HydePark - to co podziemie kocha najbardziej ! > Hobby

Fotografia warsztatowa

(1/53) > >>

Łukasz Giergasz:
Moja przygoda z fotografią (szczególnie z tą cyfrową) zaczęła się tak naprawdę z potrzeby fotografowania moich prac. Wiadomo - trudne warunki bo ciemno i mało miejsca ale są pewne zasady fotografowania w warsztacie i proste tricki które można wykorzystać do polepszenia jakości zdjęć. Przyjrzałem się również moim starym zdjęciom które w momencie ich robienia i publikacji wydawały mi się ok...nie były. I to bardzo nie były ;-)

Przykład pierwszy:
Fotografia warsztatowa
Zdjęcie zrobione lustrzanką. To był początek mojej zabawy z pełnym manualem - nieostre (zbyt długi czas), zły balans bieli, podstawowe błędy które trzeba popełnić żeby się nauczyć. Pomijając brak ostrości (tego nie poprawię) - można trochę poprawić w edycji
Fotografia warsztatowa

Przykład drugi:
Kwestia patrzenia na zdjęcie - kiedyś wydawało mi się wyjątkowo udane...
Fotografia warsztatowa

Dzisiaj widzę je zupełnie inaczej...kompozycja chociaż jako taka
Fotografia warsztatowa

Teraz - takie zdjęcia robiłem kiedyś i mi to nie przeszkadzało...
Fotografia warsztatowa

Po zrobieniu wielu, wielu tysięcy robię takie. Aparat ten sam.
Fotografia warsztatowa

Jakiś postęp chyba jest ;)
A teraz porady Wujka Łukasza:
- jeżeli chcesz drastycznie poprawić jakość zdjęć warsztatowych - zainwestuj w statyw! Nie nowy aparat, albo obiektyw - statyw.
- zmniejszaj zdjęcia przed publikacją - ostatnie zdjęcie ma tylko 500 kB z groszem
- jeżeli wyostrzasz zdjęcie w edycji to rób to na końcu, po zmniejszeniu zdjęcia
- warto zrobić więcej zdjęć i potem wybrać te najlepsze
- jeżeli chcesz robić lepsze zdjęcia to kup statyw - wiem, powtarzam się ale zastanówmy się trochę - używając statywu możemy ustawić ISO na 100 - najmniej szumów/najlepsza jakość. Jeżeli jest opcja to używaj zdalnego wyzwalacza albo ustawiaj czasowy samowyzwalacz w aparacie - zdjęcia będą zdecydowanie ostrzejsze.
- jeżeli robisz zdjęcia smartfonem to jest fajna aplikacja na Androida (darmowa) - Snapseed - można w niej edytować prawie na poziomie Lightrooma CC - kadrowanie, filtry, itd.
- Jeżeli robisz zdjęcia lustrzanką to dobrze mieć dłuższe szkło - jakieś tele. Dużo zdjęć szczegółów robię właśnie długą ogniskową...
Wszystkich profesjonalistów z góry przepraszam za moje wynurzenia...nikt mi niestety nie pokazał jak robić zdjęcia...

krzyś48:

--- Cytat: Łukasz Giergasz w 2018-06-04 | 21:54:48 ---Wszystkich profesjonalistów z góry przepraszam
--- Koniec cytatu ---
Dobra.... niech wyjdą i fajka zapalą :P ;)

krzysiek_z:
Tutaj głównie profesjonaliści od IT siedza więc można zluzować pory ;)

KolA:

--- Cytat: Łukasz Giergasz w 2018-06-04 | 21:54:48 ---jeżeli robisz zdjęcia smartfonem to jest fajna aplikacja na Androida (darmowa) - Snapseed - można w niej edytować prawie na poziomie Lightrooma CC - kadrowanie, filtry, itd.
--- Koniec cytatu ---

O! I to jest porada dnia! Sam cykam sporo smartfonem. W dzisiejszych czasach ich aparaty niejednokrotnie przewyższają możliwości popularne małpki a i potrafią rozłożyć na łopatki lustrzankę w rękach amatora. Swego czasu był boom na lustrzanki i zawsze bawił mnie widok pań w szpileczkach cykających lustrzanką i psioczących, że słabe zdjęcia wychodzą. Nie wiem jak teraz ale kilka lat temu tryb auto w lustrzankach cyfrowych był naprawdę kiepski za to ze świadomych ustawień manualnych szło z tego samego zestawu (body+obiektyw) wyciągnąć o wieeeele więcej.

Acar:
Pobrane.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej