Autor Wątek: Kij w mrowisko dyskusji - czyli koszty budowy i możliwości na zgłoszenie do 35m2  (Przeczytany 35913 razy)

Offline Chaczins

  • Kornik - Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 969
Przyczepa zakupiona, Bailey Ranger 450/2, rocznik 99, za cenę 11.000 PLN. Uważam że w dobrej cenie udało się ją wyrwać - gościu również miał ją na swojej budowie aby doglądac pracowników, a że kasa się skończyła a wydatki dalej są - to dobrze dało się go "docisnąć" z ceną :)

Tymczasem co do samej działki -  czekamy nadal na zrzeczenie się pierwokupu Lasów Państwowych, a finalizacja zakupu w połowie stycznia.

Mieszkanie w Wawie juz wypowiedziane, tak wiec nie ma odwrotu! Już tylko w jedną stronę - do przodu, na działkę!

Offline Daraas

  • Kornik - Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3471
Nie powiem ... odważnie :) ja bym poczekał aż będziesz miał papiery w łapie ;) no ale ... do odważnych świat należy :)

Jestem pełen podziwu dla Twojego zacięcia i motywacji ... super, oby poszło jak najlepiej :)

Offline Chaczins

  • Kornik - Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 969
Jestem pełen podziwu dla Twojego zacięcia i motywacji ... super, oby poszło jak najlepiej
Dzięki, niektórzy wątpią, niektórzy podziwiają, niektórzy się śmieją - a ja po prostu robię, co do mnie należy!

Nie powiem ... odważnie :) ja bym poczekał aż będziesz miał papiery w łapie ;) no ale ... do odważnych świat należy :)

Jestem pełen podziwu dla Twojego zacięcia i motywacji ... super, oby poszło jak najlepiej :)
Jestem juz po pierwszej wizycie u notariusza, czyli mamy warunkową umowę sprzedaży - a warunek który musi zostać spełniony, to zrzeczenie się pierwokupu przez Lasy Państwowe. Jako że to nie teren pod zalesienie (taki okresla sie w MPZP,a tego nie ma), ma wydane WZ czyli jest de facto działką budowlaną, do tego podejrzewam ze to nie najlepszy okres dla Państwa na skupowanie ziemi - to lasy tego nie wezmą na 100%.  Termin mija im za 6 dni, dzisiaj próbowałem sie dodzwonić i wyciągnąć informacje - ale nikt nie odbiera. Chyba zacovidowani :)
Jak lasy sie zrzekną formalnie lub przez zgodę milczącą (30 dni mija 05/12), to działka juz jest moja - zostaje tylko 2 wizyta na wręczenie aktu przeniesienia własności.

Ogólnie, po takiej warunkowej umowie sprzedaży - sprzedający nie ma jak sie wycofać już. Mogę wtedy isc do sądu i otrzymać wyrok przyrzeczenia umowy, czy jakoś tak się to nazywa - i sprzedaje mi "na siłę" zgodnie z postanowieniami umowy warunkowej.

Potem z formalności zostaje mi juz tylko zgłoszenie Budynku Rekreacji Indywidualnej o pow. zabudowy do 35 metrów, odczekanie określonego terminu (chyba 3 czy 4 tygodnie) i o ile starostwo nie będzie walczyło ze mną, to można już budować.

A co do wypowiedzenia mieszkania - jestem tak dogadany z właścicielem, ze wypowiedzenie sobie juz leci i z koncem lutego ubiega, ale w połowie stycznia mam mu potwierdzic na 100% ze sie wyprowadzam. On sie ucieszy jezeli ja zostane, bo współpraca idzie nam bardzo dobrze, schodzi mu z głowy szukanie nowego najemcy w tak lipnym okresie itp.

Wiec wszędzie jestem kryty, tak jak najbardziej lubie - zawsze zabezpieczyc się we wszystkie strony.

A przyczepa - nawet jeżeli coś pojdzie bardzo nie tak, to nadal zostaje z przyczepą którą kupiłem w bardzo dobrych pieniądzach. Moge ja sprzedac za tą samą albo lepszą kasę. Albo ruszyć w świat jak mnie fantazja poniesie :D


Offline Chaczins

  • Kornik - Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 969
napisał bym na PW do @sgt_raffie  ale zeby ktos moze też skorzystał, zapytam tu. Jeżeli ktoś inny chętny do wypowiedzi, to takze zapraszam :)

W której linii osadzić okna w takim przekroju ściany?

widziałem że stosuje się i montaż "w środku" ściany (linia niebieska) i montaż z linią wiatroizolacji (linia czerwona).

Osobiście lepszy wydaje mi się montaż w linii wiatroizolacji (czerwony) ale trudniejszy technicznie bo jakoś muszę zrobić podparcie dla tego okna w tej wełnie elewacyjnej.

Poniższy schemat jest troche mylny, dlatego ze łaty elewacyjne będą poprzeczne, nie pionowe - tak więc może wykorzystać taką łatę nabitą właśnie na słupki, aby stworzyć "podparcie" dla okna, i wysunąć je? Podobnie dobiłbym pionowe ościeże okna, czyli łata nabita a słupek. Tylko czy wtedy nie mam potężnego mostka termicznego dookoła okna? Chociaz samo okno to w sumie jeden wielki mostek.....

W rozwiązaniu niebieskim martwie się też o ewentualne zaciekanie wody wgłąb wełny elewacyjnej jeżeli coś-gdzieś nie będzie 1000% idealne.

Online yarkow

  • Kornik - Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 570
Wiadomo, że wszystko co czerwone jest lepsze.  ;D

Ale na poważne, to rzeczywiście lepiej przynajmniej częściowo w warstwie ocieplenia. Ograniczasz powstawanie mostków termicznych.

Jest trochę na ten temat w internetach np, przykładowo w wersji stosowanej w Skandynawii na kanale Moc Drewna  :



Zresztą cały kanał i blog dla kogoś kto chce sam budować "szkieletora" jest warty obejrzenia. Choć "norweska" wersja budowy trochę rożni się od "amerykańskiej".  I nie każdemu wszytko może pasować.  ;)

Offline sgt_raffie

  • Kornik - Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 986
    • Milmag
Hejo. Yarkov ma racje, nie wystawiaj za bardzo w szczeline wentylacyjna bo bedzie sie skraplac duzo wilgoci.

Co do zabezpieczenia przed skroplinami i podciekaniem to i tak przy obu wersjach spod i boki do okolo 10-15 cm warto okuc blacha (chyba widac o co chodzi na filmie paluszka), uzuskac niewielki spad "na zewnatrz" stosujac dwie czy trzy warstwy uszczelniacza "z tylu" i jedna z przodu. (jak nie widac to przedzwon, postaram sie wytlumaczyc).

Okap okucia wyprowadzic do szczeliny wentylacyjnej elewacji. Ewentualne skropliny trafia do szczeliny i przy okazji bedzie pewniejsze "podparcie" dla okna. Nad oknem zastosowac podobne rozwiazanie na wypadek skroplin sciekajacych po membranie. Z mojego doswiadczenia sposob osadzenia oka jest determinowany glownie przez ewentualne "dodatki" do niego typu rolety czy okiennice ktore niejako wymuszaja okreslona polozenie okna. No i nasza "milosc" do zewnetrznych parapetow :D.

Ogolnie, to temat okien i poodobnych to sprawa trudna i wiekszosc wykonawcow jedzie na "czuja" bo nie ma u nas standardow a gotowych rozwiazan w stylu amerykanskim lub skandynawskim brak.

Jeszcze skomentuje owe mostki. Wiem, ze kazdemu zalezy zeby bylo jak najcieplej. Pamietajcie jednak, ze termin mostek cieplny w tym znaczeniu wywodzi sie jednak z budownictwa tradycyjnego gdzie drewno traktowane jest jako material cieply. W szkielecie wszystko jest materialem cieplym. Duzo istotniejesze, choc mocno ze soba powiazane, jest zwrocenie uwagi na punkt rosy w poszczegolnych czesciach przegrody.
 
@Chaczins , stosujesz dokladnie ten przekroj co na ryskunku? Powiedz mi jak wymysliles wentylacje od strony mieszkalnej?

Co do kanalu Paluszka to warto ale jak juz wspominalem kiedys, troszke jest tam "szamanizmu" (choc solidnie podpartego). Z powodow klimatyczno-technicznych rozwiazania skandynawskie beda mialy u nas przewage nad amerykanskimi. Jak ktos ma FB to fajna jest jego grupa. Kupa nietypwych rozwiazan zgodnych ze sztuka, merytorycznie i bez chamstwa. Polecam!
Pozdrawiam
Rafał J.

Offline Chaczins

  • Kornik - Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 969
@sgt_raffie

wiem o co chodzi. W warstwę wentylacyjna okno nie wejdzie w ogole, zlicuje je z wiatroizolacją. Ruszt zrobie pod nie z łat trzymających izolację termiczną. Będzie OK.
Obicia metalowe jak u paluszka - OK, tak będzie.

Tak, przekrój jest mój - jest idealny pod klimę i grzanie, ale wlasnie problem jest troche z tym wentylowaniem wnętrza. Możliwe ze zostawię niewentylowaną przestrzeń instalacyjną jednak, bo ten "ideał" jest bardzo idealny ale troche przeciągnięty. Musiałbym robić kratki wentylacyjne na górze i dole, aby było to wentylowane. Myślałem tez nad rozwiązaniem połączenia przestrzeni instalacyjnej z przestrzenią w opuszczonym suficie i zrobienie tam wyciągu do rekuperacji, słabego - ale jednak wymuszającego ruch powietrza. Tym usunęłoby się kratki wentylacyjne na górze ścian, zostają tylko na dole. 

nie patrz na SD podane po prawej stronie, bo zmieniałem je manualnie w kalkulatorze dla każdej warstwy.

ale jednak robiłem później analizę danych meteo dla mojego rejonu, bazując na poprzednich 3 latach - sytuacje w których ten przekrój (wentylowany) jest lepszy od niewentylowanego, to dosłownie 4 dni w 3 lata. Plus wtedy musiałbym klimę zbić na 24 stopnie przy 30 na zewnatrz, co jest juz górną granicą zdrowego podejscia do klimy.

Tak wiec prawdopodobnie z wentylowania instalacyjnej się wycofam, bo to gra nie warta świeczki. Nawet jak w te kilka dni sie cos skondensuje, to wyschnie szybko - nie będzie to trwałe zjawisko.


Offline sgt_raffie

  • Kornik - Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 986
    • Milmag
@Chaczins
Dzieki za wyczerpujaca odpowiedz. Technicznie wentylacja przestrzeni istalacyjnej chyba byla by najlatwiejsza poprzez zastosowanie szczeliny wzdloz wszystkich scian i faktycznym wpuszczeniem tego w sufit i do reku. Po prostu podniesc plyte o te pare mm i to samo zrobic z listwami przypodlogowymi. Tak wentylacja liniowa. Ale wydaje mi sie, ze gra nie warta swieczki.

Co do okien to ja nie znam lepszych rozwiazan do zrobienia w naszych warunkach. Pewnie sa wykonawcy co maja, ale to jest tajemnica zawodowa ;). Trzeba za kazdym razem dobierac do oczekiwan inwestora i kombinowac. Jesli bedziesz robil sam to spokojnie wymyslisz. Jesli bedziesz bral z usluga montazu to siedz montazytsom na glowie. Ma byc szczelnie. To najwazniejsze..:D

@Jakacor , przegladales ten watek? Tu jest kuuupa informacji - podejscie Eryka do tematu jest swietne. Jedyna roznica w otwartosci dyfuzyjnej :D..
Pozdrawiam
Rafał J.

Online yarkow

  • Kornik - Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 570
Jesli bedziesz bral z usluga montazu to siedz montazytsom na glowie.

I w takim wypadku nie daj się namówić na modny obecnie tzw. "ciepły montaż". Oczywiście za dodatkową opłatą.
W "szkieletorach" każdy montaż okna czy drzwi, oczywiście zgodny ze sztuką, jest "ciepły".

Ja w swoim  szkieletorze okna i drzwi licowałem z zewnętrzną płytą OSB pokrytą membraną wiatroizolacyjną. Montowałem na wkręty i piankę niskoprężną, a zapiankowane "szczeliny" połączenia okna i drzwi z konstrukcją ściany dodatkowo potraktowałem z zewnątrz taśmą uszczelniającą. I jest szczelnie. I jak na razie nic nie zacieka.  :)

Offline Jakacor

  • Kornik - Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2570
@sgt_raffie tak. Sledze:)
« Ostatnia zmiana: 2020-12-10 | 07:15:29 wysłana przez KolA »

Offline Chaczins

  • Kornik - Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 969
Pany,
będę montować sam, więc nie ma obaw o naciągaczy na jakieś ciepłe montaże. Sam sobie zamontuję :)

Pytanie jeszcze do @yarkow i @sgt_raffie - jak robić z wiatroizolacją przy oknie? czy kleić wiatroizolacje do ramy, na taśmę - czy zawijać ją w otworze przygotowanym i łączyć do środka z paraizolacją?


Ten filmik ponizej spoko, ale to ciut inna sytuacja niz u mnie, takie odnosze wrażenie. Albo jakoś źle patrzę co tam sie dzieje.

Offline sgt_raffie

  • Kornik - Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 986
    • Milmag
ja łącze.
Jeśli stosuje metalowe obróbki okien to na dole na wiatroizolacje ale nad oknem juz kleje wiatroizilacje do obróbek.
Nie widze zadnego filmiku "ponizej"
Pozdrawiam
Rafał J.

Online yarkow

  • Kornik - Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 570
jak robić z wiatroizolacją przy oknie?
O to Ci chodziło?

Ja tak zrobiłem. I się jakoś tak samo połączyło z paroizolacją.  ;D
I w wielu miejscach, w tym koło okien, do mocowania membrany bardzo pomocna okazała się taśma dwustronna.

Online yarkow

  • Kornik - Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 570
Rzuć sobie jeszcze okiem na taki montaż:




Offline Chaczins

  • Kornik - Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 969
Dzięki Pany!
Ta mata wygląda fajnie, uszczelniająca jakby. Tylko u mnie to będzie płachta pewnie z 40-50 cm, bo samej sciany mam 32 cm.
@yarkow  widziales moze gdzies takie w sprzedaży?

Zastanawia mnie jeszcze jedna kwestia w przypadku łączenia wiatroizolacji z paroizolacją, jak na powyzszym schemacie Yarkowa.
Zostaje nam wtedy taki wycięty "narożnik", (szary na schemacie). To jakoś sztukować, czy przykleić taśmą do tej konstrukcji drewnianej