Spawanie/łączenie zszywkami na gorąco plastiku

Zaczęty przez gwd, 2023-11-20 | 09:38:49

Poprzedni wątek - Następny wątek

gwd

Chciałbym kupić taką "lutownicę" na zszywki do łączenia plastików. Wybór na na portalach aukcyjnych jest dość duży, ale nigdy nie miałem do czynienia z taką zabawką. Koszt niewielki od kilkudziesięciu zł. ale nie chcę zaśmiecać środowiska kupując coś co pójdzie od razu do kosza.
Na co zwrócić uwagę?
Macie jakieś sprawdzone modele?

Qiub

sprawdzaj czy do modeli pasuja inne wszywki.

ogolnie te wszywki to bardzo dobra i stabilne rozwiazanie.

ale nie obje**esz tego jednym urzadzeniem!

do wszywek co innego a do zgrzewania co innego

ja bawilem sie Forsthoff QUICK-S electronic,  leisterami https://heisslufttechnik.pl/spawarki-i-ekstrudery-do-spawania-tworzyw-sztucznych/?gclid=Cj0KCQiApOyqBhDlARIsAGfnyMpAubN24lzIH9OowdS0vtuCpXquYI5oX4iU-cUJwa9xUwvfV0bK_5QaAkVCEALw_wcB oraz  Bosite - D i YIHUA 992D


Zobacz ze roznia sie uchwytami i nie kazdemu w lapie lezy rynna. wiec patrz zeby sie nie wku**iala, najlepiej zmacac przed zakupem jak to lezy w lapie.

zobacz na stronie Ataszek . pl   oni tam specjalizuja sie w klejach i spoiwach i dosc dobre zaplecze.

Jak masz duzo napraw to sie nie baw w bieda bo roznica miedzy ryzem za 300 a sprzetem za 1500 to nie tylko cena. Ryze sie lubi zatykac albo po krotkim czasie juz slabiej grzeja, dobra polka sie zwroci po 2-5 robotach.

r2d2

kup se hot air na cieple powietrze - cena 3x mniejsza a to to samo. Do grubszych robót mam podajnik do tych patyczków na opalarkę dewalta (bo ma regulacje temperatury). Wszystko kwestiw wprawy. Jak masz np lutownice transformatorową też spokojnie wtopisz zszywki lub siatkę w plastik.

ux

https://www.gotronik.pl/zd-8905c-zestaw-do-napraw-plastiku-p-4642.html

https://sklep.avt.pl/pl/products/stacja-lutownicza-na-gorace-powietrze-700w-wyswietlacz-led-yh-858d-wep858d-kd852-171159.html

Mam powyższy zestaw. Wg mnie zwróć uwagę na regulację temp, nie każde tworzywo topi się w tym samym czasie, a w końcowej fazie trzeba zszywkę lekko przekręcić. Jak będzie za mocno paliło, to w cienkiej ściance trudno wyczuć i przebijesz, poza tym więcej niepotrzebnego dymu. Tworzywo ma się topić, nie fajczyć. Kolba jest lekka i można łatwo nią operować, na pewno precyzyjniej niż lutownicą transformatorową typu np. zdz.

Przy hotair zwróć uwagę na sposób montażu dysz, sa dwa rodzaje, na wcisk i przekręcane. Dysz na wcisk jest więcej na rynku. Za pomocą otworu można też wyregulować dodatkowo przepływ powietrza. Poza tym są łatwe w demontażu, nawet gorące. Przydaje się również dysza - żelazko.
Wydaje mi się, że w hotair dobrze mieć też złącze kolby, żeby szybko i bez rozgrzebywania stacji ją wymienić. Swój zestaw kupiłem razem (+ paski tworzywa, dysze, zszywki, itd.), dlatego nie kombinowałem już z tym.
"Nje ma letko" ~ Ryszardo Coelho

gwd

Dzięki za odpowiedzi. Mądrych dobrze posłuchać :)
Pójdę raczej w dolną/średnią półkę to potrzebuję do jednorazowej naprawy (może kiedyś jeszcze się przyda). Opcja z lutownicą też ciekawa i choć mam dwie transformatorowe to nie chce mi się bawić w każdorazowe przykręcanie tych zszywek (będę miał ok. kilkudziesięciu do wgrzania).

r2d2

nie musisz wtapiać zszywek, są takie druciane siatki - dużo większa wytrzymałość

ux

Cytat: gwd w 2023-11-21 | 11:10:11 Opcja z lutownicą też ciekawa i choć mam dwie transformatorowe to nie chce mi się bawić w każdorazowe przykręcanie tych zszywek (będę miał ok. kilkudziesięciu do wgrzania).

Jeżeli masz zdz-tkę, to w sumie łatwo przerobisz ją na zszywarkę. Standardowe zszywki mają rozstaw drucików ~15 mm, płaskowniki w zdz ~10 mm. Wystarczyło by wkręcić np. 2 śruby mosiężne zamiast tych co trzymają grot i wtedy nawiercić w łbach 2 małe otworki (nieprzelotowo) wiertłem fi ~1 mm. Druciki nie muszą wchodzić bardzo głęboko, byle zamykały obwód i nie wypadały podczas lekkiego docisku. W zszywarce z linku drucik wchodzi na około 6 mm, ale zawsze możesz lekko przegwintować otwory i dać śrubę z większym łbem.
Tyle, że zdz rozgrzewa miedziany grot do ~400 stopni, stalową zszywkę raczej wolniej, ale i tak pojawi się tam pewnie temperatura, która przyfajczy/za szybko roztopi tworzywo, jeżeli nie będziesz impulsowo działał włącznikiem.

Zamiast stacji hotair możesz wykorzystać opalarkę, jeżeli masz regulację przepływu/temp i zabezpieczenie termiczne w środku (ważne). Można dokupić lub dorobić odpowiednią dyszę redukcyjną. U siebie lekko przerobiłem redukcję dodając pierścień i do opalarki pasują też dysze z hotaira. Przy końcówkach "wkręcanych" średnio by to wyszło, dlatego wybrałem zaciskane na śrubkę.
"Nje ma letko" ~ Ryszardo Coelho

gwd

Faktycznie dobry pomysł dodatkowym plusem są dwa stopnie grzania 40W i 70W (w tym jedną jeszcze z podstawówki, ZPT - kto to pamięta ;))
Grot w ZDZ-ce jest dość wiotki w stosunku do tych dedykowanych urządzeń zastanawiam się czy nie będzie się wyginał. Zszywkę trzeba mocno wciskać czy wchodzi jak w masło.

Opalarkę też mam, B&D więc nie jakaś rewelacja ale z regulacją temperatury. To chyba najrzadziej stosowane narzędzie więc niech się wykaże :)


ux

Cytat: gwd w 2023-11-21 | 14:00:53 Zszywkę trzeba mocno wciskać czy wchodzi jak w masło.

To zależy od ustawionej temperatury. Przy cienkich rzeczach lepiej dać mniejszą temp i wolniej zagłębiać, bo można przestrzelić i wylezie z drugiej strony. Trzeba pamiętać, że pod koniec drucik lekko przekręcamy, wyłączamy grzanie i chwilę odczekujemy, po czym odsuwamy kolbę. Dlatego ważna wydaje mi się regulacja temp, ponieważ drucik nie robi się bardziej gorący niż powinien dla danego tworzywa.


Cytat: gwd w 2023-11-21 | 14:00:53 Opalarkę też mam, B&D więc nie jakaś rewelacja ale z regulacją temperatury.

A zabezpiecznie termiczne w razie przegrzania ma?
"Nje ma letko" ~ Ryszardo Coelho

gwd

Cytat: gwd w 2023-11-21 | 14:00:53 Opalarkę też mam, B&D więc nie jakaś rewelacja ale z regulacją temperatury.

A zabezpiecznie termiczne w razie przegrzania ma?
[/quote]

Dobre pytanie. Jak będę miał w ręku to jakoś to obadam, choć wydaje mi się, że to powinna być raczej norma. Trudno mi sobie wyobrazić współpcześnie produkowane urządzenie (w miarę markowe), które podczas pracy mogłoby się zapalić.

ux

Cytat: gwd w 2023-11-21 | 14:15:39 Trudno mi sobie wyobrazić współpcześnie produkowane urządzenie (w miarę markowe), które podczas pracy mogłoby się zapalić.

Niekoniecznie chodzi o zapalenie, tylko żeby grzałka za szybko nie wysiadła przy mniejszym przepływie powietrza. Podczas "spawania" plastiku nie potrzeba dużego nadmuchu, czasem używasz też redukcji, żeby skupić wiązkę gorącego powietrza. Np. dysze redukcyjne do opalarki mają dodatkowe otwory, którymi wylatuje nadmiar powietrza, podobnie zaciskane do hotaira. Dysze "przekręcane" takich otworów nie mają.
"Nje ma letko" ~ Ryszardo Coelho

gwd

Jasne, w razie "w" producent zasłania się w takich przypadkach użyciem niezgodnie z przeznaczeniem ;)

Nawiasem mówiąc. Nie wiem czy zauważyliście, ale w dzisiejszych instrukcjach obsługi czasami trudno się dokopać to merytorycznej części bo znakomitą cześć objętości zajmują różnego rodzaju kuriozalne informacje ad bezpieczeństwa (typu nie używać zgłębiarki pod wodą ;)) i inne disclaimery.

ux

Cytat: gwd w 2023-11-21 | 15:17:02 Nawiasem mówiąc. Nie wiem czy zauważyliście, ale w dzisiejszych instrukcjach obsługi czasami trudno się dokopać to merytorycznej części bo znakomitą cześć objętości zajmują różnego rodzaju kuriozalne informacje ad bezpieczeństwa (typu nie używać zgłębiarki pod wodą ;)) i inne disclaimery.

Fajnie napisali w instrukcji termometru dla ludzi, tj. po włożeniu w odbyt nie wkładać do ust.
"Nje ma letko" ~ Ryszardo Coelho

r2d2

oni to wypisują bo trolle w usa ze wszystkim idą do sądu