Środek zwiększający poślizg do strugów

Zaczęty przez Michał86, 2019-05-12 | 15:30:39

Poprzedni wątek - Następny wątek

ozi

Cytat: piotr.pzn w 2022-01-26 | 09:50:08
Odświeżmy wątek  :P
Powiedzcie, co używacie konkretnie do smarowania strugów ręcznych.
Do tej pory smarowałem strugi świeczką, chciałem teraz sobie sprawić puszkę ze szmatką nasączoną olejem.
Wiem, że można dawać olejek kameliowy, wazelinowy, olejek do maszynek do włosów, albo pizgacze - poślizg będzie po każdym.
Bardziej mi chodzi czy ktoś się orientuje w kwestii nazwijmy to ppoż. Czy w przypadku takiej puszki z nasączoną szmatą nie ma ryzyka samozapłonu? - tak jak przy oleju lnianym czy olejowoskach? 🤔

Piotr do strugów mam świeczkę (a raczej znicz), nic lepiej nie pomaga przy struganiu (przy cięciu na taśmówce też) olej kameliowy mam do zabezpieczania strugów po ostrzeniu i ogólnym serwisie
olej nalałem do pustego opakowania po antyperspirancie, zamiast kulki jest bawełniana szmatka, opakowanie ma oryginalną pokrywkę,
używam tego od 4 lat bez napełniania, proste rozwiązanie i raczej bardzo ppoż
nie przeszkadzaj kobieto !!! - na forum jestem

piotr.pzn

Znicza też używam, bardzo pomaga. Chciałem po prostu móc porównać z płynnym smarowidłem.
Zapomniałem o Twoim patencie z antyperspirantem. Ma zamknięcie, więc problem z ewentualnym samozapłonem też się rozwiązuje - o ile w ogóle istnieje. I tu ostatnie pytanie -  skąd wiedzieć, który olej, olejek ma takie skłonności do samozapłonu, a który nie?
Yeah, well, you know, that's just, like, your opinion, man.

ozi

dla kameliowego temperatura zapłonu to ponad 70 st. C.
samozapłon ponad 300
nie przeszkadzaj kobieto !!! - na forum jestem

piotr.pzn

Dla porównania czytałem sobie teraz kartę charakterystyki olejowosku Osmo, którym wszyscy wszędzie straszą. Punkt zapłonu >61°C, produkt nawet nie jest samozapalny. Ale trochę dalej w tej samej karcie piszą:

"Możliwość występowania niebezpiecznych reakcji z tkaniną zwilżoną produktem. Tekstylia nasączone płynnym środkiem należy natychmiast wyprać lub przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku. Ryzyko samozapłonu."

Dlatego skojarzyło mi się z puszką nasączoną olejem. Zastanawiam się, bo wątpię czy w karcie charakterystyki dowolnego oleju technicznego też zawsze da się wyczytać aż tak szczegółowe komentarze.
Yeah, well, you know, that's just, like, your opinion, man.

Qiub

pisza tyle ile prawo na nich wymusza chyba ze maja armie dobrych prawnikow.
starndard w pl

na przemyslowych lakierach dla porownania masz mnostwo informacji i piktogramy
kiedys widzialem lakier w jakims markecie na ktorym pisalo ze jest bezpieczny, bardzo bezpieczny ale tak bezpieczny ze nawet dla dzieci... i byly pokazy to mialem beke. koles do mnie co mnie tak smieszy wiec mu grzecznie odpowiedzialem ze bezpieczenstwo moze se w du*e wsadzic. a koles loi z kartki jaki to on cudowny, bezpieczny itp wiec wyciagam kilka stowek i przy ludziach mowie ze jak wypije te pol litra tego bezpiecznego lakieru to mu dam ten szmalec.

koles nie podniosl rekawicy i pol godziny pozniej sie zawineli z marketu a byla 13 ;D

nie ma bezpiecznych produktow sa tylko takie ktore maja ograniczenia ;Da co do srodka do pizgania: srodki do poslizgu na blaty ciapnij na gabke albo szmatke w jakims naczyniu jak sie tylko zmiesci i co jakis czas po prostu lekko strug docisnij i dzida po drewnie.
najtanszy i najprostszy sposob.

swieczka swieczce tez nierowna. jak bawilem sie w masochiste i pracowalem tylko strugami recznymi to widzialem roznice w glupich swieczkach i pizganiu sie struga po drewnie pozniej.

@pinkpixel  moze co wiecej mundrego napisze bo on woskorz domowych cial woskowych wiec moze miec tajemna wiedze i moze lajza co podpowie jak sie obudzi ;D

pinkpixel


piotr.pzn

#66


Cytat: pinkpixel w 2022-01-27 | 09:11:32
wódka się pali
Czyli zawsze i wszędzie trzeba uważać :D

Akurat kupiłem bańkę pizgacza do strugarki, bo mam dość domowych sposobów, więc na strugi też wypróbuję. Tak jak Qiub i Ozi piszą - zamiast puszki to zamykany sztyft albo naczynie z gąbeczką - i problem z głowy :) nie ma się co za dużo zastanawiać nad pi***ołami
Yeah, well, you know, that's just, like, your opinion, man.

pinkpixel

Cytat: piotr.pzn w 2022-01-26 | 10:51:48 Zapomniałem o Twoim patencie z antyperspirantem. emoji846 Ma zamknięcie, więc problem z ewentualnym samozapłonem też się rozwiązuje - o ile w ogóle istnieje. I tu ostatnie pytanie -  skąd wiedzieć, który olej, olejek ma takie skłonności do samozapłonu, a który nie?

Można w uproszczeniu przyjąć że dotyczy to tych które wysychają/oksydują (ale głównie chodzi o lniany), ten proces wydziela ciepło i to ciepło może zapalić nie tyle olej a szmatę (zleży też z czego ta szmata). Te oleje maszynowe, wazelinowe też oksydują ale jest to tak powolny proces i są w nich zazwyczaj dodawane środki które mają ten proces maksymalnie spowolnić bo jak taki olej by wysychał tracił by właściwości na których zależy - smarowanie, zmniejszenie tarcia etc.

piotr.pzn

Ale pięknie wytłumaczone. Dzięki. Dla mnie to wyczerpuje temat.
Yeah, well, you know, that's just, like, your opinion, man.