jaka gaśnica do stolarni

Zaczęty przez wioskomaniak, 2022-09-05 | 23:03:00

Poprzedni wątek - Następny wątek

wioskomaniak

Z uwagi na dużą ilość zgromadzonego drewna i konstrukcje budynków chcę się koniecznie zaopatrzyć w środki przeciwpożarowe.
Jakie gaśnice powinienem kupić?

Mery

ja u siebie mam po jednej sztuce w każdym pomieszczeniu takie ,

https://allegro.pl/oferta/gasnica-proszkowa-6kg-abc-wieszak-znak-12441033351

na całe szczęście nie jestem w stanie powiedzieć czy się sprawdzają :)

Marek k

Gaśnica proszkowa A B C..
Standardowa

Marek k

4 kg na małe pomieszczenie..
Oby nigdy się nie przydała 😉

jpyt

#4
Z gaśnicami proszkowymi jest jeden problem - po ich użyciu cały sprzęt w stolarni będzie nadawał się do wyrzucenia. Tego się praktycznie nie da doczyścić.
Wiadomo, że jak pożar jest duży to i tak ratuje się co się da, np. budynek i trudno już ze sprzętem.
Natomiast warto mieć dodatkowo choćby małą gaśnicę CO2 (gaśnica śniegowa) do gaszenia jak się jest tam, jak się widzi, że właśnie się coś jara. CO2 nie uszkania sprzętów, elektroniki itd.

[EDIT] Warto też się wyposażyć w koc gaśniczy. Tanie i wyjątkowo skuteczne rozwiązanie na początek pożaru.

VelYoda

haliaetus lub haliaetos – morski orzeł (bielik), rybołów, od gr. ἁλιαιετος haliaietos – morski orzeł (bielik), rybołów, od ἁλι- hali- – morski, od ἁλς hals, ἁλος halos – morze; αετος aetos – orzeł.

Stasiek

Cytat: jpyt w 2022-09-06 | 10:32:44 Z gaśnicami proszkowymi jest jeden problem - po ich użyciu cały sprzęt w stolarni będzie nadawał się do wyrzucenia.
Trochę racji w tym jest. Choć widziałem auto wyprane po złośliwym, celowym uzyciu gaśnicy w środku. I dało się choć pracy jest sporo. Wolałbym rozebrać piłę co do jednej śrubki i wykąpać w wannie niż mieć ją spaloną.
Ale CO2 chyba dokupię

r2d2

#7
Kup śniegową pianową AB ci styknie - szczególnie jak nie masz gazu. Jedyna jej wada to mokre drewno. No i nie zapomnijnwyłączyć pràdu przed użycism ;)

newrom

Jak się jara to "nie zapomnij" tego czy tamtego nie zawsze się udaje, dlatego albo proszkowa, albo CO2 i wolę te drugie.
Minusy to oczywiście jak opróżnisz wielką butlę w małym pomieszczeniu to można się poddusić.

r2d2

pomieszałem typy, gaśnica śniegowa nie nadaje się do drewna - trzeba mieć pianową.
Poza tymi nowszymi pianowymi możesz gasić urządzenia do 1kV

jpyt

#10
Cytat: r2d2 w 2022-09-06 | 14:37:53
pomieszałem typy, gaśnica śniegowa nie nadaje się do drewna - trzeba mieć pianową.
Poza tymi nowszymi pianowymi możesz gasić urządzenia do 1kV
Nadaje się do drewna, ale akurat do tego piana lepsza.
Podsumowując:

1. Proszkowa - najtańsza i najgorsza jeśli chodzi o użycie wewnątrz pomieszczenia i jeszcze w obecności maszyn. Proszek jak talk, rozpie... po całym pomieszczeniu,  wejdzie wszędzie. Duża szansa na nieodwracalne uszkodzenie urządzeń i wielodniowe sprzątanie. Nawet przy interwencji w gaszeniu małego kubła na śmieci jak taki się zajara to będzie się zastanawiać czy pożar jest na tyle duży/niekontrolowany żeby jej użyć czy jakoś inaczej sobie radzić.

2. Śniegowa CO2 - przydusza ogień, zabierając mu tlen. Do użytku wewnątrz pomieszczeń. Nadaje się do elektroniki, elektronarzędzi, drukarek 3D, rozdzielni elektrycznych, gniazdek itd.  Nie niszczy urządzeń i w zasadzie nie wymaga sprzątania. Jej wadą jest, ograniczone działanie na zewnątrz (wiatr) i że nie odbiera temperatury palącemu się elementowi. Z tego względu po zastosowaniu na np. palące się drewno spowoduje odcięcie płomieni, ale gorące drewno nadal będzie tliło i może znowu się zapalić. CO2 powinna dać natomiast czas na to, żeby np. dogasić pożar takiego drewna wodą.

3. Pianowa -  czyli woda z pianą. Najnowsze mogą gasić urządzenia do 1kv jak napisał @r2d2. Da się po niej posprzątać, wysuszyć rzeczy. Może uszkodzić elektronikę/elektrykę na tym samym poziomie co zalanie jej wodą. Lepiej od CO2 nadaje się do gaszenia np. drewna palącego się tłuszczu bo dodaje element obniżenia temperatury gaszonego elementu.

tomekz

Dobrze by w pobliżu stała beczka z wodą  deszczówką  i 2 wiaderka

VelYoda

Cytat: tomekz w 2022-09-06 | 19:48:03
Dobrze by w pobliżu stała beczka z wodą  deszczówką  i 2 wiaderka
Ciekawe czy dają jeszcze dofinansowanie na zakup ?
haliaetus lub haliaetos – morski orzeł (bielik), rybołów, od gr. ἁλιαιετος haliaietos – morski orzeł (bielik), rybołów, od ἁλι- hali- – morski, od ἁλς hals, ἁλος halos – morze; αετος aetos – orzeł.

Kamil i Gosia

Ja kupiłem gaśnicę używaną na allegro, po przeglądzie. Kosztowała około 60 zł (4kg).