Płyty meblowe/stolarskie/itd > Inne płyty

Sklejka brzozowa vs bukowa

(1/1)

gwd:
Powszechnie stosowana jest brzozowa, nie mam żadnego doświadczenia z bukową.
Czy jest jakaś róznica oprócz koloru, czy bukowa jest sporo twardsza?

Zastanawiam się nad sklejką na meble warsztatowe i okazało się, że tam gdzie będę zamawiał zarówno brzozowa jak i bukowa są prawktycznie w tej samej cenie. Zastanwiam się czy nie wjeść w bukową bo intuicyjnie wydaje się trwalsza ale to jakaś komplikacja z uwagi na niezbyt powszechna dostępność. Jak będę chciał coś zmienić czy dołożyć kolejny mebel to nie kupię jej w pierwszym lepszym markecie.

plama!:
Ja na Twoim miejscu brał bym bukową. Pomijając walory estetyczne które moim zdaniem przemawiają na rzecz bukowej (ale to rzecz gustu) to jest ewidentnie twardsza. Buk jest bardziej podatny na paczenie, ale to jest sklejka, więc w tym przypadku bym się tym nie martwił No jeśli u mnie w Szczecinie bukowa jest dostępna ( nie twierdzę że wszędzie, w Lidlu nie widziałem ) to w Szczecinie nie powinno być problemu.
Btw meble warsztatowe ze sklejki bukowej to jest to

gwd:
Co z tym Szczecinem wyskakujesz :o

Z dostępnością bukowej moze nie ma wielkiego problemu, ale pewnie trzeba kupować całe arkusze, a jak potrzebuję brzozowej to w jadę do pierwszego lepszego marketu i 18mm jest zawsze z docięciem formatki od ręki.

Dentarg:
Wszystko zależy do czego chcesz tą sklejkę. Bukowa jest dużo cięższa, jest ładniejsza i często można ją kupić w klasie 1/1. Jak tylko mogę to wybieram bukową. Ale na projekty garażowe nie ma wielkiej różnicy i brzozowa może być lepsza, jak chcesz robić coś co będziesz wieszać na ścianie, gdzie masa ma znaczenie. Brzozowa z reguły ma gorszą klasę (najcześciej widuję 2/2 lub gorszą).
Jak wykańczasz farbą kryjącą lub bejcami, to wielkiego znaczenia nie ma, ważnie by nie było dużo lub wcale wypełnień czy to szpachlowych czy to owali.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

Idź do wersji pełnej