Drewno lite > Jak pozyskiwać, przechowywać i zabezpieczać drewno

Architektura ogrodowa - jakie drewno

<< < (2/5) > >>

acc:
Ja wiatę ok 3x6m robiłem z KVH - ale moje przekroje to 6x12 na krokwie i 12x12 na belki. Belki kupowałem w odcinkach po 8mb. Jest już czterostronnie strugane.

A jak wielką chcesz robić altanę że potrzebujesz przekrój aż 16x20 ???

kordi:
Źle napisałem, nie altanę tylko pergolę będę robił.
Po długości 6,5 m, szeroka na 4 m. Tylko nie mogę rozłożyć równomiernie słupów i między jednym skrajnym a środkowym będzie ok 4,5 metra odstępu. Stąd takie przekroje bo boję się ugięcia belki, chociaż pierwotnie zakładałem 16x16 i nie wiem czy nie skończy się na tym. Słupy też 16x16, a krokwie zakładam 8x16. Oczywiście to przekroje przed struganiem. Przykrycie lekkie z wikliny, zdejmowanej na zimę żeby nam światła nie zabierała.
Myślisz że przesadzam z przekrojami?

Mery:

--- Cytat: kordi w 2021-02-06 | 14:07:49 ---Źle napisałem, nie altanę tylko pergolę będę robił.
--- Koniec cytatu ---

ale na pewno będzie to pergola ?  i grubości w cm podajesz ?

kordi:
Hehe, na pewno pergola-zacienienie tarasu i na pewno przekroje w cm 8)

acc:
Co do wymiarów to nie pomogę - najlepiej jakby wypowiedział się jakiś konstruktor, ewentualnie podpatrz gotowe projekty. Ale mi się wydaje że Twoje przekroje to grubo za grubo. Taką belkę 16x16x6,5mb to w trzech chłopa będziesz musiał podnosić aby osadzić ją u góry na słupach. Ja miałem belkę 12x12x5.12m i samemu było ją w garażu ciężko obracać do obróbki.

Inny aspekt to jak to będzie wyglądać - widziałeś na żywo konstrukcję ze słupami 16x16? I nie chodzi mi o samo drewno na składzie, tylko gotową konstrukcję. Jak dla mnie to bardzo masywne. Moja wiata zapewne z przekrojami 10x10 by spokojnie starczyła, ale 12x12 bardziej mi odpowiadało wizualnie bo takie przekroje mam w domu i chciałem aby było spójne.

Gdybyś kupił KVH, to nic nie musisz strugać - nie robisz mebli do domu że potrzebujesz dokładności <1mm. Owszem, gotowe KHV nie jest idealnie proste, ale przy takich długościach spokojnie nagniesz przy skręcaniu.

Te wiszące 4,5mb bez podpory brzmi nieciekawie - ja bym pewnie dążył do delikatnej zmiany projektu. U siebie rozstaw między słupami mam 256cm. To będzie od strony domu? Bo jak tak, to możesz rozważyć przykręcenie do budynku.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej