Dębowy blat

Zaczęty przez cocon, 2023-01-22 | 00:12:52

Poprzedni wątek - Następny wątek

tomekz

Cytat: tomekz w 2023-01-24 | 14:05:24 Co sie tyczy   dosuszenia drewna w pomieszczeniu suchym i ogrzewanym  zimą to z ok 13% w jesieni można nawet  zejść do poziomu 4% w miesiącu marcu .

Drevutnia  te  4% to już troche teoria ,bo musiały  by   być  długotrwałe mrozy co by spadła wilgotność na dworze ok 25% ,a wtedy w pomieszczeniu ogrzewanym jest to do osiągnięcia


Drevutnia

Właśnie dlatego napisałem, że operujemy trochę matematyką, a w życiu jest inaczej. :) W teorii jak najbardziej, jest to do zrobienia. Ale żeby osiągnąć te matematyczne, teoretyczne warunki, potrzeba... suszarni. ;D Bo tam kontrolujemy środowisko i jesteśmy w stanie zbliżyć się do warunków idealnych.

@tomekz, mam nadzieję, że Cię nie uraziłem, nie mam takich intencji, ale czasami tekst pisany łatwo źle zinterpretować, więc przepraszam, jeśli ktokolwiek ma wrażenie, że się wywyższam, wymądrzam, czy coś. Dlatego wcześniejszy wpis skasowałem, ale @Matgregor wywołał mnie do tablicy, to co było robić?  ;)

oldgringo

Mój mistrz stolarski, od którego uczyłem się w latach 90-tych miał w zwyczaju zostawiać u klienta w docelowym pomieszczeniu miernik wilgotności. Zbierał dane przez 2-3 tygodnie i potem decydował jaki materiał użyć. Raz robiliśmy zabudowę w biurze w biurowcu, gdzie Klima była odpalona 24/7. Wilgotność tego pomieszczenia to było coś koło 10%.  m)

tomekz

Cytat: Drevutnia w 2023-01-24 | 18:35:43 więc przepraszam, jeśli ktokolwiek ma wrażenie, że się wywyższam, wymądrzam, czy coś

Dokładnie  -ja też ,
pisałem bo może coś się komuś wyjaśni . Nie jestem suszarnikiem a teorie przerabiałem w poprzednim  wieku ;D

Karol Kopeć

#49
Drevutnia
Wszędzie potrzebna jest logika.

Jeżeli zakładasz jakieś parametry, na przykład 40% / 21'C to zakładasz, ze średnia dobowa tyle wynosi. W innym przypadku można sądzić , że to parametry chwilowe, wiec nic z tego nie wynika.


Druga sprawa. Zasychanie zewnętrznych warstw zachodzi przy suszeniu sztucznym. Przy suszeniu w "mieszkaniu" ten proces jest praktycznie niezauważalny.

W mieszkaniach uzyskuje się maksymalnie 5% na koniec sezonu grzewczego, przy założeniu prawidłowej wentylacji oraz silnych, długotrwałych mrozów.


Drevutnia

Cytat: Karol Kopeć w 2023-01-24 | 20:08:43 Zasychanie zewnętrznych warstw zachodzi przy suszeniu sztucznym.

Zgadza się, ale pamiętam z wykładu, że można tak "załatwić" drewno np. susząc je na słońcu. Z tą skórką chleba rzeczywiście trochę pomieszałem, ale chciałem bronić sens budowania suszarni i podkreślić, że pewnych rzeczy nie da się zrobić w domu.

Cytat: Karol Kopeć w 2023-01-24 | 20:08:43 maksymalnie 5% na koniec sezonu grzewczego, przy założeniu prawidłowej wentylacji oraz silnych, długotrwałych mrozów.

A tutaj wracamy do matematyki i zakładania, że spełnione zostaną założenia. :) Przy obecnych zimach i w realnych warunkach wentylacji wydaje mi się niemożliwe osiągnięcie tak niskiego wyniku. Żeby nie było, mam w biurze ułożone 13 desek dębowych, które kupiłem jako powietrzno-suche na przełomie lata i jesieni i teraz wilgotnościomierz wskazuje 9,8-12,1%. Niebezpośrednie ogrzewanie promiennikiem podczerwieni, temperatura na poziomie 18-19 stopni, wejście z nieocieplonego przedsionka, czyli kilka razy dziennie podmuch powietrza z zewnątrz. Wilgotność nie wiem, bo nie mam stacji pogodowej, ale warunki mocno niedoskonałe. I odkąd je tu ułożyłem zeszło jakieś 3, miejscami 4%. Ale nie spodziewam się więcej właśnie ze względu na wodę związaną i nawet się ostatnio zastanawiałem, że trzeba będzie towar spakować i jechać do suszarni.

Karol Kopeć

Temperatura 18-19'C ? Cała dobę ?

Drevutnia

Nie wyłączam ogrzewania w tym pomieszczeniu. No dobra, jak wyjechalem na tydzień na początku stycznia to wyłączyłem, ale po powrocie tak mnie goniła robota, że nawet nie pomyślałem o patrzeniu na termometr. Włączyłem na chwilę farelke, żeby szybko dogrzać i tyle. Oprócz tego cały czas 18 stopni, bo łatwo marznę, a spędzam tu dużo czasu. A co? Wynik jakiś od czapy?

Karol Kopeć

No nie. Wilgotność w tego typu pomieszczeniach w środku zimy na poziomie 10% to jest OK.

U mnie w domu jest ogrzewanie centralne. W tej chwili sosna ma około 10%, a klepka na podłodze 11-14%
Klepka parkietowa z 1938-39 :)

Zobaczymy co będzie na koniec marca :)


Matgregor

#54
Za dużo tego, myśli zebrać nie umiem :o

Pytanie było, czy zrobię 8% w warunkach domowych, na grzejniku, tak? Tak.

Dalej mi wychodzi, że da się zejść do 8% w warunkach domowych z drewna powietrznosuchego, gdy zachowane będą warunki  wynikające z tabeli, o ile nie będzie to próba zbyt szybkiego suszenia, nawet na grzejniku, bo będzie to równoważne dla suszenia sztucznego i jak już wiemy, konieczne w takim wypadku jest polewanie wadą w celu otworzenia porów, by unikną zakalca.
Na mój chłopski rozum, drewno osiągnie prędzej czy później   daną wartość wilgotności o ile ma ku temu warunki, a suszarnia jedynie przyspiesza ten proces i dlatego musi spełniać dodatkowe wymogi.
@tomekz co miałeś na myśli pisząc "Zdechłe", nie jest tak przypadkiem nazywane drewno bardzo długo przechowywane w warunka np. domowych?

Jeśli gdzieś błądze, to proszę mi wskazać kierunek😉

Rób rób, a garb Ci sam wyrośnie...

Drevutnia

Dobrze, że odpisałeś, Karolu, bo latam z Tanelem, kładę się na podłodze, szukam przeciągów, mierzę temperaturę na różnych wysokościach itd. Panika. :) Żartuję, nie jest ze mną tak źle, ale sprawdziłem, że przy ziemi trochę ciągnie, a pod sufitem jest cieplej, co jest logiczne. Wyniki wilgotności zmierzone po łebkach - od 9,5 do 11,7. Co ciekawe, jedna decha stoi pionowo pod ścianą i na dole ma prawie 12, a na górze 9,5. 120 cm długości. Ale ja też jestem ciekawy, co będzie w marcu.

@Matgergor, dobrze to podsumowałeś. Wychodzi na to, że źle rozumiałem pewne rzeczy, więc przepraszam za zamieszanie. Sam się nauczyłem czegoś nowego.

tomekz

Cytat: Matgregor w 2023-01-25 | 13:36:04 @tomekz co miałeś na myśli pisząc "Zdechłe", nie jest tak przypadkiem nazywane drewno bardzo długo przechowywane w warunka np. domowych?

tak ,

choć mam jeszcze  w ogrzewanym  garażu parę m3 drewna z rodowodem ponad 30 letnim , ą że długie 4m i więcej ,  to żal je  kroić i dawać pod wiatę . Jak coś z niego mam zrobić ,to wiem że będzie stabilne  , bo stare i " zdechło " :D

Matgregor

#57
Cytat: tomekz w 2023-01-25 | 14:07:26 bo stare i " zdechło "
Dobre👍

Ale zakładając, że dasz je pod wiatę, to:

1. Na krótki czas, powiedzmy kilka tygodni, to nabierze wilgoci głównie w przestrzenie między komorkowe i nie ma to dla gotowego wyrobu większego znaczenia, si?
2. Na dłuższy czas, powiedzmy kilka miesięcy,  to nabierze wilgoci również w przestrzenie komórkowe i kuźwa ożyje, si?😃
🤔🤔🤔

Rób rób, a garb Ci sam wyrośnie...

Karol Kopeć

#58
Cytat: Matgregor w 2023-01-25 | 13:36:04 drewno osiągnie prędzej czy później   daną wartość wilgotności o ile ma ku temu warunki, a suszarnia jedynie przyspiesza ten proces i dlatego musi spełniać dodatkowe wymogi.

100% tak :)

6% to nie jest nic niezwykłego. Wystarczy stabilne ogrzewanie oraz wentylacja.
Poniżej fotka schodów w grudniu. Pewnie na koniec lutego wilgotność drewna spadnie poniżej 5%.
Badanie pojemnościowe. Powierzchniowo może być w chwili pomiaru już nawet 5%.



Karol Kopeć

#59
Cytat: Matgregor w 2023-01-25 | 14:19:53 Na dłuższy czas, powiedzmy kilka miesięcy,  to nabierze wilgoci również w przestrzenie komórkowe i kuźwa ożyje, si?

Badania prof. Matejaka dowodzą, iż drewno nawet po kilku tysiącach lat nadal pracuje. Współczynnik skurczu był podobny do nowych próbek drewna.