Autor Wątek: Kij w mrowisko dyskusji - czyli koszty budowy i możliwości na zgłoszenie do 35m2  (Przeczytany 1915 razy)

Offline Chaczins

 • Kornik - Ekspert
 • *****
 • Wiadomości: 775
Wielka niewygoda i nieustawność niczym nie zrekompensowana.
Pozwole sobie się nie zgodzić :)

Zrekompensowana prędkością postawienia konstrukcji nośnej vs szkieletówka. Stawiając konstrukcję nośną ścian, masz od razu zapewnioną konstrukcje nośną dachu.
Powtarzam - zależy mi na czasie, a nie na luksusach i "ustawnościach". Potem albo go przebudowuje dalej, albo zostaje dla gosci, rodziny, przyjaciół. Uwierz, ze gosciom nie robi różnicy czy mają skosy czy nie :D
Cieszą się żę mają swój domek, a nie kanape w dużym pokoju.

Kontener jest o wiele mniejszy i mieliśmy spory problem z zagospodarowaniem go tak jak chcieliśmy, z resztą koszt wychodzi podobny a Brda jest o wiele bardziej "współpracująca" pod względem ustawności.

Nieustawność - ale czego? mam obecnie w mieszkaniu skosy połaci dachowych o wiele bardziej "płaskie" i nie przeszkadzają mi. Wszystko polega na odpowiednim rozplanowaniu przestrzeni, gdzie ma stać kanapa na ktorej siedzisz i nie potrzeba Ci 2,5 metra - gdzie biurko, przy którym skos tez moze byc, a gdzie ma byc przestrzeń "robocza" gdzie potrzeba ci ponad 2 metry.

Kontener ma 2.4 x 12 m, nie liczac ociepleń itp. to efektywnie wychodzące potem jakies 2 x 11 metrów.
22 metry kwadratowe - w tym samym koszcie.
Sorry, wole te 35 zabudowy i miec ze 30m2 podstawy, te "darmowe" 8m moze byc nawet skosem pod którym podstawie komode albo zrobie zabudowę - niz ich nie miec w ogóle.

Offline Chaczins

 • Kornik - Ekspert
 • *****
 • Wiadomości: 775
tutaj jest link z fotkami wnętrza takiego domku.
Ciezko ocenic na oko, czy jest on sporo większy niz ten co planuje - tak patrząc "pi razy drzwi" mniejwięcjej podobny.

Nie widzę tu wielkiego problemu z nieustawnością, która dyskwalifikowałaby ten projekt.


https://www.olx.pl/oferta/domek-tramp-brda-skorzecin-do-wynajecia-CID3-IDrRykh.html#71b0af183a

Online Daraas

 • Kornik - Ekspert
 • *****
 • Wiadomości: 1730
Oczywiscie mógłbym zrobic sobie np. piane PIR - ale ceny powalają również, 2 - 3x wełna.

Weź pod uwagę jeśli chodzi o PIR czy PUR czy to materiał zamkniętokomórkowy. Otwartokomórkowy zazwyczaj ma gorszy parametr lambda. Przejrzałem kilka stron wykonawców takich natrysków, nikt nie podaje tej lambdy. W przypadku natrysków parametry termoizolacyjne mogą być różne ze względu na różne warunki pogodowe (temperatura, wilgotność, czas schnięcia itp).
Jeśli chciałbyś ocieplać PIRem zamkniętokomórkowym to trzeba wziąć pod uwagę, że wtedy masz termos w domu, warto zadbać o dobrą wentylację. Możesz użyć płyt gotowych, które sam możesz położyć posiadając tylko płatnicę i wkręty do montażu. Żeby obniżyć koszt takiej piany to można poszukać II gatunku.
Natomiast w porównaniu do wełny ... wełnę rozwijaną z rolki masz z lambdą 0,039 a PIR 0,022 czyli prawie 2x lepiej. Więc jeśli masz krokwie 14 cm, możesz dać pomiędzy krokwie np 12 cm, pod krokwie dodatkową warstwę np.5 cm i masz łącznie 17 cm termoizolacji. Przy grubości wełny powiedzmy 14+5cm z lambdą 0,039 masz współczynnik przenikania ciepła U=0,205 natomiast przy PIRze z lambdą 0,022 i grubości 17 cm masz U=0,129 (im niższy ten współczynnik tym lepsza izolacja).
Im lepsza termoizolacja, tym masz mniejsze straty ciepła w zimie (mniej ogrzewasz) i tym mniej gorąca przenika do domu w lato.
Ja w ubiegłym roku kupowałem dla siebie PIR 16cm grubości w II gatunku, płaciłem coś koło 190 pln netto/m3.

Piszę po to żebyś nie wpieprzył się na minę ... bo możesz mieć niby PIR ale to będzie PUR i z lambdą niewiele lepszą niż wełna ... ;)

Offline Mery

 • Kornik - Ekspert
 • *****
 • Wiadomości: 5660
mieszkałem w takim małym domku 4 lata, mój miał 35 m2, znam wszystkie minusy i plusy mieszkania w takim domku, nie powiem fajnie mi się mieszkało ale na początku, z czasem miejsca brakuje,
Zupełnie jest co innego pojechać pod taki domek na wczasy a co innego jest w nim mieszkać, do mieszkania potrzebujesz innej przestrzeni, na wczasy jedziesz z walizką i żyjesz z nią przez 2 tygodnie, ile w nią zmieścisz to tyle masz , spróbujcie spakować swoje rzeczy żeby się przeprowadzić do jednej walizki ;D nie realne
a później łóżka wypchane odzieżą zimową, mikrofalówka stoi w łazience a piekarnik w pokoju bo w kuchni nie ma miejsca, wychodzisz z pod prysznica i nie ma jak się dobrze wytrzeć ręcznikiem bo ciasno, golisz się w kuchni nad zlewem bo łazience brak miejsca na umywalkę, latem pranie wywiesisz na zewnątrz ale w zimę suszarkę trzeba gdzieś rozstawić, wtedy nie ma przejścia, na pochyłych ścianach nie powiesisz szafek, półek czy nawet tv, no ok może i powiesi ale z jakim efektem i funkcjonalnością? uwierz mi że w małym domku liczy się każdy centymetr, a co jak przyjdą znajomi czy rodzina ? przecież mamy urodziny, imieniny itp zawsze ktoś nas odwiedzi, trzeba mieć gdzie się pomieścić.

Piszesz że to rozwiązanie na jakiś czas, rozumiem to.
Piszesz że sam nie wiesz co będzie z nim później,
a nie myślałeś o postawieniu domku holenderskiego i przebujać się w nim jakiś czas zanim nie odłożycie na normalny dom ?
raz że masz szybko, przywiozą postawią w dzień zrobisz podłączenia i masz
dwa unikasz dodatkowych kosztów bo przy budowie zawsze wyjdą niespodziewane koszty
trzy nie masz problemu że dostawca zawalił i stoisz z budową a czas leci
cztery odpada biurokracja z pozwoleniami i zgłoszeniami
i po piąte jak się wybudujesz to taki domek możesz odsprzedać i odzyskać kasę która się przyda na wykończenie czy umeblowanie domu docelowego

Offline ozi

 • Kornik - Ekspert
 • *****
 • Wiadomości: 4693
  • rachunek
Mam wrażenie, że decyzja o budowie podjęta. Kuchnie mam większą niż powierzchnia, którą będzie można codziennie wygodnie używać w tym domku. Tak, że bez moich kolejnych opinii będę wrzucał kolejne fotki
nie przeszkadzaj kobieto !!! - na forum jestem