Drewno lite > Jak pozyskiwać, przechowywać i zabezpieczać drewno

Łańcuchy do pił spalinowych / elektrycznych

(1/7) > >>

Qiub:
Podział ze względu na zastosowanie:
- Pełne dłuto (Chisel) - zapi***alacz, twarde i miękkie drewno ale czyste. Najlepiej okorowane lub z mala ilością kory. Tnie samym wierzchołkiem wiec szybko traci na wydajności.
Polecam na tartaki, pro którzy wiedza ze korę trza zdjąć przed ścinka albo chociaz obczyscic, nie napieprzają pilarkami po glebie. Tutaj nie ma miejsca na błędy.

-Pół dłuto (Semi chisel) - 25-50% mniejsza wydajność niż pełne dłuto jednak nadaje się do wycinki w lasach albo miejscach gdzie spotkasz ziemie, gruba obrośnięta mchem korę, Kilka ziaren piasku mu nie zaszkodzi. Ogólne zastosowanie zalecane. Od gałęziówki do wycinki. Przetrwa 2 lub więcej razy tyle niż pełne dłuto.
Polecim moge w zasadzie wszystkim! Nie wymaga tyle sraczki co pełne dłuto a wiec i upi***zielone gałęzie a i powalona kłodę usrana w piachu czy w ziemi ujedzie. Od hobby po gruby PRO.

- Ścięte dłuto (Chamfer chisel) - taka odmiana pół dłuta. Mniej wydajna niż pół dłuto o około 20-40% nawet ale odporna nie wymaga tak częstego ostrzenia jak pół dłuto. Temat dla małych pilarek głownie elektrycznych ale i spalinówki nie pogardzą! Dość żywotne ogniwa względem poprzednich. Minus taki ze mało wydajne.
Polecam w domu raz na rok coś opi***zielić, polecić też mogę do warsztatu czy nory czy co tam macie do elektrycznej. Malo wydajne jak wspomniałem ale robicie długo i nie musicie mieć pilarki o dużej mocy żeby to urobiło.

- Dłuto widiowe - na syf, piasek, ziemie, usrane drewno. Opi***zielisz deski po szalunkach, opi***zielisz korzenie drzew, ciecie przy podłożu albo dla kogoś kto kilka razy w roku tnie i nie chce dostać nerwicy ze znów musi jechać z łańcuchem do ostrzenia. Drogi zakup! Koszt to około 4x razy tyle co zwykły łańcuch. Ostrzenie też drogie!





Podział ze względu na podziałkę:
- 1/4″ – Dla Jankesów przez Jankesów. Stosowana przeważnie w pilarkach do jednej ręki i pilarkach na wysięgniku – okrzesywarkach.
- 3/8″ Picco – popularna podziałka w małych piłach łańcuchowych / okrzesywarkach. Nazywana jest bardzo często 3/8″ Hobby.
- .325″ – pomimo iż odległość pomiędzy kolejnymi ogniwami prowadzącymi jest mniejsza niż w łańcuchu z podziałką 3/8 Picco, podziałka ta jest szeroko stosowana w profesjonalnych pilarkach.
- 3/8″ – stosowana jest w dużych pilarkach o mocy ponad 3,5 KM i tak pozostało. I tak staje się powoli standardem na prawie wszystkim z uwagi na łatwość wykonania oraz standaryzację na całym świecie. Coraz bardziej popularniejsza nawet w sprzętach o mniejszej mocy z uwagi na dostępność i cenę.
- .404″ – Kiedyś stosowana w największych piłach spalinowych, dziś jednak występująca wyłącznie w harwesterach – potężnych maszynach do ścinki drzewa jednak coraz częściej pojawia się w zwykłych pilarkach.
Podział w kącie natarcia łańcucha:
~30-40st - najczęściej spotykane, nie wymaga dużej mocy.
~20-25st - zalecany głównie do pilarek o średniej mocy, na pewno ma jakieś swoje plusy ale ja nie wiem jakie bo nim nie pracuje
~5-10st - cięcie wzdłużne, do tego pasuje mieć te min. 3KM

Przykład różnicy w ostrzeniu
Górny standard około 30st
Dolny do przecierania wzdłużnego 10st


Ostrzenie łańcucha filmik Oregona

Ostrzenie łańcucha przez Stihl'a w PDFie
https://www.stihl.pl/p/media/download/pl-pl/Ostrzenie_pily.pdf

Jak napinać łańcuch na pile, ten sam koleś co mówi o prowadnicy. Łopatologicznie wytłumaczone.


Dodatkowe uwagi:

* Im dłuższa prowadnica tym większy rozmiar rowka prowadzącego ale i  większa moc silnika jest potrzebna żeby uciągnąć łańcuch
Np. prowadnica do 40cm może mieć rowek 1,0-1,4mm a prowadnica około 90cm będzie miała nawet 1,5 nawet do 2,0mm
* Nigdy nie tnij stępionym łańcuchem bo zarzynasz go tylko bardziej, zarzynasz też prowadnicę
* W zimie na przymarzniętym drewnie minimalnie prowadnicę dociskamy aby łańcuch się nie ślizgał
* Czy są różnice w tanim gównie a górnej półce? A pewnie. Tanie łańcuchy to najczęściej tani materiał a co za tym idzie mniejsza żywotność
* Czasem kilka ruchów pilnikiem pozwala ponownie cieszyć się naostrzonym łańcuchem
* Ile kosztuje ostrzenie łańcucha w zakładach? Za standardowe i bez udziwnień zapłacicie 5-20pln na dzień dzisiejszy. Za kute lub utwardzane zapłacicie od 10 do 50pln. Oczywiście im dłuższy łańcuch tym więcej zapłacicie
* Zauważyłem że po ostygnięciu i odłożeniu łańcuch warto prysnąć penetratorem np. WD-40 który lekko odmoczy syfy
* Uważajcie żeby nie pr******chać łańcucha po betonie, piasku, itp - stępicie szybko łancuch
Pisać, czytać, zgłaszać uwagi co zje**łem - poprawie, czego nie napisałem to dopisze.

krzyś48:

--- Cytat: Qiub w 2020-01-09 | 08:47:52 ---PROWADNICE OBRACAMY!
Tak ku**a!
--- Koniec cytatu ---
Q skąd wiedziałeś że w tym miejscu się zdziwiłem ??? ;D
A o różnych łańcuchach nie wspomnę :o
dzięki  ;) błyysnę w pracy ::) :P ;D

kerry:

--- Cytat: krzyś48 w 2020-01-09 | 11:43:21 ---dzięki  ;) błyysnę w pracy ::) :P
--- Koniec cytatu ---
Tego samego dnia na spotkaniu chirurgów: Chłopaki, a wiecie, że...
:):):)

krzyś48:

--- Cytat: kerry w 2020-01-09 | 11:54:56 ---Chłopaki, a wiecie, że..
--- Koniec cytatu ---
siadaj!!!!....wiemy,wiemy ;D

Qiub:
Wrzucilem 2 nowe filmiki z konserwacja dla opornych, naciagiem lancucha.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej