HydePark - to co podziemie kocha najbardziej ! > Hobby

Ostrzenie

<< < (3/7) > >>

ail:
Z ciekawości sprawdziłem, czy jestem w stanie tak naostrzyć nóż. Poniżej rezultat pierwszej próby. Z dłutami tak bym się nie bawił :)
https://kornikowo.pl/gallery/?sa=view;id=10966

Umieściłem film jako link do galerii korników. Ktoś podpowie, jak zrobić, żeby odtwarzało się od razu w wiadomości?

marek_b:

--- Cytat: ail w 2021-06-29 | 16:29:51 ---Z dłutami tak bym się nie bawił
--- Koniec cytatu ---

Jak ? Czym/na czym ostrzyłeś ?? Co to za nóż ?

ail:

--- Cytuj (zaznaczone) ---Jak ? Czym/na czym ostrzyłeś ?? Co to za nóż ?
--- Koniec cytatu ---
Kluczem jest odpowiednie polerowanie na paście po samym procesie ostrzenia. Wytwarzasz krawędź ostrza i musisz pilnować, żeby jej nie przewinąć. To coś jak wecowanie brzytwy, dasz za duży kąt natarcia na skórę to zniszczysz krawędź i do wyprowadzenia od nowa. Wymaga chwilę pracy, ale naprawdę nie jest to takie trudne.
Od kiedy kupiłem tormeka to noże kuchenne wyprowadzam na nim, bo jest to zwyczajnie wygodne. Narzędzia stolarskie to głównie papier ścierny, na tormeku za dłuto to trwa. A na koniec skóra z pastą.
Nóż kupiłem ostatnio, chciałem porządnego twardego japończyka, ale się zawiodłem. Moim zdaniem nie ma deklarowanych 62-63HRC patrząc jak szybko krawędź traci ostrość. Dużo lepiej mi się trzymają chińczyki 58HRC. Ale jeszcze testuję. Link, gdzie kupowałem:
https://japonskienoze.pl/takeo-murata-aogami-2-noz-ko-bocho-12-cm.html
Bedę niedługo robił nóż kuchenny z formatki co ma 62,5HRC, więc liczę na dobre porównanie.

Na koniec dodam, że nie jestem jakimś ekspertem od ostrzenia. Ze dwa lata temu jak mnie kolega mwtyczek namówił na narzędzia ręczne to się ich uczę, w tym ostrzenia. Zajęło mi sporo czasu zanim wypracowałem szybką i skuteczną metodę, nie było tak, że wiedziałem to od razu.

leyt:
Panowie, na ostrzeniu dłut się nie znam ale na ostrzeniu noży i brzytew już troszkę tak.


Wszystko zależy od tego co ostrzymy, do jakich celów i z jakiej stali. Inaczej będziemy ostrzyc nóź kuchenny np: do filetowania, inaczej nóż "na biwak" a jeszcze inaczej brzytwę. Są stale które lubią być wyciągane na wysokich gradacjach (zazwyczaj proszkowe ale są wyjątki ) są też stale które lepiej tną jak kończą na gradacji 1000-1500 zazwyczaj węglowe. To czym ostrzymy, to tez jest temat na nie jedną prace magisterską. W dużym skrócie, materiały do ostrzenia możemy podzielić na diamenty, kamienie syntetyczne, kamienie naturalne europejskie oraz japońskie. Najciekawsze dla mnie są naturalne kamienie kamienie japońskie, ostrząc na nich stosujemy okruchy "nagury" którym pocieramy kamień na którym ostrzymy aby wytworzyć płatki które będą nam ścierać stal. Wyjątkowość  naturalnych kamieni japońskich jest to, że  "płatki ścierniwa" podczas ostrzenia ulegają dalszemu rozbiciu co powoduje zwiększenie gradacji. Naturalne kamienie europejskie tym się różnią od japońskich że raz wytworzona zawiesina zawiera kryształki tej samej gradacji i jedynie co możemy zrobić to bardziej rozrzedzić zawiesinę. Jak kończycie wecowanie zamiast pasty polerskiej zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zawiesina diamentowa https://www.knivesandtools.co.uk/en/pt/-dmt-diaspray-diamond-suspension-0-5-micron.htm

Bardzo fajny (choć drogi) ale oferujący sprawdzone produkty https://www.japanesenaturalstones.com/
Sam używam Diamentów DMT, syntetyków japońskich oraz naturalnych kamieni europejskich oraz japońskich. Aby sobie ułatwić używam Kazak Pro . Wszystkich zainteresowanych tematem stali, noży oraz ostrzenia zapraszam na https://forum.knives.pl/

PWCplus:
Od razu się zgłaszam po radę.
Jaki powinien być kąt ostrza
noża szefa,
długiego noża yanagiba,
a jaki do pikutków ?

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej