Kij w mrowisko dyskusji - czyli koszty budowy i możliwości na zgłoszenie do 35m2

Zaczęty przez Chaczins, 2020-04-03 | 14:29:03

Poprzedni wątek - Następny wątek

mk_kosa

Cytat: Chaczins w 2021-05-03 | 20:28:49
(...) Głupi błąd projektowy, nie wiem czemu tak zdecydowałem. Z założenia miało byc łatwiej. Jak będę kiedyś stawiał komuś taki 35m, to juz będę wiedział na przyszłość :D

A co ew. możnaby zrobić inaczej?      Płyty podłogi, ocieplenie i wiatroizolację położyć dopiero do pokryciu dachowym?   A może zastosować "wodoodporne pokrycie" płyt połogi? ale czym....

hatemenow

Pewnie gruba folia budowlana w jednym kawałku by wystarczyła, ale mądry Polak po szkodzie ;) Mam nadzieję, że jednak Chaczinsowi nie zgnije nic.

krzyś48

mam pomysła :P
analizując sytuację, gdzie woda mogła wniknąć to połączenia płyt ???
a co za tym idzie, tam powinno ale nie koniecznie być mokro  ???
i taki oto sprzęt budowlano-drewniany mógłby chyba pomóc ???
czyli dwa długie wkręty wkręcamy w podłogę aż do wełny, w rozstawie kolców pomiarowych czujnika wilgotności  :-\  powinno pokazać co i jak ???
lub wiercić otworki, a sondy pomiarowe przedłużyć :-\
co do suszenia  to w miejscach podejrzanych otwór na rurę np. odkurzacza i dymanko(dmuchanie) w daną sekcję  ;D ::) :P


ziarnko do ziarnka zbierze się dwa ziarka

Chaczins

@krzyś48 niestety nie ma co sie łudzić, dzisiaj sprawdzałem pod podłogą to niektore sekcje wiatroizolacji i siatki są nadęte jak balony, woda aż stoi i chlupie w podłodze.

Będę to zdejmował i suszył w środku oraz selekcjonował wełnę, ale jak zrobie dach i ściany, czyli za około tydzień najwcześniej. Do tego czasu postaram się spuścić balony wody przez wiatro, robiąc dziurki (i tak sobie połatam od góry, jak juz zdejmę wszystko...)

Moze niektóre "sekcje" sie uchowały suche, ale to sie okaze przy zdejmowaniu płytowania.

Przed nami jeszcze tydzien zalewania tej podłogy na biezaco, nie ma nawet co sie łudzić ze folie itp pomogą. Juz po sprawie, trzeba to wziac na klate i działać dalej

krzyś48

Poprawcie mnie jak coś nie tak :-\
Widzę że dałeś siatkę, wiatroizolację, wełnę iiiiiiiiiiii, nie powinna byś folia, coś w stylu paroizolacji (folia)???
Dom taki czy siaki jak się trafi awaria hydrauliczna(tak na niby ;)) a była by folia to takich szkód by chyba nie było  ???
ale ja tam ::)
zadaję mądre pytania ???
:P ;)
ziarnko do ziarnka zbierze się dwa ziarka

VelYoda

Ale mimo wszystko kupiłeś plandekę?
Taką z 15 na 20m,  tak na zaś?
haliaetus lub haliaetos – morski orzeł (bielik), rybołów, od gr. ἁλιαιετος haliaietos – morski orzeł (bielik), rybołów, od ἁλι- hali- – morski, od ἁλς hals, ἁλος halos – morze; αετος aetos – orzeł.

Chaczins

@VelYoda  a teraz to na co juz.... i tak do prucia i tak. Drewnu jednakże nic nie grozi, w sensie takie zamakanie jak teraz, dla konstrukcji jest zupełnie niegroźne.

@krzyś48  paraizolacja (czyli folia) u mnie będzie pomiędzy wykończeniem podłogi a tym MFP, ktore obecnie na niej leży. Wynika to z koniecznosci polaczenia wiatroizolacji w jedną całość Gdybym dał pod płytami, to nie miałbym jak wywinąć na ściany (bo ściany u mnie stoją na MFP, zgodnie z tym błędem projektowym).

Gdyby ściany stały na podłodze bezposrednio... to tak. No ale coz, nie stoją i szkody już są. Potem sie to naprostuje.

kwita

We wszystkich konstrukcjach (murowane, drewniane) ocieplenie podłogi robi się po zadaszeniu i wstawieniu okien... Teraz pozostaje rozbieranie podłogi, niestety

hatemenow


Chaczins

@hatemenow
Nie otwieralem jeszcze podłogi, bo nadal mialem budynek niezamkniety. Planuje to na ten tydzień.
Obecnie mam skonczone plytowanie i dach zabezpieczony plandeka.

Dzis rozpoczely się deszcze i jest bez porównania lepiej niz wczesniej. Sa punktowe przecieki które łatamy na bieżąco.


hatemenow

No i fajnie. Ja u siebie dawałem płyty w poziomie. Po pierwsze samemu łatwiej mi było je tak podnosić, a po drugie wydaje mi się, że w ten sposób płyta łapie więcej słupów i budynek zyskuje na stabilności. W Twoim przypadku nic straconego, bo od środka możesz dać w poziomie ;) Przypomnij mi z czego dach planujesz?

wioskomaniak

Budynki do 35 m2 na zgłoszenie możemy wybudować tylko na działkach budowlanych (zerknij do ustawy), a nie na wszystkich terenach posiadających nr ewidencyjny.
Taki obiekt nie może mieć 6x6 m, po pierwsze dlatego, że 35 m2 musi wynikać z pomiaru dokonanego po obrysie budynku, a po drugie szerokość nie może przekroczyć 4,8 m.
Jest jeszcze kilka innych obwarowań ale tyle na szybko.
Oczywiście każdy może zrobić według własnych interpretacji ale może się to wiązać z koniecznością rozbiórki, bądź zalegalizowaniem samowoli budowlanej, a to tanio nie będzie.

Chaczins

@hatemenow
Poziomo sa dluzsze sciany 7m, oraz dwa dolne rzedy scian szczytowych. Tylko trójkąty scian szczytowych sa pionowo by złapać scianke szczytową z dolną ściana balonowa.

Dach jeszcze nie wiem.... patrząc na obecne ceny materialow typu MFP ma dach to chyba zostane przy blachodachówce na łatach.

@wioskomaniak nie rozumiem jak sie to ma do mojej budowy?
Mam wszystko legalnie, za zgodą powiatu i budynek ma 7x5

Snikki

Cytat: wioskomaniak w 2021-05-16 | 14:15:54 a po drugie szerokość nie może przekroczyć 4,8 m.
Po pierwsze ten zapis dotyczy tylko rolników, którzy mogą to budować bez żadnego zgłoszenia. Aha, jeszcze jedno, cytuje"(zerknij do ustawy)"

hatemenow

Też mam blachodachówkę, tylko pamiętaj o membranie. Jak chcesz to podeślę Ci linka do tej którą kupowałem. Dość tania była ale pozytywnie zdziwiony byłem co do wytrzymałości. A mi dziś zabrakło dwóch płyt osb i miałbym zamknięte ściany wewnątrz.  :-\ Ogólnie jestem przerażony cenami materiałów, które poszybowały w górę w porównaniu do zeszłego roku.


Edit: właśnie sprawdziłem cenę tej membrany i różnica w porównaniu do tego ile płaciłem wynosi 87zł na 50m :-/ osb 12mm ponad 10zł/m2