkę żeby lampę postawić w pasującym Ci miejscu. Co byś nie zrobił to z zewnętrzną lampą uzyskasz 100x lepsze efekty niż z wbudowaną.
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: Łukasz Giergasz w 2019-03-11 | 13:35:07
Kola - ano tak - powinno działać. Ustawienie samej lampy to tylko jej moc. Jedno, dwa zdjęcia próbne i gotowe.
Acar - schody i wnętrza powiadasz, to może być bida z jedną małą lampą. Szczególnie przy braku światła dziennego. Obiektyw 10-18 (z Canona jak mniemam) to całkiem fajne szkło i jeżeli nie chcesz się bawić w rozbudowywanie zestawu oświetlenia to radzę wykorzystywać światło dzienne. Rób zdjęcia w RAWIE i naucz się prostych funkcji w jakimś darmowym programie do edycji tego formatu. Czasami wystarczy przesunąć 3 suwaki (np. w Lightroomie) - ściągasz w dół światło, podbijasz cienie, odznaczasz korekcję aberracji dla Twojego szkła i wystarczy. Zawsze dbaj o właściwy balans bieli. Zdjęcia zrobione schodom po ich montażu o 22 przy świetle z halogenów budowlanych raczej będą odstraszały.
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: RadekJ w 2019-03-11 | 13:37:48
Jeśli BARDZO upierasz się na lampie na sankach to odbij ją chociaż od sufitu, to zmiękczy światło.


Ale tak jak pisałem ja i inni przedpiścy: zainwestuj w jakiś zmiękczacz światła, parasolka kosztuje grosze i daje radę. Tak, to dodatkowe klamoty ale bez tego będzie bida.
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: Acar w 2019-03-11 | 13:43:24
Staram się. Ale dużego wyboru w tym nie mam. Umawiam się z klientem. Nie będę do niego dzwonił rano że mi dziś pogoda nie odpowiada. Odpalam allegro i szukam. O odbijaniu wiem. Dlatego do tej pory przykładałem blendkę z wizytówki :) to nie jest tak że nie mam o zdjęciach zielonego pojęcia. Po prostu widzę że stała lampa to g... szukam taniej alternatywy. Nie zamierzam focić wesel. Dla 10 zdjęć w miesiącu nie chcę inwestować 2k.
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: VelYoda w 2019-03-11 | 13:44:01
Wydaje mi się, że nawet sama lampa na statywie z dyfuzorem, podniesiona do 2m powinna dać lepsze efekty na schodach.
Nie będzie błysku w poziomie tylko lekko z góry i miękko.
Szykuje się fajna zabawa.
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: RadekJ w 2019-03-11 | 13:51:03
Dla 10 zdjęć w miesiącu nie chcę inwestować 2k.
https://fripers.pl/p/zestaw-reporterski-statyw-uchwyt-do-lampy-b-parasolka-freepower/ - 69 zeta
https://fripers.pl/p/lampa-reporterska-yongnuo-yn-560iv/ - 290
https://fripers.pl/p/wyzwalacz-lamp-1-x-rf-603ii-dla-canon-yongnuo/ - 79.
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: Acar w 2019-03-11 | 13:54:03
https://allegro.pl/oferta/yongnuo-yn-560-iii-wbudowany-odbiornik-rf-603-5955616659?utm_source=google&utm_medium=cpc&gclsrc=aw.ds&ev_campaign=_ELKTRK_PLA_Fotografia&ev_adgr=Lampy+błyskowe&gclid=EAIaIQobChMItrPQkpD64AIVjg8YCh0mvAWvEAQYASABEgLU-vD_BwE
Da radę? Podłączę i błyśnie?
Weźcie odbijcie od tych parasolek.  ;D
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: RadekJ w 2019-03-11 | 14:05:12
Da radę, ale kontrola manualna.
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: Acar w 2019-03-11 | 14:20:45
I na jakiej zasadzie to działa? Jaśniej ciemniej? Za wcześnie za późno? Co ją wyzwala? Do tej pory myślałem że wpinam w szynę i aparat daje impuls. A tu takie zagadki.
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: KolA w 2019-03-11 | 14:26:09
wpinam w szynę i aparat daje impuls
I dokładnie tak jest. I to jest tryb manualny. Aparat daje impuls i lampa błyska. Jeśli jednak masz w stopce aparatu wpiętą lampę dedykowaną albo zdalnie lampa z aparatem gadają ze sobą wówczas parametrami lamby (zoom, siła błysku, czas itp) możesz sterować z poziomu aparatu.
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: RadekJ w 2019-03-11 | 14:27:12
I na jakiej zasadzie to działa? Jaśniej ciemniej? Za wcześnie za późno? Co ją wyzwala? Do tej pory myślałem że wpinam w szynę i aparat daje impuls. A tu takie zagadki.
Dwa główne parametry: siła błysku i synchronizacja z pierwszą lub drugą kurtyną.
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: KolA w 2019-03-13 | 07:24:13
No to zakupiłem te wyzwalacze radiowe. Są OK! :D
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: seler w 2019-03-13 | 09:27:29
BTW Panowie (I Panie?) Jakby ktoś potrzebował do warsztatu parasolki, statywy, boom,  softbox 40x40, metrową oktę, blende 5w1 dużą, barn gates z filtrami kolorowymi I honey comb (nie wiem jak to po polsku) , podstawę podwójną I pojedyńczą pod żarówki błyskowe światłomierz analogowy.

To mogę to odstąpić w rozsądnej cenie. Wala się to u mnie na strychu nieużywane I nie widzę w perspektywie żebym się miał tym kiedyś w dającym się przewidzieć czasie tym bawić.

Mam jeszcze dużego softa I lampę studyjną ale to może zostawię, bo a nuż może kiedyś jakieś zdjęcie zrobię..? No chyba że ktoś mnie przekona :)
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: Quent w 2019-03-13 | 09:39:53
boom

Jaki masz ten boom i ile za niego?

boom

j.w.

Dzięki
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: seler w 2019-03-13 | 09:44:26
To jakieś chińskie bele co, może ma z 1,2m. Tak czy inaczej szczerze mówiąc wolałbym się pozbyć wszystkiego na raz niż drobić po kawałku...
Może jakaś wymiana barterowa :)

Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: KolA w 2019-03-13 | 09:49:09
Ewentualnie mógłbym zainteresować się statywem lum dwoma. Jeśli Ci się chce to pyknij zdjęcie i podaj cenę :)
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: seler w 2019-03-13 | 10:08:15
Zrobię wieczorem galerię ze wszystkim co jest I dam linka. Ale pierwszeństwo ma zakup całości :) albo przynajmniej większości, ja to muszę ze strychu na działce wytargać to więcej na paliwo stracę niż wezmę za takiego jednego czy drugiego grata :) Brać całość nie wybrzydzać :) Może jeszcze analoga nikona fg20? Nikkor 50 1.4D? 105 2.5 AiS? sigma 24 2.8 Macro? :))
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: seler w 2019-03-13 | 10:09:00
Plecak tarmac albo torba toploader2 lowe'a? :))
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: KolA w 2019-03-13 | 10:10:54
Mnie się nie pali, jak się znajdą inni chętni to możesz wtedy żeby za jednym razem więcej ogarnąć.
Plecak? no to dopisz też cenę i dokładnie model :)
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: seler w 2019-03-13 | 10:19:42
Spoko, będzie w galerii coby nie śmiecić tutaj. Całość (bez lampy studyjnej) jak powyżej zamienię za jeden obiektyw fujion 35 1.4 :) Czyli jak za darmo :)
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: seler w 2019-03-14 | 10:09:16
Tu wrzuciłem graty: https://kornikowo.pl/gallery/?su=user;cat=114;u=605

Komplet do studia tj statywy, parasolki, softbox, octapodstawy, swiatlomierz, blenda najchętniej oddam w całości za 300zl.

Oprócz tego co na zdjęciach rozwazam jeszcze

Nikkor 50 1.4D stan perfect z pudełkiem 800zl
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: MrReset w 2019-03-14 | 10:35:20
kurcze - gdybym miał gdzie to trzymać to z chęcią bym wziął zestaw

ale dziewczę to mnie za drzwi wystawi bo już tarcicę nawet pod łóżkiem trzymam i na balkonie i w salonie :/

Jak nikt się nie zgłosi to może się skuszę - najwyżej w firmie będę trzymał - choć już kilka dech jesionowych też tam leży pod biurkiem ;)
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: meeck w 2019-03-14 | 17:57:46
RadekJ,
Gdzieś pisałeś, że nie można mieszać źródeł światła, ledów. Dlaczego ? Nie zauważyłem negatywnych skutków. Mam jedną lampę 3kK i drugą 4kK + do tego zimne świetlówki od góry.
Jak ustawię balans bieli to wychodzi dobrze. Chyba dobrze...
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: RadekJ w 2019-03-15 | 08:26:57


RadekJ,
Gdzieś pisałeś, że nie można mieszać źródeł światła, ledów. Dlaczego ? Nie zauważyłem negatywnych skutków. Mam jedną lampę 3kK i drugą 4kK + do tego zimne świetlówki od góry.
Jak ustawię balans bieli to wychodzi dobrze. Chyba dobrze...

Możliwe że akurat robisz takie zdjęcia gdzie tego zbytnio nie widać. Spróbuj zrobić zdjęcie czegoś białego. Przy 3 źródłach światła o różnej barwie będziesz miał 3 odcienie bieli.

Dodatkowo dochodzi jeszcze kwestia pokrycia spektrum światła. LEDy mają praktycznie pełne pokrycie, podczas gdy świetlówki (pomijając te stricte fotograficzne) mają bardzo często "dziury" w spektrum. W takiej sytuacji niektóre barwy będą wychodziły nienaturalnie.
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: Chaczins w 2019-03-21 | 00:29:25
Panowie,
kiedyś ktoś co ma coś wspólnego z fotografią powiedział mi, że aparat którym wykonałem poniższe zdjęcie nie nada się. To stara wysłużona Sony A200. Faktycznie, na tamtych fotkach widać było szumy, itp. Teraz wydaje mi się że jest lepiej, ale ja sie gówno znam.
Pytanie więc brzmi:
Czy widać jakieś szumy, nieprawidłowości w pracy aparatu? Czy ten sprzęt sie nada na cykanie fotek produktów, czy widac na nim jakieś techniczne fuszery?
Nie proszę o ocenienie balansu bieli, kadru, światła, cholera wie czego :D Wiem ze to leży, do poprawy, itepe. Nie oceniajce fotografa, postarajcie się ocenić aparat czy widać coś co go dyskwalifikuje?


(https://kornikowo.pl/gallery/2/224-210319002845.jpeg)
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: amciek w 2019-03-21 | 06:36:50


ale ja sie gówno znam.

Ja też, ale szumi jak cholera. Kwiatek z tyłu jest nieostry ;).
Ciekawi mnie co powiedzą fotoonanisci.
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: bartsmetkowski w 2019-03-21 | 07:36:54
detale sa ziarna nie widac, dla mnie spoko... ale ja ni onanista pomimo posiadania canona ze szklem L ;-)
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: KolA w 2019-03-21 | 07:51:25
Ja też się gówno znam ale zdaje mi się, że szumy powstają (przede wszystkim) przy braku światła a tym samym wysokim ISO. Moim skromnym zdaniem przy odpowiednim świetle i A200 potrafi zrobić ładne zdjęcie.
Tutaj szumów raczej nie widać ale też nie jestem aż takim onanistą ;)
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: bartsmetkowski w 2019-03-21 | 08:04:35
Chaczins,
jak Kola mowi, duzo swiatla i przy aparacie takiej klasy zapominasz o szumach
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: Fulicarius w 2019-03-21 | 08:14:42
Dokładnie.
Na tym zdjęciu szumów nie widać.
Jak napisał Kola - powoduje je wysokie ISO i brak światła. O ile w topowych aparatach z górnej półki ISO 1200 i większe daje w pełni akceptowalne rezultaty, tak w tych amatorskich "głupiopstrykach" nie warto podnosić się powyżej 200 :)
Do poczytania :)
https://fotoblogia.pl/3874,5-prostych-metod-jak-unikac-szumow-na-zdjeciach
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: KolA w 2019-03-21 | 08:18:39
A zawsze taniej dokupić do takich fotek jak Twoje lampę niż zmieniać aparat na najnowszy model :)
Co innego kotleciarze ale tutaj jak walisz fotkę w domu/warsztacie gdzie bez problemu masz od czego odbić światło to ja bym poszedł w tę stronę.
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: ozi w 2019-03-21 | 08:21:29
Mój wuja jest zawodowym fotografem. Studio, wystawy (przy okazji taternik, członek klubu Monokl) itp. Nieważne co dostał do ręki, nieważne co fotografował zawsze uzyskiwał zaje**sty efekt.
Nie przejmuj się aparatem. Szumów pozbędziesz się ustawieniami a nie zmianą sprzętu.

A fota bardzo ładna  :)
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: seler w 2019-03-21 | 08:40:39
Jak powiedziano, zdjęcie robi światło I oko a nie aparat a dobre zdjęcie da się zrobić I pudełkiem po butach ;)
Oczywiście lepszy sprzęt ułatwia ale nie zastępuje. To że ktoś zapełni warsztat festoolami to nie znaczy że będzie z niego dobry stolarz.

Lampy (nie muszą być studyjne), statyw i da się wszystko. Przypominam że mam na zbyciu zestaw który by Ci pomógł za psi pieniądz :)
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: RadekJ w 2019-03-21 | 08:51:53
Dobrze jest, powiedz temu komuś żeby swoją opinię w zad sobie wsadził :)
Sam do niedawna robiłem Canonem 20D który ma circa 12 lat.

Ja powtórzę to co koledzy powyżej: dużo światła i nie będzie szumów :) nie wyjeżdżaj z ISO powyżej 200 i będzie cacy. Ew. zaopatrz się w Noise Ninja lub coś pokrewnego do odszumiania, tyle że tam zawsze jest trochę straty na jakości.
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: RadekJ w 2019-03-21 | 08:58:07
Tak trochę obok tematu: nie wiem kto z Was zna, ale jest paczka fajnych wtyczek które Google swego czasu udostępniał za darmo, NIK collection.

Teraz przejęło to DxO i sprzedaje pod swoją marką. Jeśli ktoś jest zainteresowany to mogę wystawić instaluję w darmowej wersji od gugla.
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: meeck w 2019-03-21 | 09:30:25
Ew. zaopatrz się w Noise Ninja lub coś pokrewnego do odszumiania
Fajny i niedrogi program do takiej zabawy to jest Corel AfterShot, dawniej Bible pro. Zawiera różne wtyczki do korekcji,  w tym do odszumiania. Kiedyś testowaliśmy różne programy i AfterShot dawał najlepsze rezultaty odszumiania.
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: ozi w 2019-03-21 | 09:38:40
Ale Chaczins wszystko poustawia i doświetli i nie będzie szumów  ;D
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: fyme w 2019-03-21 | 09:59:20


To że ktoś zapełni warsztat festoolami to nie znaczy że będzie z niego dobry stolarz.


Bluznierca! Przecież wszyscy wiedzą że bez domino nie da rady! ;D
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: seler w 2019-03-21 | 10:08:17


Bluznierca!

Zaraz tam... Ja zwykły ignorant.
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: meeck w 2019-03-21 | 10:24:47
Sam do niedawna robiłem Canonem 20D który ma circa 12 lat.
Akurat Canon 20D ma bardzo małe szumy. Pamiętam, że w jego czasach miał małą rozdzielczość za co był krytykowany ale za to nie miał szumów. Dzięki temu iso 6/12 tys bez problemu było osiągalne. Oczywiście prawie wszyscy  cmokają tylko na rozdzielczość....
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: RadekJ w 2019-03-21 | 11:12:40


Akurat Canon 20D ma bardzo małe szumy. Pamiętam, że w jego czasach miał małą rozdzielczość za co był krytykowany ale za to nie miał szumów. Dzięki temu iso 6/12 tys bez problemu było osiągalne. Oczywiście prawie wszyscy  cmokają tylko na rozdzielczość....

Chyba Ci się Canony pomyliły :) on max ISO ma 3200 :)
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: Quent w 2019-03-21 | 11:14:28
Sam do niedawna robiłem Canonem 20D który ma circa 12 lat.
Akurat Canon 20D ma bardzo małe szumy. Pamiętam, że w jego czasach miał małą rozdzielczość za co był krytykowany ale za to nie miał szumów. Dzięki temu iso 6/12 tys bez problemu było osiągalne. Oczywiście prawie wszyscy  cmokają tylko na rozdzielczość....

Miałem 20D i nie było jak piszesz. Wysokie ISO skutecznie degradowały obraz.
Juz 3200 było ledwo akceptowalne:
https://www.dpreview.com/reviews/canoneos20d/20
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: meeck w 2019-03-21 | 11:22:59
Fakt, ISO pomyliłem bo już było dawno. Nie zmienia to faktu, że wtedy było to bardzo dobrze. Ja mam 10D i w 2004 roku porównaniu z całą resztą wychodził bardzo dobrze w szumach. 20D miał jeszcze lepiej.
Cytuj
ISO 100 to 400 noise levels are virtually the same (which means very low) and from ISO 800 upwards the EOS 20D is cleaner.
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: gizmo w 2019-03-21 | 22:24:33
Super zdjęcie,  ale te paprochy z deski przed robieniem fotki powinieneś zetrzeć emoji2

Wysłane przez Piotra.

Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: Chaczins w 2019-03-29 | 21:44:10
Gizmo,
foty walone bardziej dla testów samych kadrów, oświetleń, ustawień.

Pany, dzisiaj wykonałem takie tło. Na jednym zdjęciu (tym zrobionym z rogu) jest słaby kard, bo lewa strona ucięta. Zdaje sobie sprawę.... ale wiadomka, to tylko testy.
Mam nadzieję że tym razem jest o wiele lepiej pod względem estetyki tła.

Fotki w ogóle nie dotykane lighroomem czy PS'em, jedynie uciąłem kadr w profesjonalnym Paint.

(https://kornikowo.pl/gallery/2/224-290319213239-2474289.png)

(https://kornikowo.pl/gallery/2/224-290319213545.png)
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: meeck w 2019-03-29 | 21:47:32
Dla mnie tło powinno być bardziej neutealne. Na tych zdjęciach bardziej rzuca się w oczy niż sam obiekt.
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: Łukasz Giergasz w 2019-03-30 | 07:35:59
A moją uwagę coś innego przykuło - deski do krojenia mają być ładne (żeby im ładne foty robić) a żeby były ładne to muszą być proste. Jeżeli klei się deski z krótkich i wąskich kawałków to dlaczego nie dobrać tak przebiegu włókien żeby były najbardziej stabilne jak to tylko możliwe. Skrajne listewki są z przetarcia ćwiartkowego - najbardziej pożądanego a cały środek (buki i orzech czarny?) jak Bóg dał. Na nogi stołu to takie przetarcie rozumiem - ale deska była by stabilniejsza gdyby wszystkie listewki były tak przetarte jak te skrajne (Teak?).
PS. Fota si!
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: marek_b w 2019-03-30 | 08:39:35
Tło dominujące, błąd.
Chyba należałoby zlikwidować cienie pod deską.
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: RadekJ w 2019-03-30 | 14:19:41
Cień pod deską jest jak najbardziej ok, to nie packshot do szparowania.

Ale tło faktycznie odciąga wzrok od głównego obiektu.
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: bartsmetkowski w 2019-03-31 | 10:31:58
zgadzam się z przedmówcami, najpierw widzę tło, po kilku sekundach produkt :)

ogólnie zdjęcie spoko :)
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: KolA w 2019-09-18 | 08:14:00
Trochę wątek odkopię ale chyba nie ma sensu zakładać nowego.
Pytanie: Czy ktoś ma jakieś doświadczenia z namiotami bezcieniowymi? Chciałbym kupić coś przystępnego cenowo na początek i z jakimś oświetleniem. Wiem, do profi to takim zestawom daleko ale godzę się z tym bo nie wiem czy faktycznie tego użyję.
Zastanawiam się czy lepszy będzie sztywny czy taki składany ze szmaty? Czy lepsze lampy wbudowane czy parasolki?
Jakieś pomysły / propozycje / porady?
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: Axo w 2019-09-18 | 08:38:04
Troche sie bawiłem w foto bezcieniowe. Jak wielkie elementy chcesz fotografować  i jaka kwote chcesz wydać na sprzęt.
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: KolA w 2019-09-18 | 08:41:40
Elementy nie wielkie i myślę, że namiot 40cm byłby wystarczający, 60cm to już z duuużym marginesem.
Kwotę jak patrzyłem na allegro to 200-300zł namiot z lampami spokojnie się ogarnie (mówimy o klasie sprzętu amatorskiej!)
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: Axo w 2019-09-18 | 08:51:06
Tutaj masz moje poczatki, obecnie zakonczylem przygode z foto bezceiniowym ( sam nie wiem czy zaczela sie kiedys ;D)

https://bezcien.wixsite.com/bezcien

Na poczatek starczy Ci szmaciany rozkladany i lampki do tego ze swiatlem 5400k.(jesli chcesz isc w swiatlo zastane)
ja jednak namawiam do dokupienia lamp blyskowych np. youngnuo jakis tanich i mozesz zastosowac system wyswalania.

jedna  lampa w Twoim aparacie i jeszcze dwie lampli zewnetrzne i calkiem inna praca.

Jesli chcesz namiot to wysle Ci ;) U mnie lezy i marnuje sie ;)
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: KolA w 2019-09-18 | 08:54:04
Mam jedną zewnętrzną lampę aczkolwiek już nie chce mi się za bardzo pi***zielić z tym. Chcę jak japoński turysta po prostu cyknąć fotę i już. Kiedyś mnie rajcowało operowanie w 100% na manualu w aparacie ale chyba wyrastam z tego już :)
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: Axo w 2019-09-18 | 09:01:09
Rozumiem, prostota i tyle.

Sa fajne male namiociki z wbudowanym oswietleniem, tyle ze male ale daja rade

https://allegro.pl/oferta/namiot-bezcieniowy-led-30w-40cm-do-zdjec-3-tla-8433278877?utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_ELKTRK_PLA_Fotografia&ev_adgr=Wyposażenie+studia&gclid=Cj0KCQjwiILsBRCGARIsAHKQWLM9uPnmG9P9uQ8FO5IXLeubGBISi9njd8c5iZ5_c27ygj4cxJaAqksaAu65EALw_wcB

Wszystko masz gotowe.

Jesli bedziesz chcial mam zwykly namiot rozkladany, do niego mam specjalny trojnog, podstawe regulowana. Moge Ci to wszystko wyslac jesli chcialbys sie pobawic pro ;)
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: KolA w 2019-09-18 | 09:06:35
No i właśnie o takim czymś myślę.
Za propozycję dzięki ale nie będzie mi się chciało nawet rozstawiać tego tałatajstwa :D
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: Axo w 2019-09-18 | 09:09:40
Hehehe mnie tez sie juz nie chce to Ci chce wypchnac ;D heheheeh

no coz moze ktos z forum lapnie bakcyla kiedys w  foto to sie przyda ;D

 Im wiecej swiatla tym mniej oobrobki. ;D
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: Mery w 2019-09-18 | 10:38:26
zaciekawiliście mnie tematem :)

sporo rzeczy z drewna przed obiektywem mnie denerwuje, drewno zabiera światło, zawsze go za mało, lampa słaba i w  rezultacie zdjęcia ciemne i niedoświetlone, a z obróbką i poprawianiem zdjęć też ciężko uczyć się tych programów jak poprawić foto a tu proszę kawał skrzynki i zdjęcia jakieś ładniejsze :) chyba muszę zagłębić się bardziej w temat i coś popróbować zwłaszcza że myślę nad jakąś sprzedażą pi***ół wkrótce  :)
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: KolA w 2019-09-18 | 10:41:43
Mery
ja zakupiłem ten namiot. Jeśli jutro przyjdzie to może zdążę się pobawić bo jak nie to po weekendzie. Dam znać czy i ile to warte ;)
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: Strużyn w 2019-09-18 | 10:52:59
Małe namiociki to się mogą nadawać do biżuterii ..... małych skrzyneczek ..... takich 25 x 25 cm. Do większych rzeczy ... typu deski do krojenia lepiej zaopatrzyć się w choćby takie dwa softboxy z odpowiednią żarówką (żarówka to koszt ok 50 zł).

https://allegro.pl/oferta/softbox-lampa-do-zdjec-bezcieniowych-przenosny-8226461409?utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_ELKTRK_PLA_Fotografia&ev_adgr=Wyposa%C5%BCenie+studia&gclid=CjwKCAjwq4fsBRBnEiwANTahcP5klssPtLXjBWsk2iNsGJ2kWChV8rzJMVIfPSWKklJokppopEGJqRoCg4gQAvD_BwE
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: KolA w 2019-09-18 | 11:04:38
Masz rację ale pozostaje jeszcze tło do ogarnięcia ;)
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: Strużyn w 2019-09-18 | 11:17:51
W zależności od potrzeby kupowałem kawałki papieru sztywnego z Empika, albo ze sklepu dla plastyków w odpowiednim kolorze .... zazwyczaj białe albo czarne.

Możemy też podświetlić same tło .... wtedy uzyskamy efekt .... jakby fotografowany element lewitował :) ... przy pomocy takiego stolika
https://allegro.pl/oferta/stol-do-fotografii-bezcieiowej-60x130cm-produkt-7619720579?utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_ELKTRK_PLA_Fotografia&ev_adgr=Wyposa%C5%BCenie+studia&gclid=CjwKCAjwq4fsBRBnEiwANTahcCROcAK-skiiFFF4anObEEkZh8AbmMD8VdZGjAGolGAdZZCAsOVw9hoCeUQQAvD_BwE
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: Axo w 2019-09-18 | 11:20:51
zaciekawiliście mnie tematem :)

sporo rzeczy z drewna przed obiektywem mnie denerwuje, drewno zabiera światło, zawsze go za mało, lampa słaba i w  rezultacie zdjęcia ciemne i niedoświetlone, a z obróbką i poprawianiem zdjęć też ciężko uczyć się tych programów jak poprawić foto a tu proszę kawał skrzynki i zdjęcia jakieś ładniejsze :) chyba muszę zagłębić się bardziej w temat i coś popróbować zwłaszcza że myślę nad jakąś sprzedażą pi***ół wkrótce  :)

 Lepiej czasem wydac wiecej i doswietlic element niz bawic sie pozniej w obrobke i rzucac qrefy ;D

Swego czasu zakupilem stol bezcieniowy ten wiekszy i aby odpowiednio doswietlic elementy uzywalem 24 lampy naraz :D
Tylko byl poblem bo jak zalaczylem wszystko to instalacja zaczynala wariowac i piszczec ;( Musialem zrezygnowac z lamp.
Teraz kupilbym lampy blyskowe.

Jesli sa chetni to moge pozyczyc ksiazke

https://www.ksiazki-medyczne.eu/fotografia-produktowa-od-przedmiotu-do-martwej-natury-wydanie-rozszerzone-i-zaktualizowane.html?source=googleps&gclid=CjwKCAjwq4fsBRBnEiwANTahcJrIWR3QN2JxMtCvOfBhcvVnFAzNV0nufmj5Dx_p_U33t_0MJ_gfBxoC-Z8QAvD_BwE

Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: KolA w 2019-09-18 | 11:38:03
Wszystko fajnie ale musiałbym drugi blaszak postawić żeby się z takim majdanem rozstawić. Niewątpliwie Twoje rozwiązanie ma zalety ale jak dla mnie również właśnie wadę w postaci miejsca potrzebnego na nie.
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: Axo w 2019-09-18 | 12:13:38
Racja, na fotkach piwnica babci , z ktorej musialem sie ewakuowac ;D Sasiadom swiatlo przygasalo jak wlaczylem calosc ;D
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: Mery w 2019-09-18 | 13:34:54
teraz mnie zaciekawił statyw ;D
Strużyn masz taki ? jak się spisuje ? dwa takie wystarczą do zrobienia ładnego foto powiedzmy deski do krojenia czy świecznika ?
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: Strużyn w 2019-09-18 | 13:58:37
Dwa wystarczą do rzeczy typu deska, skrzynka. Gorzej jak masz np taboret, bo wtedy będzie trochę niedoświetlony od dołu, ale takie rzeczy można jakimiś blendami niwelować ..... Coś kiedyś na allegro kupowałem. Poszukam ..... ja raczej po taniości wtedy poszedłem.

Ja takie dwa sobie zakupiłem:
https://archiwum.allegro.pl/oferta/ag401-studio-foto-przenosne-softbox-60x40cm-statyw-i4338473128.html
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: Łukasz Giergasz w 2019-09-18 | 18:05:52
Siema Korniki-fotografiki! Ja już nie będę opisywał żadnych patentów z mojej pracowni (kupiłem ostatnio lampę ledową Yangnuo ale to bardziej do video) tylko chcę odesłać do zdjęć robionych przez Trolsky'ego - tego gościa od noży. Fotki robi przy świetle dziennym - w lesie na jakimś pniaczku, na mchu albo innym runie. Bajka, po prostu miód malinka. Ponoć nawet ich nie edytuje...foci oczywiście swoje noże i inne knypy ale nic nie szkodzi żeby w takich warunkach fotografować jakieśmniejsze pindelki z drewna - deski do krojenia czy miski. Sam o tym myślę.
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: KolA w 2019-09-18 | 20:14:47
Łukasz,
I to jest najlepsza metoda! Zarówno jeśli chodzi o tło jak i światło! Tylko kurde cała wyprawa po kilka zdjęć? No nie każdy ma na to czas lub nie każdemu z tego jeszcze dukaty lecą ;)
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: piociso w 2019-09-18 | 20:57:45
Dobry obiektyw to podstawa tzw "jasny". przysłona 1,4
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: KolA w 2019-09-18 | 21:00:01
Ale nic tak nie odcina tła jak mój tele 70-300 emoji23
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: piociso w 2019-09-18 | 21:02:23
tło najlepiej odcinają /rozmazują/ obiektywy do krajobrazu. Mam np Sigmę z szerokim kątem - pięknie rysuje.
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: KolA w 2019-09-19 | 14:37:16
OK, namiot przyszedł.
Pierwsza uwaga jest taka, że 40x40 to za małe :)
Bierzta większe :D
Zalety!
Małe i kompaktowe po złożeniu! Światło regulowane. Dla mnie OK

Na szybko taki strzał (ale naprawdę na szybko bo w pracy jestem ;) )
Oczywiście podstawowy błąd do obiektyw makro ale będzie czas to będzie zabawa ;)

(https://kornikowo.pl/gallery/4/2-190919143607.jpeg)
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: Strużyn w 2019-09-19 | 14:50:19
Zwiększyłbym przesłonę .... bo stolik wyszedł nieostro, ale ogólnie OK :)
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: meeck w 2019-09-19 | 15:06:20
Jak robicie studio to mam lampę błyskową Quadralite Up! 200 do odstąpienia za niewygórowaną kwotę. Lampa prawie nowa, użyta dosłownie parę razy. Teraz leży i czeka na kogoś kto z niej skorzysta lepiej niż ja.
Lampa jest taka jak tu: http://quadralite.pl/studio-swiatlo-blyskowe/58-lampa-studyjna-quadralite-up (http://quadralite.pl/studio-swiatlo-blyskowe/58-lampa-studyjna-quadralite-up)
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: RadekJ w 2019-09-19 | 19:27:10
Zdefiniuj "niewygórowaną kwotę"? :)
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: meeck w 2019-09-21 | 12:04:05
Za tą lampę chcę 270 zł.
Zrobiłem nowy wątek w bardziej odpowiednim dziale https://kornikowo.pl/sprzedaj/lampa-blyskowa-studyjna-quadralite-up!-200 (https://kornikowo.pl/sprzedaj/lampa-blyskowa-studyjna-quadralite-up!-200)
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: Chaczins w 2020-01-09 | 20:38:11
Zaopatrzyłem się w bezlusterkowiec, świecidełko, a teraz zaopatruje się w cierpliwość.
Strzelane w nocy przy jednym świetle, więc poważne deficyty jasności - ale podoba mi się ta fotka. Ma klimat.

(https://kornikowo.pl/gallery/5/224-090120203756.jpeg)
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: hycel w 2020-01-09 | 20:51:30
Witam .
 ,,Kola " powiedział ,ze nie chce mu się pie>>>,i chce jak japoński turysta .
 Według mnie ta się nie da . albo wóz albo przejazd . Jeżeli to ma być dobre to musi
kosztować prace i czas ,nie zawsze pieniądze .
Ja wydałem nie małe kwoty na statywy lampy ,parasolki i inne studyjne pi***oły .
Teraz gdy mam zrobić jakąś fotkę i myślę ile godzin mi zajmie przygotowanie studia, to mnie ciarki biorą i
 pstrykam ! z ręki .
 Pozdrawiam .
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: KolA w 2020-01-09 | 20:58:38
@hycel pogubiłem się. No to się da czy nie? Bo piszesz, że się nie da i że tak robisz emoji16
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: hycel w 2020-01-09 | 21:01:48
Witam .
 Oczywiście ,ze się da ,ale to wymaga ogromnego nakładu czasu , czy skórka warta wyprawy?.
  Mimo ,ze się pogubiłeś i tak Cię bardzo lubię! .
 Pozdrawiam .
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: KolA w 2020-01-09 | 21:15:57
I ja Ciebie lubię :)
Myślę, że bez odpowiedniego nakładu czasu to nie da się nigdy.
Używając sprzętu pro też potrzeba czasu na rozstawienie, ustawienie i potem obróbkę.
Mi się wydaje, że trzeba jeszcze brać uwagę co finalnie potrzebujemy bo jednak zupełnie inne zdjęcia będą do druku, a inne do internetu. Inne zdjęcia do żurnala a inne do sklepu internetowego.
@Chaczins myślę, że nawet wieczorem z jedną lampą można uzyskać lepsze efekty. Postaw na statywie aparat, pobaw się manualnymi ustawieniami, podbij ISO w granicach rozsądku (te są różne dla różnych aparatów), wydłuż ekspozycję i coś wyciągniesz więcej.
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: hycel w 2020-01-09 | 21:22:07
Witam .
   KURCZE  jak On (KOLA) mądrze prawi .
 Pozdrawiam .
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: VelYoda w 2020-01-09 | 21:27:19
@Chaczins a co kupiłeś?
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: Chaczins w 2020-01-09 | 21:31:53
@Chaczins a co kupiłeś?

Canon EOS M100 bo akurat w promce był, a ja szukałem bezlusterkowca :)


Kola, ja to wszystko wiem :) Ale mi się ta fotka podoba.
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: KolA w 2020-01-09 | 21:35:35
Ale mi się ta fotka podoba
Aaa OK. Rozumiem. Tez miałem okres zaprzeczenia ;)
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: tedeski w 2020-01-10 | 17:23:35
Canon EOS M100 bo akurat w promce był, a ja szukałem bezlusterkowca :)

Od ponad roku używam EOS M10, jestem bardzo zadowolony. Przesiadłem się z lustrzanek (40d i 350d), zachowałem większość obiektywów.
Brakuje mi w nim jedynie możliwości podłączenia zewnętrznej lampy (nie ma sanek ani PC), ale udało się oragnąć wyzwalanie lamp na fotocele błyskiem tej wbudowanej, więc jak trzeba, to można :)
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: Chaczins w 2020-01-11 | 12:10:13
tedeski, a z jakim obiektywem Ci sie najlepiej pracuje?
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: tedeski w 2020-01-11 | 17:38:26
tedeski, a z jakim obiektywem Ci sie najlepiej pracuje?

Hm. Najczęściej używam chyba Canon 50/1.8, a najbardziej lubię efekt z radzieckich manualnych Mir (37mm), Helios (50mm) i Jupiter (135mm), są ze mną od czasów przedcyfrowych.
Mam jeszcze Tokinę 12-24, Canon 28-105 i 100-300USM, Sigmę 135-400, kitowy z tego M10 i świetną, ale do naprawy Tokinę 100/2.8 macro.
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: Chaczins w 2020-01-13 | 13:21:25
Najczęściej używam chyba Canon 50/1.8
podrzuciłbyś foty drewna / desek z tej stałki?
własnie nad nią sie zastanawiam, przy crop factorze 1.6  w tym moim M100 wychodzi mi efektywne 80mm ; w porównaniu do kitowego 72 zysk wyby niewielki, ale jego jasnosc jest o wiele lepsza, i podobno to legendarny obiektyw na canony.
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: Łukasz Giergasz w 2020-01-13 | 23:13:22
Legenda tego obiektywu jest taka, że jest po prostu tani (i dobry). Jak na obiektyw oczywiście ;-)  Chcesz fotki drewna to masz:
(https://imagizer.imageshack.com/v2/640x480q90/922/TqN1ut.jpg)
Kiedyś używałem go o wiele częściej.
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: RadekJ w 2020-01-15 | 11:33:34


Legenda tego obiektywu jest taka, że jest po prostu tani (i dobry). Jak na obiektyw oczywiście ;-)

Tzw nifty-fifty (czyli 50/1.8) po prostu ma powalający stosunek cena/jakość.

A jeśli chcesz jeszcze taniej to masz też obiektywy Yongnuo w takich samych parametrach jak Canonowskie, chociaż ustępują im trochę (ale niewiele) pod kątem obrazka.
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: Łukasz Giergasz w 2020-01-19 | 21:53:20
Dopowiem tylko, że ten obiektyw (Canon 1,8) - jak dla mnie oczywiście - nie istnieje bez korekcji w Lightroomie. Słaby kontrast i to naprawdę widać w większości sytuacji. Edycja znacząco poprawia sprawę ale mimo wszystko. Ale ogólnie to klasyk i warto go kupić.
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: pinkpixel w 2020-01-19 | 22:22:04
tessar uber ales ! :)
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: RadekJ w 2020-01-20 | 00:32:44
tessar uber ales !
tylko z AF u niego już gorzej ;)
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: pinkpixel w 2020-01-20 | 09:04:39
tylko z AF u niego już gorzej
masz rację, o tym nie pomyślałem :), miałem tylko jeden obiektyw z AF może dlatego :)
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: RadekJ w 2020-01-20 | 10:46:42
Mi przypomina że mam dwa obiektywy Zeissowskie od leciwej Exacty 500... Teraz tylko muszę wykminić jak je zamontować na współczesny korpus.
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: pinkpixel w 2020-01-20 | 11:06:30
miałem, mój drugi aparat to był, ale z pancolarem 2,0 nie z tessarem, ukradziony :(
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: pinkpixel w 2020-01-20 | 11:09:56
Teraz tylko muszę wykminić jak je zamontować na współczesny korpus.
kiedyś liczyłem na to że ktoś wpadnie na pomysł i zmontuje takie cyfrowe ustrojstwo (matrycę), która da się montować w kliszakach ... ale nic takiego się nie pojawiło - szkoda :(
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: RadekJ w 2020-01-20 | 11:51:24


kiedyś liczyłem na to że ktoś wpadnie na pomysł i zmontuje takie cyfrowe ustrojstwo (matrycę), która da się montować w kliszakach ... ale nic takiego się nie pojawiło - szkoda :(
Podobno był nawet taki projekt ale upadł bo rozbili się o technologię.
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: KolA w 2020-01-20 | 12:02:08
Ja z kolei zacząłem się rozglądać za czym kompaktowym w systemie m4/3. Dlaczego akurat tak? Ano bo mam parę szkieł w 4/3 i bym sobie adapter dokupił. Miałbym wówczas aparacik turystyczny (ze szkłem z kompletu 14-42) a do zabawy te co mam (makro 35mm, 40-150 i 70-300). Kołacze mi się po głowie Olympus PEN E-PL8
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: tedeski w 2020-01-26 | 22:31:23
kiedyś liczyłem na to że ktoś wpadnie na pomysł i zmontuje takie cyfrowe ustrojstwo (matrycę), która da się montować w kliszakach ... ale nic takiego się nie pojawiło - szkoda :(

Na pomysł ktoś wpadł i długo długo było już tuż tuż za rogiem, nazywało się SiliconFilm.
Kupę lat trzymałem analogowe Canony EOS 3 i 5 w oczekiwaniu, aż się pojawi w sprzedaży, ale niestety nic z tego nie wyszło.

(https://kornikowo.pl/gallery/5/297-260120223103.jpeg)
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: RadekJ w 2020-01-27 | 14:33:44


Ja z kolei zacząłem się rozglądać za czym kompaktowym w systemie m4/3. (...)
Kołacze mi się po głowie Olympus PEN E-PL8

Ja mam dylemat czy wejść w Fujifilm czy właśnie coś z m4/3...

Mój Canon 70D mnie już wkurza bo to jednak wielki kloc.
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: marek_b w 2020-01-27 | 15:16:28
Na pomysł ktoś wpadł i długo długo było już tuż tuż za rogiem, nazywało się SiliconFilm.
Kupę lat trzymałem analogowe Canony EOS 3 i 5 w oczekiwaniu, aż się pojawi w sprzedaży, ale niestety nic z tego nie wyszło.

Produkt: I'm Back®

Czerwiec 2020 planowana sprzedaż, ceny znane. Można się zapisywać.  Planowali sprzedaż w 2018, 2019 teraz w 2020.
Czy coś z tego wyjdzie ?
Nie wiadomo.



Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: Girdian w 2020-03-23 | 17:32:56
Mi przypomina że mam dwa obiektywy Zeissowskie od leciwej Exacty 500... Teraz tylko muszę wykminić jak je zamontować na współczesny korpus.

Jaki jest typ mocowania w tych obiektywach, bo jeśli gwint m42 to są przejściówki/ adaptery z gwintu na canony/nikony. Sam kiedyś używałem takiej przejściówki do obiektywu Pentacon.
Tylko że przy takich przejściówkach nie zawsze jest  pomiar światła no chyba że masz korpus który nie potrzebuje być połączony stykami z obiektywem.

https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&ei=YuV4Xuj-D6L6sAeWz5fACw&q=adapter+m42+na+canon&oq=adapter+m42+na+canon&gs_l=psy-ab.3...34528.36273..38076...0.0..0.130.734.3j4......0....1..gws-wiz.4Ws0nZTkVl8&ved=0ahUKEwjot_rQg7HoAhUiPewKHZbnBbgQ4dUDCAo&uact=5
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: RadekJ w 2020-03-23 | 21:36:32
jeśli gwint m42
Nieee to jest jakiś magiczny wynalazek na bolec zatrzaskowy. Znalazłem nawet na jakimś sajcie w Stanach przejściówki do tego, ale wysyłka była droższa niż sam produkt.
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: VelYoda w 2020-03-23 | 22:29:59
Na alle jest jakiś adapter exakta na canon, jakies 140pln.
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: RadekJ w 2020-03-23 | 22:38:56
A to się widzę trochę pozmieniało.
Aktualnie przymierzam się do zmiany systemu z Canon EF na jakis bezlusterkowiec, więc pod to będę już celował :)
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: Dentarg w 2020-04-01 | 12:37:22
Jak masz szkło EF to możesz przesiąść się albo na Canona z RF (ale na razie są tylko aparaty pełnoklatkowe) albo na jakiegoś soniaka, tylko wtedy musisz dokupić MC-11 - przelotkę Sigmy. Większość szkła Canona działa przy robieniu fotek, nie działa AF przy video (Sigmowskie EFy działają z tą przelotką w każdym wymiarze - foty i video).

Ja mam Sony A6400 (przesiadłem się z Canona 200D) i jestem bardzo zadowolony. Do fotografii warsztatowej wystarczy w zupełności, do video też bardzo dobra opcja szczególnie z obiektywami Sigmy. Z racji tego, że robię też foty przyrodnicze przesiadam się na A6600 i być może dokupię jakiegoś full frame (i tu nie wiem czy Sony A73, A7R3, A7R4 czy może jednego z szumnie zapowiadanych Canonów - R5/R6).

M4/3 do fotografii warsztatowej i video też powinien się nadać, ale do tych aparatów z reguły szkło jest drogie (ceny jak do FF). APS-C wydaje się najlepszą alternatywą. Te małe soniaki lub fujifilmy APC-S są rewelacyjne. Też Canon M6 jest niczego sobie, ale nie wiem dokładnie jak wygląda tam sytuacja z obiektywami i akcesoriami (Sony wydaje się mieć w tym segmencie monopol - APS-C mirrorless - przez co jest mnóstwo akcesoriów do tych aparatów).

BTW, jak ktoś chce mojego A6400 to jest tanio na alledrogo :). Zawsze opcja 150 taniej jak dogadamy się na zakup po za (potworna prowizja dla nich).
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: meeck w 2020-04-01 | 12:45:18
Ja mam Sony A6400 (przesiadłem się z Canona 200D) i jestem bardzo zadowolony.
Ja zrobiłem tak samo. Canon się spóźnił, czekałem długo, ze 3 lata będzie. Bezlusterkowce Canona są duże albo nie ma ją wizjera, itd.
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: RadekJ w 2020-04-01 | 21:49:08
Jak zrobię przesiadkę to po całości - sprzedam cały system w cholerę i kupię inne body plus max 2 szkła.  No i przejściowkę na te szkła od Exacty :)

Akurat zdjęć w warsztacie to będę robił najmniej. Głównie na wyjazdy potrzebuję czegoś mniejszego niż kloc 70D z Tamronem 17-50.
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: meeck w 2020-04-01 | 22:09:54
Ale drogi ten konwerter.
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: RadekJ w 2020-04-01 | 22:24:54
Ale drogi ten konwerter.
Dokładnie, ić pan fch*j, 1/3 ceny aparatu :)
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: Dentarg w 2020-04-02 | 02:02:13
Tak, tylko jak masz szkło EF za 4k a takie samo od Sony to 8k, to ten konwerter drogi nie jest. Jakby był drogi to by się w tysiącach egzemplarzy nie sprzedawał. Nie koniecznie przesiadka na cały nowy system jest opłacalna finansowo i nie zawsze nowe szkło (oprócz RF) jest lepsze niż to co już masz.

Ale jak masz canonowego DSLRa ze szkłem full frame (EF nie EF-S), to jeśli chcesz się przesiadać na mniejszy sprzęt (APS-C czy M4/3) to rzeczywiście całkowita konwersja może mieć sens, bo wtedy i body i szkło będziesz miał sporo mniejsze. Samyang robi całkiem fajne i tanie obiektywy pod sony-E. Ich 24mm czy 35mm 2.8 z body sony A6xxx to naprawdę mały poręczny zestaw. Nosiłem taki np w kieszeni kurtki całkiem swobodnie, a są i mniejsze szkła tyle, że sonowskie i mają gorszą optykę (jakość). W sumie nawet kitowe 16-50 od sony nie jest duże a ma całkiem dobrą jakość obrazu, z tym że jest wolne 3,5-5,6 ...

Opcji jest wiele, tylko trzeba wiedzieć czego się oczekuje od sprzętu i gdzie te fotki się będzie robić.
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: meeck w 2020-04-02 | 09:22:45
nie zawsze nowe szkło (oprócz RF) jest lepsze niż to co już masz.
Czyli RF jest zawsze lepsze ?
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: Dentarg w 2020-04-02 | 10:53:22
Zawsze nie (bo własnie wypuszczają pare tanich szkieł RF), ale wszystkie RFowe odpowniedniki EF L są genialne i lepsze (wedle testów). Ja ich nie macałem bo ceny 10k+.
W teorii w najbliższym czasie najlepsza pełna klatka to będzie Canon R5 + szkło RF.
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: meeck w 2020-04-02 | 11:06:03
Wydawało mi się, że RF to uproszczona seria do małych bezlusterkowców. Gdzieś narzekali, że canon ma 5 obiektywów do bezlusterkowców kiedy sony miało 50.
Tytuł: Odp: Fotografia warsztatowa
Wiadomość wysłana przez: Dentarg w 2020-04-02 | 11:48:39
Tak szkła RF jest mało, ale to są bardziej zaawansowane szkła niż EFy. Jakościowo lepsze niż najlepsze sonowskie szkła GM. Fakt sony ma dużo szkła do E mounta i sporo od 3rd party (Sigma, Samyang, itp), ale niektóre obiektywy już nie dają rady np. z A7R4.