Inne tematy > Inne

Sprzęt do stolarni od podstaw

(1/3) > >>

darekk87:
Witam wszystkich !

Tak jak w temacie, chciałbym wyposażyć stolarnie. Kwota jaką będę miał prawdopodobnie do zagospodarowania w tej kwestii to 110-120 tys netto. Przeglądając ceny maszyn zauważyłem już, że to wcale wiele nie jest dlatego chciałbym się poradzić co byście mi polecili ? Na chwilę obecną mam hobbystyczny sprzęt ( grubościówka DeWalt 733, ukośnica Evolution R255SMS Db Plus, scheppach hs105, strugarka pamiętająca PRL jakaś wkrętarka z lida i frezarka, ściski itp... Chciałbym przygodę w z drewnem zacząć bardziej na poważnie a że mam okazję postarać się o dotację na działalność pozarolniczą to czemuż by nie spróbować :) Jeżeli chodzi o strikte to co chciałbym robić i na czym się dokładnie skupić to ciężko stwierdzić... po głowie chodzą mi pomysły od uli, domków do apiterapi, placów zabaw, desek, piaskownic, stołów, schodów po kuchnie na wymiar. Pewnie musiałbym popróbować żeby przekonać się co mi najbardziej podchodzi. Polecicie jakieś konkretne modele którym mógłbym się przyjrzeć i ewentualnie wtedy dopytać w odpowiednich wątkach czy o nich poczytać ? Mam na myśli jakąś piłe formatową, strugarkę, grubościówkę, frezarke, piłę taśmową, szlifierkę odciągi i ewentualnie coś co uważacie za taki "must have". Dzięki za rady 

Mery:
najpierw musisz sam zdecydować w którą gałąź stolarstwa chcesz iść.

 
--- Cytat: darekk87 w 2022-04-20 | 11:40:44 ---od uli, domków do apiterapi, placów zabaw, desek, piaskownic, stołów, schodów po kuchnie na wymiar.
--- Koniec cytatu ---

co innego będzie lepsze do schodów i stołów, co innego do placów zabaw, piaskownic i ogrodówki a jeszcze co innego do robienia kuchni i szaf na wymiar,

masz już jakieś roboty za $$ ? jeśli tak to już masz jakiś klientów i w tą stronę się skłaniaj, jeśli nie to pamiętaj że np. plac zabaw to chyba powinnienes jakieś atesty robić na takie, bo jak komuś się coś na nim stanie to odpowiadasz za to, najszybciej chyba o klienta na meble na wymiar ale tu zupełnie inne sprzęty potrzebne, wiem że pewnie ciężko ci teraz określić po co klient przyjdzie z zamówieniem ale jednak sam musisz się w którąś ze stron bardziej nastawić

Strugmar:
Podejrzewałem ,że będziesz miał odpowiedzi "co będziesz robił?"
Ale nie koniecznie.
Piłę formatową kup z podcinaczem ,która Ci potnie całe płyty meblowe 2800x2070
Piła formatową i tak kupisz. Więc lepiej z podcinaczem. Jest tylko trochę droższa ,a w przyszłości jak będziesz chciał się jej pozbyć to łatwiej będzie Ci ją sprzedać.
Najtansze masz SCM podcinacz i piła główna na oddzilnym silniku coś koło 4000tys zł. ale to wówczas jak będziesz robił sporo zleceń z płyty meblowej. Jeśli nie to kup jakąś tańszą na wspólnym silniku.
Okleiniarkę kupujesz jak masz sporo zleceń i wiesz ,że będziesz głównie robił z płyty.  Jak sam  nie wiesz co jeszcze to lepiej kupuj pocięte formatki oklejone w hurtowni.

Dalej. Jeśli masz sporo miejsca to lepiej grubościówkę i strugarkę osobno.
Felder ,SCM, Robland najlepiej z nożami spiralnymi.
Odciąg nie musi być z wyżej wspomnianych firm. Używam "cormak fm 300" i wystarczy na początek.
Zaproś do siebie przedstawicieli Felder, SCM pogadaj. Może lampka Ci się zaświeci - co i jak.
Z feldera jak chciałem zamówić to czas oczekiwania najczęściej kilkadziesiąt miesięcy.
Masz jeszcze dobre maszyny z Power Record.
Ogólnie to rozważ też produkcję na takie produkty jak deski tarasowe np. z modrzewia, Podbitki. Wiosną to schodzi jak świeże bułeczki. A place zabaw to produkty klientów młodych. Oni ciągle szukają oszczędności i ciężko Ci będzie takich pozyskać. Najczęściej wybiorą produkty gotowe i sporo pytań typu: "na allegro łóżeczko jest za 600zł i czy Pan zrobi taniej?" - :D

Pomysłownik vel Alex:
Bardzo dobrze Koledzy piszą - pamiętaj, że do danej gałęzi prac tak naprawdę kasa pójdzie w osprzęt i rozmaite pomoce, oprócz narzędzi głównych.
Ja pracuję jako projektant wzornictwa etatowo, ale zamierzam się pod robienie czegoś w warsztacie przezbroić - i to pod kątem zarobkowym "na drugą nóżkę".

Ja bym zrobił tak:
Zadbał o miejsce w tym - przestrzeń komfortową do przechowywania narzędzi
przestrzeń do prac grubych, brudnych obróbczych - oświetlona, łatwa do sprzątania
Pole czyste montażowe (np. blat obity wykładziną) itd.

I... się tu na chwilę zatrzymał.

W tym momencie masz pkt. zero. Teraz musisz rozrysować sobie na kartce, w kompie, lub na białej tablicy jakie produkty byś chciał robić - wytwarzać coś, czy może świadczyć usługi?
Gdzie mieszkasz, kogo masz w koło (np. osiedla które się budują), w jakim promieniu chcesz działać - to będzie warunkowało dotarcie do klientów, rodzaj auta, jak masz zamiar działać - u siebie, wyjazdowo, czy coś robić i wysyłać. Jakie kanały reklamowe - FB, Insta, www, czy masz już markę pod którą chcesz działać? Jak byś coś marketingowo chciał przegadać to wal na pw.

Kasę wydawaj mądrze, pod na tyle uniwersalne maszyny, że na siebie zapracują, a z czasem dobierzesz sprzęt dedykowany. Oprócz piły stacjonarnej, strugarki, grubościówki warto by rozważyć większą piłę taśmową, jakąś kolumnową wiertarę, ale widzisz - już np. prasę do klejonki, czy elektronarzędzia ręczne są jednak mocno wyspecjalizowane - jedni będą robić klejonki, inni tylko w płycie lecą. Z ciekawością będę śledził ten wątek. Trzym się i jak by co to odzywaj.
Alex.

toollandia.pl:
Dobrze byłoby jednak zdecydować: drewno czy płyta. Park maszynowy i du*erele są do tych dwóch kierunków całkiem inne. Nie widziałem u płyciarza wyrówniarki/grubościówki a koledzy, którzy robią w litym nie mają żadnych podcinaczy bo na h..?
Przy litym prasy, zwory, ściski do klejenia. Przy płycie nie potrzebne. Przy płycie pomocna okleiniarka, wielowrzecionówki, itd. Przy litym się nie używa. Przy litym dobrze mieć szlifierkę szerokotaśmową do trepów, blatów itd. Przy płycie nie używa się tego.I tak dalej. Moje doświadczenie podpowiada, że ten budżet ledwo starczy na jeden kierunek. Jeśli na dwa to będą to graty niskiej jakości, a i tak połowa będzie stała bo międzyczasie się "kierunek" sam wykrystalizuje.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej