Drewno lite > Jak pozyskiwać, przechowywać i zabezpieczać drewno

Pieńki do toczenia

(1/3) > >>

easydor:
Witam, czy ktoś z forumowiczów zajmuje się toczeniem w drewnie? Mam problem z zabezpieczeniem i przechowywaniem pieńków drewnianych. Czytałem gdzieś o tym, że można je zabezpieczać wikolem przed pęknięciami. U mnie to się nie sprawdziło, cały materiał popękał, strach montować w tokarce. Chcę niedługo zakupić trochę świeżego drewna (owocowego) i szukam jakiegoś patentu aby znowu nie zmarnować. Czy patent z trzymaniem pieńków w trocinach sprawdziłby się, tak aby drewno szybko nie wyschło? Ewentualnie jakie są metody podtrzymywania wilgotności?
Pozdrawiam

M.ChObi:
Trociny jak najbardziej pomagają przy plastrach . Drewno ma to do siebie że niestety pęka . Może za szybko było suszone ?

ozi:
Napisz w jakim stanie pokrywałeś te pieńki, mokre czy suche ew. jak suszone czy jest kora.
Malowanie sztorców ma spowodować równe przesychanie drewna z końców i ze środka pnia. Jak drewno wysycha za szybko to pęknie i tyle. Trociny utrzymują stabilną wilgotność i dlatego dobrze jest suszyć w trocinach.
Zamiast kleju możesz używać emulsji lateksowej (zwykła farba do ścian)

Sillvano:
... toczyłem w mokrym drewnie, bo oczywiście można, później wkładam lub maluję całość klejem do drewna i suszę w jakimś nie naslonecznionym miejscu, ja akurat trzymam na początku w piwnicy, straty są mniejsze, możesz na próbę pomalować taki pieniek klejem, cały nie tylko sztorce.
Powiem tak, robię rączki z lilaka i jedną na próbę nie pomalowalem i pękła już chyba w drugim dniu, reszta pomalowana jest ok.
... Jeśli jest taka możliwość, a owocówka jest jeszcze nie scięta, to poproś by scieli ja zimą, będzie bez soków i łatwiej ją wysuszysz.

eso:

--- Cytat: Sillvano w 2019-09-02 | 13:38:00 ---Jeśli jest taka możliwość, a owocówka jest jeszcze nie scięta, to poproś by scieli ja zimą, będzie bez soków i łatwiej ją wysuszysz.
--- Koniec cytatu ---

Amen

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej